NIEUWS- EN ADVEI1TENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1855. No. 63. WOENSDAG den 8 Augustus» VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER VRIJDAG DEN 10 AUGUSTUS 1833, des middags ten twaalf uur. 10de Jaargang. ze BINNEN- EN BUITENLAND. Ge nd Spanje de van moe- ^ees- leer- zamen- om de Brief over de rekening het O. B. Weeshuis. Kohier van den hoofdelijken omslag over 1853 en daartegen ingebragte bezwaren. Het ver en de hun- PUNTEN TER BEHANDELING. Inlichtingen in de vorige vergadering ge vraagd, ten aanzien van het werk, bij de voor malige Oosterpoort. Begrootingen van de kamer van koophandel en dienstd. schutterij voor 1836. Beurtveeren van Deventer en Noordwolde. Adres van S. S. Hofstra om verhooging van jaarwedde als secretaris-boekhouder bij de stads algemeene armen. Brief over de rekening van de voogden van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat de Jaar markt op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspelen of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen zullen worden toegelaten alhier zal ingaan op Dingsdag den 14 Augustus aanstaande, des morgens ten 8 uur, en eindigen op Vrijdag den 24 Augustus daaraan volgende des morgens ten 8 uur, en dat vóór den 26 dier maand alle kramen disschen tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Sneek den 28 Julij 1833. Burgemeester en TVethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris HAGA. pen te maken eenmaal tegen Engeland gezind is in den krijg met Rusland. Wij hebben,” zegt het blad, de stemming der natie en de wetten des lands tegen ons, van eene natie met regt ijverzucli-1 tig op de handelingen van eenen naburige» staat, en wij hebben geen regt öm ons te beklagen over eene wet, die wij insgelijks vol gen. Is het verstandig is het billijk, om de- tusschenkomst bij eenen bevrienden staat door te drijven, in weerwil van zijne Wet, zijne vertoogen en zijne gezindheid En ver der: Wij smeeken ons bewind, op eenö ernstige wijze wel te overvtegen wat het ver- rigtdoor alzoo te spelen met de gevoelens van eene gevoelige en hooggestemde natieen om zich, vóór dat het erger loopt, uit eene zaak los te wikkelen die zoo velé moeijeltjk- heden in zich bevatdie niet te verdedigen is op gronden van regt of die niet steunt op beginselen van billijkheid en opregtë handel wijze. Dat men de zaak omkeere, en zich zelven afvrage of het Britsche gouvernement gedoogen zou dat de Vereenigde Staten Wer vers naar Engeland zonden Wij zijn over tuigd dat het die niet zou toestaan en dat het daarin door het parlement en het bijna eenstemmig gevoelen des volks geschraagd zou worden. TVij hebben het regt nietonze na buren te bezwaren met hetgeen wij onder de zelfde omstandigheden zelven niet zouden wil len dragen. Wij hebben het regt niet, hun ne burgerlijke wetgeving te veranderen, volgens onze begrippen, naar hetgeen de drang der om standigheden vereischt, en wij vatten het denk beeld daarvan geheel verkeerd op, indien wij daaraan eene handeling verbinden, waardoor vijandelijke gevoelens tegen ons worden opge wekt in de Noord-Amerikaansche republiek. Het blijft aan de Amerikanen overgelateti hunne gedragslijn in deze te kiezen en het is onze pligt hunne beslissing te eerbiedigen en door vrijwillige gematigdheid hen van de noodzakelijkheid te ontheffen om door bedrei gingen te verkrijgen wat wij niet willen in willigen aan rede en betoog.” Wederom geen nieuws uit de Krim èil officiële dépêches én brieven uit het kamp blijven Weg. Welligt wordt deze stilte spoe dig gevolgd door de eene of andere zeer ge- wigtige tijding waarop men zich overigens mag voorbereiden door de bekende omstan digheid, dat belegeraars en belegerden hunne werken krachtig voortzetten. Generaal vorst Gortschakoff meldt van den 1 dezer dat er niets van belang vóór Sebastopol is voorgevallen. Kapitein Colin Maxwellvan het 95ste regement Hooglandersen kapitein Charles Spencer Gaynor, van het 9de regement, zijn afgezet en uit de dienst weggezonden, ter zake, dat zij beschonken waren toen zij hun ne soldaten naar de loopgraaf vóór Sebastopol geleidden. De krijgsraad had beide veroor deelden aanbevolen in de lankmoedigheid van den opperbevelhebberdoch deze heeft ver langd dat het vonnis in volle kracht bleef. Generaal Todtleben geheel hersteld vau zijne bekomene wonde heeft het kommando in Sebastopol weder aanvaard. Russische versterkingstroepen met 4000 pro viandwagens zijn aan de rivier Belbeck aan gekomen. In 1856 leefde er in de haven Trouville een visscher Prime genaamd die op een’ zij ner togten het geluk had, de uit acht koppen bestaande bemanning van een door eenen hevi- gen storm op de kust geworpen Russisch schip te redden. Thans bevindt zich onder de Fran- sche krijgsgevangenen in de Krim een kleinzoon van dien visscher. De Fransche soldaat ver haalde het gebeurde met zijnen grootvader aan de Russische krijgers, en de omstandig heid kwam generaal Todtleben ter oore. De dappere verdediger van Sebastopol ontbood. Prime, vernam uit zijnen mond het verhaal vaardigd, ter zake van diefstal eener som Van ten nadeele dier maatschappij ƒ44,705.72 gepleegd. Men meldt uit Benedénknijpe d. d. 1 Augustus: Onzen veel geachten onderwijzer S. J. Meijer, die meer dan 50 jaren zijne krachten aan het heil der jeügd toewijdde mogt heden de bijzondere onderscheiding te beurt vallen door Z. M. onzen geëerbiedig de» koning met eene zilveren medaille ver eerd te Worden. In eene openbare raadsver gadering werd hem door het hoofd der ge meente, met eene gepaste aanspraak, dit eet'e- metaal overhandigd. De medaille prijkt aan de eene zijde met *s konings borstbeeld, en aan de andere zijde is gegraveerd: i>Van Z. M. den Koning, aan S. J. Meijer, voor 30- jarige trouwe en ijverige pligtsbetrachting." Uit ’s Hertogenbosch Wordt gemeld d. d. 1 Augustus: De Noord -Brabander behelst een uitvoerig relaas over het bezoek door de stu denten van het bisschoppelijk seminarium te St. Michielsgestel benevens heeren professoren en geestelijken, in de kathedraal van St. Jan alhier gebragt «aan het wonderbeeld der der Gods.” In processie begaven zich de telijken naar de L. Vrouwe-kapelacht lingen droegen «een kunstig gewerkt stel van bevallige conceptie Waarop eene kaars stak die aan de H. Maagd geofferd Werd en begaven zich te midden van twee aanéeti- geslolene rijen toeschouwers naar de kapel, alwaar zij voor het eerwaardig beeld neder- knielden en na het offeren en ontsteken der kaars, de H. M. groetten, zingende Ave Ma ria gratia plena." De deken van de kathe draal hield eene toespraak tot de studenten en wijdde daarna de medailles van O. L. V. ter aandenken van dit «tweede plegtig bezoek.” Een nieuw bewijs voor den heilzamen invloed der Schotsche zondagswet, ingevoerd in Mei 1854, vindt men in eene opgave van den heer Underhill super-intendent van po- licie, betrekkelijk het aantal misdrijven, ge pleegd in Berwickshire, van 1 Junij tot 50 November, vergeleken met het cijfer gedurende hetzelfde tijdvak van het vorige jaar, daar dit getal in 1835 had bedragen 185 en in 1854 slechts 83. {Volksvriend.} Uit Rome wordt geschreven dat er eerstdaags een consistorie zal gehouden wor den, waarin de aangelegenheden van en Sardinië zullen ter sprake komen, en paus eenen nieuwen Katholieken patriarch Konstantinopel zal benoemen. Volgens een telegraphisch berigt uit Ma drid van den 50 Julij jl. zijn de gouverneurs der provinciën overgegaan tot bet in beslag nemen der kerkelijke goederen, en zou de vei ling derzelve onverwijld aanvangen. Uit Barcelona is geen nieuws, trouwen keerde echter nog niet terug, rijkste fabrijkanten hebben besloten om ne industrie te verplaatsen. De moordenaars der heeren Sol en Padriz zijn wel aan dezen en genen bekendmaar men durft hen niet noemen. Het schijntdat er nog een geheim verschrikkelijk genootschap bestaatdatals het verkiest, over duizenden hoofden en han den beschikt, groote sommen bezit, en op nieuw geheel Catalonië kan beroeren. De kanselier der Engelsche schatkist heeft aan het parlement mededeeling gedaan van de volgende koninklijke boodschap Victoria Regina Hare Majesteit bet nuttig achtende te voorzien in de additionele uitgaven, die noo- dig mogten kunnen worden bevonden ten gevolge van den oorlog, waarin H. M. zich thans met den keizer van Rusland bevindt, en rekenende op de erkende gehechtheid ba rer getrouwe gemeenten vertrouwt, dat deze daarin overeenkomsig hare wenschen zullen voorzien.” Ingevolge deze boodschap, is het voorstel gedaan tot de uitgifte van zeven mil- lioen pond sterling in schatkistbons tegen 4 pCt. rente, en in zes jaren 4 pari af te lossen. Engeland heeft thans in de Zwarte Zee zeven linieschepen voerende 705 stukken ge schut tien fregatten voerende 295 stukken zes stoomlinieschepenvoerende 582 stukken, behalve zeven stoom- en vijf schroefstoomfre- galten van verschillend kaliber, benevens der- SNEEK7 Augustus. Van den 28 Julij tot en met den 5 Augustus jl. zijn in deze provincie 12 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afgemaakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 1162. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 1 Aug.: Heden overleed alhier in den ouderdom van 84 jaren de w’eled. geb. heer mr. Daam Focke- maoud-raadsheer in het voormalig hof van Friesland en lid van de tweede kamer der sta- ten-generaal. Als regtsgeleerde en als staats man was de overledene tot in hoogen ouder dom roemvol werkzaam, terwijl zijne geschied kundige geschriften nog van zijne werkzaam heid in zijne laatste levensjaren kunnen ge tuige n. Naar men verneemtwordt er bij het ministerie van justitie ijverig gearbeid aan een voorstel van wet op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie. Besparing van on kosten voor de proces-voerende partijen zou vooral daarbij in het oog gehouden worden. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld, dat Z. M. tot Hoogstd. commissaris in de provincie Noord-Holland heeft benoemd den heer jhr. WBoreel van Hogelanden lid van de twee de kamer der staten-generaal voor het hoofd kiesdistrict ’s Gravenhage en voorzitter dier kamer, ter vervanging van den heer staats raad mr. D. J. van Ewijc.k van de Bildt, met 1 October aanstaande op de meest eervolle wij ze ontslagen. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 5 Au gustus: Z. Exc. de minister van marine is heden uit de residentie naar het Nieuwe Diep vertrokken om aldaar eene inspectie te hou den. Z. Exc. zal zondag van daar alhier te- rugkeeren. De kolonel Merkus van Gend en de luit.- kolonel Nabal zijn deze week te Vlissingen aangekomen eerstgemelde ter inspectie der vestingwerken, en laatstgemelde tot wapen schouwing der aldaar in garnizoen liggende mariniers. Tegen A. Kruytoud 46 jaren en W. O. Kluler, oud 27 jaren, beiden vroeger ge- geëmploijeerd aan de Handelmaatschappij, is den 25 Julij jl. door de arrond. reglb. te Am sterdam een bevel tot gevangenneming uilge- tien kleinere enz., in alles te zdmeh 64 bo-> dems; terwijl er 500 transportschepen, zoowel groote als kleine, in de vaart zijn. De Times maant de regering aan zaak van den Engelschén consul te New-York, met betrekking lot het aanwerven v.in troe- naar de Krim j niet tot een twistgeding daar het Amerikaansche volk nu COURANT SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1