NIEUWS- EN ADÏERTENIIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. 59. lOde Jaargang. den 25 Julij. WOENSDAG I BINNEN- EN BUITENLAND. zelfopoffering het meest 4 I 5 1 t t om de lucht- Naar het onze zoo het examen afgelegd. Dit volkenkunde regten onze en van de zijde er eerstdaags een de uitvinding in Augustus schijnt men geenen her- op den Malakoff-toren te voor Ierland zoo noodlottig was, dat de 12 Julij voorbijgegaan 1 van stellige vernomen door den heer Schmitz gedaan is, bollen naar willekeur te besturen, oordeel van deskundigen is de theorie inder daad practisch uitvoerbaar, der Fransche regering wordt luchtschipper gewacht om toepassing te brengen. Binnen weinige weken zal het dus beslist worden of zij aan het doel beantwoordt. Bij het verhoor der getuigen, in zake de opschudding in Hydepark te Londen, heeft o. a. een uit de Krim teruggekeerd gekwetst soldaat verklaard, dat de policie-agenten hem deerlijk mishandeld en zich nog slechter ge dragen hebben dan de Russen. Uit Dublin wordt gemeld, dat de 12 Ju lij voorbijgegaan is, zonder Ierland met bur gertwisten of aardappelziekte te bezoeken. Het is de verjaardag van eenen veldslag, die de onderwerping der Roorasch-Katholieke bevol king aan het Protestantsche bewind heeft be slist, en deze verjaring werd dusver veelal door de Protestanten gevierd op eene wijze, die aan de andersdenkenden aanstoot en aan leiding tot botsingen gaf. Verder is het se dert 1847 welk jaar door het verlies van den aardappeloogst de eerstemaal is zonder dat men met zekerheid verschijnselen der aardappelziekte heeft. Toen, na den dood van lord Raglan, de door hem nagelatene goederen in de Krim ver kocht werden wedijverden de Engelsche en Fransche hoofd- en andere officieren, zich het een of ander tot zeer hooge prijzen aan te schaffen. Twee gewone zadels werden voor 260 fr. het stuk verkocht de champagne van den edelen lord gold 34 fr. de flesch en voor zijnen gewonen bordeaux betaalde men 12 a 19 fr. Na eene zeer langdurige beraadslaging, heeft het lagerhuis te Londen, op den 19 dezer, met 289 tegen 182 stemmen verwor pen de motie van Roebuckstrekkende om het afgetreden kabinetaangaande den oor log in de Levant, in staat van beschuldiging te stellen. Van wege het Fransche gouvernement is thans bekend gemaakt, dat de Russische ha vens der Witte Zee sedert den 11 Junij jl. in staat van blokkade zijn. In een’ brief uit Kamiesch aan den Mo- niteur wordt berigtdat de Fransche vloot in de Zwarte zee thans telt 61 oorlogsbo dems waarvan 51 stoomschepen en dat de Engelsche vloot aldaar insgelijks is vermeer derd. In den nacht van 23 op 24 Junij jl. hebben de booten van het Engelsche oorlog schip Harierop eene mijl afstand van Ny- stadt, 47 Russische schepen van 200 tot 700 ton vernield. Op de Russische schepen vóór Sebasto pol zijn de rantsoenen groente en brandewijn tot de helft verminderd en hebben de be velhebbers in last gekregen, met den voor raad gezouten spek zoo zuinig mogelijk te han delen. Een bevelschrift van den opperkom- mandant gelast de inwoners, Sebastopol te verlaten. De Russische krijgsmagt in de Krim is met 72,000 man vermeerderd, door de ver- sterkingstroepen aldaar uit Polen aangekomen, behalve de troepen, die uit Moskou, Kiew enz. derwaarts zijn afgezonden. De Courrier de Marseille berigt, dat 500 Russische soldaten van het dépot te Toulon naar Odessa worden gebragt om tegen Fran sche krijgsgevangenen te worden uitgewisseld. Onder vele geldelijke bijdragen voor den oorlog, vermelden de dagbladen van het Rus sische gouvernement thans eene gifte van de Evangelische broedergemeente (of Mennonie ten) te Sarepta van 10,000 zilverroebels en 1000 zak haver. Geen belangrijk nieuws uit de Krim. Geen nieuws op diplomatiek terrein. Te Pa rijs moet echter, volgens sommigen van het tooneel des oorlogs eene dépêche ontvangen zijn, waarin gemeld wordt, dat Inkermann door de Russen wordt bedreigd. Vóór de eerste SNEEK 24 Julij. Van den 14 toten met den 20 Julij jl. zijn in deze provincie 14 run deren aan de besmetlelijke longziekte gestor ven of afgemaakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Januarij dezes jaars 1133. Bij besluit van 15 Julij jl. heeft Z. M. goedgevonden aan Ilds. staatsraad in buiten gewone dienst mr. D. J. van Ewyck van de Bilt, overeenkomstig het daartoe door hem ge daan verzoek, met 1 October 1853 op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de vele goede diensten door hem bewezen, ont slag te verleenen uit zijne betrekking van com missaris des konings in de provincie Noord- Holland; voorts hem met het tijdstipwaarop hij die betrekking zal neérleggen, en ten blij ke van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid over den ijver en trouw waarmede hij ge durende vele jaren den lande diende, te be noemen lot minister van staat. De Staats-Courant behelst een koninkl. besluit, waarbij eene medaille wordt ingesleld, in zilver en brons, voor hen, die, bij gele genheid van den jongsten watersnood, door ijver, moed, beleid en hebben uitgemunt. Z. M. heeft aan T. van Assen, wed. van J. Rosier, in leven ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Nijland, een pensioen verleend van ƒ990. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van de belanghebbenden ge bragt dat met den aanvang van een nieuw leerjaar, op den 1 September dezes jaars, in ’s rijks veeartsenijschool te Utrecht als kwee- kelingen kunnen w’orden opgenomentegen be taling van 530 ’s jaars zij die hun zestien de jaar hebben bereikt, doch niet ouder zijn dan 24 jaren, en bij examen doen blijken, de noodige kundigheden te bezitten dat aan hetzelfde examen zijn onderworpen, doch den leeftijd van achttien jaren behooren te hebben bereikt, zij die, tegen betaling van ƒ100 per jaar, in de school alleen onderwijs en niet te vens huisvesting en verpleging wenschen te ontvangen;dat de adspiranten, die tot het examen verlangen te worden toegelaten zich daartoe in persoon of schriftelijk (mits post vrij) vóór den 15den Augustus ek. bij den directeur der school moeten aanmelden. Bij het departement van binnenlandsche zaken zijn van de te Londen gevestigde com missie ter inzameling van bijdragen, ten be hoeve der noodlijdenden door de jongste over- stroomingen in Nederland, opvolgend ont vangen drie wissels, te zaraen bedragende ƒ18,272.80, alle betaalbaar 13 Julij jl. Den 19 Julij jl. zijn aan het departe ment van buitenlandsche zaken uitgewisseld de acten van bekrachtiging op de overeen komst den 20 Maart jl. tusschen Nederland en Frankrijk gesloten lot wering van den nadruk van wetenschappelijke en letterkundi ge werken. Volgens berigten uit Spanje is Z. K. H. de prins van Oranje, in het striktst incogni to, den 10 dezer te Cadix aangekomen. In het Israëlitisch Wëekldad van 20 dezer wordt uit Amsterdam gemeld Dezer dagen heeft de heer mr. B. de Grootvan Sneek verdienstelijke geloofs- en stadgenoot, van O. I. ambtenaar 1ste klasse examen liep over taal-, land- en van N. Indië Mahomedaansch over de wetten en instellingen van Overzeesche Bezittingen. Naar wij ver nemen, zal die heer zich nog dit jaar naarde Oost-Indiën begeven. De heer mr. B. de Groot beeft zich reeds bij de maatschappij tot nut. der Israëliten en bij andere gelegenheden zoo verdienstelijk gemaakt ten opzigte zijner geloofsgenooten dat wij niet twijfelen of ZEd. zal, ofschoon eene nieuwe loopbaan intreden de, ook in andere gewesten zijne geloofsbroe deren nimmer vergeten, en voor hun heil, voor zoo verre bet hem dan mogelijk zal zijn, steeds werkzaam blijven. Sedert eenigen tijd is melding gemaakt van de belangrijke uitvinding, die te Crefeld dagen van nieuwden aanval verwachten. Het Duitsche blad de Zeil verzekert in een hoofd-artikel dat de openbare meening in Duitschland zich meer en meer ten gunste van Rusland verklaartdoch dat men zeer verkeerd handeltmet de schuld daarvan op Pruissen te werpen, Men zoekt de oorzaak van dat voor de geallieerden zeer onaangenaam verschijnsel in den vreemde, terwijl men die bij zich zelven kan vinden, Men trok uit met een Caesar’s overtuiging van te zullen overwinnen men sprak met minachtenden overmoed van den kolossus met looden voeten en nu staat men reeds negen maanden stil op dezelfde plek, zonder, in weer wil van alle moeite, in weerwil van alle dap perheid die plek aan de barbaren” en «sla ven” te kunnen ontnemen. Men spreekt steeds van een’ krijg der beschaving” tegen de »bar- baarschheid”, en men is voortdurend bezig met bijzondere eigendommen te verwoestensleden in te nemen en de vreedzame inwoners met plunderingen en gruwelen van allerlei aard te kwellen. Men spreekt van regt en gereg- tigheid, en eerbiedigt de regten van bevrien de en onafhankelijke natiën niet, terwijl de Engelsche pers en de Engelsche tribune het langmoedigste geduld vermoeijen. Al die hoog dravende dagblad-artikelen en holklinkende redevoeringen waarmede men de wereld over laadde hebben niets uitgerigt en dus de voor gestelde werking gemist. Dit alleen en niet Pruissen’s geheime politiek noch Duitschlands genegenheid voor Rusland, draagt de schuld, dat Engeland bij de Duitschers in miscrediet is geraakt, dat er eene zoo zigtbaar veranderde denkwijze in Duitschland, ten nadeele van Engeland is ontstaan en dat niet alleen bij de Duitsche regeringen maar ook bij het Duitsche volk. Daarop te schimpen en te sma len is vergeefs, zoo lang men niet kan beslui ten aan Duitschland de achting te bewijzen, die een groot en magtig rijk kan eischen. De Weiner Presse deelt een artikel me de afkomstig van eenen militair van hoogen rang waarin de staat van zaken vóór Sebas topol beoordeeld wordt, en waarvan het slot aldus luidt Het zou niet te verwonderen zijn, dat de Russen nog een gedeelte van hunne tegenwoordige positiën verloren en uit het berigt van Gortschakoff, dat hij vanbin nen aan versterkingen laat arbeiden is wel af te leiden, dat ook hij deze gebeurtenis als mogelijk beschouwt. Doch daardoor wordt weinig beslist; maai’ heb zal veel meer in de gevolgen daarop aankomenof de Russen Se bastopol nog langer met hunne lijken dekken willen terwijl de gealliëerden de loopgraven met de lijken hunner eigene soldaten opvul len of juister: welke van de oorlogvoerende partijen ten laatste nog soldaten vindt die bereid zijn om zich tot dergelijke operation te leenen. Gaat het zoo voort, dan blijft Sebastopol aan die magtwelke den laatsten man bij deze, in de krijgsgeschiedenis onge hoorde, slagting overhoudt. Zoo ziet men, welken loop aan de gebeurtenissen bij Sebas topol beschoren is, als de oorlogvoerende mo gendheden zich niet bij tijds in der minne verstaan. Vorst Gortschakoff zegt in zij ne dag order aan de troepen duidelijk, dat hij be sloten heeftde hem toeverlrouwde vesting tot op den laatsten man te behouden, en men kan eenen Russischen opperbevelhebber in zulke zaken op zijn woord gelooven. Zal dus Se bastopol eindelijk in handen der gealliëerden vallen dan kan de wrereld zich voorbereiden op een treurspel, zoo ijsselijk als er nog nooit een geweest is. Geheele hekatomben zullen ten offer moeten vallenom in het gunstig ste geval, een doel te treffen, dat op veel goedkooper en tevens menschelijker wijze, het zij op indirecte, door aanhoudende blokkering der Russische havens, hetzij direct, door eene regelmatige belegering van die zeevesting, te bereiken wras. De aard en wijze, zoo als de gealliëerden hier te werk gaan, herinnert aan het ruwste begin van het oorlogvoeren. De krijgskunst, welke voor de inneming van ves tingen wetenschappelijke beginseleu stelt, en Ilifelii COURANT. SNEERER i r i l

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1