NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. l HTM ra /w® 10de Jaargang. 1853. No. 64. ZATURDAG den 11 Augustus. I BINNEN- EN BUITENLAND. der Brug, te Am- de plat- MIIIMlBllllItli 10 eerlang gebrek dien voorraad onder EGE. Volgens opgave van het ministerie van financiën, is aan de verschillende kantoren van i over de maand Julij jl. ont- suiker-accijnsin hoofdsom, op een bedrag van eenentwintig gul- SNEEK, 10 Augustus. Tot lid van den ge- meente-raad van Sneek is benoemd de heer J. ten Cate van Gonggrijp, met 117 van de 158 uitgebragte gave stemmen terwijl de hee- ren mr. S. A. Verweij 55R. van Driessen en D. E. de Jong ieder 2 en G. Houwink en G. N. Bouma ieder 1 stem hebben bekomen. Met genoegen kunnen wij het kunstlie vend publiek te dezer stede berigten, dat hel beroemde tooneelgezelscbap van den heer A. van Lier Jz. ook alhier gedurende de kermis eenige voorstellingen zal geven in deszelfs groote en bijzonder smaakvol ingerigte schouw- burgtentblijkens voorloopige aankondiging hierachter. Van eene gunstige zijde bij de kunstminnaren genoegzaam bekend, twijfe len wij geenzinsof dit gezelschap zal ook hier, even als elders, een druk bezoek te beurt vallen. Volgens opgave r ’s rijks accijnsen vangen aan centen en collectief zegel tachtigduizen éénhonderd en den en negentien cents. Van regeringswege wordt verlangd een persoon welke, onder den titel van opzig- terbestemd zal zijn, om op het eiland Java electro-magnetische telegrafen tot stand te brengen de dienst er van te regelen en daarin te voorzien. Aan den daartoe be kwaam bevonden persoon zal worden verze kerd een voorloopig tracteraent van ƒ60 per maand, vrijen overtogl met scheepskost eene gratificatie van f 200 voor uitrusting en een voorschot en op Java een trac- tement van f 170 ’s maands te verhoogen el ke twee jaren met ƒ50 ’s maands tot een maximum van ƒ500. Men zal zich, om die betrekking te kunnen erlangen vóór den eersten September aanstaande moeten aan melden aan het ministerie van koloniën in ’s Gravenhagemet overlegging van de ver- eischte bescheiden. Bij gelijke aanspraak zullen de voorkeur hebben 1° die reeds eene dergelijke betrekking hebben waargenomen 2“ ongehuwden 5° geboren Nederlanders; 4° personen beneden den ouderdom van 54 ja reik. Z. K. H. de prins van Oranje heeft den 28 Julij jl. Cadix verlaten, zijnen togt naar de Middellandsche zee voortzettende. Men meldt uit Amsterdam d. d. 4 Aug. Wij melden met leedwezen dat zich in de laatste dagen wederom ettelijke gevallen van cholera in onze hoofdstad hebben vertoond. Wij haasten ons echter er bij te voegen, dat, ondanks eenige bedroevende voorbeelden de ziekte geen onrustbarend karakter vertoont en ook het getal der aangetasten voor zoo ver wij hebben kunnen nagaan, zeer gering is. Wij hadden gewenschtter voorkoming van ongerustheid daarvan geheel te zwijgen het is óns evenwel gebleken dat de daaromtrent verspreide geruchten overdreven waren en dat alzoo deze vermelding eer dienstig dan nadee- lig zou zijn. Men meldt uit Amsterdam d. d. 6 Aug.: Van alle kanten komen berigten in dat de aardappelziekte zich hier meer, daar minder heeft vertoond, doch tevens wordt van alle plaatsen gemeld dat de hoeveelheid land, met aardappelen bepqot, en de stand van het ge was, niettegenstaande het door de ziekte is aangetast, toch eenen ruimen oogst doen ver wachten. Daarbij komen de uitmuntende be rigten over alle andere gewassen; zoodat men de klaagtonnen die reeds worden aangehe ven meer aan speculatie dan aan wezenlijk gevaar van hooge prijzen moet toeschrijven. Op den 12 Augustus ek. zal de planeet Venus weder dien stand aan den hemel in nemen in welken zij zich aan ons oog, als avondster, in haren schoonsten glans vertoont zij gaat dan ten 8 uur 50 minuten in het westen onder. Beschouwt men haar dezer da gen door genoegzaam vergroeiende kijkers, dan ziet men hare lichtgestalte nagenoeg gelijk aan die der maan wanneer dat hemellicht om streeks drie dagen oud is. {Pr. Fr. Cour.) vigheid der landmeisjes speculeren en zich hunne voorzeggingen met boter, eijeren kaas, garen, wol enz. laten betalen. Een uit Australië dezer dagen terugge keerde Duitscher verhaalt, dat hij den in 184!) uit Maagdenburg gevlugten luitenant Techow die bij den roof van het militair arsenaal eene beruchte rol speelde, en den voormaligen af gevaardigde in de Frankforten nationale ver gadering Schutz, bij Melbourne had aangelrof- fen als ossedrij vers. De jongste dagbladen van New-York be helzen weder vele berigten betrekkelijk de invoering der wetsbepalingen tegen het ver- koopen van sterken drank in dien staat. Men ziet er uit, hoe men die wet, door de stel selmatige tegenkanting van een groot deel der bevolking, tot eene doode letter gemaakt beeft. Zoo is door een der gerögtshoven van New- York geoordeeld, dat zij geen ander doel kon hebben dan de verkoop van binnenslands ver vaardigde dranken te beletten dewijl de in voer van buitenlandsche dranken eene bron van inkomsten voor de schatkist der Unie en dus eene eedgenootschappelijke aangelegenheid is. Den volgenden dag hingen voor alle drank winkels en kroegen borden met het opschrift Hier wordt geen sterke drank, behalve bui- tenlandsch gedistilleerd, verkocht.” Uit een door den Constilulionnel medege deeld document, betreffende graafMontemolin, schijnt te blijken dat de graaf van Chambord en de legitimisten in Frankrijk en Spanje in overeenstemming met Rusland handelen. Te Ancona moeten volgens ontvangen, berigten ongeregeldheden zijn voorgevallen hetgeen den Oostenrij kseben gezagvoerders zou hebben aanleiding gegeven, de stad in staat van beleg te stellen. De jongste officiële berigten van het oor- logstooneel zijn van den 4 dezer. Generaal Simpson meldt, dat op den avond van den 5den dezer de bezetting van Sebastopol eenen uitval heeft gedaan in de rigting van den weg van Woronzotf, die echter werd teruggesla gen, zonder dat de geallieerden daarbij verlies leden. In het Engelsche kamp vertoonden zich nog slechts enkele cholera-gevallen. Van wege deFransche kanselarij teKon- stantinopel is aan den handel den 24 Julij jl. bekend gemaakt, dat, na het ontruimen van Kertch door de geallieerden de Russen in die stad zijn teruggekeerd en er al den voor raad. graan hebben vernield. De dagbladen voegen er bij, dat de gealliëerden het fort St. Paul op eene mijl afstand van Kertch bezet houden. Ten aanzien van het leven of den dood van Schamylheerschte groote onzekerheid. De uit Frankrijk en Engeland naar de Oost-zee gezondene kanonneerbooten en bom- bardeer-galjooten hebben zich met de eskaders in die wateren vereenigd zoodat waarschijn lijk spoedig door de zeeraagt der gealliëerden iets gewigtigs zal worden ondernomen. Den 21 Julij kruisten vijf stoomschepen onder En gelsche vlag voor Uleaborgom den ingang der reede te verkennen. Aan de Augsburger Zeitung wordt uit het kamp vóór Sebastopol geschreven: Het schijnt, dat de Zpuaven niet alleen de vlugste en de roekelooste strijders zijn gedurende het gevechtmaar dat zij ook de meest practische lieden zijn, voornamelijk in de kunst van be- rooven der op het slagveld overgeblevene doo- den. Ik heb met eigene oogen eene collectie van de meest verschillende voorwerpen gezien, door eenen onderofficier der Zouaven op deze wijze bijeenverzameld, die hij in zijnen ran sel met zich voerde. Onder deze voorwerpen bevonden zich 18 gouden en zilveren horolo- giën 65 gouden ringen 2 paar zilveren le pels en vorken, 12 paar officiers-epauletten 21 Russische imperialen, 416 papieren roebels, 4 paar zilveren sporen, eenige dozijnen beeld— tenissen van de H. maagd in goud en in zil verdie de Russen gewoonlijk op de borst dragen, gouden en zilveren officiers galonnen enz. Toen iemand dien onderofficier deed op merken dat één enkele Russische kogel zeer gemakkelijk het spreekwoord: zoo gewon- Men schrijft het volgende uit ’s Hage Er loopt hier een vreemd gerucht. Een der predikanten dezer gemeente, ds. H.die thans eene buitenlandsche ries doet en o. a. Milaan bezochtzou aldaar in groote moeije- lijkheden geraakt zijn wegens het niet nako men van verordeningen ten aanzien vatl ker kelijke plegtigheden. Naar ik hoor zou ds. H. bij het voorbij gaan eener processie het hoofd niet hebben ontbloot en thans tot gevangenisstraf en boete zijn veroordeeld. In hoe verre dit juist is, weet ik niet, maar dat hij in moeijelijkheden verkeert is zeker.” Te Groningen zijn uit ’s Hage aa-n het rijkstelegraaf-kantoor ontvangen deguttapercha- draden bestemd voor de in die stad te leg gen telegraafpijpen voor Leeuwarden en Har lingen. De feestdag van den 28 Augustus, ter herdenking van het beleg en ontzet der stad Groningen in 1672 zal dit jaar wederom op eene luisterrijke wijze worden gevierd. Op den morgen van den feestdag zal er een gods dienstig muzijkfeest gehouden worden in de Martinikerk, waarbij de heer dr. E. J. Diest Lorgion als spreker zal optreden. Des namid dags ten 2 uur zal er eene briljante harddra verij plaats hebben buiten de Ebbingepoort en des avonds in dep sphouwburg eene voor stelling worden gegeven van een drietal tot den feestdag betrekkelijke tooneelstukken voor eenigen gratis en voor de meesten voor eenen zeer geringen prijs. Ten 10 uur eindelijk zal er op de Groote Markt een schitterend vuur werk worden ontstoken, hetwelk vervaardigd wordt door den heer van der Brug, te Am sterdam. In eenen particulieren brief uit Batavia, d. d. 10 Junij jl., wordt gemeld, dat erin die stad, bij inteekening, eene som van hon derdduizend gulden is bijeengebragtter lee- niging der rampen door den jongsten waters nood hier te lande aangerigt. Ook waren er nog eenige afzonderlijke kleine giften en boekwerkenten zelfden einde ontvangen. Men meldt uit Pesth dat aldaar op dit oogenblik een groote voorraad van granen aan wezig is, en dat, als de toevoeren uit Wal- lachije aanhouden er eerlang gebrek aan ruimte zal ontstaan, om dak te brengen. De Pruissische regering heeft bevel ge geven tot den aanbouw van twee groote oor logschepen. De uitbreiding der oorlogsvloot is een van ’s konings lievelings-denkbeelden en reeds zijn sedert eenige jaren aanzienlijke sommen daaraan ten koste gelegd. Om het belang der zaak vermelden wij het volgend berigt: In de Times vindt men het volgende middel tegen de hondsdolheid opgege ven door iemand die zes malen door eenen dollen hond gebeten is geweestMen lost een pond keukenzout in een kwart kan bronwa ter op en wascht daarmede, niet later dan een uur na den beethet gekwetste deel waar na het gedurende twaalf uren met een van pe- kelwater doorweekt windsel wordt verbonden. Alvorens de afwasschiug te doen, moet men eene onafgebrokene en volstrekte rust in acht ne men, ten einde zoo veel mogelijk het indrin gen van den Virus te voorkomen. In Duitschland wrijft men de wond in met stof, om het bruis of speeksel op te slorpen en alzoo de besmetting te verminderen. Dat zoo eenvoudig middel, zonder gevaar kunnende worden aangewend verdient beproefd te w’orden. Om den achterlijken toestand van de plat- telandsche bevolking in Frankrijk, ook in ze delijke gevoelens, te leeren kennen, kan men als een staal daarvan bij brengen dat de rond- venterij (colportage) niet minder dan vooreen getal van 9 millioen onzedelijke geschriften en liederlijke gravures in het jaar verkoopt, waarvan de waardein het verslag van den heer De la Guerronnière aan den minister van algemeene policie (Moniteur 7 April 1855) op 6 milioen francs geschat wordt. Men schat het aantal venters, dat zich met deze schan delijke trafijk bezig houdt, op 5500. Velen hunner zijn waarzeggers, die op de ligfgeloo- COURANT. SNEEKER K2M 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1