NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. 58. den 21 Julij. ZATURDAG r i J iOde Jaargang. t 1 1 t F SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. i r i den ^Jk den hebben niet opgehouden te arbeiden; met be hulp van een stelsel van aardewerken, welks goede resultaten door generaal Todtleben bij de verdediging van Silistria waren opgemerkten dat door hem zelven is volmaaktbetwist de uitstekende Koerlandsche ingenieur met eene merkwaardige hardnekkigheid aan de geallieer den bel naderen van de stad. In de gelede ren dezer laatstee wordt minder dan ooit aan het bemagtigen van Sebastopol gewanhoopt maar de geduchte werken der Russen eischen van onzen kant even geduchte werken en men moet zich niet verwonderen, indien vóór het einde dezer maand geen belangrijks nieuws van Sebastopol wordt medegedeeld?’ Graaf' Colloredo de Oosten rij ksche ge zant te Londen, heeft dezer dagen in eene dépêche verklaard dat hij uit naam van zijn gouvernement als zijn gevoelen te kennen geeft, dat i de meest gunstige uitslag der krijgsbewe gingen van land niet tot den vrede zullen bewegen eene die geen SNEEK, 18 Julij. Tot leden van den raad dezer gemeente zijn herkozen de heeren P. Risselada met 205, M. J. van Gent met 186, mr. S. A. Verweij met 169, en A. Haagsma met 158 stemmen de meerderheid was 126. Bij de te Leeuwarden gehoudene hard draverij op den 16 dezer, waren 14 mede dingers. De prijs, bestaande in een zilveren blad met twee dito dessert-trommels werd behaald door het paard van den heer P. J. de Boer, van Leeuwarden, en de premie, zijnde eene zilveren tafel-tabaksdoosdoor dat van den beer J. Wouters, van Oudeschoot. Z. Maj. heeft benoemd tot regter in de arr. regtbank te Heerenveen mr. H. R. Warmolts, thans griffier bij het kantongeregt te Bolsward, en tot bewaarder van de hypotheken en des kadasters te Middelburg den heer J. M. Benteijn, thans ontvanger der registratie voor de gereg- telijke en administrative aclen te Leeuwarden. Z. M. de koning heeft dezer dagen het besluit geteekend waarbij bepaald wordt, dal bij hel leger de wapenrok zal worden in gevoerd. Men verneemt, dat de minister van bui- tenlandsclie zaken eerlang de residentie ver laten en zich voor weinige dagen naar Ber lijn begeven zal. Naar men verneemt, heeft de conducteur bij de brievenposterij te Amsterdam de stout heid gehad, om, terwijl hij jl. vrijdag met het overbrengen der briefpaketlen van Amsterdam naar Arnhem was belast en zich daarmede in den voor de brievenposterij bestemden wa gen op den spoortrein bevond een dier pa- kelten bestemd voor Maastrichtopen te bre ken daaruit te ontvreemden eene geldswaarde van ongeveer y8000, grootendeels bestaande in Nederlandsche bankbiljetten, en in plaats daar van eenig pakpapier te stellen zoodat de ont vreemding eerst den volgenden dag bij aan komst van den post te Maastricht is ontdekt, door welk verloop van tijd aan den dief de gelegenheid is verschaft, zich te verwijderen. Hij is sedert voortvlugtigterwijl de justi tie, spoedig van het voorval onderrigtdoor middel van den telegraaf alle mogelijke na sporing doet. Naar men verneemt, is, ten gevolge van de ijverige bemoeijingen der justitie en poli— cie de van Amsterdam voortvlugtige conduc teur der posterijen te Liverpool gearresteerd, doch heeft hij zich kort daarna van het le ven beroofd. Naar men verneemt, heeft Bernardus Trompetter, door het provinciaal geregtshof van Noord-Holland wegens moedwillige brand stichting veroordeeld tot de straffe des doods, van Z. M. gratie van die straf gekregen met verandering van dezelve in twintig jaren tucht huisstraf. Men verneemt dat de paus aan den hoog- leeraar Blume, te Leyden eene.gouden medaille heeft vereerd, als blijk van zijne tevredenheid voor de door den hoogleeraar hem toegezonde- ne monsters van vlas, uit den bast der ramee- plant (hoeh-meria utilis) gewonnen. Men meldt uit Oldenzaal d. d. 12 Julij Heden morgen viel een der leidekkers, door het breken der ladder, die aan de bovenste galm gaten op den steiger stond, tegen den toren op het dak der kerk, en zou waarschijnlijk door zijn’ val den dood gevonden hebben had hij niet de tegenwoordigheid van geest gehad om een touw waarmede men de kalk naar boven trekt en dat eerst beneden aan het dak onder zijn bereik kwam te grijpen; pijl snel gaat hij nu aan hel touw dat van de rol loopt, naar omlaag, en de val zou daar om niet minder noodlottig voor hem zijn ge weest, ware niet het. touw, toen hij op een paar voet afslands van den grond was, afge- loopen zoodat hij behalve gescheurde broek en een weinig bezeerde handen, zonder letsel wederkwam. Met de grootste bedaardheid en •ptatende met de menschendie hem hadden zien vallen klimt hij weder naar boven in den toren en hervat zijn werk. Te Barcelona heerscht bij voortduring de geallieerden in de KrimRus- en dat bij de Russische natie eene verbittering zal Voortgebragt Worden die geen einde aan oorlog doet zien y dat het Ottomanische rijk uitgeputen het Oorspronkelijke doel van krijg uit het oog verloren zal worden. Volgens opgave van den beroemden sta tisticus Koeppen, had Rusland in 1851, over zijne geheele uitgestrektheid, 65,215,589 inw., aldus verdeeld: Groot-Rusland 20,700,000, Klein-Rusland 6,000,000, Zuidelijk-Rusland 4,200,000, West-Rusland 8,000,000, de Bal- tische provinciën 2,200,000, die van Kasan 7,000,000, van Astrakan 5,000,000, Siberië en Amerikaansch-Rusland 2,900,000, Polen 4,900,000, Finland 1,600,000. De oppervlakte des lands bedraagt 575,415 vierk. geographische mijlen. Blijkens rapporten uit Simpheropol, te Pe tersburg ontvangen ontmoet de proviandering des Russischen legers in de Krim bijna ono verkomelijke bezwaren voornamelijk vreest men gebrek aan drinkwater, daar de hevige warmte in Mei bijna alle bronnen heeft op gedroogd. Uit Kars wordt van 19 Junij gemeld, dat 52,000 Russen die vesting trachten in te sluiten en Vassif-pacha bevel heeft gegeven, haar tot op het uiterste te verdedigen doch des noodig naar Erzeroum terug te trekken. De Russische spionnen zijn uiterst ver metel in bet kamp der Engelschen en zelfs in dat der Franschen geholpen door hun bij zonder talent in het spreken van vreemde ta len. Nogtans boet nu en dan een zijne ver metelheid met zijn leven. De Engelschen lie ten onlangs twee ruiters in Fransche uniform ontsnappen die van het Fransche kamp sche nen te komen. Tegen zonnenondergang kwa men zij in het Engelsche leger, alwaar het volkslied werd gespeeld. Een hunner hield zijn paard slaande en luisterde met de groot ste koelbloedigheid naar het God save the Queen terwijl zijn medgezel op eenigen af stand wachtte totdat het lied geëindigd was, als wanneer beide hunne paarden in galop zetten en tusschen de tenten verdwenen. Twintig minuten later kwam er bevel van het Engelsche hoofdkwartier, om hen te ar resteren doch de Russen waren toen reeds binnen Sebastopol. Generaal Khruleff is door keizer Alexan der II tot grootkruis 2de klasse der St. Wla dimir benoemd ter belooning voor zijn held haftig gedrag bij het afslaan van den aanval der Franschen tegen den Malakoff-toren op den 18 Junij. Uit Russische bron is vernomen dat ge neraal Izakobritzki met eene sterke divisie ee ne verkenning heeft gedaan van de stellingen der gealliëerden en bij zijne terugkomst ver klaard heeft, dat aan geene onderneming daar tegen kan gedacht worden. De bezetting van Sebastopolthans 140,000 man tellende, krijgt dagelijks versterking. Men zegt, dat de Russische generaal Todt leben een nieuw stelsel heeft uitgevonden voor het bouwen van muren. Deze zouden voor het geschut bezwijkende naar de binnenzijde der vesting instorten en de grachten ongehin derd laten, hetgeen eene bestorming voor den rust, en de cholere breidt zich te Madrid niet uit. Toen de deputatie der.'wcr (\den van Bar celona dezer dagen voor ^sPa\ero verscheen en een der mannen het, w,ord opvatte, om den minister-president h fdoel der zending bekend te maken en reeds gezegd had «Mijn heer de hertog! de stad Barcelona zendt ons” viel Espartero hem plotseling in de rede en zeide hem dat hijnoch als ambteloos burger noch als voorzitter van den raad afgevaar digden kon aanhooren gezonden door eene stad in openbaar verzet tegen de wetten en het wettig gezag. «Mijne liefde voor vrijheid en regt is bekendvoegde hij er bij Bar celona onderwerpe zich aan de wet; de mui tende werklieden begeven zich weder aan hun nen arbeid; zij, die klagten hebben, vervoe gen zich langs den gewonen weg tot ’s lands regering, en dan zal Hr. Ms. bewind regt ver- leenen aan allen terwijl het tegelijk de onge hoorzaamheid aan de wet zal straffen.” De aartsbisschop van Toledo heeft, op het voorbeeld van andere prelaten, geprotesteerd te gen de uitvoering der wet op den verkoop der kerkelijke goederen, en, even als de aartsbis schop van Saragossaaan alle pastoors verbo deneenigen inventaris of ander document, be treffende de bezittingen der geestelijkheid, aan de door de regering afgezondene gevolmagtig- den af te geven. Alleen voor geweld zullen zij moeten bukken. In Noord-Karoline vereenigt men zich tot verkrijging van eene wet, waarbij het hu welijk onder de slaven van kracht, de be trekking tusschen ouders en kinderen bewaard en de opvoeding gewaarborgd zal worden. In een’ brief uit Konstantinopel aan de Triester Zeitung komt voor, dat lord Raglan zich zelven door een pistoolschot het leven heeft benomen in eene vlaag van verstandsverbijs tering, veroorzaakt door het verschrikkelijk schouwspel, dat het slagveld van 18 Junij aan bood. Op de Oostenrijksche mededeeling aan den Duitschen bondsdag is reeds door de bonds vergadering een antwoord gegeven, waarin zij aan de Oostenrijksche regering dank zegt voor de haar gedane mededeeling met betrekking tot het sluiten der Weener conferentiën en voor de pogingen, die het Weener kabinet heeft aangewend tot het herstel van den vrede in Europa. De bondsvergadering oordeeltdat de tegenwoordige toestand, in aanmerking geno men de bondsbesluiten van 24 Julij en 9 De cember 1834, geenen nieuwen maatregel nood zakelijk maakt, en zelfs niet vereischt dat de tegenwoordige verpligtingen ofverbindtenissen van den Duitschen bond eene uitbreiding er langen. Zij erkent, dat het behoud des vre- des en het doel eener vaste eensgezindheid van Duitschland het noodzakelijk maken dat de bondsdag volharde in de houding, welke hij tot heden heeft aangenomen, en slechts voor- loopig behoudt zij den voet van oorlog, waar toe op den 8 February 1835 is besloten. Uit Badgad wordt gemeld, dat de Brit- sche gezant, de heer Murray, te Teheran, de hoofdstad van Perziëmet groote eerebe- wijzen was ontvangen. Op de pogingenaan gewend om hem tot het verbond der Wes- tersche mogendheden te doen toetreden moet de schach hebben geantwoord, dat hij dit gaarne zou doen indien men hem 100,000 man wilde geven om tegenover de 40,000 Russen te stellen die zich op zijne grenzen bevinden en gereed staan om in het Perzi sche gebied te vallen, indien dit rijk zich voor de Westersche mogendheden verklaart. De generaal Forey, een der bevelhebbers van den 2 December, na eerst uit de Krim te zijn teruggeroepen is thans op non-acti- vileit gesteld. De keizer begint zich ondank baar te betoonen tegen de werktuigen van den coup détat. Het was Forey, die Thiers en Changarnier in hun bed arresteerde. De be looning is de daad waardig. In eenen Parijschen brief leest men het volgende, met betrekking tot de Krim: «Brie ven uit de Krim bevestigen dat sedert den 18 de stelling der Russen in den Malakoff- toren in sterkte verdubbeld is. De belegerden

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1