NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. 56. ZATURDAG 10de Jaargang. gisteren BINNEN- EN BUITENLAND. van de 7 Ju lij van bijzondere uni- na in dier voege, i Van Dam gekleed BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend, dat voorloopig is vaslgesteld het kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente, over het jaar 1835, en dal hetzelve van af Dingsdag den 5 Julij ek.gedurende 14 dagen, ter Se cretary dezer gemeente, voor een’ieder ter in zage is nedergelegd. En opdat zulks kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 2 Ju lij 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOUD A De Secretaris 1IAGA. SNEEK., 15 Julij. In de zitting eerste kamer der staten-generaal van zijn de volgende wets-ontwerpen aangenomen: a) tot regeling der provinciale en gemeente lijke indeeling van het Haarlemmermeer; b) tol amortisatie en inkoop van rentegevende na tionale schuld; c) tot verhooging der bij de wet van 22 April 1835 toegestane som tot amorti satie van nationale schuld; d~) tot wijziging der wet van 28 Augustus 1851 regelende de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der officieren bij de zeemagt; ver worpen e) tot wijziging der wetten van 28 Au gustus en 9 December 1851 regelende de pen sioenen bij de zeemagt aangenomen tot wijziging der wet van 28 Augustus 1851 regelende de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der officieren bij de land- rnagt verworpen: g~) tot wijziging der wet van 28 Augustus 1851 regelende de pensioe nen bij de landmagt aangenomen h) tot wijziging van hoofdstuk X der staatsbegrooling van 1854 i) tot vereeniging van verschillende gemeenten /e) tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting. In de zitting van den 9 is door dezelve ka mer aangenomen het wetsontwerp nopens de overeenkomst met Frankrijk tot wering van den nadruk, en in die van den 10 dat tot voor- loopige voorziening in sommige waterschaps- belangen terwijl op den avond van dien dag de beraadslagingen zouden aanvangen over het wetsontwerp tot afschaffing van den accijns op het gemaal. In de zitting van den 11 is het wetsont werp tot afschaffing van den accijns op het gemaal aangenomen met 22 tegen 13 stemmen. Bij besluit van Z. Exc. den minister van binnenïandsche zaken van den 9 Junij jl.no. 166, is de som voor schoolonderwijzers-gezel- schappen over den jare 1853 weder toegestaan. Het getal onderwijzers-gezelschap_pen bedraagt thans 244, dus 6 meer dan in 1834, en 9 meer dan in 1855. Naar men verneemtmoet het voorne men bij de regering bestaan, om na afloop der proefnemingen met de minié-geweren en na dat die bij de regementen zullen zijn inge voerd, aan een zeker getal manschappen bij elk der regementen die geweren uit te reiken. Aan die manschappen zal eene form worden gegeven bijl als in der tijd de jagers van waren. De minister van financiën heeft, bij re solutie van den 26 Junij jl. aan de heeren provinciale directeurs der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnseu, doen afgaan de volgende missive: «Onderrigt zijn de, dat onderscheidene commiezen zich niet ontzien om bij gelegenheid hunner dienst- praestatie in branderijen en andere fabrijken of bij den inslag van aan accijns onderwor pene goederen onder vrijdom van accijns, van accijnspligtigen geschenken aan te nemen van geestrijk vocht, zoo vind ik mij verpligtu weled. gestr. uit te noodigenom ter alge meene kennisse van de bedoelde ambtenaren te willen brengen dat het ontvangen van der gelijke geschenken beschouwd zal worden ge lijk te staan met het verboden aannemen van geldelijke remuneration met herinnering te vens aan de circulaire van den 15 Julij 1844, no. 155, volgens welke met ontslag en andere straffen zijn bedreigd de ambtenaren, die zich bij of ter gelegenheid van de uitoefening hun ner functiën in eenen staat van dronkenschap bevinden of aan het overdadig gebruik van ster ken drank verslaafd zijn.” Het Haarlemmermeer heeft aan ’s Rijks schatkist gekost de som van ƒ9,101,544behal ve de renten van de genegotiëerde 8 millioen, bedragende ongeveer ƒ5,500,000; te zamen ruim 12'/, millioen. De opbrengst der verkoch te landerijen heeft bedragen ƒ7,508,200; te ver- koopen blijven, tegen denzelfden prijs van /’476, voor 688,600voor de gronden, 52 bunders voor woningen in de dorpen ƒ70,000; voor 42 bunders zandgrond bij den Cruquiusyi4,700; voor verschillende opbrengsten, fonds van on derstand enz. 1,081,544 te zamen 9,162,844; zoodat de directe opbrengsten ongeveer 5'/2 mil lioen beneden de uitgaven zullen blijven. De indirecte voordeelen door eene aanwinst van 16,800 bunders vruchtbaar land verkregen, we gen voorzeker hiertegen ruimschoots op. Men meldt uit Heerenveen d. d. 8 Julij: Uit eene zekere bron verneemt mendat er spoedig ter verwezenlijking van het ontwerp tot den aanleg van den noorder-spoorweg zal overgegaan worden zoodra de voorbereidende werkzaamheden met welke zich de inginieurs nog dagelijks bezig houden, zullen zijn afge- loopen 4/3 der benoodigde fondsen zijn reeds door Duitsche en Fransche kapitalisten ter be schikking der concessionarissen gesteld, en mogten de inschrijvingen in Friesland niet vol doende bevonden worden om het ontbreken de 1/5 geheel aan te vullen dan bestaat de zekerheid, dat het ook aan die gelden niet zal ontbreken. Men meldt uit Meppel d. d. 8 Julij Eergisteren avond werd alhier, onder eenen ont zaggelijken toeloop van raenschen, gearresteerd zekere jonge dame van omstreeks 25 a 28 jaren oud, onder beschuldiging van verregaan de opligterij zij zoude namelijk van onder scheidene winkeliers stukken goed ten huize van hare ouders ter bezigtiging gevraagd, er gedeelten afgenomen en het daarna als niet voldoende teruggezonden hebben zulks moet niet alleen gepleegd zijn in manufactuurwin kels maar ook in mode-, hoeden-, goudsmids- winkels enz. De policie heeft huisonderzoek gedaan ten gevolge waarvan zij onmiddellijk in arrest is genomen en heden morgen ge vankelijk naar Assen is getransporteerd. In de stad Emden had dezer dagen het volgende kluchtige voorval plaats. Op het raad huis zaten twee tot acht maanden gevangenis straf veroordeelde landloopers. Een paar da gen geleden brengt de cipier hun het middag eten, en laat, terwijl hij de gevangenkamer binnentreedt, argeloos zijn sleutelbos in de deur zitten. Onverwachts wordt hij door de beide gevangenen aangetastop den grond geworpen en zoo aan zich zelven overgelaten terwijl zijne belagers de kamer uitgingen de deur zorg vuldig achter zich digtsloten en daarna heel bedaard het raadhuis en vervolgens de stad ver lieten. Ongeveer vier uren later meende een bij het raadhuis wonende bakker een ongewoon gerucht te hooren als van iemand, die om hulp riep. Hij waarschuwt den in den kelder wonenden diender beiden begeven zich daar op in het raadhuis zien de sleutels in de deur van de gevangenkamer, doen de deur behoed zaam open, en vinden, in plaats van de ge vangenen, den cipier. De ontloopenen waren zondag jl. nog niet weder teregten men ver moedde dat zij koers zouden gezet hebben naar Hamburg of Breinenom er dienst te nemen bij het Éngelsche legioen. De grootste ijzeren brug der wereld wordt tegenwoordig door Stephenson te Montreal in Canada voor den Victoria-spoorweg gebouwd. De reuzenbrug wordt 10,284 voet lang, dus 50 yards minder dan twee Éngelsche mijlen, en rust op 24 pilaren. De middelsche boog telt 550 voet in omtrek de overigen 220. Voor de pilaren worden 210,000 ton steenen gebruikt, en 10,400 ton ijzer voor de banden, bogen enz. In 1860 zal de brug gereed zijn die jaarlijks 230,000 pond gedurende haren opbouw kosten zal. De brug ligt zoo hoog, dat de grootste schepen er onder dooi’ kunnen varen. De dagorder van vorst Gortschakoff, na den mislukten aanval der Franschen op den Malakoff-toren op 18 Junij uitgevaardigd op de hoogten van Inkermann luidt als volgt Kameraden «De bloedige strijd op den dag van en de nederlaag van eenen tot vertwijfeling gebragten vijand, hebben op nieuw onze wa penen met onverwelkbare lauweren gekroond. Rusland is u zijne erkentelijkheid schuldig en zal u die niet onthouden. Duizenden onzer wapenbroeders hebben den door hen gezworen eed met hun bloed bezegeld, en op deze wijze gezorgd dat het woord door mij aan den kei zeronzen gemeenschappelijken vader, gege ven niet verbroken werd. Dank zij u daar voor gebragt, dappere kameraden «Kameraden aanzienlijke versterkingen zijn van alle kanten van ons heilig Rusland in aan- togt weldra zullen zij hier zijn. Biedt, zoo als gij tot heden hebt gedaan uwe mannelij ke borsten aan de moordende kogels onzer god- delooze vijanden en sterftzoo als tot heden duizenden onzer makkers hebben gedaan met de wapens in de hand, man tegen man, borst tegen borstliever dan den eed te schenden dien gij aan den keizer en het land gezworen hebtom ons Sebastopol te bewaren «Soldaten de vijand is geslagen met ont zettend verlies teruggedreven. Vergunt uwen bevelhebber, u namens den keizeronzen door- luchtigen gebieder, namens het vaderland, ons heiig en regtgeloovig Ruslandden dank te herhalen. Het tijdstip is nabij waarop des 'vijands hoogmoed zal worden gefnuikt waar op zijne legers van ons grondgebied zullen wor den weggevaagd gelijk het kaf door den wind wordt weggevoerd. Tot zoo lang hebben wij vertrouwen in God en strijden wij voor den keizer en voor het vaderland Dit bevel moet aan al de kompagniën en eskadrons der troepen worden voorgelezen.” Thans is het juiste cijfer der verliezen, door de Franschen op 18 Junij geleden, be kend. Het is veel grooter dan Pélissier opgaf en bedraagt niet minder dan ongeveer 7200 man, die buiten gevecht werden gesteld. Al leen de voltigeurs der keizerlijke garde hebben 800 man verloren, waaronder de kolonelook de kolonel der jagers van de garde is gesneuveld. Uit de Krim wordt gemeld dat een tam boer van het 15de regement Fransche infan terie die tot de Russen was overgeloopenwe der in handen der gealliëerden is gevallen. Die deserteur was er in geslaagd om bij den aanval op het Mamelon-Vert groote verwar ring in de Fransche gelederen te doen ontstaan, vermits hij plotseling den aftogt voor de Fran schen ging slaan en onmiddellijk daarop den Russischen aanval sloeg. Te Amsterdam is per telegraaf de tijding ontvangen dat de naar de Krim in aantogt zijnde Russen hunnen marsch hebben gestaakt, ter zake het in genoemd schiereiland heer- schende gebrek aan levensmiddelen. De meer uitvoerige verslagen en mededee- lingen welke uit de Krim ontvangen zijn, BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend aan alle ge bruikers van maten en gewigten binnen de ze gemeente dat door den arrondissements ijker alhier, ten zijnen huize, voorden herijk zal worden gevaceerd op Maandagen Woens dagen, Donderdagen, Vrijdagen en Zaturda- gen den 16, 18, 19, 20, 21, 25 2326, 27 en 28 dezer maandtelkens van ’s morgens 6 tot ’s avonds 6 uur. En opdat zulks algemeene bekendheid ver- krijge zal deze worden afgekondigd en ge plaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 14 Julij 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOU DA. De Secretaris HAGA. CM l 1 t I SNEEKER r COURANT. tW I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1