NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. 10de Jaargang. 1853. No. 47. den 13 Junij. WOENSDAG I BINNEN- EN BUITENLAND. de te Parijs prinses Frede- I IffRHHI Wiiim som van de matinee musicalemede door zoodat er 45 woningen ge en vele der bewoners alles ’s keizers gevolg, en behendige wijze dat soldaten achterdocht van financiën te zen voorstel van den heer om het tevens te ver- aan den minister van justitie, door- strafbepalingen noodig zouden we- door de kamer verworpen waren om het adres ter griffie neder SNEEK, 12 Junij. In de zitting van 2de kamer der staten-generaal van den 6 de zer heeft de commissie voor de verzoekschrif ten rapport uitgebragt op een adres, houden de adhaesie aan andere adressen tot het nemen van beperkende maatregelen tegen den sterken drank enz. De commissie stelde voor, het adres ter griffie neder te leggen. Nadat een voorstel van den heer Mackay, om, als blijk van belangstelling der kamer op dit punt, dit adres aan den minister den, gelijk mede een Van Heiden Reinestein zenden dien er zen werd besloten te leggen. In de maand October aanstaande op een nader te bepalen dag, zal in het locaal van het ministerie van financiën nog een tweede examen plaats hebben voor de betrekking van controleur der directe belastingen. De minister van financiën heeft den be langhebbenden indachtig gemaaktdat de zak ken specie bestaan moeten uit rijksdaalders 200 stuks; guldens 500; halve guldens 300; vijf en twintig cents 1000; tien cents 1000 vijf cents 2000; cents 1000; halve cents 2000. Aan den minister van binnenlandsche za ken is dezer dagen van wege de kamer van koophandel en fabrijken te Groningen inge zonden een adres ten opzigte van de rigting van den noordelijken spoorweg, met verzoek om de lijnen van Leeuwarden op Groningen en van Leeuwarden op Meppel beide te doen loopen over Dragten waardoor Groningen op eene geschikte wijze met het zuiden zal wor den verbonden zonder dat de lijn van Har lingen naar Oost-Friesland of de lijn van Leeuwarden naar Meppel eenige noemenswaar- dige verlenging zal behoeven te ondergaan terwijl de onderneming zelve minder kostbaar in uitvoering en tegelijk voordeeliger in ex ploitatie zal moeten worden. Met veel leedwezen verneemt men dat H. M. de koningin-moeder dezer dagen opffiet kasteel van Soestdijk een’ val heeft gedaan. Ten gevolge daarvan heeft de heer professor Everard die op het punt stond eene buiten- landsche reis te ondernemen, zich beijverd naar Soestdijk te vertrekken om H. M. de ver- eischle hulp te verleenen. - HH. KK. HH. prins en rik, benevens Hd. dochter, zullen den 14 de zer de reis naar Rusland ondernemen. Men verneemt, dat Z. K. H. prins Fre- derik der Nederlanden de aanzienlijke som van ƒ250 ter beschikking van de commissie voor de tentoonstelling van landbouw en nijver heid heeft gesteld, voor het uitloven van prij zen bij de tentoonstelling, tijdens het Neder- landsch landhuishoudkundig congres te ’s Her togen bosch. Naar wij van goederhand vernemenbe vindt zich thans op den stal van den heer B. H. van der Goot, te Wijckel gemeente Balk, een schoone vijfjarige os, die, volgens berekening van deskundigen p. m. 1000 Ned. ponden W’eegt. Tevens vernemen wij dat de eigenaar hel plan heeft, om dezen os naar ’s Hertogen- bosch te zenden ter opluistering van het al daar te houden landhuishoudkundig congres. Wij twijfelen niet, of velen zal zulks aange naam zijn, zoowel om zoodoende in de gele genheid gesteld te worden dit schoone beest te zien en te bewonderen als om de belang stelling te vernemen, ook van dit gewestin dat congres. Van den 2 tot en met den 8 dezer zijn in deze provincie 28 runderen aan de be- smellelijke longziekte gestorven of afgemaakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jannarij dezes jaars 1006. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 6 Ju nijAls een overtuigend bewijs van de heil zame werking der inënting tegen de besmet telijke longziekte onder het rundvee, kan strek ken dat een veehouder, in de nabijheid de zer stad, van 23 beesten, die hij had laten inënten slechts één en daarentegen van de ongeënten ten getale van 21 8 aan de ziekte heeft verloren. Door zulke overtuigende proe ven wijkt natuurlijk meer en meer het voor oordeel dat zich bij onze landlieden tegen dit behoedmiddel lang heeft gehandhaafd. Toen bij gelegenheid van den treurigen jongsten watersnood Z. M. de koning zich in persoon op de plaatsen des gevaars begaf, en aldaar door toespraak, bijstand en bevelen al het mogelijke aanwendde tot redding of leniging van rampen heeft een ingezeten te’s Hage, als een gering blijk van waardering en dankbaar heid voor ’s konings edele gezindheid, Z. M. na Hd. terugkeer in de residentieeene klei ne proeve van werktuigkunde aangeboden, door hem op 70jarigen ouderdom als uitspanning vervaardigd. Het was namelijk de heer C. G. Baesjan, te dier stede, die in een vijfstuiver- stuk met de beeldtenis van koning VVillemI, een tiencentstuk met het afbeelsel van koning Willem II en daarin weder een vijfcentstuk met de beeldtenis van koning Willem III had weten aan te brengen, terwijl alles in elkan der paste en digtgedaan een eenvoudig 25- centstuk vertoonde. Hij maakte deze bijeen voeging van drie koningen van Nederland dienstbaar aan de zinspeling, dat waar het weldadigheid en hulpbetoon en menschenmin betreft, één zelfde doel deze vorsten gelijkelijk eigen was, en zij daarin als het ware één en onafscheidelijk zijn. Hij bood het den koning daarbij tevens aan als voorstander en beoefe naar van kunst en werktuigkunde. Dezerda- gen nu had de aanbieder het genoegen op ’s konings last, een allezins vleijend schrijven te ontvangen, waarin gezegd wordt, dat Z. M. die aldus bewerkte muntstukjes met welgevallen had ontvangen en aangenomen dat Z. M. met genoegen die proeven van werktuigkunde op zoo hoog gevorderde jaren had opgemerkt, en dat aan den inzender, voor die aanbieding, alsmede voor de welwillende gevoelens, in het begeleidend adres uitgedrukt, namens den ko ning, Hd. dank wordt betuigd. Op den 5 dezer heeft te ’s Gravenhage in de zaal van Diligentia het groot vocaal en instrumentaal concert plaats gehad, het welk door de société royale de St. Cécile van Mechelen, ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood in ons vaderlandwerd gege ven. H. M. de koningin en H. K. H. prin ses Henderik vereerden dit concert met Hare tegenwoordigheid. Toen H. M. in de zaal verscheen werd door bet genootschap het volkslied aangeheven. De zaal was opgepropt vol. Onderscheidene voorgedragene stukken heb ben den algemeenen bijval in hooge mate mo gen wegdragen. H. M. de koningin en H. K. H. prinses Henderik hebben toen zij het concert van Diligentia verlieten, Hd. bijzonderen dank aan de directie der Belgische sociteit betuigd en zijn daarbij gewis de tolken van alle Neder landers geweest. Dit concert heeft opgebragt eene ƒ1500, en dat gezelschap aldaar gehouden ƒ1800. De kerkeraad der Chr. Afgescheidene ge meente te Kockengen heeft zich w’erkelijk dezer dagen andermaal tot Z. M. den koning gewend, met de bede, dat het Hd. behage met intrekking van Z. Ms. besluit van den 6 Mei jl., no. 52, de sluiting der nieuwe Roomsch- Katholieke kerk te Kockengen op grond van de bepalingen der wet, te bevelen. Men meldt uit Elburg d. d. 6 Junij Heden trof het dorp Nunspeet eene geduchte ramp. Des voormiddags, omstreeks ten 0'/2 uur, ontstond er brand, waarvan de oorzaak onbekend is, in het achterhuis van den lo gementhouder van Bronkhorstin een oogen- blik tijds stonden de belendende huizen en de daar tegenover staande kerk in brand; van daar sloeg de brand tot de daarnevens staan de huizen over, heel zijn verbrand verloren. Omstreeks 21/, uur kwam er eene brand spuit van Elburg, en hoezeer de brand aan het bedaren was en men moeijelijk water kon bekomen heeft men daarmede veel nut ge daan. Was dezelve een paar uur vroeger aan gevraagd zoo zouden zeker vele woningen gespaard zijn gebleven. Het was een akelig gezigtde geredde goederen op het open veld te zien liggen bewaakt door de daarbij treu rende eigenaren die nu van woning en ge deeltelijk of geheel van hunne bezittingen en inboedel waren beroofd. De illuminatie, te Rijssel gehouden bij gelegenheid van de afkondiging van het leer stuk der onbevlekte ontvangenis, heeft zeer treurige gevolgen gehad. Het vuur heeft zich namelijk medegedeeld aan de prachtige cathe- draal-kerk en deze geheel in asch gelegd. De diefstallen in de kerken zegt een blad van Kamerijk, zijn in den laatsten tijd zoo sterk toegenomendat in verscheidene kerspelen de pastoor het noodzakelijk heeft ge acht, in de sacristie een van top tot teen ge wapende soldaat te doen plaats nemen. Bij de tentoonstelling van vee waren uitgeloofd vijftien prijzen voor Hoï- landsch ras. Van deze zijn toegekend twee aan Hollanders acht aan Engelschen vier aan Franschen en één aan een’ Belg. De be kroonde Hollanders zijn de hh. J. Noome.uit de Beeraster, en van der Well, te Delft, heb bende de eerste een’ vierden prijs van 700 fr. en de tweede een’ derden prijs van 500 fr. be haald. Te Calais zullen eerstdaags naar men zegt in tegenwoordigheid des keizers, proe ven worden genomen met een stuk geschut, van eene nieuwe soort, welks kegelvormige kogels op eenen afstand van 7000 meters kun nen geworpen worden. Ongeveer eene maand geleden, stortte de even schoone als rijke dochter eens koopmans te Lyon terwijl zij bloemen plukken wilde, in de Saóne en werd door eenen aldaar voorbij- gaanden handwerksman gered. Thans ver neemt men, dat de redder, tot loon zijner menschlievende daad, de hand der geredde verworven heeft. Zeven of acht beambten van het telegraaf kantoor te Parijs hebben hun ontslag gekregen omdat zij het geheim der dépêches hadden ge schonden. In den jongsten tijd gebeurde het vaak, dat de bijzondere berigten eenige uren vroeger op de beurs bekend waren dan zij in handen kwamen der personen voor wie zij bestemd waren. Een jeugdig Engelschman blakende van geestdrift voor keizer Napoleon en dezen van nabij willende zien toen hij dezer dagen naar het veld van Mars reed, om er de wapen schouwing te houden, drong door tot onder deed dit op zulk eene een der wachthebbende tegen den vreemdeling opvatte, en, vermoedende dat hij een’aanslag op den persoon des keizers in den zin had hem een’ sabelhouw op het hoofd toebragt, waardoor het leven des Britschen bewonde raars van Napoleon in gevaar verkeert. De hertog van Montpensier heeft zijne diensten aan de Spaansche regering in de te genwoordige crisis aangebodenmet de bijvoe ging, dat hij zijn leven zal toewijden aan de verdediging der koningin, der dynastie en der liberale instellingen. Prins Lucien Bonaparte, die voor ander half jaar den geestelijken stand heeft omhelsd, is, blijkens een’ brief uit Rome aan het Jour nal des Déhatstot ’s pausen geheimen ka merheer benoemd. Volgens een Turynsch dagblad, ontneemt de nieuwe wet op de kloosters en klooster goederen civiele regten aan 54 godsdienstige ordes, hebbende 551 gestichten en 4545 gees telijken. Het geheele getal geestelijke gestich ten bedraagt 605 en het cijfer der personen daarin levende, 8600. Het blijkt alzoo, dat op 274 gestichten met 4057 individuën de wet zonder toepassing blijft. De stemming te Turyn is zeer gedrukt. Er komen reeds doodbrieven uit de Krim en velen zien eiken morgen in de post eene bo de der verschrikking. Dat was toch te voor zien. Het principe de handhaving van het Europeesch evenwigt,” wordt in de Krim niet op dezelfde wijze tot eene politieke geloofsbe- SNEEKER o' I COURANT IR

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1