NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 'O 1855. No. 61. WOENSDAG 10de Jaargang, den 1 Augustus. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK WOENSDAG DEN 1 AUGUSTUS 1855, voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. den afvaart, opdings- Leeuwarden naar 1697 465 564 177 1295 5,119 1,020 2,207 2,609 zigtbaar de indruk, van belangstellen op een minder bedrag wordt begroot dan dat waarop het geschat wasvoor de deswege te veel betaalde grondslagen ex ojficio ontheffing of restitutie voor te dragen. Dezelfde minister heeft bij resolutie van 12 dezer, de ontvangers op nieuw doen aanschrij ven om den tijd tot slagting van het vee, naar omstandigheden en in redelijkheid, zoo veel mogelijk te beperken. De wetten op de afschaffing van den ac cijns van het gemaal, de verhooging van den accijns van de suiker, en de afschaffing van het tonnegeld, zijn door Z. M. bekrachtigd en geplaatst in het Staatsblad van 24 Julij. Men meldt uit Amsterdam d. d. 27 Ju lij Gisteren namiddag is op het IJ tnsschen Marken en den vuurtoren, een vischbotter, die niet wilde wenden aangezeild door eene stoomboot, met dat ongelukkig gevolg, dat de daarop zich bevindende 67jarige knecht Klaas Overschoot te Marken woonachtig, over boord geslagen en verdronken is en de vischschuit in zinkenden staat door de stoomboot alhier is aangebragt. Uit Rotterdam meldt men d. d. 25 Julij H. M. de koningin is gisteren avond omstreeks acht uur met gevolg per rijtuig uit de resi dentie alhier aangekomen en heeft met de stoomboot no. 22 van de Ned. stoomboot-maat- schappij hare reis naar Duitschland vervolgd, na in de Boompjes door den heer burgemees ter en een’ der heeren wethouders gecompli menteerd te zijn. Men meldt uit Groningen d. d. 26 Julij Heden namiddag had in de Nieuwe kerk het gewoon jaarlijksch examen der doofstommen plaats. Bij die gelegenheid hield de institu- teur mr. R. T. Guyoteene voorafspraak over de repetiën of herhalingen bij het onderwijs der doofstommen waarna de werkzaamheden van het examen eenen aanvang namen, welke besloten werden met de uitreiking van pre- miën aan 56, en ontslag-acten aan 12 kwee- kelingen. Het instituut, dat steeds in eenen bloeijenden toestand blijft verkeerentelt te genwoordig 146 kweekelingen waarvan 119 voor rekening van het instituut. Aandoénlijk was deze plegligheid en dien zij op de groote schare de toeschouwers maakte. Men schrijft uit Maastricht aan dt> Utr. Cour. dat de gemoederen aldaar, ten ge volge der laatste verkiezingen nog zeer ih be weging zijn. De demissie der 7 raadsleden heeft zich bevestigd, en in eene zaterdag jl. gehoudene vergadering van de leden der vrij willige brandweer zijn mede een 56tal de- missiën ingediend allen behoorende tot de partij van bezadigde vrijzinnigen.” Uit Mecklenburg zijn klagten ontvangen over gebrek aan handen voor den veldarbeid waardoor de geregelde voortgang van den oogst zeer belemmerd wordt. Als oorzaken worden opgegeven de landverhuizing naar Amerika en het dienstnemen bij het Engelsch vreemden legioen. Volgens de Neue Züricher Zeitung heeft een handelshuis te Genève berigt ontvangen, dat de maatschappij voor de wereldtentoon stelling te New-York zich failliet heeft ver klaard, en niet in staat is, de uit Europa voor de tentoonstelling ontvangene voorwer pen vrachtvrij terug te zendenwaartoe zij zich verbonden had. Een brief in den Neiv-York-Crusader bevat eenige bijzonderheden betreffende de sta tistiek der Jezuïten-orde waaruit o. a. blijkt, dat de orde, die in 1717 19,876 leden telde, thans slechts uit 5510 leden bestaat, aldus verdeeld BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat de Jaar markt op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspelen of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen zullen worden toegelaten alhier zal ingaan op Dingsdag- den 14 Augustus aanstaande, des morgens ten 8 uur, en eindigen op Vrijdag den 24 Augustus daaraanvolgendedes morgens ten 8 uur, en ‘dat vóór den 26 dier maand alle kramen disschen tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Sneek den 28 Julij 1855. burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris 1IACA. In een bij den Londenschen Times ont vangen schrijven uit Turyn van 19 Julij leest men: Cecchetti is uit Florence alhier aan gekomen, nadat de gevangenisstraf voor hem. in ballingschap veranderd was; en het Sardi- nische gouvernement, altijd gaarne doende wat aan Engeland welgevallig is, inzonderheid wan neer het een slagtoffer der onverdraagzaamheid betreftheeft den man in eene der konink lijke tabaksfabrijken werk gegeven.” De Russische artillerie-officier, die, we gens het in dienst nemen van wapensmeden voor Rusland, den 18 dezer te Neurenberg in hechtenis werd genomen is reeds Weder ont slagen ten gevolge der bemoeijingen van Russisch en gezant bij het Beijersche hof. Uit Havre wordt berigt, dat eene opschud ding is ontstaan onder de Russische krijgsge vangenen die zich over het voedsel en voor al over den tabak beklagen. Door het in hech tenis stellen der grootste belhamels, heeft men de muiterij bedwongen. Er zijn brieven uit het kamp tot 14 Julij. De Russen waren zeer bezig met nieuwe ver sterkingen aan te brengen vooral wat den Ma lakoff betreft, die sedert 18 Junij belangrijke verani leringen ondergaan heeft en nog verder ondergaan zal. De Fransche batterij tusschen dit werk en den Mamelon is door het kanon van den Malakoff vernietigd, met verlies van 40 Franschen die buiten gevecht werden ge steld. Generaal Simpson zendt berigt, dat op 25 Julij omstreeks 5 uur in den ochtend, al de batterijen der gealliëerden baar vuur openden tegen de Redan en voegt bij zijne dépêche ee ne lange lijst van dooden en gekwetsten met de aanmerking, dat, hoe digter de troepen de Russische batterijen naderen, men verwachten moet, dat er meer manschappen vallen. De Moniteur behelst eene dépêche van generaal Pélissier, van den 25sten ’s avonds, meldende, dat de Russen, na een hevig vuur, eenen uitval hadden gedaan uit de linkerzijde van den kleinen Redan doch met achterla ting van gekwetsten en 8 dooden Waren te ruggeslagen. Met betrekking tot den veldtogt in de Krim, wordt op nieuw bevestigd wat reeds meermalen gemeld is namelijk, dat de stelling der Russen te sterk is, om aangevallen te kun nen worden ook door eene viermaal grootere magt. Baidar is weder door de kozakken ingenomen na den verkenningstogt der geal liëerden. Het Russischgezinde dagblad le Nordbe- helst een hoofd-artikelwaarin de Britsche mi nister lord Palmerston weder zeer hevig aange vallen en voorgedragen wordt als een staats man, die eenig en alleen moet Worden be schouwd als de bewerker van den oorlog, die thans zoo veel bloeds en schatten eischt. In een’ brief uit Sebastopol aan le Nord komt voordat dagelijks deserteurs uit het kamp der gealliëerden zich bij de Russen aan bieden. Onder deze deserteurs bevinden zich Amerikaansche matrozen der Engelsche vloot. Er deserteren veel minder Engelschen dan Fran schen doch veel meer Sardiniërs. Onlangs kwamen acht Piemontesche artilleristen tege lijk en verlangden in Russische dienst te wor den opgenomen. Op de vraag waarom zij hun vaandel verlieten, antwoordden zij, dat zij zich niet gaarne aan eenen tweeden storm wil den wagendaar zij aan den eersten genoeg hadden. Men leest in de Ost-Deutsche Post, dat Innocentiusaartsbisschop van Chersonop aanschrijving van vorst Gortschakoffte Sebas topol was gekomen om de heldhaftige verde digers van die vesting te zegenen. De prelaat werd er met onbeschrijfelijke geestdrift ont vangen. Den 26 Junij heeft hij de zegening gegeven aan de troependie verzameld waren op het St. Catharina-plein, en in de rede, door hem bij die gelegenheid gehoudenkwamen de volgende woorden voor, gerigt tot generaal Osten-Sacken«Mijn zoon! de laatstemaal toen wij elkander zagen (na het bombardement van Odessa), was ik door eene goddelijke inge ving bezield toen ik u zeide «Ga, trek uit en strijd, opdat de Heereonze God, u zege- 1717. 1855. Italië, Sicilië, Sardinië, 5,659 leden. 1514 leden. Frankrijk, België Spanje Duitschland Engeland, Amerika enz. 7,282 19,876 leden. 5510 leden. Te Swansea op het meest blootgestelde gedeelte der Engelsche kustis eene sterke batterij van 52- en 68-ponders opgerigt. Besluit omtrent de wederoverdragt van een gedeelte van het wagenhuis, behoorende aan het huis door den heer S. F. van Hasselt be woond. Verslag van den toestand der Latijnsche school. Begroetingen van Armbesturen voor de dienst van 1856. Betrekkelijk den tijd van dagender trekschepen van Sneek. Missive omtrent den toestand van de brug over de Woudvaart. Gemeen te-rekening over 1854. Benoeming van een lid uit den raad tot tij delijke waarneming van de betrekking van wethouder. Benoeming van stemopnemers in het bureau ter verkiezing van een lid in den raad. Onderzoek der geloofsbrieven van de herko- zene leden van den raad de heeren P. Risse- lada M. van Gent en A. Haagsma. Besluit omtrent de onderhandsche verpach ting van de bank van leening. Rekening over 1854 en begrooting over 1856 van het collegie van brandmeesters. AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat aan den gemeente-raad, in zijne vergade ring van heden is aangeboden de rekening van alle ontvangsten en uitgaven dezer gemeen te over het jaar 1854; dat deze rekening van af heden tot en met den 16 dezer maand ter secretary dezer stadvan ’s morgens 9 tot 1 uur, voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd, en in afschrift tegen betaling der kosten voor een’ iedei' verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek den 1 Augustus 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris 1IAGA, BINNEN- EN BUITENLANdT" SNEEK, 51 Julij. Van den 21 toten met den 27 Julij jl. zijn in deze provincie 15 run deren aan de besmettelijke longziekte gestor ven of afgemaakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 1150. Bij de hardzeilpartij te Grouw op zatur- dag jl. is van de groote jagten de prijs behaald door den heer Honwink en de premie door den heer Van Nielbeide woonachtig te dezer slede en werd van de kleine jagten ic soort de premie behaald door den heer 01 ij mede alhier woonachtig. Bij resolutie van 12 Julij jl. heeft de mi nister van financiën, met uitbreiding der be staande bepalingen de controleurs van direc te belastingen en het kadaster gemagtigd, om indien het belastbaar inkomen van een onge bouwd eigendom ten gevolge van herschatting 11 jl SNEEKER 35 -'I Jl- 2^—- COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1