NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 1 i 10de Jaargang 1855. No. 62. ZATURDAG I den 4 Augustus. 1 BINNEN- EN BUITENLAND. f op denzelfden tijd te Lyon t 1 zijne in- millioen T van godsdienst- van lijken op van alle regts- aan- AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat aan den gemeente-raadin zijne vergade ring van hedenis aangeboden de rekening van alle ontvangsten en uitgaven dezer gemeen te, over het jaar 1854; dat deze rekening van af heden tot en met den 17 dezer maand ter secretarij dezer stadvan ’s morgens 9 tot 1 uur, voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd, en in afschrift tegen betaling der kosten voor een’ ieder verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek den 1 Augustus 1855. Burgemeester en TVethouders voornoemd WOUD A De Secretaris HAGA. Ook wil men dat in de omstreken van Beet- sterzwaag de ziekte in geringe mate aanwezig is. Aangenaam is het ons te kunnen berigten dat de aardappelvelden in Tietjerksteradeel Kollumerland en Nieu wkruislandOost- en Wesldongeradeel en Dantumadeel overheerlijk schoon slaan, en dat daarin volstrekt nog gee- ne ziekte te bespeuren is. Wat de overige ge wassen betreft welke in die streken worden verbouwd ook deze staan uitmuntend. De hoeveelheid hooi, die thans van de late hooi landen wordt gewonnen, is betrekkelijk meer dan voor eenige weken het geval was. Uit de Leek wordt geschreven Zoo als men al lang verwacht had, houdt de prijs van den besten baggerturf dit jaar eenen gelij ken tred met de booge prijzen der landerijen waaruit die turf wordt gefabriceerd. Gebrek aan voorraad en een gewilde aftrek dragen bij om de prijzen meer te doen stijgen. Men schrijft uit BergenLheim d. d. 27 Ju- lij jl. Een totaal beschonken poldergast ge raakte dezer dagen ’s avonds in de Vecht. Door het koude had eenigzins ontnuchterd, riep hij om hulp, doch geen menschelijk we zen was in de nabijheid, om hem die te ver- leenen. Zich reeds den dood nabij w’anende ziet hij zijnen hond eensklaps hij zich, voelt zich aangegrepen en eenen geruimen tijd voortge trokken. Eindelijk staat hij op vasten bodem, en de hond, zijn redder, die meer dan een kwartieruurs beeft geworsteldom zijnen mees ter in het leven te behouden valt onder het betuigen van zijne sprakelooze dankbaarheid en blijdschap bewusteloos neder. Den 25 Julij jl., in hel eerste namiddag uur, werden door geheel het zuidwestelijke deel van Duitschland en een deel van Zwitserland schokken van aardbeving waargenomen. De meeste berigten dienaangaande ontvangen, mel den, dat tusschen 10 minuten vóór en 20 mi nuten na 1 uur twee of drie schokken zijn bespeurd, in eene rigting van het noord-oos- ten naar het zuid-westen die zoo sterk wa ren dat deuren uit de hengsels werden ge rukt, klokken in beweging raakten spiegels en andere meubels schudden enz. Barometer en thermometer ondergingen geene verande ring. De hemel was bewolkt, de wind zuid west. In ons vorig nommer maakten wij reeds melding van een gevoelden schok. Uit Karlruhe wordt berigt, dat de bemid deling der Oosten rij ksche regering, om eene schikking tusschen den pauselijken stoel en Ba den tot stand te brengen als mislukt moet be schouwd worden. Het ontwerp van concor daat, tot dat einde door voorzegde regering vervaardigd zal door geene der beide partijen worden aangenomen. Rome’s regering verwerpt het, omdat zij het regt van benoeming eens aartsbisschops (zoo als dit in Oostenrijk gebrui kelijk is) tot geenen prijs aan Baden afstaan zal, terwijl ook van hare zijde de Badensche regering nooit inwilligen zal de beperkingen welke haar in dit ontwerp van concordaat worden, voorgeschreven. Er bestaat derhalve thans minder dan ooit eenig uitzigt op eene schikking. De gebeurtenissen in Turkije hebben naar men verneemt, eenen gunsligen invloed op de uitbreiding van de instellingen der Pro- testantsche eeredienst. Te Konstantinopel is eene nieuwe Hongaarsche gemeente geslicht. Onder de gemeenten van verschillende rigtin- gen daar te lande, begint men meer en meer het verlangen te bespeuren om zich in de hoofdzaak met elkander te vereenigen en in verband te brengen. Zoo hebben zich dezer dagen twee Armenische geestelijken, vier zen delingen van de vrije Schotsche kerk en zes geestelijken van de Araerikaansche Unie met elkander verbonden om eene gemeenschap te stichten welke de kern zou kunnen worden van eene algemeene Protestantsche kerk in de bezittingen der verhevene porte. In het Lyonsche dagblad le Salut Public leest men het volgende: «Wij vernemen met leedwezen, dat een eerwaardige zendeling, wiens familie onze stad bewoont, de heer Hyacinthe Frogette, en met hem twee andere geestelij ken, den 1 Febr. 1855, in de provincie Tap- panouli (Oceanie) zijn vermoord door de Bat- tas die zij tot het Christendom poogden te be- keeren. Zoo als men weet, zijn deze stam men meRscheneters en men verzekert ons, dat de moordenaars, na het overlijden der drie martelaars, hunne ledematen bij eenen afschu- welijken maaltijd hebben verdeeld. Deze treurige bijzonderheden zijn vervat in eenen de vorige week te Lyon ontvangenen brief, welke was gerigt aan den broeder van den heer Frogette.” Men verneemt, dat de Fransche regering besloten heeft, hare bezetting te Rome aanzien lijk te verminderen en reeds bevelen dien aangaande aan generaal Allouveau en Mon tréal gezonden zijn. Dezer dagen is zekere heer Alphonse Pro vencal adjunct-maire van la Motte Chalen- cersdepartement van de Drómein l löjari— gen leeftijd overleden. In weerwil van zijnen hoogen ouderdom koh hij tot aan zijnen dood zijn ambt Waarnemen hij kon zelfs zonder bril lezen. Bij het verlaten eener vergadering van den gemeenteraad, bezweek hij aan eenen hevigen aanval van beroerte. Het Britsch Bijbelgenootschap heeft ge durende het vorige jaar 2,567,562 exemplaren van den bijbel verspreid en sedert den aan vang van zijn bestaan meer dan 28 millioen terwijl het bovendien aan andere Bijbelgenoot schappen jaarlijks steeds aanzienlijke hoeveel heden bijbels heeft afgestaan en nog afstaat. De jaarlijksche inkomsten des genootschaps bedragen f 1,507,620 aan contribution der le den, en eene gelijke en somtijds nog grootere som aan giften. In alle landen heeft het ge nootschap leden tot zelfs onder de inboorlin gen van Nieuw-ZeelandAmerika, onder de Kaffers en Hottentottenen het heeft den bijbel in 150 talen doen vertalen. Het Bijbelgenootschap der Vereenigde Sta ten welks hoofdzetel New-York is heeft in 1854 400,000 bijbels verspreid, en komsten bedragen ten naastenbij 1 driemaal honderd duizend gulden. Te Londen zou dezer dagen, onder voor zitting van generaal sir de Lacy Evans eene meeting gehouden worden, ter behandeling van het belang van Polens herstelmet het oog op den tegenwoordige:! oorlog en als eenig middelom tot een goed einde te geraken. Men verneemt, dat de prinses van Ol denburg, dochter van groothertog Peter, in het huwelijk zal treden met den Russische» grootvorst Nicolaas, broeder des legerenden czaars. Uit Hong-Koug wordt van 10 Junij be rigt, dat de theedistricten door de opstande lingen zijn verwoesten dat de thee- en zij- de-oogst geheel vernield is. De berigten uit de Krim zijn van den 21 Julij jl. In eene dagorder van generaal Pélissier zegt de opperbevelhebber, dat de uit vallen der Russen de plannen der gealliéerden tegen de forten niet zullen belemmeren. In den nacht van den 17 hebben de Zouaven en de garde nieuwe batterijen opgerigt. De Russische garde is te Sebastopol aange komen. De rust te Kertch laat vyeinig of niets te wenschen over. Volgens tijdingen uit Trebisonde van 10 Ju lij, wordt Aleppo door de Arabieren veront rust. Een particuliere brief uit Odessa van 8/20 Julij meldt dat Berdiansk op 5/15 Julij op nieuw is gebombardeerd door 10 stoomschepen der geallieerde vloot; het bombardement duur de drie uren, doch veroorzaakte weinig schade. De dagbladen van het Russische gouverne ment klagen over de wijze, waarop de oorlog in de Oostzee door de Engelschen gevoerd, wordt. Zoo zegt het Journal de St. Péters- bourg in zijn nommer van 21 JulijIn Fin land vernederen de Engelsche zeelieden zich tot de laagste rooverijen; zelfs op punten waar nimmer een soldaat den voet gezet heeft, val len zij de weerlooze ingezetenen aan en ont nemen hun alle have, tot zelfs de katoenen, zakdoeken en andere schamele kleedingstuk— ken der boerinnen. Eene bende zeeroovers zou meer menschelijk handelen, vooral in ee ne arme streek als Finland, alwaar menig SNEEK, 5 Augustus. Op den avond van den 1 dezer viel een 6 a 7jarig jongetje van den heer L. Schrakamp alhier vóór het ouder lijke huis in het water. Welligt uit veees voor de diepte, kwam er niet spoedig hulp opda gen en bevond het kind zich reeds in eenen zinkenden staat, toen een zoon van den koop man J. Groenhuizen alhier, bet gevaar verne mende, oogenblikkelijk in het water springt, den drenkeling van den grond haalt en hem behouden aan wal brengt. Na spoedig aange- bragte geneeskundige hulp, bevindt het kind zich thans vrij wel. Ook moet alhier voor eenige dagen een kind uit het water gered zijn door den koopman Reinouts van Haga. Te Amsterdam heeft men den 50 Julij jl. het treurig berigt ontvangen dat de zoo alge meen hooggeachte en beminde hooggeleerde heer Abraham des Amorie van der Hoeven boog- leeraar aan het semenarium der Remonslrant- sche broederschap te Amsterdam over wiens gezondheidstoestand men zich sedert geruimen tijd verontrustte dien morgen op zijne terug reis uit Baden-Baden op welke hij door twee zijner naaste betrekkingen vergezeld werdop de stoomboot Slolzenfels van de Nederlandsche stoomboot-maatschappij even boven Arnhem nog zeer onverwachts is overleden. Het stof felijk overschot des beroemden mans is te Arn hem ontscheept. Men meldt uit het Nieuwe Diep d. d. 50 Julij Jl. zatnrdag kwam alhier uit Enge- geland de stoomboot Star bestemd voor de dienst tusschen Harlingen en Amsterdam en behoorende aan de Friesche stoomboot-reederij te Harlingen. Deze boot ziet er net en sier lijk uit, is doelmatig ingerigt voor het reizend publiek en moet zeer snel loopen. Men meldt uit Tiel d. d. 29 Julij Bij een allerverschrikkelijkst onweder dat heden middag in deze streken heerschte, had in het dorp Opheusden een allernoodlottigst ongeval plaats. Ds. A. van Herwaarden predikant aldaar, werd, te midden der godsdienstoefe ning, door den bliksem getroffen en zeeg dood neder; ook andere gemeenteleden werden min of meer gekwetst. Men kan zich gereedelijk de ontsteltenis, die hier plaats had, verbeel den. Ter zelfden tijde werd ook eene boe renhofstede te Ingen door het vuur des hemels getroffen en eene prooi der vlammen. Men berigt uit Almelo: Bij vonnis der reglbank alhier van den 28 dezer, is de heer Warnink pastoor te Borne beklaagde wegens het uitoefenen plegtigheden bij het begraven het R. K. kerkhof te Borne vervolging ontslagen. De reglbank heeft genomen dat het kerkhof te Borne niet was eene bestolene plaats in den geest der wet, doch den beklaagde niettemin ontslagen op grond van de onduidelijkheid der bepalingen van de wet op de kerkgenootschappen. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 50 Julij jl.:' Terwijl van onderscheidene streken buiten deze provincie wordt gemeld, dat men wederom de ziekte in de aardappelen heeft be speurd verneemt men dat ook in Menaldu- madeel bereids is opgemerkt dat enkele knol len waren aangestoken doch dat tot hiertoe de ziekte aldaar zeer weinig vooruitgang maakt. SNEEKER f COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1