NIEUWS- EN ADVERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. 55. WOENSDAG 10de Jaargang. diepe gelederen hulpchirurgijns be- naar de Krim zullen ons het volgende van Maladaperas is uit en haar aanvoerder gevangen ge- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend, dat voorloopig is vastgesteld bet kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente, over het jaar 1835 en dat hetzelve van af’ Dingsdag den 5 Jtilij ek.gedurende 14 dagen, ter Se cretary dezer gemeente, voor een’ieder ter in zage is nedergelegd. En opdat zulks kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 2 Julij 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOU»A. De Secretaris IIACJA. den Spaanschen gezant (den heer Olozaga) tot uitkomst geleid, dat de Fransche regering met alle mogelijke middelen de regering van ko ningin Isabella II zal ondersteunen en haar bijstand verleenen in het onderdrukken der gesmeedde complotten. Onder de Engelsche troepen in de Krim eischt de cholera weder vele offers, vooral heerscht die ziekte onder de officieren. Niet minder dan 18 hoofd- en andere officieren, waartoe behooren generaal Pennefather, gene raal-majoor Codrington sir George Brown en majoor Cathcart, hebben gevraagd, naar En geland te mogen terugkeeren. De admirali teit heeft 10 chirurgijns en noemddie onmiddellijk vertrekken. Volgens een’ brief uit Konstantinopel aan den Times, wordt bet veriies van menschen volgens geloofwaardige opgaven aldus geschat Turken 150,000, sedert den herfst van 1855. Franschen: 70,000, gesneuveld of gewond se dert de aankomst in de Levant. Engelschen 28,000, dito. 228,000. De Russen zouden volgens dat berigt5 i 600,000 man verloren hebben aan dooden, ge wonden en zieken. Men verneemt, dat van de gealliëerden en met name van het Sardinische contingent naar de Russen over naar het binnenste des aldaar tot veldarbeid gebe- zeer vele manschappen loopen. Zij worden lands gevoerd en zigd. De door de gealliëerden aangerigte ver woestingen in de zee van Azof hebben het meest getroffen verscheidene handelshuizen van Triëst, Marseille, Liverpool en Konstantino pel, wier groote hoeveelheden graan zijn ver nield geworden terwijl daarentegen de ver liezen der Russische onderdanen onbeduidend zijn geweest, aangezien de uitvoerhandel zich bijna uitsluitend in handen van vreemdelingen bevindt. Een brief uit Odessa aan le Nord houdt thans hetzelfde berigt in. Het Fremdenblatt meldtdat vorst Gort- schakoff 24,000 man versche troepen heeft ont boden en het corps van generaal Liprandi met eene nieuwe divisie versterkt heeft. Ook zegt men dat 24,000 man der garde Warschau heb ben verlaten, om zich naar de Krim te begeven. Uit de Krim wordt geen nieuws berigt. Generaal Pélissier schijnt met de hernieuwing van den aanval te dralen en wel ingevolge eene vriendschappelijke vermaning des keizers, om voortaan voorzigtiger te zijn. Het rapport van generaal Pélissier over het gevecht op 18 Junij is thans door den Moni- teur openbaar gemaakt. De opperbevelhebber des Franschen legers bevestigt bijna alles wat reeds bekend is aangaande de gebeurtenissen op dien dag en aangaande het gebrek aan ge meenschappelijke zamenwerking bij de aanval len die tegen verscheidene der groote verde digingswerken van Sebastopol werden gerigt. De verliezen der Franschen waren groot; het cijfer, reeds vroeger medegedeeld, is ongeveer 5400 man, die buiten gevecht werden gesteld, als: 57 officieren gesneuveld en 17 officieren krijgsgevangen 1344 onderofficieren en solda ten gesneuveld en vermist, 98 officieren en 1644 onderofficieren en soldaten gekwetst. De verliezen der Russen op 18 Junij beston den blijkens het rapport van generaal vorst Gortschakoff, uit 555 gesneuvelden (waaron der 3 officieren) en 5426 gekwetsten (waaron der 48 officieren). Met inbegrip alzoo van de door de Engelschen geledene verliezen, zijn op 17 en 18 Junij vóór en in Sebastopol onge veer tienduizend man buiten gevecht gesteld zonder dat de dood, het kwetsen of het ver lies der vrijheid van zoo vele menschen iemand zelfs het minste voordeel aanbragt. De verliezen van het Fransche leger zoo wel als van het Engelsche schijnen zwaarder geweest te zijn dan men opgaf. Van de 60 ongelukkige zeelieden die met ladders vooruit gezonden werden zijn er 12(1) teruggekomen. Het schroot der Russen drong in de vier man diepe gelederen van de Engelschen door als een Op den 4 dezer werd te Vlaardingen de eerste nieuwe haring aangebragt nl. 465/, ton volle en 455/a ton maatjes-haring; dezelve werd verkocht a </700 per ton. De 2e jager arriveerde den 6 dezer met 80 ton volle en 51 ton maatjes-haring, zijnde 51 ton haring meer als de bepaalde hoeveelheid even als in de eerste jager, heeft slechts een betrekkelijk gering aantal schepen daarin over gegeven zoodat aanvankelijk de visscherij gun stig kan genoemd worden. In de gemeente Epe heeft voor eenige dagen een voorval plaats gehad dat ten be wijze strekt, hoe onvoorzigtig het is zoo spoe dig vertrouwen te schenken aan iemand, dien men niet kent. Twee personen als zaadkoopers gekleed kwamen aldaar op den 27 Junij jl. aan. Een van deze reeds spoedig vertrokken zijnde, heeft de andere zich nog gedurende eenigen tijd in het logement opgehouden en uitgegeven voor eenen boekbinder, die te Zw'olle met twee knechten werkte. Zeer vele boerenmenschen nu heeft hij weten over te halen hem hun ne kerkboeken mede te geven die hij zeide te zullen herstellen en op nieuw in te binden onder deze waren er zelfs sommigen voorzien met zilveren haken. Deze persoon heeft zich in den nacht van den 29sten Junij jl. met de kerkboeken stil uit deze gemeente weten te verwijderen, en tot nog toe zijn alle aange wende pogingen, om hem op het spoor te krij gen, vruchteloos. Het is te hopen, dat het der justitie spoedig gelukken zal, den dader in hechtenis te nemen. Van zeer nabij wordt gemeld Zeker ambtenaar bij de belastingen (com mies 1ste klasse) in Zuid-Hollandwiens vrouw kort te voren overleden was, zoodat haar lijk nog boven aarde stond reed met de gevulde flesch bij zich in gezelschap van den mole naar en een paar andere personen in eene narreslededen voorbijgangers toeroepende mijne Ant is dood! mijne Ant is dood 1 Toen haar lijk zou worden gekist w'elke eer, zoo bij het noemdehij zelf haar wilde bewijzen bleek hetdat de kist te kort was. Maar geen nood: de gruwzame echtgenoot weet raad; hij plaatst zijne knie op den hals zijner overlede ne vrouw en drukt die zóó in, dat hij haar in eene gebogene houding in de kist kon du wen De eigenaar der woning, waar dit afschu welijk bedrijf heeft plaats gehad, heeft aan onzen berigtgever de bloedvlekken op het be hangsel aangetoond, die afkomstig waren van de mishandelingen, welke de wreede dronk aard zijne vrouw nog kort vóór haren dood had aangedaan. (De Folkscr.') De baron de Bourqueney heeft per tele graaf uit Weenen aan de Fransche regering berigt, dat de op Oostenrijk betrekking heb bende volzinnen in de troonrede aan het Oos- tenrijksche hof eén’ ongunstigen indruk heb ben gemaakt. Heden had de heer Von Hub- ner een onderhoud met graaf Walewski om opheldering aangaande bedoelde uitdrukkingen te erlangen. Een telegrafisch berigt uit Barcelona meldt, dat Katalonië in opstand is gekomen. Ver- 1 scheidene moorden zijn bedreven o. a. zijn twee leden der cortes omgebragt. De kapitein- generaal Zapatero heeft zich met de hem ge trouw geblevene troepen in de citadel van Bar celona teruggetrokken. De nationale garde wei gert tegen de opstandelingen uit te rukken. De regering heeft gevolmagtigden naar de plaats des oproers opgezonden, om de rust te herstel len en met de opstandelingen, wier leus is: «leve Espartero te onderhandelen. De lage werkloonen nemen de oproerlingen tot voor wendsel; al de arbeiders hebben hun werk ge staakt. De carlistische bende eengejaagd nomen. Meer dan drie honderd Spaansche Car- listen zijn in het departement de l’Arriége in hechtenis genomen. Naar men verneemt, heeft een onderhoud tusschen keizer Napoleon en BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 10 Julij. In de zitting van de eerste kamer der staten-generaal van den 6 dezer zijn achtereenvolgens in behandeling ge nomen de volgende wetsontwerpen 1°. dat tot vaststelling der raming van uit gaven wegens verstrekkingen voor het depar tement van marine, dienst 1855 2°. dat tot vaststelling der raming van uitgaven wegens verstrekkingen voor het departement van oor log, dienst 1855; 5°. dat, houdende uitzonde ring op de arlt. 525 526 en 549 van het bur gerlijk wetboek ten opzigte van vermiste per sonen bij scheepsrampen; en 4°. dat, houdende bepalingen betrekkelijk het vervoer van bus kruid oorlogsbehoeften en brandstoffen. Al die wetsontwerpen werden met algemeene stem men aangenomen met uitzondering van dat onder no. 2 waartegen de heer de Bruyn zich verklaarde. Alleen over het wetsontw’erp on der no. 5 had eene korte-woordenwisseling plaats tusschen den heer Cost Jordens en den minister van justitie. Naar men verneemt, zal de wet tot wij ziging van de wet van 12 April 1850, tot vaststelling van het briefport en regeling der brievenposten met den 1 September ek. in werking treden. Op het ingediende verzoekschrift van den kerkeraad der Christelijk Afgescheidene ge meente te Kockengen aan de tweede kamer, is in de avondzitting van 28 Junij besloten dit adres te deponeren ter griffie en te ver zenden naar de betrokkene ministersmet ver zoek om inlichtingen. Jl. vrijdag avond, toen men alhier den bisschop verwachtte en daardoor de Lemster straatweg meer dan gewoon bezet was met men- scben had aldaar, nabij deze stad, het vol gende ongeluk plaats De conducteur der di ligence van Lemmer op Leeuwarden, bij het passeren van dien weg ontdekkende, dat vele jongens achter op den wagen klommen en daar aan hangende waren welligt in den waan dat de bisschop zich in denzelven bevond, en van den wagen gesprongen zijnde, om zich van dien overtolligen last te ontdoen, had het ongeluk, bij het weder opstijgen uit te glij den en zoodanig op den grond te vallen dat hem het achterwiel van den wagen over den regterarm en een’ teen van den regtervoet rol de waardoor- beiden vreesselijk gekneusd en gebroken werden. De ongelukkige, een ge huwd man met kinderen wonende te Lemmer, werd oogenblikkelijk opgenomen ten huize van den ondernemer der diligence, denheerG.de Ruiter alhier, en wordt aldaar verpleegd hij zal welligt zijne thans zwaar bezeerde lede maten nog behoudendoch van het gebruik derzelve zeker nog wel eenen geruimen tijd verstoken blijven en lijdt thans hevige pijnen. Zaturdag jl. is door mgr. Johannes van Zwijsen aartsbisschop van Utrecht, aan de Roomsch-Kalholieken binnen deze gemeente en aan die van omliggende plaatsen het H. sa crament des Vormsels toegediend geworden zoo wij vernemen in deze gemeente aan 267, en in het geheel aan omstreeks 400 personen. Van den 50 Junij tot en met 6 Julij zijn in deze provincie 18 runderen aan de besmet telijke longziekte gestorven of afgemaakt; be dragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Januarij dezes jaars 1108. 1 1 t t SNEEKER t r L r i A COURANT. '- 'hi. den 11 Julij.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1