NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 1855. No. 52. den 30 Junij. ZATURDAG 10de Jaargang* r a jgL l Ch O VI i f i 1 1 t SHEERER ir n BINNEN- EN BUITENLAND. n den term ij monomanie De regtbank en i HiMmiffliiwmiBHiiiiii! van leed e e t- ;2 d IS r e- •n •n le ?r :e ii l- t- r i- e n n bij art. 293 COURANT. die der garde, zullen zich met die der hoofd stad vereenigen en door een en ander zal het Engelsche leger vóór Sebastopol 13,000 man meer tellen. Voorts wachten vier veldbatte- rijen en één detachement rijdende artillerie slechts op vervoermiddelen om naar het too- neel des oorlogs te vertrekken. De tegenwoordige oorlog zal ten gevolge hebben de opening van den Donau en mits dien meer verkeer met de Zwarte zee en de Donau-vorstendommen. Het wordt derhalve noodig, eene zoo regtstreeks mogelijke gemeen schap tot stand te brengen tusschen het zui den en het noord-westen voor de handels- arlikelen, die van de Donaustreken komen en voor hun vervoer over Weenen naar Hamburg, EngelandStettin of in de Oostzee. Bijge volg bestaat er reeds plan, om eenen nieuwen spoorweg te maken regtstreeks van Berlijn naar Weenen gaande, door Lausnitzeen deel van het koningrijk Saksen en zich bij het station te Pardubitz aansluitende aan den Oos tenrij kschen noorder-spoorweg. Met de werk zaamheden van dezen door de Pruissische re gering bereids goedgekeurden weg, zal onmid dellijk begonnen worden, en is hij voltooid, dan zal de afstand tusschen Berlijn en Wee nen 19 Duitsche mijlen korter zijn. Brieven van den Neder-Donau opgeno men in de Postzeitung melden dat men in die streek eenen aanval der geallieerde vloten tegen het kustland van Bessarabië vreest. Met het laden der te Galatz en Ibraïla liggende schepen wordt zoo haastig te werk gegaan, dat binnen weinige dagen die twee havens geheel ledig zullen zijn: immers, eene ope ratie der geailiëerden tegen Bessarabië zou noodwendig de blokkade der Donau-mondin- gen ten gevolge hebben, en derhalve beijvert zich elk schip, zoo spoedig mogelijk te vertrek ken. De Russen erkennen het gevaarlijke hun ner stelling in die streek, hunne flotille is be reid en verdeeld over alle punten, die aan ee nen aanval zouden kunnen blootstaan. Te Bucharest wordt zelfs beweerd, dat Ismail zou aangevallen worden door een legercorpsdat door de Dobrudscha derwaarts zou oprukken. Naar aanleiding eener dépêche van vorst Gortschakoffden bevelhebber van Sebastopol, wordt uit Petersburg het navolgende gemeld: Na eene moorddadige kanonnade van 24 uren en een bombardement, waarvan geene voor beelden aanwezig zijn, heeft de vijand in den vroegen ochtend van den 18den eenen storm ondernomen tegen de bastions 1 2 en 3 en tegen het bolwerk Korniloff. Op alle punten met een ontzettend verlies teruggesla gen, zijn de Franschen afgetrokken, na 600 gevangenen in onze magt te hebben gelaten. Na dien door onze troepen op eene zoo schit terende wijze afgeslagen storm heeft de vijand zijn vuur bijkans geheel gestaakt. Tot den 19den des avonds is er in den omstrek van Sebastopol verder niets belangrijks voorge vallen.” De bijzonderheden, die men verneemt aan gaande de toebereidselen der Russen in de Oost zee doen voorzien, dat de vloten der galliëer- denbij hare expeditie aldaar, op groote moeije- lijkheden zullen stuiten. De Russische vloot van Sweaborg heeft zich met die van Kronstadt vereenigd en beide voeren een groot aantal stukken geschut van zwaar kaliber en verre dragtwaardoor de vesting niet weinig aan sterkte heeft toegenomen. Men weet, dat het eenige vaarwater dat de schepen door moeten om tot Petersburg te komen door verscheide ne forten en honderden vuurmonden verdedigd wordtdoch die vestingwerken zijn den Rus sen nog niet voldoende voorgekomen en dwars op het vaarwater zijn drie driedekkers gesta- tionneerd, die hun vuur kruisen met de bat terijen van het fort Menzikoff en die van Cronsloff; aan den anderen kant van het ei land, op den rivierarm, die te ondiep is om groote schepen door te laten, hebben de Russen 4 linieschepen, 5 fregatten en 2 korvetten doen post vatten. Bovendien telt men in de haven 17 linie- en 10 stoomschepen, terwijl eindelijk zeer veel roei- en stoom-kanonneer- booten gereed zijn om de schepen der geal lieerden aan te tastendie bij ongeluk of in voor het voetstuk van het op de groote markt op te rigten standbeeld van den uitvinder der boekdrukkunst, Laurens Jansz. Coster. Men meldt uit Blokzijl d. d. 25 Junij Gisteren liep alhier binnen een uit Friesland komend schip, geladen met koeijen welke om de schrale weide moesten worden afgezetmet het doel, om ze den 23 dezer te Steenwijk ter markt te brengen wegens den laag afkomen- den prijs uit Holland: iets hetgeen nog nim mer plaats had. Door den raad der stad Groningen is, ter opluistering van den gedenkdag van Gro- ningens ontzet, den 28 Aug. 1672, toegestaan eene som van ƒ800. Bij die gelegenheid zal er een muzijkfeest en eene harddraverij gehou den, en denkelijk een vuurwerk afgestoken worden. Men leest in de Prov. Pr. en Asser Cou rant Wij hebben voor eenigen tijd in de correspondentie melding gemaakt van een’pre dikant in het Westerkwartier van Groningen die van zijn’ koster 16 lijnkoeken had ont vreemd. Deze zaak is voor de regtbank van Groningen behandeld. Door den verdediger den predikant werd beweerd, dat hij aan monomanie en dus de daad hem niet kon toegerekend worden, heeft zich hiermede echter niet vereenigd, en den beklaagde bij vonnis van den 21 dezer schuldig verklaard aan diefstal van lijnkoe ken en veroordeeld tot gevangenisstraf van een jaar en in de kosten van het proces. Een talrijk publiek woonde de uitspraak bij. Naar de in Turyn verschijnende Arme nia meldt, hebben de bisschoppen van Savoije ten opzigte der kloosterwet instructiën aan hunne geestelijkheid gezonden, waarin zij het 11de hoofdstuk der 22ste zitting van het con cilie van Trente op de ontwerpers dier wet van toepassing maken. Dien ten gevolge zijn alle overweldigers van kerkelijk eigendom als geëxcommuniceerd te beschouwen. Maakten ook wij onlangs melding van het schandelijk bedrog, dezer dagen met het St. Felix-lijk gepleegd, waarvan 2 exemplaren be staan, nog erger is dat, gelijk wij nu verne men, sedert jaren met de H. Juliana aange wend. Van dat lijk zijn nog meer exemplaren voorhanden, nl. 1 te Brussel, 1 te Gent, 1 te Halle (alle drie in Belgie), 1 te Konstantino- pel1 te Napels, 1 te Bologne, 1 te Sara gossa, 1 le Madrid, 1 te Lissabon, 1 te Praag, 1 te Moskou, 1 le Keulen en 1 te Parijs; to taal dertien lijken van ééne persoon Een Londensch correspondent deelt in zijne brieven van den 22 en 25 verscheidene belangrijke bijzonderheden van het tooneel des oorlogs mede. Hij maakt ook melding van het wandalismus der geailiëerden; in een rap port van generaal vorst Gortschakoff vinden wij dienaangaande de volgende uitdrukkin gen De Éngelschen en Turken die Yeni- Kaleh hebben bemagtigdbegaan er allerlei wreedheden zij hebben de kerken geplunderd en beleedigen de inwoners zonder onderscheid van ouderdom of kunne.” De klagten over de onvoorzigligheid van lord Raglan zijn zeer groot, en generaal Pé- lissier houdt niet op, den ongelukkigen uitslag der poging van den 18 aan den Britschen op perbevelhebber te wijten. Naar aanleiding daarvan is jl. zaturdag in den Franschen mi nisterraad de vraag geopperd of men niet aan generaal Pélissier volmagt zou geven des noo dig, te handelen geheel onafhankelijk van lord Raglan en Oraer-pacha en voorwaarts te ruk ken. Het schijnt, dat keizer Napoleon hieraan zijne toestemming gafdoch tot een besluit kwam het kabinet nog niet. De stelling der Russen aan de Tchernaya moet zeer sterk zijn. Men wil, dat den 7 reeds 300 en den 18 reeds 50 Franschen tot in Sebastopol waren door gedrongen. Ontniddellijk nadat de Britsche regering kennis had gekregen van de nederlaag op den 18, zond zij aan vier regementen infanterie bevel om te landen. Insgelijks zullen ver schillende dépots en 1200 man kavalerie naar de Krim vertrekken. De regementen in be zetting op Malta, te Gibraltar en op de Ioni sche eilanden alsmede de reserve-bataljons en SNEEK29 Junij. In de zitting van de tweede kamer der slaten-generaal van 23 de zer is het ontwerp, houdende bepalingen om - trent het vervoer van buskruid, oorlogsbehoef ten en brandstoffen aangenomen met 58 tegen 17 stemmen. Het ontwerp, houdende uitzonderingen op de artt. van het burgerlijk wetboek, ten aan zien van vermiste personen, bij vermoede of erkende scheepsrampen is met algemeene stem men aangenomen. Daarna is de wet op de regeling van het voldoen der kosten wegens hel overbrengen het plaatsen en verzorgen in bedelaarsgestich ten van bedelaars, landloupers en kinderen, verworpen met 55 tegen 19 stemmen. In de zitting van den 25 zijn met algemee ne stemmen aangenomen de volgende ontwer pen tot verlenging van der gemeentewet gesteld tot verklaring van algemeen nut van den aanleg van eenen rijdweg in de gemeente Veen- dam (provincie Groningen) tot inkoop en amortisatie van rentegeven- de nationale schuld tot verhooging der som tot inkoop van ren- tegevende nationale schuld, toegestaan bij de wet van 22 April (Staatsblad no. 54) tot goedkeuring eener dading tusschen het bestuur der domeinen en de gemeente Kam pen. Het ontwerp (wijziging van hoofdstuk X der slaatsbegrooting voor 1834), strekkende tot af- en overschrijving van sommen ten ge zamenlijke bedrage van ƒ101,223 werd aan genomen met 51 tegen 15 stemmen. Het ontwerp houdende vaststelling der ra ming van uitgaven wegens verstrekkingen voor het departement van marine, dienst 1835, is aangenomen met algemeene stemmen. In de zitting van den 26 zijn aangenomen de volgende wets-ontwerpen tot vaststelling der rekening van uitgaven wegens verstrekkingen voor het departement van oorlog, dienst 1855, met 28 tegen 20stemm.; tot wijziging der wet van 28 Augustus 1851, regelende de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der officieren bij de land- magt, met 26 tegen 25 stemmen; tot verhooging van hoofdst. V der staatsbe- grooting voor 1855, met algemeene stemmen; tot regeling der provinciale en gemeentelijka indeeling van het Haarlemmermeer, met alge meene stemmen. In de jl. zaturdag te Harlingen gehoudene vergadering van heeren concessionarissen en belanghebbenden bij den noordelijken spoorweg is, naar wij vernemen, besloten, om binnen kort de gelegenheid open te stellen tot deelne ming in het nog te dekken, betrekkelijk gerin ge kapitaal, voor de ten uitvoer legging der concessie benoodigd. Om de deelneming zoo algemeen mogelijk te maken zullen de aandee- len laag gesteld worden. De voorloopige werk zaamheden maken, naar men berigtgoede vorderingen. Het totaal der contributiën collecten enz. van de Friesche afdeeling van het Neder- landsch Zendelinggenootschap heeft, van 1 A- pril 1854 tot 51 Maart 1835, met inbegrip van een legaat ad ƒ100, bedragen de belang rijke som van ƒ8068.98, zijnde meer dan het dubbel bedrag van het vorige jaar. Het getal der leden thans 588 is gedurende dien tijd met 67 vermeerderd. De voortzetting van het hooger beroep, ingesteld door jhr. mr. Salvador en den hr S. Fongers, die op den 25 dezer zou plaatsheb ben is door de ongesteldheid van een’ der raadsheeren onbepaald uitgesteld. Tevens heeft de voorzitter het hof kennis gegeven van de ontvangst van twee brieven van de verdedi gers der appellanten waarbij zij te kennen geven dat zij zich aan de verdere behaude- deling der zaak hebben onttrokken. Deze brie ven zullen bij de processtukken w’orden ge voegd. Dezer dagen zijn in Haarlem ter scheep aangebragt de gereedgemaakte steenenbestemd

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1