NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER’. [f i 1855. No. 50. ZATURDAG I - SNEEKER L BINNEN- EN BUITENLAND. gronden zij als zij op de brug L l Wethouders voornoemd, WOITOA. De Secretaris IIAGA. kunnen keeren. gen heeten De heer Lessens, die zich thans te Parijs naar Londen waarschijn- om de zaak der doorgra- 5.e van Suez haar beslag bevindt, begeeft zich lijk met het doel, ving van de landengte te doen krijgen. Vooral ook uit Engeland luiden de tij dingen wegens den staat der gewassen zeer gunstig. In Frankrijk belooft men zich eenen «gewonen” oogst. Daar de toevoer uit de Zwar te Zee door den oorlog is afgesneden, maakt men zich gereed groote hoeveelheden uit E- gypte te ontbieden waar de oogst ongemeen goed staat, en uit Algerie van waar men dit jaar niet minder dan acht millioen mudden graan hoopt te trekken. Dit is het dubbel van het bedrag des verleden jaars. De Ara bieren hebben, namelijk, door de hooge prij zen uitgelokt een groot gedeelte der weiden in bouwland herschapen. Koningin Victoria zal naar men ver neemt, bij hare aankomst te Parijs, die op den 15 Julij schijnt bepaald te wezen, bijzon- ling ten 55,500 francs een kaarslicht door van Schen- del gold 5450 francs, een veldslag door Paul Delaroche G450 francseene schilderij door Albert Cuyp 2320 francs een vrouwenportret door Van der Helst 1890 francs, een binnen huis door P. de Hoog 1260 francs, eene schil derij door G. Netscher 1590 francs, eene door Rubens 2150 francs, eene schilderij door Ho race Vernet 15,960 francs, enz. De inschrijvingen voor de leening der stad Parijs ad 60 millioen francs hebben in één’ dag meer dan 200 millioen francs bedra gen; de deelnemers zullen alzoo slechts een derde hunner ingeschrevene sommen kunnen storten. Eene andere leening, geopend door de Fransche maatschappij der Oostenrijksche staats-spoorwegen heeft het dubbele van het vereischte bedrag geleverd, weshalve de in- schrijvings-sommen tot 46 pCt. zullen vermin derd worden. In Frankrijk zijn de verkiezingen van le den voor de departementale raden niet in den zin der regering uitgevallen en dientengevol ge hebben verscheidene prefecten hunne be trekkingen moeten verliezen, omdat de rege ring meent, dat zij, zoo ze gewild hadden, dezen min gunstigen loop der zaken hadden kunnen keeren. Dat mag men vrije verkiezin- der luisterrijk ontvangen worden. Lady Franklin thans bet berigt van het overlijden van haren man voor waar aanne mende, heeft bevel gegeven te Becchy Island, een gedenkteeken op te rigten ter eere van den bevelhebber van de Erebus en van de Terroralsmede van zijne reisgezellen, die met hem zijn omgekomen; dit gedenkteeken zal worden geplaatst ter zijde van dat tot herinnering van het overlijden van den lui tenant Bellot. Men was den 18 dezer te Londen teleur gesteld in de verwachting van nadere berigten uit de Krim, en men heeft zich moeten verge noegen met de Russische dépêche van 12 dezer. Hetzij dat dit gebrek aan nieuws de oor zaak is van de loopende geruchten of dat er werkelijk dépêches ontvangen zijn, waarmede men niet bekend is er heerschte een gevoe len dat de Fransche en Engelsche gouver nementen ongunstige tijdingen bezaten, waar van de mededeeling teruggehouden werd. De daling der Fransche fondsen van gisteren te Parijs werkte mede tot deze vermoedens of schoon anderen beweerden, dat die daling het gevolg der leening was, die langer onvermij delijk werd. Ook omtrent de houding van. Oostenrijk liepen er geruchten, die bij de ge allieerden niet welkom kunnen zijn. Nog ver ontrustte men zich eenigzins over de ongesteld heid van den Franschen keizer. Van de Poolsche grenzen wordt d. d. H die met de land- j zou wemelen doch nu was reeds een van de geldzoekers bijna het slagtoffer van zijne be geerlijkheid geworden. Men hield het er voor, dat weliigt in den zevenjarigen oorlog een vaat je met geld van de brug in den stroom zal zijn gevallen. De dezer dagen te Parijs gehoudene vei- van schilderijen en teekeningen nagela- door den heer Hopeheeft opgebragt tavia van de briefmalen, post in de tweede helft van elke maand uit Europa worden verzonden zoo zal de expe ditie van hier met dien post, zoowel over Sout hampton als over Triëst of over Marseille, voor- loopig worden gestaakt. Er zal dus voortaan en tot nadere kennis geving slechts ééns in de maand eene verzen ding van brieven met de landpost naar Ne- derlaudsch-Indië kunnen geschieden, te weten over Southampton tot en met den 2den over Triëst tot en met den 5den,en over Marseille tot en met den 9den van elke maand; een en ander berekend op het vertrek uit Am sterdam, terwijl de verzending uit andere plaat sen zal moeten geschieden in dezelfde evenre digheid, naar mate de loop der posten dit me debrengt. Nopens de tiende verknoping van gronden in den Haarlemmermeer-polder verneemt men dat de 1498.66 in veiling gebragte bunders zijn verkocht gezamenlijk voor y’747,700, en alzoo gemiddeld voor /"499 per bunder. In het geheel hebben de tot dusverre verkoch te 15,553.15 bunders opgebragty’7,508,200of gemiddeld y’476 per bunder. Er blijven, na deze afgeloopene verkooping nog ruim 1500 bunders ter veiling over, die in de volgende maand Julij zullen worden in vei ling gebragtvermoedelijk den 20sten te Am sterdam. Eindelijk meldt men uit Dreumel dat de bouw- en weidelanden aldaar van het over- stroomings-water bevrijd zijn maar nu ziet men de ramp der doorbraak ook in haren ge- heelen omvang. Ontzettend groot is het bun- derlal landerijen dat onder het zand bedol ven zit. Twee der beste blokken bouwland zijn eene onvruchtbare heide geworden. Slui zen, bruggen, duikers zijn geheel of gedeel telijk verwoest, vele waterleidingen verstopt, wegen afgeloopen en onbruikbaar geworden in één woord, de schade is daar zoo ontzet tend, dat weliigt van al de geïnundeerde dor pen in Nederland, Dreumel het meest gele den heeft. In de voorgaande week hebben in de veenderijen achter Blokzijl en onder de ge meente Oldemarkt de turfmakers hunne werk zaamheden gestaakt en wilden zij ze niet her vatten tenzij de veenbazen hun 10 cents op de lange roede (oude maat) meer betaalden. Sommigen hebben aan die vordering voldaan terwijl anderen dit volstrekt blijven weigeren en het gebaggerde liever ongemaakt willen la ten staan dan aan dien in hun oog, onbillij- ken eisch gehoor te verleenen. Het staat te vreezen, dat de prijs van den turf door die verhoogde daglooneu en de duur te der veenlanden zal rijzen. Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 19 Junij: Heden morgen, omstreeks 10 ure, van landbouw en nij- eene toespraak door den van den Andelaan in deze pro- Z. Exc. den generaal Poolsum BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede aan de be langhebbenden bekend, dat, ten gevolge de vernieuwing van de zoogenaamde Oosterpoorts- brug de doorvaart aldaar, van af den 27 Ju nij ek. tot nadere aankondiging, zal zijn AFGESLOTEN. Burgemeester en J u n ij1 werd de tentoonstelling verheid geopend met president den heer J. den heer commissaris des konings i vincie, en aan 7 Booy, die dezelve met minzaamheid beant woordden. Men schrijft uit Embden Te Lunen burg, aan de Ilmenau, had dezer dagen een zonderling verschijnsel plaats. Er waren, na melijk aldaar personen die beweerden dat zij als zij op de brug van de Ilmenau ston den op den bodem van die rivier blanke geld stukken zagen. Anderen echter beweerden, niets te zien en er ook niets van te gelooven. Sommigen van hen, die staande hielden, dat zij het geld wel degelijk zagen liggen bega ven zich daarop te water, doken onder en keerden weldra terug met verscheidene munt stukjes, grootendeels Pruissisch geld en van de jaren 17501757, doch ook enkele van oude ren stempel, als 1625 1629 enz. Onder de duikers waren er, die in een half uur tijds van 50, 60 tot 70 van die munten, zes-pennin- gengoede-grosschen, 2 goede-grosschen en dergelijke, bijeen hadden. Opmerkelijk was het, dat ai die stukjes zoo blank waren als hadden ze zoo pas de munt verlaten. De be- rigtgever meent, dat, zonder den sterken stroom, die aldaar gaat, de rivier weldra van duikers SNEEK, 22 Junij. In de zitting van de 2de kamer der staten-generaal van den 18 de zer is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, strek kende tot verlenging van den termijn bij art. 295 der gemeentewet vastgesteld welke ter mijn reeds bij de wet van 51 Augustus 1855 met een jaar was verlengd. De tweede kamer heeft, in hare zitting van den 20 dezer hoofdstuk VIII der staats- begrooting (Marine) onveranderd aangenomen met 44 tegen 16 stemmen. De heer Sichterman van de Brake heeft voor Groningen het lidmaatschap van de eer ste kamer aanvaard. Het onlangs op Z. Ms. last gewijzigde re glement op de exercitiën der infanterie zal, ingevolge aanschrijving van den minister van binnenl. zaken, ook bij de dienstdoende schut terijen worden ingevoerd terwijl echter de tot nu gevolgde wijze van laden bij deze voor eerst nog zal worden behouden totdat de pa tronen en het zakje naar het nieuwe model aan hen, even als aan de infanterie, zullen zijn uitgegeven. Door Z. E. is almede bepaald dat genoemde reglementen op aanvraag van de kommanderende officieren der dd. schutte rijen, tot den verminderden, voor het leger berekenden prijs, en alzoo goedkooper dan in den handel, te verkrijgen zijn bij de admi nistratie der koninklijke akademie voor de zee- en landmagt te Breda. Ingevolge een besluit van Z. M.zal voor taan bij wapenschouwingen enz. voor den ko- ning en voor de prinsen van het koninklijk huis, door de muzijk het volkslied «Wilhel mus van Nassauen” worden geblazen of geslagen. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden heeft den 17 dezer, ’s nachts 12 uur, met ee nen extra-spoortreinde reis naar Dnitschland ondernomen. Uit ’s Hage meldt men d. d. 19 Junij: Gisteren, zijnde juist de 40ste verjaardag van den slag bij Waterloo, werd op het piëdestal van het standbeeld van wijlen Z. M. Willem II nedergelegd een keurige en smaakvolle krans, van bloemen en immortellen zamengevlochten ten blijke van herinnering aan het gewigtige aandeel dat de overledene vorst aan de hel denbedrijven van die dagen gehad heeft. Bij den officier van justitie te ’s Graven- hage is berigt ontvangen uit Keulen dat al daar eene procedure wordt gevoerd tegen ee nen beambte aan bet postkantoor aldaar, be schuldigd van verduistering van brieven met geldswaarde. Onder de bij den beklaagde in beslag genomene papieren bevond zich een munt biljet van f 10, no. 40, O. P., waarvan men den regtmatigen eiseber wenscht te ontdekken. Aangaande het berigt van den Noord- Brabander, dat er te’s Gravenhage voortdurend geruchten liepen van eene alliantie van Bel gië, Nederland, Zweden en Denemarken met de Westersche mogendheden, en dat de onder- handelingen daaromtrent reeds ver gevorderd zouden zijn, zegt een berigtgever uit de resi dentie, dat de inzender van dat berigt mis schien is president van een politiek kransje, of van een liefhebberij-departementje van bui- tenlandsehe zaken waar de leden voor gezan ten van Engeland Frankrijk Belgie Zweden en Denemarken spelen. -- Men meldt uit Amsterdam d. d. 20 Junij Vermits er, volgens een uit Nederlandsch-In die ontvangen berigt, aldaar voor het tegen woordige geene gelegenheid bestaat, om gere geld te voorzien in het doen afhalen van Point de Galle, op Ceylon en overbrengen naar Ba- MM COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1