NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 10de Jaargang. 1853. No. 51. den 27 Junij. WOENSDAG BINNEN- EN BUITENLAND. dat in om gratie van Hen- van het hof van priesters is weder in vollen gang. Tegen 12 hunner zijn de processen nog aanhangig, die voor allen wel met twee of drie maanden ker kerstraf zullen eindigen. Te Digne heeft de executie van zekeren Telme aanleiding gegeven tot een vreesselijk tooneel. Op het oogenblik, namelijk, dat hij den ladder op zoude gaan die naar het scha vot leiddebegon de veroordeelde zich met de kracht der wanhoop te verzetten, zóó zelfs, dat de ladder omviel. Toen de scherpregter en zijne handlangers dat verzet eindelijk beteu geld hadden hief de ongelukkige een akelig gegil en geschrei aan, dat eerst ophield toen de doodstraf was voltrokken. Een en ander maakte op de toeschouwers den pijnlijksten indruk. Twee soldaten van het escorte vie len in zwijm, en eene bejaarde dame, die op een balcon had plaats genomen om de execu tie te zien, zakte plotseling ineen; toen men haar opheffen wilde, was zij reeds een lijk. Eene dame van Lyon is op een barer goederen in haar zeventigste jaar gestorven. Zij stond algemeen als gierig bekend en had slechts genegenheid voor huisdieren. In haar testament maakte zij jaarlijks 800 fr. tot on derhoud van hare twee lievelingskatten en 20 fr. voor haren 21 jaren ouden poedelhond. Een mandie het vertrouwen der overlede ne bezat, verkrijgt eene rente van 300 fr., onder voorwaardedat hij deze drie dieren zorgvuldig verplegen en ze goed behandelen zal. Wordt hij door een dezer dieren over leefd, dan gaat de rente op zijne oudste doch ter over, en zijn de drie dieren gezamenlijk dood, dan verkrijgt de uitvoerder van het testament het kapitaal, onder voorwaarde, dat hij tien jaren lang 100 fr. jaarlijks voor arme vrouwen bestededie de belasting op de honden welke 1 Januarij 1836 begint niet kunnen betalen. De Morning Herald wil als zeker weten, dat van de Fransche leening, 300 millioenen dienen moeten, om een leger van 500,000 man aan den Rijn op de been te brengen. Ten opzigte van den strijd op den 7, waarin de verliezen zoo groot waren dat de Fransche Moniteur ze tot heden nog niet heeft opgegeven zijn thans bijzonderheden bekend geworden waaruit o. a. blijktdat verscheidene Fransche generaals gesneuveld of gekwetst zijn. Keizer Napoleon heeft het door generaal Pélissier ontworpen operatie-plan goedgekeurd. Het zal echter slechts gedeeltelijk worden me degedeeld aan de andere generaals, met uit zondering van lord Raglan. De generaals Létang en Crawford hebben van hunne regeringen (de Fransche en de En- gelsche) in last gekregen, Weenen niet te ver laten maar aldaar den verderen loop der ge beurtenissen af te wachten. Er was een gerucht in omloop dat ge neraal Pélissier het opperbevelhebberschap zou nederleggen. De zaakdie tot dit gerucht aanleiding gaf, is deze: Pélissier was in vrij levendigen twist geraakt met generaal Niel dieop grond der door den keizer hem gege- vene instruction, zijn gevoelen wilde doordrij ven generaal Pélissier verklaarde daarop, dat hij de leiding der Krim-expeditie niet langer wilde voeren, indien niet uitsluitend hem het initiatief overbleef. Overigens verschilt Pélis sier vaak in meening met lord Raglan. De geallieerden vertrouwen het niet, dat de Russen zoo zonder slag of stoot hunne positie aan gene zijde van de Tschernaye heb ben opgegeven, welke zij toch met nadruk hadden kunnen verdedigen. Het wantrouwen in dit geschenk der vijanden heeft de leger hoofden der gealliëerden bewogen hunne troe pen aan deze zijde der rivier terug te trek ken. Ook wil men bemerkt hebben dat Pé lissier eenigzins minder lust betoont, om forsch. door te tasten. Intusschen verhaalt men dat de keizer hem eene telegrafische dépêche heeft toegezonden, luidende Spaar het bloed mij ner soldaten; Sebastopol is Rusland niet!” Waarop Pélissier langs denzelfden weg ant woordde: «Sire, de geest van 23,000 edele krijgslieden die roemloos gestorven zijn, eischt een gedenkteeken van overwinning.” Een Zou ave, welke deze woorden vernamzoude er gend jaar, door eene meerdere uitbreiding de zer onderneming, het lot van vele huisgezin nen uit den geringeren stand aanmerkelijk kun nen verbeterd worden. Men meldt uit Frederiksoord d. d. 21 Junij Klaagt men van elders en ook uit sommige gemeenten dezer provincie over den niet zeer gunstigen stand der te veld staande winterrogge, van hier kan men met genoe gen melden dat die rogge alhoewel in het voorjaar zeer achterlijk, thans niets te wen- schen overlaatde vroeggezaaide is reeds uit gebloeid en belooft even als de later gezaai de, eenen zeer voldoenden oogst. De aardappe len staan sierlijk, de groeikracht van dezelve is sterk, even als de plant, die ook een zeer sterk voorkomen heeft op sommige akkers staan ze reeds met den bloemknop, en nog op andere akkers staat de bloemknop zich te openen. Komen er nu geene tegenspoeden, dan ziet men ook van dit gewas eenen geze- genden oogst tegemoet. Het gras geeft bij uit nemendheid en voldoet in digtte en lengte. Alreeds voor eenige dagen is men daarvan begonnen te maaijen tot stalvoeder voor het vee. De tuinvruchten staan over het algemeen zeer goed, ja in sommige tuinen uitmuntend schoon. Ook te Veendam kan men van de te veld staande gewassen in die omstreken de gun stigste berigten mededeelen. Men schrijft van de Wijk d. d. 21 Junij Uit het naburig Staphorst bevinden zich de krachtigste manschappen weder in het trekland, tot zelfs tamelijk bemiddelde boerenzoons. Zij verdienen daar soms in 6 a 7 weken tijds van ƒ70 tot over ƒ100 per hoofd. Ontmoet men later den eigenaar van den turf en den turf trekker, dan vindt men dikwijls den laatste in ruimere omstandigheden dan den eerste. In den nacht van 17 op 18 dezer is er te Zweggelte, gemeente Westerbork (Drenthe), ten huize van Anne Beenhof, schoenmaker en winkelier aldaar, een brutale diefstal gepleegd. Drie personen, in het wit gekleed en met doe ken om het hoofd en voor het aangezigtheb ben in dat huis weten binnen te dringen; zij hebben toen den man het mes op de horst ge zeten hem gedreigd te vermoorden, zoo hij den sleutel van het kabinet niet overhandig de; de vrouw gaf daarop den sleutel en wees hun, op hunne vordering, de plaats aan waar het geld lag. Zij hebben toen ƒ70 aan con tanten en bovendien zes rijksdaalders van eene vrouw, welke aldaar te huis was, benevens twee zilveren oorijzers, waarvan een met gou den stiften, medegenomen; bij hun vertrek de bewoners bedreigende, dat het hun niet goed zou afgaan zoo zij gerucht maakten. Naau- welijks echter waren zij vertrokken, of Been hof heeft de buren gewektwaarvan een de in de nabijheid gestationneerde marechanssées heeft gewaarschuwd. Dadelijk is men begon nen de daders te achtervolgen zonder dezelve echter te ontdekken. Bij dat vervolgen heeft een jongeling, die op weg werd aangetroffen, doch geheel onschuldig was en vlugtte, omdat hij meende vervolgd te worden door lieden die hem zochten te berooven met eene hooi vork eene belangrijke wonde aan het hoofd ontvangen. Uit ’s Hertogenbosch meldt men d. d. 20 Junij: Heden avond te 6'/2 ure landde Zr. Ms. stoomjagt aan onze stad. Z. M. stond boven op het dek. Eene onafzienbare menigte be vond zich op de plaats der aankomst en de geestdrift des volks is zeer groot en algemeen. Wij behoeven niet te zeggen, dat de hoofden van algemeene besturen aan Z. M. dadelijk hun ne hulde bragtenen deze, benevens eene schoone eerewacht te paard, den koning ver gezelden naar het gouvernements-hótel bij den heer Borretalwaar Z. M. intrek genomen heeft. Dezen avond wordt elk huis, de gehee- le stad verlicht. De afwisselende illuminatiën van gaz, bougies, lampions enz. zullen een heerlijk gezigt opleveren. De Badensche regering keert van liever lede naar het standpunt terug, dat zij bij het losbarsten van het kerkelijk conflict had inge nomen. Zij trekt één voor één de concessiën in, welke zij aan de geestelijke overheid heeft toegestaan de geregtelijke vervolging tegen de SNEEK, 26 Junij. De tweede kamer der staten-generaal heeft in hare zitting van den 21 dezer het ontwerp van tractaatomtrent de regeling van de grenzen der Nederlandsche en Portugesche bezittingen op Timor en onder- hoorige eilanden, afgestemd met 52 tegen 22 stemmen vooral op grond dat art. 10 geene reciprociteit behelst wat de vrije uitoefening der Hervormde godsdienst behelst. Daarna zijn de beraadslagingen geopend over het ontwerp van wet tot goedkeuring van ar tikelen der overeenkomst met Frankrijk tot wering van den nadruk. Later is hetzelve aangenomen met 56 tegen 20 stemmen. Het maken van een nieuw gebouw voor eene Latijnsche school alhier is jl. zaturdag aanbesteed voor eene som van ƒ2449; aanne mer is geworden Otte Schuurmans, te IJlst, met het lot tegen A. Prins, woonachtig te de zer stede, die dezelfde som had geschre ven terwijl H. Wouda alhier slechts één’ gul den hooger was de overige briefjes verschil den meer. Van den 16 tot en met den 22 dezer zijn in deze provincie 55 runderen aan de besmet telijke longziekte gestorven of afgemaakt; be dragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Januarij dezes jaars 1966. Te ’s Hage is op den 21 dezer door een ge deelte van de aldaar in garnizoen liggende bat terij veld-artillerieaan het station van den Holl. ijzeren spoorweg, eene proef genomen, om de stukken geschut, geheel bespannen, op de wagens te plaatsen. Die proefneming schijnt aan de verwachting te hebben beantwoord. Op den volgenden dag zou men een togt naar Leyden maken heen en terug. Bij vonnis der arrond. regtbank te Amster dam van den 20 dezer is zekere boekverkoo- per, overeenkomstig het requisitoir van den substituut-officier van justitie mr. W. H. J. Jolles schuldig verklaard aan het te koop stel len van zedebedervende prenten, en, met aan neming van verzachtende omstandigheden ver oordeeld tot eene geldboete van ƒ30 met de kosten. Van de Helder wordt gemeld d.d. 19 Ju nij: Naar wij vernemen, is in het laatst der vorige week te Valkoog, nabij Schageneen treurig voorval gebeurd. Twee boeren, die reeds uit oude vete elkander een kwaad hart toedroegen kregen onder het arbeiden op het land, hevigen twist, die zoo hoog liep dat de een den ander met een wieder eenen slag op het hoofd toebragtten gevolge waarvan deze na twee uren bezweek de verslagene had nog zoo vele bewustheid, dat hij den dader bij den burgemeester der gemeente aangaf, die dan ook kort daarna gevat en naar Alkmaar is getrans porteerd. Nadat op het verzoek drik Beekman bij arrest Gelderland veroordeeld tot de doodstraf, ter zake van moedwillige brandstichting, waardoor 17 menschenlevens zijn in gevaar gebragt van Z. M. den koning eene afwijzende beschik king was ontvangen is dezelve straf op den 22 dezer te Apeldoorn op welk grondgebied de misdaad gepleegd werd, voltrokken. Naar men verneemt, heeft Z. M. aan J. D. Bakker, door het provinciaal geregtshof van Noord-Holland wegens moedwillige brand stichting in de gevangenis te Hoornveroor deeld tot de straffe des doods, gratie verleend en die straf veranderd in twintig jaren tucht huisstraf. Men meldt uit Kuinre d. d. 18 Junij: Eenige ingezetenen dezer gemeente hebben ee- nig land van het Hervormd kerkgenootschap huur genomen en een gedeelte daarvan voor of door minvermogenden ter hunner keu ze voor de teelt van aardappelen laten be werken, tegen betaling van de helft der huur, die elders daarvoor betaald wordt. Door dit middel hoopt men die minvermogenden in staat te stellen, om door eigene vlijt eenen voorraad van aardappelen voor bet barre jaargetijde te verzamelen. De geplante aardappelen staan veelbelovend, en mogt de verdere uitkomst aan het doel beantwoorden, dan zal in een vol- 1 1 t COURANT. SNEEKER 1 i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1