NIEUWS- EN ARVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1855. No. 48. 10de Jaargangi' den 16 Junij. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 18 JUNIJ 1855, voormiddags ten tien uur. alle burger- per- EINNEN- EN BUITENLAND. donderdag den 4 BUITENLAND. Eergisteren, na afloop de tentoonstelling van Marsheeft de keizer en er voor 20,000 fr, SNEEK, 15 Junij. Bij de herstemming in het hoofdkiesdistrict Sneek, voor een lid van de 2de kamer der staten-generaal tusschen de heeren nar. S. A. Verweij en mr. S. Wij- benga is verkozen de heer mr. S. Wijbenga met 824 stemmen, terwijl op den heer mr. S. A. Verweij zijn uitgebragt 728 stemmen. Bij minist. beschikking van 6 dezer is aan de Friesche en Overijss. stoomreederij on der het bestuur van de hh. J. Foekens c. s. te Harlingen tot wederopzegging vergunning verleend voor eene schroefstoombootdienst van Harlingen naar Zwolle en tusschengelegene plaatsen aan het Zwarte water, heen en te rug, tot vervoer van reizigers goederen en vee. Gelijktijdig is op het verzoek van den heer W. C. de Wit te Amsterdam, ingetrokken de concessie, welke hem den 9 September 1854 voor eene schroefbootdienst van Harlingen naar Zwolle en terug, tot vervoer van reizigers en goederen met uitzondering van vee, werd be willigd. De minister van justitie heeft aan de hee ren procureurs-generaal bij de provinciale ge- regtshoven eene circulaire gerigt, waarvan het slot aldus luidt Onder openbare godsdienstoefening meen ik echter niet te mogen rangschikken de optogten van onderscheidene personen al is het ook in eene bepaalde orde en met zekere plegtigheid ten einde elders de godsdienst te gaan uitoefenen. Ik ben echter van gevoelen, dat dergelijke optogten liet karakter van open bare godsdienstoefening aannemen zoodra de toegevloeide menigte buiten gebouwen of be- slotene plaatsen godsdienstige gezangen aanheft, gebeden uitstort, of zoodra er te dezer gele genheid predikatiën worden gehouden. Waar op deze wijze door wien ook wordt gehandeld, wordt de godsdienst openbaar, in strijd met de grondwet, uitgeoefend, en moet het gezag tusscheubeiden treden en verhinde ren wat de grondwet niet wil toegelaten hebben. Ik wensch, dat door UEd. Gestr., zoowel als fung. directeuren van rijkspolicie als in uwe betrekking van procureur-generaal, en door de officieren van justitie naar deze beginselen worde gehandeld. Ten slotte moet ik nog opmerken, dat bij eene openbare godsdienstoefening buiten ge bouwen en beslotene plaatsen steeds met de meeste naauwgezelheid moet worden onder zocht, of zij ook in 1848 naar de bestaande reglementen geoorloofd waren, ten einde nie mand in zijne regten worde gekrenkt.” Men verneemt met genoegen, dat H. M. de koningin-moeder in beterschap toeneemt, zoodat men zich vleijen mag, dat Hd. spoe dig geheel hersteld zal zijn. Men wildat er eerstdaags door de re gering eene wet tegen het in omloop brengen der Belgische centen zal worden ingediend daar men thans te ’s Hertogenbosch op de 50 50 Belgische centen ontvangt. Men wil weten dat de verandering in de verdeeling der kiesdistricten, waarvan voor eenigen tijd sprake was, geen plaats zal heb ben. Op onderscheidene plaatsen maakt men reeds toebereidselen tot de viering van den verjaardag van H. M. onze koningin in ver- eeniging met dien van Z. M. den koning, op aanstaanden zondag den 17 dezer. Tijdens Z. M. verblijf in Luxemburg heeft Hd. aan ieder der kommandanten van de eerewachten die zich in de verschillende steden van het groothertogdom hadden gevormd, een’ ring geschonken, met Hd. naamcijfer in brillanten. Een gelijk geschenk van den vorst ontving de dochter van den schepen Simonis, die Z. M. begroette toen Hd. zijnen intogt te Luxemburg deed. Elk der drie onderofficieren van het Luxemburgsch contingentdie gedu rende ’s konings verblijf te Walferdange aldaar de dienst verrigtten kreeg van Z. M. een gouden horologie ter waarde van 200 francs. Het muzijkcorps, de korporaals en soldaten hebben gratificatiën in geld ontvangen. Voor de armen in het groothertogdom heeft Z. M. tien duizend fr. achtergelaten. De adminis- trateurs-generaal (ministers) Gurion en Ser- vais, en de heer Mertenskommandant van bet contingent, zijn door Z. M. tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw be noemd. De koning van Pruissen heeft aan den koning-groothertog het uhlanen-regement geschonken, dat reeds wijlen koning Willem II bezat. Z. M. den koning heeft den 7 dezer Hd. intrede te Maastricht gedaan, en is aldaar met de meeste eerbewijzing ontvangen. Des na middags heeft de koning de troepen in oogen- schouw genomen en werd Z. M. door dezen met geestdrift begroet. Des avonds hebben de gezelschappen der toonkunstenaars Z. M. eene serenade gebragt. Den 8 heeft Z. M. gehoor verleend, en tegen den 9 eene uitnoodiging aangenomen op het societeits-gebouw Slavonte. Z. M. heeft o. a. aan de armen dier stad eene som van yi200 geschonken. Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 11 Junij: Naar wij vernemen, is gisteren alhier de officiële tijding gekomen, dat Z. M. de koning den 22 dezer alhier arriveren en ge durende eenige dagen vertoeven zal. Het be hoeft wel niet gezegd te worden, dat deze tijding voor de bevolking hoogst aangenaam is. Het getal bezoekers van het congres zal er ongetwijfeld door vermeerderd worden. De heer Groen van Prinsterer kondigt in de Nederlander aan dat met 1 Julij ek. de uitgave van genoemd dagblad in den tegen- woordigen vorm althans zal worden gestaakt. De heer Groen deelt wijders mede, dat, indien hij in belangstellende welwillendheid eenigen steun vindt hij gewijzigde voortzetting van den arbeid misschien niet als overtollig be schouwt. De Nederlandsche vereeniging tot af schaffing van sterken drank zal te Amster dam hare algemeene vergadering houden op woensdag en donderdag den 4 en 5 Julij aanstaande. De algemeene vergadering van het Neder landsche onderwijzers-gezelschap zal gehouden worden te Middelburg, den 17 en 18 Augustus ek.onder voorzitterschap van prof. Hofste de de Groot, schoolopziener te Groningen, die de vergadering met eene aanspraak zal openen. De werkzaamheden zullen belangrijk zijn, en de ambtenaar, die bij het ministerie van bin- nenl. zaken belast is met de zorg over het la ger onderwijs en de schoolopzieners uit alle provinciën des lands, is vriendelijk uitgenoo- digd tot het bijwonen dezer vergadering. Men meldt uit Franeker d. d. 9 Junij Werd voor eenigen tijd van hier berigt, dat PUNTEN TER BEHANDELING. Missive betrekkelijk de tentoonstelling te Parijs. Beurtveer tusschen Sneek en Dockum. Adres van J. II. Wijntjes, om benoemd te worden tot beurtschipper tusschen Sneek en Deventer. Missive betrekkelijk de daarstelling van zoo danig beurtveer. Verzoek van J. van Gorkum om restitu tie van plaatselijke belastingen. Adres van Oepke Zwartsom verhooging van jaarweddeen missive daaromtrent van de plaatselijke schoolcommissie. Besluit tot betaling van het ontvangloon voor de opcenten op de grondlasten en soneel. Voorstel daartoe betrekkelijk. Benoeming van een lid in de directie van het stads werkhuis. Advies omtrent de onderhandsche verpach ting van de bank van leening. Adres van B. Stellingwerff, om eene plek grond op grondpacht. Beurtveer van Oldeberkoop. Rapporten. de heer Craaijvanger, Roomsch Katholiek pries ter alhier, zijne bediening had neêrgelegd en afstand gedaan van zijne betrekking in de R. K. kerk met plan zich aan de Hervorm den aan te sluiten en zich daartoe met der woon naar Groningen had begeven thans verneemt mendat ZEw.daags vóór dat hij belijdenis van zijn geloof zou afleggen, Gro ningen schijnt verlaten te hebben zonder dat men weet, werwaarts hij zich heeft be geven. Zonder ons in dezen in gissingen uit te laten, willen wij het liever aan de toe komst overlatenhet duistere in deze zaak op te klaren. De kamers der volksvertegenwoordiging in Wurtemberg hebben een besluit genomen, waardoor den Joden de vrijheid wordt gege ven, om zich binnen het koningrijk te vesti gen en hun tevens het genot van lijke regten wordt toegekend Uit Napels wordt aan de Parijsche Patrio het volgende geschreven: De graaf Monte- molin die naar Triest was vertrokken, om er de begrafenis zijns vaders, don Carlos, bij te wonen, is teruggekeerd, en bewoont met zijne gemalin, zuster van koning Ferdinand, eene koninklijke villa in de nabijheid van Napels. De vreemdelingen die hem bezoe ken geven hem den titel van majesteit en door zijne gansche omgeving wordt hij als koning behandeld. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de bedreiging van Omer-pacha, zijn ontslag te nemen als Riza-pacha niet werd afgezet, de porte er toe heeft doen besluitenaap. laatstgenoemde zijne betrekking van minister van oorlog te ontnemen. Uit Konstantinopel wordt berigt, dat da sultan aan de Engelschen 5000 man heeft af gestaan die door Engelsche officieren zullep worden aangevoerd. De Russische regering schijnt het hoogs gewigt te beseffen, dat het bezetten der zes van Azof voor de geallieerden heeft, omdat daardoor het provianderen van Sebastopol niet weinig belemmerd wordt. De Frankf. Postz. meldt, dat de Russen in allerijl eenen weg aanleggen gaande uit Zuid-Rusland over de landengte van Perekopom van daar tot Simpheropol, Baktschi-Seraï en Sebastopol te loopen. Uit onderschepte brieven gewisseld tus-, schen den kommandant van Sebastopol en den gouverneur van Kertch blijkt, dat de bezet ting der belegerde vesting zeer verzwakt is ten gevolge van ziekte en afmatting; 10,000 bedden zijn op nieuw ontboden voor de hos pitalen. Daags vóór de bemagtiging van Kertch door de geallieerden, was aldaar een telegra fisch berigt ontvangen houdende last van den czar, om een nieuw staketsel te laten zinken, ter verhindering van den toegang in de straat van Yeni-Kaleh. Eene groote hoeveelheid steenkolen was door de gealliëerden gevonden nog andere dépots van die brandstof zouden in de nabijheid van Arabat in hunne handen vallen. Met eene versterking van 5000 man door de admiraals aangevraagd hoopten dezen Anapa aan te vallen. Van de expeditie tegen Perekop was te Varna het gerucht verspreid. Aan de Times wordt uit Weenen berigt dat de stelling der Russen in de Krim thans zoo ernstig bedreigd is dat men het er voor houden mag, dat vorst Gortschakoff een’ veld slag zal aannemen. SPANJE. De Guceta van 6 dezer berigt dat het verschil met lord Howden met be trekking tot de Protestantsche Engelschen te Seville, op de meest voldoende vyijze is uit den weg geruimd. LONDEN, 12 Junij. Van wege de admi raliteit wordt medegedeeld, dat bij haar tij dingen ontvangen zijn, volgens welke de Rus sen Anapa hebben ontruimden dat de Cir- kassiërs daarvan bezit genomen hebben. PARIJS, 9 Junij. 7 der prijsuitdeeling van vee op het veld van zich derwaarts begeven 1 I CODRANT. SNEEKER Bji!li)iiii)imiijii!iiiiiiii!;:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1