EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- I I I SS 1855. No. 49. WOENSDAG i den 20 Junij. e e BINNEN- EN BUITENLAND. 1 De t 1 Ie er TVethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris HAGA. t L r TVethouders voornoemd, WOUMA. De Secretaris MAGA. 24 Ier pd. 6 k I bliksem, welke bijna zonder tusschenpoozen het luchtruim doorkruiste, sloeg in den toren van de kleine kerk der Hervormde gemeente alhier, welke na eenige oogenblikken reeds in vlam stond. Door de met voorbeeldelooze snelheid aangebragte hulp van Lucas Steffens en Gijs Houwer, en eenige andere timmermansknech ten was men den brand reeds meester, eer de aansnellende brandspuit gereed was waler te geven. De schade aan het kerkgebouw is onbelangrijk. Te Giethoorn is een arbeider, in het veld werkende, door den bliksem ge troffen en deerlijk gewond. Te Nijholtz, on der de gemeente West-Stellingwerf (provincie Friesland), is eene groote boumanswoning en schuur, door het inslaan van den bliksem, totaal afgebrand. Men meldt uit Blokzijl d. d. 15 Junij Met genoegen kunnen wij berigten dat de aardappelen te Ambt Vollenhove en Giethoorn uitmuntend en in vollen bloei staan niet al leen maar dat men met 14 dagen reeds nieuwen van daar verwacht. Ook het graan overtreft aller verwachting. Uit Meppel meldt men d. d. 15 Junij: Heden namiddag ontlastte zich alhier een zwaar onweder; een uit zee gekomen schip, toebe- hoorende aan de wed. van Dijk alhier, werd bij de Meppelersluis door den bliksem eerst boven in den mast en daarna aan het voorste gedeelte getroffen w'aardoor de mast en dat gedeelte van het schip vaneen zijn gespleten; de op het schip aanwezige personen hebben echter geen letsel bekomen. Deze onweersbui ging vergezeld van eene windhoos, die al het op de groote bleek gelegen goed heeft opgeno men, hetzelve voor een deel uit het oog heeft doen verdwijnen en voor een deel in het ri viertje de Wold-Aa deed nederkomen. In Zeeland staat de tarwe bijzonder schoon en belooft een rijk, op sommige plaatsen zelfs overvloedig gewas. De aardappelen zijn, ten gevolge der langdurige koude, achterlijk en zullen zeker veertien dagen later komen dan an ders. Zij staan overigens veelbelovend. De koninklijke zang- en muzijk-vereeni- ging Sint-Cecilia van Mechelen, die te Rot terdam ’s Gravenhage en Dordrecht concer ten heeft gegeven, ten voordeele der ongeluk- kigen door den jongsten watersnood in Neder land [welke te zamen ruim ƒ6000 hebben opgebragt]gaf heden avond, den 15 dezer, te Brusseleene luisterrijke serenade aan den Ne- derlandschen gezant bij het Belgische hof, ba ron Gerickewelke feestelijkheid met de te- genwoordighei 1 van den minister van buiten- landsche zaken (graaf Vilain XIIII) en de gezanten van Pruissen Frankrijk, Spanje, Beijeren enz., werd vereerd. De leden van Sint-Cecilia zijn op zeer minzame wijze en bijzonder erkentelijk door den baron en de barones Gericke ontvangen geworden. In geheel zuidelijk en zuidwestelijk Duitschland heeft het warme weder aan de veldvruchten en den wijnstok veel goeds ge daan. Het graan slaat in vollen bloei de tarwe staat zoo fraai als in langen tijd het ge val niet is geweest. De aardappelen staan we lig. De vruebtboomen hebben rijkelijk ge bloeid en beloven eenen zeer rijken oogst. Men kan zich eenig denkbeeld maken van den uitgebreiden handel in slagtvee tot het verbruik van Londen wanneer men na gaat, dat de Noordwester spoorweg in het af- geloopen jaar 1854, zoo aan ossen, schapen, kalveren en varkens, niet minder dan ander half millioen stuks vee vervoerde wraarvan de waarde op ongeveer 8 millioen pond ster ling of 96 millioen guldens wordt gerekend. Uit officiële bronnen bevindt mendat de stad Londen in 1854 ontving zoowel langs spoor wegen en gewone wregen als met stoomboo- ten een bedrag van 501,522 ossen, 1,654,054 schapen, 92,559 kalveren en 169,545 varkens totaal 2,197,260 stuks vee. Hierbij komt nog de aanzienlijke voorraad van het slagtvleeschdat ten platten lande geslagt en per stoomboot of spoorweg wordt aangevoerd. Men verwacht te Rijssel een gezelschap .van Spaansche monniken, die, door de poli tieke beroerten genoodzaakt hun vaderland te verlaten aldaar eene schuilplaats komen zoeken. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK verwittigen bij deze de in gezetenen dat de alphabetische naamlijst van de personen, die in dit jaar aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen, ter visie van elk en een’ iegelijk zal liggen op de secreta ry van de stad Sneek van Maandag den 11 tot Zaturdag den 16 Junij 1855, des morgeus van 9 tot 12 uur, ten einde ieder in staat zal zijn om ingeval hem eenige personen of om standigheden mogten voorkomen die op de lijst nog zouden behooren te worden aange- teekend of daarvan weggelaten daarvan aan het stedelijk bestuur kennis te geven; dat dé loting zal plaats hebben op het stads huis Woensdag den 20 Junij 1855, des voor- middags ten 11 uur, voor diegenen welke ge boren zijn in 1850, terwijl daarna dadelijk zal worden overgegaan tot de naloting der in geschrevenen van de jaren 1821-1829. Wor dende een ieder ingeschrevene opgeroepen, om daarbij tegenwoordig te zijn, en, redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven. En opdat zulks kome ter kennis van ieder dien het aangaatzal deze worden afgekondigd en aangeplakt zoo als gebruikelijk is. Sneek den 9 Junij 1855. Burgemeester en I weldra zoodanig toe, dat het gebouw' der touwslagerij en twee onmiddellijk daaraan ver bondene woningen geheel verbrand werden. Doordien de eigenaar juist eene goede hoe veelheid hennep had ingeslagen waarvan veel verbrand en beschadigd is, moet de geledene schade nog al aanzienlijk wezen, en wordt dezelve, ten zijnen laste, gezamenlijk geschat op p. m. f 2000; zijnde alleen de gebouwen ver zekerd voor ƒ600. Aan de beradenheid en den ijver van bestuurders en spuitgasten en van al len die hierbij verder werkzaam waren, heeft men onder de bescherming der Voorzienig heid het mede te danken, dat de naastbij- gelegene buizen waaronder zich een pakhuis vol gedistilleerd bevond, zijn beveiligd geble ven. De oorzaak van den brand schijnt on bekend te wezen. Van den 9 tot en met den 15 dezer zijn in deze provincie 27 runderen aan de besmet telijke longziekte gestorven of afgemaakt; be dragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jannarij dezes jaars 1055. De kerkeraad der Ned. Hervormde ge meente te Leeuwarden heeft aan het gemeen tebestuur aldaar een adres gezondenhoudende verzoek, dat hetzelve moge goedvinden te be sluiten dat voortaan alle zoodanige open bare vermakelijkheden en vertooningen als aan het houden der kermis te Leeuwarden plegen verbonden te zijn des zondags avonds niet meer zullen plaats hebben maar de bei de bedoelde dagen binnen dat tijdperk val lende in hun geheeldaarvan zullen worden uitgezonderd en afgesloten.” De Staats-Courant deelt eene opgave me de waaruit blijkt, dat de middelen over de vijf eerste maanden van dit jaar hebben opge bragt ƒ25,904,454. Gedurende gelijk tijds verloop van het vorige jaar was deze op brengst ƒ25,588,595. Door Z. Exc. den minister van financiën is vastgesteld eene 227ste staats-loterij be staande uit 20,000 loten 10,000 prijzen en twee premiën overeenkomstig het plan der voorgaande loterij. De collecte zal worden ge opend den 9 en gesloten den 21 Julij ek. De Staats-Courant behelst thans het vol gende Bij besluit des konings, is de minister van binnenlandsche zaken gemagtigd aan de hh. J. W. C. baron van Illersum te Gro ningen, mr. P. W. Alstorphius Grevelink rar. H. Vos, mr. H. C. Carsten, te Assen, U. G. Schilthuis en jhr. mr. J. W. Quintus, te Groningen concessie te verleenen tot den aanleg van een kanaal van Assen naar Gro ningen, op den voet en de voorwaarden daar bij vermeld. Op den 25 jl. heeft te Washington de uitwisseling plaats gehad der acten van be krachtiging op de overeenkomst, den 22 Jan. te voren tusschen Nederland en de Vereenig- de Staten van Amerika te ’s Gravenhage ge sloten lot regeling der voorwaarden van toe lating der consuls van laatstgenoemde staten in de voornaamste havens der Nederlandsche koloniën. Men verneemt, dat ook met Frankrijk eene dergelijke conventie is gesloten. Naar men aan de Arnhemsche Courant mededeelt, zou de schade in Noord-Brabant door de laatste overstrooming aangerigtruim twee honderd zesentwintig duizend gulden bedragen. Voegt men hierbij nu de verliezen in Gelderland en Zuid-Holland daardoor ge leden dan zullen de vijf tonnen goudszoo bereidwillig door edele menschenvrienden bij eengebragtnog niet toereikende zijn, om al die rampen te lenigen. Men meldt uit Zwolle d. d. 14 Junij Heden is aan de ijzergieterij van de heeren G. J. Wispelwey en comp. alhier geladen eene ijzeren draaibrug, wegende circa 70,000 Ned. ponden, w’aarvan de leggers eene lengte heb ben van 22 el 60 duim. Deze brugbestemd voor de stad Groningen, is reeds de tweede ijzeren draaibrug, door die heeren voor de stad Groningen vervaardigd. Men meldt uit Steenwijk d. d. 15 Junij Hedeu middag ten vier uur ontlastte zich bo ven deze stad en omstreken een geducht onwe- der, vergezeld van zware regenbuijen. SNEEK, 19 Mei. In de zitting van de 2de kamer der staten-generaal van den 14 dezer is het ontwerp van wet tot afschaffing van den accijns op het gemaal, met eenige wijziging, aangenomen met 45 tegen 22 stem men. In dezelfde zitting is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet tot vaststelling van de ra ming der uitgaven voor het departement van marine voor 1855. Voorts is bij dezelfde kamer ingekomen een ontwerp van wet, strek kende tot verhooging der som tot inkoop van rentegevende nationale schuld, toegestaan bij de wet van 22 April 1855 {Staatsblad no. 54). De leden van de eerste kamer der sta ten-generaal zijn aangeschreven, om te verga deren op maandag den 25 Junij ek. De verjaardag van H. M. de koningin in vereenigiug met dien des konings, alsmede de overwinning in de velden van Waterloo in het jaar 1815, zijn alhier, zoo door het uit steken van vlaggen uit de publieke gebouwen als bij de openbare godsdienstoefeningen der onderscheidene gezindheden wederom op de gew'one wijze herdacht en gevierd geworden. Jl. zondag avond, omstreeks zes uur, ontstond alhier brand aan de lijnbaan van den touwslager H. Wielinga, gelegen aan het bolwerk nabij de Pol. Daar de avondgods dienstoefening bij de Hervormde gemeente juist was aangevangen en het gerucht van brand ook al spoedig tot binnen de muren van haar kerkgebouw doordrong, verw’ekte hetzelve al daar niet weinig sensatie en opschudding en verlieten velen de vergadering; hetwelk, toen weldra de alarmtrom gehoord werd, den leer- aar teregt deed besluiten, de godsdienstoefe ning oogenblikkelijk te doen eindigenen ge schiedde zulks, in behoorlijke orde, door het zingen van een kort psalmvers. Dewijl er intusschen eene vrij stevige koelte waaide, nam de brand, door teer en hennep gevoed, in weerwil der spoedig aangebragte hulp BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede aan de be langhebbenden bekenddatten gevolge de vernieuwing van de zoogenaamde Oosterpoorts- brug de doorvaart aldaar, van af den 27 Ju nij ek. tot nadere aankondiging, zal zijn AFGESLOTEN. Burgemeester en SNEEKER I l s i L 5- f 16 i i gr 16 16 6 COURANT. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1