NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. den 18 Julij. WOENSDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER DONDERDAG DEN 19 JULIJ 1855, voormiddags ten tien uur. 1853. No. 57. r i - CODRANT. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. l. van i de van Besluit het afstaan Missive van betrekkelijk de regeling schen- en Armenscholen. dan 55 Het ge- van mslag over adressen, houdende bezwaren legen den Missive Fa brij ken duur v.an 2 Julij is aan mi- van PUNTEN TER BEHANDELING. Aanbieding van het kohier van den hoof- delijken omslag over 1855 met de ingekomene aanslag, van de Kamer van Koophandel en van Harlingen betrekkelijk den de wekeiijksche Botermarkt alhier. van HH. Gedeputeerde Staten omtrent van gronden tegen grondpacht. de Plaatselijke Schoolcommissie, van de Burger-, Tus- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS de Stad SN EEK brengen Ier kennis van hierbij belanghebbenden dal bij missive den Heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 5 Julij 1855, Ie afd. no. 1550 (Prov. blad no. 105), is medegedeeld een schrijven van Z. E. den Minister van Ko loniën betrekkelijk de certificaten van oor sprong van goederen, ter verzending naar Ne- derlandsch-Indië bestemd, van navolgenden inhoud feeds in de eerste week van den hooibouw 25 schepen elk met gemiddeld 40 mille hooi, naar Holland en België uitgevaren zijn. In de wetgevende vergadering in Frank rijk heeft de heer Garnier de Cassagnac o. a. bet volgende gezegd Indien de Fransche regering de door Oostenrijk voorgestelde vre desvoorwaarden had aangenomen zou daarvan het gevolg zijn geweest één van deze twee om standigheden óf Rusland zou ze ook hebben aangenomen, en de vrede ware geteekend; óf Rusland zou ze verworpen hebben, en de oor log ware voortgezet. Had Rusland aangeno men en ware de vrede gesloten zou men tot Frankrijk het volgende hebben moeten zeggen: Wij hebben de wapens opgeval, om het over- wigt van Rusland in het Oosten te vernieti gen, omdat dit overwigt het bestaan van Tur kije en de onafhankelijkheid van Europa in gevaar bragt. Zijn wij er nu toe geraakt, dat overwigt te vernietigen doof het vredesverdragj dat wij thans hebben geteekend Integendeel, wij hebben het overwigt bevestigd Wij heb ben het pleglig erkend wij hebben het opge nomen in het Europeesch regt. Vóór den oor log bezat Rusland in de Zwarte zee achttien oorlogschepen. Thans heeft het er slechts ze ventien eu om dit resultaat te verkrijgen om één oorlogschip te vernielen hebben wij twee duizend millioen francs en tachtig dui zend man opgeofferd.” Tot de Fransche soldaten zou men hebben kunnen zeggen: «Frankrijk belegert steden maar neemt ze niet. Wel aan, dappere soldaten! verlaat die stad, voor wier muren zoo velen uwer spitsbroeders den heldendood zijn gestorven laat hun stoffelijk overschot zonder eer op het strand liggendat in ’s vijands handen blijft.” Welnu, mijne heeren die taal waar zou één Fransch generaal gevonden worden, die ze sprak! Waar zou één Fransch regement zijn, die ze aanhoorde! De Fransche vlag, mijne heeren! is dikwijls teruggekeerd met gaten eu scheu ren maar nimmer met vlekken I” En verder zeide hij: «Men hoopte, dat Oostenrijk zich met Frankrijk zou compromit teren. Ik voor mij voed veel hoop op Oos tenrijk maar ik grond mijne hoop niet op dit compromitteren met Frankrijk: ik grond ze op het gemeenschappelijke der belangen. Men heeft gezegd, dat Oostenrijk door erkentelijk heid jegens Rusland verbonden is. De erken telijkheid is slechts eene deugd in het burger lijke leven de ondankbaarheid is vaak een pligt voor de staten Frankrijk heeft ook de Vereenigde Staten van Noord-AmerikaBel gië Griekenland gered gelooft gij daarom dat het altijd op hunne platonische erkente lijkheid zal kunnen rekenen enz. In Frankrijk is eene zamenzwering ont dekt onder de militairen, die hare vertakkin gen had in verschillende departementen en zich niets minder ten doel stelde dan «de afwerping van het despotiek slavenjuk van Napoleon en bet op den troon herstellen van het geslacht Orleans.” Aan het Journal Ojficiel T Académie de Medicine de Turin ontleenen wij de volgen de niet onbelangrijke statistiek De bevolking der aarde kan gerekend wor den duizend millioenen personen te bedragen, die 506 talen spreken en 1000 verschillende godsdiensten belijden. Het getal der mannen is nagenoeg gelijk aan dat der vrouwen, al hoewel er in zekere landen daarop eenig ver schil bestaat. De gemiddelde duur van het leven is 55 jaren. Er zijn echter volken, wier gemiddelde leeftijd langer duurtin Pie- mont vooral bevestigt zich dit sedert eene hal ve eeuw. Een vierde der menschen sterven vóór dat zij hun 7de jaar bereikt hebben; een ander vierde vóór 17 jaren, zoodat op 18jari- gen leeftijd men bet er voor houden kan een voorregt te genieten hetwelk aan de helft der menschelijke wezens ontzegd is geworden. Er is zelden meer dan één honderdjarige op de 1000, denzelfden dag geboren. Zes op de 100, die den ouderdom van 65 jaren bereiken, en één op de 500 van den ouderdom van 80 jaren. Men heeft berekend dat er meer millioen menschen per jaar sterven. SNEEK, 17 Julij. In de zitting van de eerste kamer der staten-generaal van 12 dezer is aangenomen het wetsontwerp, betreffende den suiker-accijns alsmede dat lot afschaffing van het tonnegeld. Bij koninklijk besluit van f den vice-admiraal J. Enslie voormaligen nister van marine, een pensioen verleend ƒ4000 ’s jaars. Van den 7 tot en met 15 Julij jl. zijn in deze provincie 15 runderen aan de besmet telijke longziekte gestorven of afgemaakt; be dragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Januarij dezes jaars 1121. Den 17 dezer zal de pastoor te Borne, J. F. Warnink wegens overtreding van art. 9 der wet van den 10 September 1855, voor de regtbank te Almelo teregt staan. Een der hoofdpunten waarop het daarbij zal aanko men, zegt de Twentsche Courant, zal zijnde beantwoording der vraag, wat men te ver staan hebbe door beslotene plaatsen in art. 167 der grondwet en in art. 6 der bovenvermel de wet van den 10 September 1855, en wel bepaaldelijk, of men met den minister van justitie, in zijne bekende, aan de procureurs generaal bij de provinciale geregtshoven ge- rigle circulaire van den 7 Junij 1855, no. 121, daarvoor alleen te houden hebbe die, waarop men zich onttrekt aan het oog en den omgang van anderen en zich alzoo voor hen die zich niet op die plaats bevinden volstrekt onzigtbaar stelt, dan of men daar onder ook te verstaan hebbe een kerkhof of begraafplaatsbesloten door eene groene of dorre heg, en toegankelijk door eene poort, gesloten door eene deur of deuren van lat- of traliewerk. Te Groningen had den 10 Julij het vol gende voorval plaats Bij de zwemoefening der militairen van het 7de regement werd door den 1sten luitenant van Dijk aan een jong soldaat verboden, te water te gaan, doordien bij zeer heesch zijnde, de kenteekens droeg van zware verkoudheid. Het gelukte den sol daat echter, dit verbod ter sluik te ontduiken, en begaf hij zich te water op eene plaats, voor hem veel te diep. Eensklaps hoort de heer van Dijk om hulp roepen en ontwaart iemand in zinkenden toestand in het diepe water, ontdoet zich van sabel en jas, springt in het water en heeft het geluk, den soldaat te redden. Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 10 Julij Gisteren heeft zich alhier de gepensi oneerde M. W. oud 56 jaren door ophan ging van het leven beroofd de man was verslaafd aan den sterken drank des mor gens had hij zijne laatste 2’/, cent aan jene ver besteed en gezegd niet meer te willen werken; in de laatste dagen had hij alles, wat hij bezat, in de bank van leening ver pand. Zijne vrouw had hem om zijn ongere geld gedrag reeds sinds lang verlaten. Men meldt uit Nistelroode (Noord-Bra- bant) d. d. 2 Julij Men zal zich herinne ren dat in den zomer van verleden jaar drie personen in het veld alhier door den bliksem werden getroffen welk voorval vroeger is ver meld geweest; twee derzelve bekwamen be langrijke brandwonden, terwijl de andere on middellijk nevens hen dood ter aarde viel. Thans verhaalt men dat de personen die door den bliksem getroffen zijn de verwonderlijke kracht bezitten om hunne natuurgenooten te genezen die door jicht worden gekweld. De toeloop naar hen is zeer grootrijken en ar men rijden of strompelen daarheen zelfs de meest lijdende, die niet dan met behulp van krukken zich konde bewegen, werpt, na eene kortstondige behandeling dezelve weg en keert met dankzegging naar zijn huisgezin terug. Men meldt uit Langstraat d. d. 12 Julij Als eene zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat ’s Gravenhage den 27 Junij 1855. Daar bij mijn Departement herhaaldelijk is gebleken dat niettegenstaande de gege- vene voorschriften openbaar gemaakt in de Nederlandsche staats-couranten van den 4/5 Augustus 1850, 14 Junij 1851 en 8 October 1852 door de betrokken reeders, cargadoors, kooplieden, of andere afzenders van goederen, ter verzending naar Nederlandsch Indïé be stemd verzuimd wordt de certificaten van Nederlandschen oorsprong andermaal, voor zien van eene door hen onderteekende ver klaring, betreffende de verzending der goede ren ter bekoming van het benoodigde visum (zonder hetwelk de certificaten geene kracht hebben): aan het Departement van Koloniën in te zenden zoo heb ik de eer U.H.Ed.G. in overweging te geven: de gemeente-besturen in Uwe provincie uit te noodigen om telken reize, wanneer de certificaten van oorsprong, voorzien van het register, nummer en den stempel des Departements van Koloniën (zoo als is voorgeschreven in de Nederlandsche Staals-Courant van den 29 Junij 1849) bij de verschillende gemeente-besturen van het De partement van Koloniën ter uitreiking aan de belanghebbenden worden terug ontvangen, alsdan de afzenders der goederen op de nood zakelijkheid van het nader inzenden der cer tificaten van oorsprong aan het Departement van Koloniën ter bekoming van het visum des Departements, aandachig te maken. Daar waar de certificaten van oorsprong gedrukt worden afgegeven zoude met eene noot, aan den voet van het stuk, kunnen worden gesteld, ter herinnering aan de nade re inzending ter bekoming van het visum. Het is met het oog op de moeijelijkheden en schade die door de handelaren ondervon den w'orden bij den invoer in Nederlandsch Indïé van goederen met certificaten van oor sprong, niet van het meergemeld visum voor zien waardoor die goederen verstoken blijven van de voorregtenaan goederen van Neder landschen oorsprong en bewerking, in Neder landsch Oost-lndié toegekend, dat ik U.H.Ed.G. verzoek het vorenstaande met eenigen aandrang, in het belang van den handel en de nijver heid aan de verschillende gemeente-besturen aan te bevelen. De Minister van Koloniën PAHUD.” Wordende door de mededeeling dezer missi ve in het belang van nijverheid en handel ee ne stipte opvolging van de daarbij bedoelde formaliteit aan de belanghebbenden met ernst aanbevolen. En zal deze worden afgekondigd en in de Sneeker Courant geplaatst. Sneek den 14 Julij 1855. Burgemeester en TEethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris 1IAGA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1