EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- I Ode Jaarna»!?. 1855. No. 54. den 7 Julij. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 9 JULIJ 1853, voormiddags ten tien uur. 1 I t SNEEKER om restitutie, geweldig geschokt, men voor zijn le- eene gratificatie aan van de La- COURANT. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend, dat voorloopig is vastgesteld het kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente, over het jaar 1853 en dal hetzelve van af' Dingsdag den 5 Julij ek.gedurende 14 dagen, ter Se cretary dezer gemeente, voor een’ ieder ter in zage is nedergelegd. En opdat zulks kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 2 Julij 1855. Burgemeester en ECethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris 1IAGA. Dienovereenkomstig heeft de minister van binnenlandsche zaken, bij beschikking van 2 Julij het aandeel der vier genoemde provin ciën in het reeds beschikbare bedrag der gehou- dene collecte, ten beloope van ruimƒ509,000, bepaald: voor Noord-Brabant op ƒ78,893, Gelderland ƒ558,483, Zuid-Holland ƒ22,905, Utrecht ƒ68,715. Voorts zijn de gedeputeer de staten der genoemde provinciën uitgenoo- digd nu zoo spoedig mogelijk, met overleg en bijstand der gemeente-besturenover te gaan tot de verdeeling tusschen de noodlijden den dien het ontbreekt aan eigen middelen tot herstel van hun verlies. Tijdens de koning zich in Gelderland op het buiten van den heer Van Pallandt be vond heeft Z. M. o. a. nog een bezoek ge- bragt aan het door den watersnood fel ge teisterde Dreumel. Z. M. heeft bij die ge legenheid uitdrukkelijk den wensch te kennen gegeven, om den grijzen visscher Fiers Udo en zijne zonen, op Balo’s erf, die allen door het redden van hunne natuurgenooten bij de jongste overslroomingen zoo zeer hebben uitgeblonken, te zien en te spreken. On middellijk is aan dien wensch voldaan. Na dat Z. M. zich eenigen tijd minzaam met den grijsaard had onderhouden heeft Z. M. de beide laatsten benoemd tot broeders der orde van den Nederlandschen Leeuw. Z. M. werd overal met geestdrift ontvangen eene eerewacht te paard en een aantal autoriteiten vergezelden Hd. Op de landbouw-kolonie Nederl. Metray bij Zutphen merkt men steeds, ontwikkeling en vooruitgang op en moet het aantal leden en begunstigers steeds toenemen. Op dit oogen- blik treft men er 127 jongelieden aan anders grootendeels voorzeker opgegroeid tot schande der maatschappij, thans, met het beste gevolg onder de gunstig bekende leiding van den heer directeur Schlimmer, onderwezen in en ge vormd tot verschillende vakken aan dezelve teruggegeven. Het aantal bezoekers uit alle oorden des lands is ook belangrijk te noemen en wordt van het vorige jaar op ruim 6000 ge schat. Dezen zomer wordt weder een bezoek van Z. Maj. den koning verwacht wiens be langstelling in deze zoo doelmatige als nuttige inrigting reeds zoo dikwerf is gebleken ook verwacht men binnen kort weder de voltooijing eener nieuwe woning voor boerderij met een geschikt vertrek voor bezoekers, om zich op de kolonie zelve te kunnen restaureren. Te Leeuwarden is dezer dagen onder militair geleide binnengebragt zekere Dijkman geboortig uit Zeeland die in het jaar 1848 uit Breda van het thans te Leeuwarden liggende 4de bat. 7de reg. inf. was gedeserteerd. Gedurende de laatste jaren bad hij bij het vreemden-legioen in Algiers gediend waar bij meer dan één’ veldtogt had bijgewoond, totdat hij ten vo- rigen jare mede naar de Krim werd gezonden en na aan de veldslagen aan de Alma en bij Inkerman te hebben deelgenomen dezer dagen gepasporteerd werd. Hij was nog in den Franschen uniform gekleed. Vóór bij zijn regement in werkelijke dienst te worden ge steld, zal hij wegens desertie moeten teregt staan. Men meldt uit Deventer d. d. 2 Julij Dezer dagen had alhier een treffend ongeval plaats. Eene moeder joeg haar kind dat op straat speelde, in huis, zoo het schijnt wat onzacht, althans de kleine stoof naar binnen, viel in een ketel kokend heet w’ater en bestierf het weldra. De moeder trok zich dit zoo sterk aan dat zij als waanzinnig werd, nu en dan wel heldere oogenblikken had, maar mede bin nen kort een lijk was. Dit plotseling dubbel verlies heeft den vader zoo dat ook hij bedlegerig en ven ernstig beducht is. De te Keulen in hechtenis genomene sec retaris van den consul aldaarter zake van het werven voor het Britsche legioen is jl. vrijdag, op herhaald verzoek, tegen een’borg- togt van 500 thaler op vrije voeten gesteld. Het onderzoek der zaak wordt echter voort gezet. Te Calais zijn, in tegenwoordigheid van eene talrijke schare toeschouwers, uit die stad BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHGUDERS van de Stad SNEEK maken aan de belangheb benden bekend, dat de commissie uil het Plaatselijk Bestuur, ingevolge art. 15 der wei, belast met het onderzoek nopens de al of niet gegrondheid der redenen, welke lot vrijstel ling of uitsluiting van de dienst der Schutte rij zijn ingebragt, dit jaar hare tweede zit ting zal houden ten raadhuize alhier, op Woensdag den 11 Julij aanstaande, des mid dags ten twaalf uur, tol onderzoek van alle reclames, door de ingeschrevene en geloot heb bende personen van dit jaar en door de reeds vroeger ingelijfden ingebragt, alsmede lot on derzoek van hen die bij nommerverwisseling voor anderen verlangen op te treden. Ee belanghebbenden worden gewaarschuwd, om alsdan op te komen vermits zij anders zullen gehouden worden geene redenen lot vrijstelling te hebben, en, voor zoo verre zij, dienstpligtige nommers getrokken hebbende, niet vallen in de termen van art. 5 der wel van den 11 April 1827, sub lelt, a, b, c, l en m, en van art. 4, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd blijvende het hun evenwel vrij om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar te doen gelden. En opdat zulks kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 2 Julij 1855. Burgemeester en Wetheuders voornoemd, WOITDA. De Secretaris 1IAGA. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit, houdende magtiging tot de heffing van eenen hoofdelijken omslag van ƒ16000. Idem tot onderhandsche verpachting van het grasgewas aan den Ouden Dijk. Idem tot algeheele verbouwing tijnsche school. Idem tot het geven van J. H. Smidts. Idem tot het verstrekken van eene toelage voor eene secondante op de Fransche meisjes school. Idem belrekkelijk den zin en de toepassing van art. 291 der gemeentewet. Missive omtrent de rangschikking der bede- laars-kolonisten. Besluiten tot af- en overschrijving. Missive van H. Veen, houdende aanneming van de benoeming tot lid van de directie van het werkhuis. Missive van kerkvoogden der Hervormde ge meente, betrekkelijk het onderhoud van zeke re afscheiding. Adres van J. van Gorkum wegens uitgevoerde belasting. Missive van den Commissaris van Policie tot het maken van eene verordening op het koopen van oude voorwerpen. Missive betrekkelijk het reglement en vracht lijst voor het beurtveer van Noordwolde. Missives betrekkelijk een regtstreeksch beurt veer tusschen Deventer, Kampen en Sneek. Procesverbaal van verificatie der gemeentekas. Benoeming van stem-opnemers en plaatsver vangers in het bureau tèr verkiezing van le den in den Raad. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 6 Julij. De eerste kamer dersta- ten-generaal heeft in hare zitting van den 5 dezer met algemeene stemmen aangenomen het wetsontwerp op de brievenposterijen bet ontwerp, regelende de begrooting voor de ma rine met 51 tegen 2 stemmen; zijnde reeds in de zitting van 28 Junij het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent de kos ten der huizen van bewaring, aangenomen met 28 tegen 9 stemmen. De tweede kamer is, zoo als uit het verslag dei' laatste zitting blijkt, uiteengegaan en voor onbepaalden tijd gescheiden. Men houdt het daarvoor, dat de kamer vóór Sep tember aanstaande niet weder zal bijeenkomen, en datzoodra de eerste kamer hare werkzaam heden zal hebben geëindigd, het zittingjaar 1854 1855 zal worden gesloten. Bij haar uit ééngaan zijn door de tweede kamer onafgedaan gelaten de volgende ontwerpen van wet, die dus waarschijnlijk eerst in het volgende zit tingjaar zullen worden behandeld als: 1°,op het lager en middelbaar onderwijs; 2°, bepa lingen op het stuk der loodsdienst voor zee schepen 5°, regeling van de uitoefening der veeartsenijkunst4“, bijdrage voor het uitwa- teringskanaal van Grave naar den Amer; 5°, regeling van de wijze van beheer en verant woording der koloniale geldmiddelen; 6°, be palingen omtrent de huishouding en tucht op de koopvaardijschepen, en 7°, verhooging van hoofdstuk IV (Justitie) der staatsbegrooting voor 1854. Wijders de volgende Voorstellen: 1°, van den heer Wintgens, tot instelling van plaatselijke raden van gezondheid2°van drie leden tot afschaffing van den accijns op het gemaal der rogge; 5°, van vijf leden, tot af schaffing van den accijns op den turf en de steenkolen, en 5°, van den beer Rochussen lot het instellen eener enquête omtrent het misbruik van sterken drank. Men weet dat de voorstellen no. 2 en 5, omtrent het afschaf- ien van belastingen zijn aangehouden totdat het ontwerp van wet tot afschaffing van den accijns op het gemaal door de eerste kamer zal zijn aangenomen. De leden van den gemeente-raad alhier, die in dit jaar zullen moeten aftreden, zijn: de heeren mr. S. A. Verweij (wethouder), P. Risselada, M. J. van Gent en A. Haagsma. Op den 4 dezer zijn de vergaderingen van de synode der Hervormde gemeente door Z. Exc. den minister voor de zaken der Her vormde en andere eeredienstenin het locaal van dat ministerie, geopend. De algemeene collecte ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood, heeft tot en met 20 Junij jl. opgebragt in: Noord-Brabant ƒ16,919.165, Gelderland ƒ47,988.52, Zuid Holland ƒ154,616.405, Noord- Holland ƒ124,786.555 Zeeland ƒ15,937.705, Utrecht ƒ28,417.545 Friesland 52,057.19 Overijssel ƒ21,682.52, Groningen 20,824.45 Drenthe ƒ3,554.55, Limburg ƒ9,047.72. Fe Staats-Courant behelst thans den hoofdzakelijken inhoud van het proces-verbaal der zittingen van de commissie, benoemd om de grondslagen te beramen van de verdeeling van de opbrengst der algemeene collecte tot on dersteuning van hulpbehoevenden ten gevolge van den watersnood in het voorjaar van 1855. Daaruit blijkt o. a.dat de commissie, naar aanleiding der uitkomsten van haar onderzoek, bevonden heeft dat de schade staat in Noord- Braband als 15,5, in Gelderland als 66,5, in Zuid-Holland als 4,5, en in Utrecht als 15,5 lot 100. Met eenparigheid van stemmen heeft de commissie beslotendeze verhouding aan den minister van binnenlandsche zaken voor te stellen als grondslag voor de verdeeling der tot leniging der schade reeds ontvangene of verder te ontvangene gelden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1