NIEUWS- EN AÜÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. 53. 10de Jaarsang. WOENSDAG den 4 Julij. BINNEN- EN- BUITENLAND. Oostenrijk bij nij dan de correspondent van den Timet. zoude omhelzen, verdwenen is, zich thans bij gewonden van 18 Redan schijnt be- 5 :s n de vorstendommen vertoeven zullen. De Wanderer berigt, dat nu Oostenrijk eene mindere vijandelijke houding heeft aan genomen de Russische troepen ten deele naar de Oostzee-provinciën ten deele naar Pere- cop op marsch gaan. Daar de verbondenen het voornemen zouden hebben, Odessa of Pe- recop aan te vallen, of ten minste de Dnies ter en Dnieper mondingen te bezetten zou den de Russen langs de Zwarte zeekust ook de noodige troepen stellen. De N. Pr. Z. berigt, dat 24000 man grenadiers van Polen naar Perecop op marsch waren gegaan. Van het Sardinisch contingent in de Krim, zijn van den 15 Mei (den dag waarop het al daar aankwam) tot den 8 Junij 869 man schappen door de cholera aangetast geworden, waarvan 57 zijn hersteld en 558 overleden, zoodat nog 449 in behandeling waren. Dundas, de Engelsche admiraal, heeft Kronstadt, even als Napier, ter dege beke ken doch zoo het schijnt, tot weinig bekomme ring voor die zee-veste. Het garnizoen is sterk de verdedigings-werken zijn in geduchten staat en het vaarwater om de stad is zeer ondiep. Drie vereischten, die zekere gerustheid geven. De naar de Krim te zenden versterkin gen uit Engeland bestaan uit 500 grenadiers, 250 Schotsche fuseliers en 250 Coldstream gar des te zamen 800 man. De opgave der dooden en Junij vóór den Malakoff en Iwijfeld te worden vooral wat de Franschen betreftdaar de verhouding tusschen officieren en gemeenen zoo bijzonder ongewoon is, en ook die tusschen dooden en gewonden. Men rekent gewoonlijk één’ doode op vier gewon den bij stormloopen. Ook hield men te Parijs de nieuwe uitdrukking entré dans ïambulan- ce voor verdacht. Op 7 8 en 9 Junij schijnt, volgens geloofwaardige inlichting, het verlies der Franschen, bij het nemen van den Ma melon 2700 dooden waaronder 57 officieren, en 4000 gewonden te bedragen. De weduwe van admiraal Boxer heeft, behalve het verlies van 30,000 p. st. bij het steld wezen Malakoff-toren. De correspondentie uit de Krim tot 16 Junij verliest nog het weinig belangrijke, dat daarin te vinden is, door het reeds be kend zijn van den uitslag der toebereidselen die gemaakt werden vóór den aanval op 18 Junij. De Russische schepen, wier vuur zoo vele schade aanriglle op de Engelschen bij hunnen terugtogt van den Redanwaren reeds den 15 Junij op hunne ligplaats gebragt onder kennisgeving van de Russische zijde, dat het hospitaal-schepen waren, waarvoor men verschoning van bommen verzocht. De Franschen trachtten echter daarop te vuren, doch de afstand, zijnde 4500 ellen, was te groot. Overigens schijnen de Russen te oor- deelen naar hunne voorzorgen meer bekend hij te Groningen openlijk de Hervormde leer geweest te zijn met de plannen vóór 18 Ju- heden aan Oostenrijk verbindt, ging, om die te ontruimen, Weener kabinet dus een del blijven tot leiding genooten. T" zigtigheid die het Engelsche kabinet dag legtom Oostenrijk niet te breken, toe te schrijven aan de vrees, dat, ingeval van verder ver schil de Oosten rij ksche troepen niet lang in ring aanzienlijke versterkingen gevraagd, ten einde hij aan Omer-pacha de vrije beschik king kunne laten over diens leger, zoo hoog noodig om in Azië tegen de Russen te strij den. Een inwoner van Bourdeaux heeft den keizer van Frankrijk een plan ingediend, vol gens hetwelk het gebruik van buskruid bij de artillerie door dat v<jn stoom zal worden ver vangen voornamelijk bij de batterijen op de oorlogschepen waarvoor slechts één ketel zou noodig zijn. Het plan is in handen gesteld van den minister van marine tot het doen van proefnemingen. Volgens lord Clarendon, heeft Oostenrijk aan de gealliëerden verklaard, de vorstendom men te zullen blijven bezetten totdat de vrede gesloten is. Zulk eene bezetting is naar het gevoelen van den Engelschen minister, een casus belli tegenover Rusland en doet Oosten rijk buiten den kring der onzijdige magt tre den, dewijl het Turksche leger niet van dienst zou kunnen zijn in de Krim, maar naar de vorstendommen moeten terugkeeren indien de Oostenrijksche troepen die verlieten. Het bezetten der vorstendommen is alzoo (volgens den Engelschen minister van buitenlandsche zaken) de band die de Westersche mogend en de bedrei- zqu voor het krachtig dwangmid- van zijne quasi bond- Misschien is de buitengewone om- aan den de goede verstandhouding met SNEEK 5 Julij. De tweede kamer der stalen-generaal heeft in bare zitting van 27 Junij de navolgende wetsontwerpen aangeno men 1) lot wijziging der wetten van 28Au- gustus 1851 {Staatsblad no. 151), ter regeling der militaire pensioenen bij de landmagt, met 48 tegen 8 stemmen; 2) tot wijziging der wet van 28 Augustus 1851 {Staatsblad no. 126), regelende de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der officieren bij de zee- magtmet 50 tegen 1 stem 5) tot wijziging der wet van 28 Augustus 1851 {Staatsblad no. 127), regelende de pensioenen bij de zeemagt met algemeene stemmen; 4) tol verhooging van het minimum van de opbrengst van den ac cijns op de suiker, met 57 tegen 15 stemmen. In bare zitting van den 28slen heeft zij het wetsontwerp, tot afschaffing van het tonne- geldaangenomen met 45 tegen 7 stemmen. Aan de orde is de voortzetting der beraad slagingen over verschillende ontwerpen tot vereeniging van gemeenten, die allen zijn aan genomen. De voorzitter deelt mede dat de heer Wij- benga zich thans bij de kamer heeft aange meld tot aflegging der gevorderde eeden als lid der vergadering en aangezien hij voorzit ter door den koning gemagligd is, die eeden af te nemen zoo noodigt hij den griffier uit, het nieuw benoemd lid ter vergadering bin nen te leiden. De heer Wijbenga, na hierop de beloften te hebben afgelegd, neemt als lid der kamerzit ting. In de tweede kamer der staten-generaal heeft de heer Rochussen het voorstel gedaan, dat de kamer moge besluiten tot het houden van een onderzoek: 1° over het bestaan en den omvang der kwaalwelke het gevolg is van het gebruik en misbruik van sterken drank in het algemeen, en over het toene men of verminderen van dat gebruik onder zekere standen der maatschappij, of in zeke re gewesten des rijks in hel bijzonder2° over den invloed daarvan zoowel op de stoffelijke welvaart, als op den verstandelijken en zede- lijken toestand des volks 5° naar de midde len tot bestrijding of uitroeijing dier kwaal welke het openbaar gezag, hetzij als wette lijke bepalingen hetzij als plaatselijke veror deningen, zal kunnen en behooren aan te wenden. De voorsteller vermeent, dat de onderwerpelijke aangelegenheid der aandacht van de wetgeving overwaardig is, eensdeels ter zake van den ongnnstigen invloed van het misbruik van den sterken drank op de. krach ten en de gezondheid van de arbeidende klas sen anderdeels wegens het gemis aan het noo- digehetwelk door de uitgaven, door dit misbruik te weeg gebragt de huisgezinnen moeten ondervinden. In de zitting van de eerste kamer der staten-generaal van 29 Junij is het wetsont werp, tot verlenging van den termijn, bij art. 295 der gemeentewet gesteld zonder discus sie met algemeene stemmen aangenomen. Men berekent, dat de hooioogst, waar mede men ook hier is begonnen in deze omstreken thans een derde minder zal ople veren dan in de laatst voorgaande gewone jarenechter moet de kwaliteit uitnemend best wezen. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 28 Ju nij De provinciale commissie van onderwijs alhier heeft op den 27 en 28 dezer geëxa mineerd en toegelaten tot onderwijzers van den 2dc° rang 5; 5dc“ rang drie; 4de° rang vier; voor vreemde talen vier, en voor schoolhou- deressen in vreemde talen drie. Van den 25 tot en met 29 Junij jl. zijn in deze provincie 25 runderen aan de besmet telijke longziekte gestorven of afgemaakt; be dragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Januarij dezes jaars 1089. Door de Nederlandsche handel-maatschap- pij zijn op nieuw bevracht 27 schepen. Te Woerden loopt bet gerucht dat de gewezen pastoor Craaijvanger die, daags vóór Volgens de laatste Fransche dépêches tot 26 Junij uit de Krim (Engelsche schijnen er niet meer te komen)moet men binnen eeni- ge dagen eenen nieuwen aanval op den Ma- lakaff en Redan verwachten, en dezen keer met meer kans van overwinning, voor zoo ver men oordeelen kan. Generaal Pélissier heeft aan zijne rege- den bisschop te Haarlem bevindt, en zich al daar bekwaamt tot professor in de natuur kunde. De Belgische dagbladen beijveren zich, meerdere bekendheid te geven aan ieder getui genis ten gunste der uitvinding van hunnen landgenootden heer Willems strekkende tot wering der besmetelijke longziekte onder het rundvee. Zoo zegt de in Indépedance Beige De in Pruissen ingestelde commissie voor het onderzoek omtrent de longziekte onder het rundvee heeft dezer dagen haar vijftiende rap port openbaar gemaakt over de door dr. Willems aanbevolene inënling. De slotsom van het verslag is voor die uitvinding zeer gunstig het staaft hare doelmatigheid door talrijke proefnemingen onder zeer verschil lende omstandigheden gedaan. Sedert hare toepassing, is door de waarnemingen betrekke lijk den gang der veeziekte in Pruissen geble ken dat de onverwijlde inënting de verwoes tingen der kwaal snel gestuit en het verlies van vee aanmerkelijk verminderd heeft. Men verneemt per telegraaf, dat op den 25 Junij jl. te Petersburg aan eenen aanval van cholera is overleden de heer W. baron Mollerus buitengewoon gezant en gevolmag- tigd minister van ons hof bij dat van Rus land. Eerlang zal in eene der steden van Enge land een congres worden gehouden door de be kwaamste schaakspelers van Europa, met bet doeiom een schaak-wetboek zamen te stellen. De Italiaansche school” zal bij dit congres vertegenwoordigd worden door den heer Serafino Dubois, van Romeden eersten schaakspeler van Italië. De heer Dubois is reeds, op zijne reis naar Parijs en Londen, Genua doorgekomen. De vertegenwoordiger van Oostenrijk bij de regering van Servië beeft bij deze aange drongen op de gelijkstelling in dat land van de belijders van al de Christelijke gezindten daar tot dusverre de Katholieken en Protes tanten aldaar nog geene gelijke vrijheid van godsdienst bezaten. De vorst en zijne minis ters hebben onverwijld, om aan Oostenrijks verlangen te voldoen, een wetsontwerp aan den senaat ingediend, dat echter door dat ligchaam is verworpen. Het Weener kabinet zal zijnen eisch herhalen gegrond op de jongst geslotene tractalen tusschen Oostenrijk en Tur kije. Met evenveel bitterheid als waarmede het dagblad Lloyd ten vorigen jare legen Rus land te velde trokvaart thans de Oesterr. Zeit. tegen de Westersche mogendheden uit, omdat deze van het beleg van Sebastopol niet willen afzien. Keizer Napoleon moet niet zeer tevreden zijn .over generaal Pélissier, omdat deze den aanval op den Malakoff-toren geheel op eigen gezag heeft ondernomen. De meerderheid van den krijgsraad die vooraf de zaak behandel de had er zich tegen verklaard vooral was generaal Niel (generaal der genie en ’s keizers adjudant) zeer tegen het plan van Pélissier, en werd doorhem betoogd dat de belegerings werken nog te ver (600 meters) van den Ma- lakofl-toren verwijderd zijn, en de bestor- mings-kolonnesgedurende dien verren weg, zonder eenige bescherming zouden blootge steld wezen aan de maglige artillerie van den r 1 1 1 t COURANT SNEEKER 11 n r a f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1