NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1855. No. 60. den 28 Julij* ZATURDAG 10de Jaargang, f BINNEN- EN BUITENLAND. bij ‘t i it I K a r a tl tl t slagtvee naar schapen in zoo aanzien- dat de prijzen van het van troepen y - Meville-eiland heid beroofd zijn, komst van ben huisgezinnen te New-York. De Maine liquor-law kwam 4 Jul ij in wer king. Volgens een der clausules, zou die wet, in plaats van een volstrekt verbod tegen ver koop van gedistilleerd integendeel eene vol strekte vrijheid van handel daarin veroorloven. Ten gevolge der weglating van een woord in eene aan maarschalk de Castellane bevel hebber van het leger van Lyon gerigte tele grafische dépêche, meldende den dood van gene raal Mayran, maakte de maarschalk uit de dépê che op dat de keizer overleden was en on middellijk vaardigde hij eene proclamatie uit aan het leger, waarbij hij het den soldaten als hun eerste pligt voorhield zich te scha ren om den graaf van Chambord die alléén Frankrijk kan redden. In weerwil der te gen ziju plan geopperde bedenkingen, had hij leden onmiddellijk hun ontslag hebben geno men. Men schrijft dienaangaande uit Maas tricht: «Wij keuren het nemen van dit ont slag af en hadden deze demonstratie liever niet gezien. De nieuwe raad zal nu handen aan het werk slaan en het koninklijke athenaeum, een doorn in het oog der R. K. geestelijkheid, benevens de zoo gunstig bekende armenschool zullen eenen geweldigen kampstrijd hebben te strijden. De heeren van de bezuiniging (zuch- ters om te heerschen) zijn aan het roer van den gemeenteraad en thans zal men monsler- raadsbesluiten zien geboren worden. Er moe ten nu ook drie wethouders worden gekozen. De bevolking (de beschaafde) alhier is zeer ge- indigneerd over de niet herkiezing vooral van den heer Capitaine. Gistereu is dien edelen en braven man eene serenade gebragt en he den avond wacht hem een gelijk huldebetoon.” In berigten uit Zuid-Duitschland wordt medegedeeld, dat de uitvoer van Frankrijk, en wel bijzonder van den laatsten tijd in die streken lijk was toegenomen vleesch eene ongehoorde hoogte hadden bereikt, wat, vergeleken met de laagste prijzen in de laatste 15 a 20 jareneen verschil opleverde van 200 procent. Door de geringere standen werd dan ook in het geheel geen vleesch meer genoten. De heer Jerome Lattisvan Venetië thans te Alexandrië (in Egypte), heeft een nieuw systeem uitgevonden voor de rijkscul- tuur, door middel waarvan men twee achter eenvolgende oogsten verkrijgt door ééne zaai- jing en in hetzelfde tijdsverloop, dat gewoon lijk één oogst eischt. Proeven, op groote schaal genomenhebben den besten uitslag opgele verd. Saïd-pacha onder-koning van Egypte, heeft den heer Lattis bij een’ firman een oc trooi van zeven Jaren verleend, om zijne on schatbare uitvinding in toepassing te brengen, hetgeen ook reeds met uitgestrekte rijstvelden het geval is. De graanoogst van het voorgaande jaar in de Vereen. Staten van Amerika niet voor- deelig uitgevallen zijnde, zoo heeft dit hooge broodprijzen ten gevolge gehad. De thans te veld staande gewassen beloven veel. Ook laat de katoenoogst zich goed aanzien en van bei de deze producten r welke als de voornaamste handels-artikelen der Vereen. Staten zijn te beschouwen kan men nu reeds eene rijke op brengst voorspellen. De suiker, de rijst en tabak mishikten in 1854 voor dit jaar is daar van nog niets te zeggen; doch geen van deze artikelen is in belangrijkheid gelijk te steMen met de granen en de katoenen. Evenwel wordt de handel in koffij suiker en andere koloni ale waren ieder jaar meer beduidend, niet al leen door vermeerderde consumptie, ifiaar vooral ook door vermeerderde uitvoeren naar Europa. Verscheidene Duitschers in Amerika heb ben een verzoekschrift aan den president in omloop gebragt, waarin zij verklaren, door Britsche wervers verlokt te zijn gewordenom naar Nova Scotia te gaan, ten einde arbeid te vinden. Aldaar gekomen bood men hun aan, dienst te nemen in het vreemden-legioen voor de Krim. Dit weigerende, werden zij gevan- dien geest waren veranderd, j gen gehouden onder militairen dwangop 1 - waar zij nu van hunne vrij- Zij vragen om de tusschen- het uitvoerend bewind velen heb- durende belooft. Ten gevolge van het zenden naar het Oosten telt het garnizoen van Pa rijs, dat in de laatste jaren uit 50,000 man bestond, thans niet meer dan 15,000 man, zoodat de dienst van die manschappen uiterst moeijelijk is. In geval van onlusten zou het gemakkelijk zijn Vincennes, Versailles,.Melun en andere nabij SNEEK, 27 Julij. Op gisteren werd alhier een persoon door de policie gearresteerdver dacht van jl. dingsdag acht groote kazen te hebben gestolen. In eene voorloopige arrest- kamer gebragt zijnde, ontdekte men weldra, dat hij door het opschuiven van een raam ont snapt was. Doch beden morgen werd hij door den ijver der policie, op den straatweg van hier naar de Lemmer teruggevonden en in betere bewaring gesteld. De kazen, alhier voor een gedeelte reeds ter verkoop aangebo den en voor een ander gedeelte in eene mest hoop verborgen, heeft men alle teruggevonden. Het heeft Z. M. behaagd, bij besluit van 15 Junij jl. no. 66, den heer A. Vrolik, minister van financiën te bevorderen tot kom mendeur der orde van den Nedert. Leeuw'. Z. M. heeft benoemd tot iddt der orde van den Nederlandscben Leeuw den heer J. W. Bungenberg, hoofd-iuspecteur der poste rijen. Bij besluit van Z. M. van den 19 Julij 1855 zijn benoemd tot militie-commissarisin de provincie Friesland de heer D. van den Oos- terkamp, majoor bij het 4de regement infan terie; in Groningen de heer H. Bernelot Moens, gepens. majoor. Z. M. de koning zal zichnaar men verneemt, in de aanstaande maand Sept, naar zijne goederen in Pruissen begeven. Deze reis zal zamentreffen met de herfst-oefeningen van het Pruissische leger de koning van Pruissen zal bij die gelegenheid aldaar tegenwoordig zijn, en Z. M. onze koning zal het elfde re gement Pruissische huzaren, waarvan Hd. ko lonel is inspecteren. Blijkens eene mededeeling in de Staats courant heeft de dezer dagen geboudene elfde of laatste verkooping (1507.14 bunders) van gronden in den Haarlemmermeer-polder opge- bragt f 675,500 of gemiddeld f 448 per bun der. In het geheel zijn in veiling gebragt 16,822.57 bunders, die gezamenlijk zijn ver kocht voor ƒ7,972,400 en alzoo gemiddeld f 475 per bunder. Uit het verslag van het Zendeling-genoot- schap over 1854 is o. a. gebleken, dat de in komsten des genootschaps hebben bedragen f 89,772.72'/,of f 1122.18 meer dan ten vo- rigen jare de uitgaven beliepen 74.295.27 of ƒ972.67 minder dan in het afgeloopen jaar. Gedurende 1854 werd niet minder dan ƒ2557.57 in Indië ingezameld voor een goed deel onder Christenen uit Heidenen. De Nederlandsche Hervormde synode te *s Hage heeft in hare vergadering van den 19 Julij met 11 stemmen vóór en 5 stemmen tegen besloten, om de op nieuw gearresteerde reglementen voor de kerheraden en op de va catures andermaal in handen te stellen van de provinciale kerkbesturen tot consideratiën en advies. De i nu overtollig om resteerde kerkbesturen spoedig de bezettingen van gelegene steden langs de spoorwegen in de hoofdstad te vereenigen. Voor het handhaven der rust te Parijs zelve is het aantal stads-ser- janten aanmerkelijk vermeerderd. Op den dag der teregtstelling van de Fe lice w’erden te Rome zeer strenge maatregelen van voorzorg genomen en onder anderen 85 personen uit den bemiddelden stand, die bij de regering onder verdenking liggen, gedu rende een etmaal in vezekerde bewaring ge houden. Uit Milaan wordt geschreven: Na het ge ringe uitzigtdat op eenen goeden w'ijnoogst bestond, w'as de hoop des landmans op eenen rijkelijken graanoogst gevestigd. Deze is nu mede, op eene uitgestrektheid van ten minste 60 Italiaansche mijlen, gansch vernietigdten gevolge van eenen zoo geweldigen hagelslag, dat na verloop van 10 minuten geen blad meer aan de hoornen geen overeind staande koren halm meer op de akkers gezien werd. De ha gel viel zoo digt en sterkdat zelfs vele per sonen zwaar gewond werden. De hagelstee nen hadden meestal de grootte van hoender en duive-eijeren. Brieven uit Madrid meldendat men het verslaan van het Carlistische hoofd Mar sal eene uitgebreide correspondentie heeft be- magtigd waaruit blijkt, dat de manifestatie der werklieden te Barcelona niet vreemd was aan eene Carlistische beweging. In w’eerwil van de per telegraaf bekend, gewordene logenstraffing in de Oesterr. Corr. meldt een der Parijsche correspondenten aan de Köln. Zeit. houd ik mijn berigt voldat het vertrek van den heer von Hubner (Oos tenrij ksch gezant bij het Fransche hof) op handen is. Vooreerst zal hij, wel is waar, niet vormelijk afscheid nemen doch ik her haal het uit eene goede bron de Oostenrijk- sche gezant kan niet op zijnen post blijven, indien de Oostenrijksche regering in hare bui- tenlandsche politiek, zoo als die thans is, blijft volharden. De toekomst zal leeren wie beter onderrigt is geweestik of d.e Oest. Corr. minderheid meende, dat dit was, omdat de redenen, waar de in de vorige zitting der synode gear- reglementen door de provinciale wraren afgekeurden dien ten gevolge in de zitting van de synodale commis sie van 25 Mei jl. niet in werking zijn geko men nu toch in Aan de leden van de synode zijn proe ven van de nieuwe Bijbelvertaling, betreffen de het Nieuwe Testament, ter hand gesteld. Die proeven zijn in quarto gedrukt, met vele aanteekeniiigen aan den voet der blad zijden. Zij betreffen het Evangelie van Johan nes den brief aan de Hebreen en een drietal andere boeken. Door den zee-krijgsraad te Hellevoetsluis is een 18jarige matroos veroordeeld tot de straffe des doods, wegens insubordinatie, gepleegd op een’ officier van Zr. Ms. transportschip Prins Willem Frederik Hendrik, op eene West- Indische reis. Te Maastricht hebben de verkiezingen voor den gemeenteraad eene bepaald staalkun dige kleur aangenomen de clericale heeft er over de liberale partij gezegevierd en de over winning schijnt van dien aard, dat van de 6 aftredende leden slechts 1 is herkozen en de nog in den raad zitting hebbende 7 liberale de proclamatie reeds naar de drukkerij gezon den toen hij de overtuiging kreeg, dat hij den inhoud der dépêche verkeerd had opgevat. In allerijl werd de proclamatie teruggenomen, doch wat er in stond was geen geheim meer, en spoedig wist de keizer het ook. Napoleon zelf moet de zaak niet ernstig opgenomen en er om gelagchen hebben, doch zijne vermoe delijke erfgenamen dringen ernstig bij hem aan dat hij maarschalk de Cas’tellane op non- acliviteit stelle of pensionere. Voornamelijk is het prins Napoleon, die zijnen neef, den keizer daartoe aanspoorthoezeer men w’il dat ’s prinsen betrekking tot dezen als troon opvolger nog niet zoo geheel zeker is. In sommige kringen toch wordt beweerd, dat de keizergebruik makende van de hem bij de grondwet toegekende bevoegdheideen ander zijner neven tot zijnen opvolger zou kunnen aanwijzen, in plaats van den prins Casse- Cou w'elke spotnaam aan den zoon van prins Jeróme gegeven wordt. Zoo noemt men b. v. reeds den prins van Musignano, oipgevoed bij de Jezuïten en hoog aangeschreven bij de Ka tholieke partij. De zaak van maarschalk de Castellane blijft veel opzien baren. Algemeen verwacht men dat de grijze hoofd-officier in de nood zakelijkheid zal worden gebragt, zijn ontslag te vragen. De heer York en Goldsmith twee En- gelsche aannemers, die het nijverheidspaleis te Parijs hebben gebouwd, zullen eerstdaags een regtsgeding instellen tegen de maatschap pij van dat paleis, van welke zij eene som van 1,500,000 fr. te vorderen hebben wier beta ling niet volgthoezeer de maatschappij ge durende zes maanden telkens de voldoening SNEEKER L 5- 3 COURANT. 11 ir i i i j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1