NIEUWS- EN ADVE1ITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. Ö3. WOENSDAG En BINNEN- EN BUITENLAND. 50 centimes per persoon kunnen zij BUITENLAND. I 1847 bey van WEENEN, 7 Aug. In de volgende week wordt de prins Joinville, die den graaf van Chambord gaat bezoekente Weenen ver wacht. Den 22 omstreken Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris HAG.l. Julij jl. heeft te Mediasch en een hevige hagelslag, zoo als nog weinig is gezien een groot deel van den oogst en zeer vele wijngaarden vernield; de hagel steenen hadden de grootte van ganze-eijeren 55 districten werden op eene verschrikkelijke wijze door de plaag bezocht. De schade wordt op drie millioen gulden begroot. FRANKFORT, 7 Augustus. Uit Keur-Hes- sen en andere naburige staten wordt berigt dat sedert vele jaren het raapzaad, zoo wel in kwaliteit als kwantiteit, niet zoo goed is uitgevallen als dezen keer. Men heeft bijna het driedubbele ingeoogst. den afgekondigden Courant. Sneek den 11 Augustus 1855. Burgemeester en ling van 50 centimes per persoon kunnen zij bezigtigd worden. De aardappeloogst in Belgie is beter en overvloediger dan sedert 25 jaren, al laat men ook buiten rekening, dat men dit jaar bui tengewoon veel gepoot heeft. Volgens den Ami de 1'Ord.re, die in Namen verschijnt, zijn op verscheidene markten de prijzen reeds tot 5 Ir. de 200 kil. gedaald en zullen zij nog meer dalen. In Ardennes b. v. heeft de ar- men-commissie met verscheidene landlieden le- verings-contracten tegen 4 fr. gesloten. De aardappelziekte vertoont zich wel is waar op sommige plaatsen, doch in geen’hevigen graad. Uit Parijs wordt geschrevendatin weerwil van alle logenstraffing door lord Pal merston zelven enz., het zeker is, dat eene nota bestaat waarbij Turkije protesteert te gen de verwerping der Oostenrijksche voor stellen. De berigten over den gezondheidstoestand der troepen in de Krim luiden zeer ongunstig. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat door den Raad dezer gemeente, in zijne vergadering van den 10 Augustus jl., is vast- gesteld het kohier van den hoofdelijken om slag dezer gemeente, over het jaar 1855, en dat hetzelve met de daarbij gevoegde bijlage van af den löden dezer maand, gedurende acht dagen ter secrelarij der gemeente voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. opdat zulks kome ter algemeene ken nis, zal deze op de gebruikelijke wijze wor- geplaatst in de Sneeker SNEEK, 14 Augustus. Van den 5 tot en met den 10 Augustus jl. zijn in deze provin cie 11 runderen aan de besmettelijke longziek te gestorven of afgemaakt; bedragende daar door het gezamenlijk getal sedert 1 Januarij dezes jaars 1175. Door Z. M. zijn benoemd tot notaris te Heerenveen de heer G. Boschloo candidaat- notaris te Oldeboorn en tot procureur bij het provinciaal geregtshof in Friesland en de ar- rondissements-regtbank te Leeuwarden de heer mr. J. van der Veen Cz.advocaat te Leeu warden. Tot op het einde van Junij dezes jaars zijn bij de tweede kamer der staten-generaal 55 adressen tot beperkings- of verbodsmaat- regelen tegen den handel in sterken drank uit onderscheidene oorden des rijks ingezonden welke te zaraen 4547 handteekeningen tellen, zoowel van de aanzienlijkste ingezetenen als uit den burgerstand, en onder deze worden 1 slijter en 4 tappers opgemerkt. Bij het departement van binnenlandsche zaken zijn van de directie der handelssocieteit de KereenigingteBatavia, ontvangen twee wis sels, te zamen bedragende ƒ15,755 welke gelden door 58 personen zij n bijeengebragtten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood in Nederland. Z. K. H. de prins van Oranje heeft tij dens zijn verblijf te Cadix een stierengevecht bijgewoond, waarop de geheele état-major namens den prins, was uitgenoodigd. Behal ve dat de prins alle bijzonderheden te Cadix heeft bezocht, heeft Z. K. H. ook een uitstap je gedaan naar Sevilla. Den 28 is men weder in zee gestoken, om Gibraltar te bezoeken, waar men eenige dagen vertoeven zou om vervol gens naar Malta te stevenen. Men had voor- loopig eene goede reis gehad ofschoon eene niet zeer voorspoedige. De Parijsche Vnivers zegt, dat men uit Holland aan de Précis Historiques van Brus sel onder anderen het volgende schrijft: Sedert veertien dagen heeft mgr. de bis- schop van Haarlem zich in de hoofdplaats van zijn diocese gevestigd, in weerwil van de April-wet. Men heeft niet beproefd, dit te beletten.” Namens den Roomsch-Katholieken pas toor J. F. Warnink, te Borne, is op 4 Au gustus jl. ter griffie van de regtbank te Al melo appel aangeteekend van bet op den 28 Julij te voren tegen hem door die regtbank gewezen vonnis, waarbij hij ter zake van twee overtredingen der kerkelijke wet was ontsla gen van alle regtsvervolging. Men wil weten dat thans ook het open baar ministerie van dit vonnis in beroep zal komen zoodat eene geheel nieuwe behande ling dezer zaak voor het prov. geregtshof in Overijssel tegemoet gezien wordt. De veldwachter der gemeente Gemert (Noord-Brabant)wordt in regten vervolgd, als moetende hij zich onbehoorlijke handelin gen bij het rondbrengen der stembiljetten voor de jongste verkiezing van leden voor den ge meenteraad veroorloofd hebben. In de week van 25 tot 50 Julij werden 900 zieken uit de Krim naar Konstantinopel ge zonden alwaar reeds 15,000 zieken liggen. Bovendien bevatten de ambulances in de Krim 5000 lijders. Het 5de reg. van linie, dat eerst sedert twee maanden te Kamiesch ligt en nog aan geen gevecht heeft deelgenomen heeft alleen 500 man, waaronder 10 officieren, ver loren. De scheurbuik heerscht ook thans' zeer hevig in de Krim, en deze plaag eischt de meeste offers. Men denkt, dat de Australische koloniën ongeveer drie millioen francs zullen bijdra gen ten behoeve van den oorlog in het Oos ten. Alleen in Nieuw-Zuid-Wallis is voor meer dan 1,200,000 fr. ingeschreven. Den 26 Julij hebben eenige schepen der Britsche vloot de militaire werken vernield, die de Russen op het eiland Kotka, bij Wi- borgin de Finsche golf, hebben doen aan leggen. De huizen op dat eiland zijn in de asch gelegd. Kap. Yelverton was de aanvoer der dier expeditie. In den Semaphore van Marseille leest men in uittreksels van brieven uit Kamiesch o. a. het volgende: «In het Fransche hoofdkwar tier heeft men een steenen huis van twee ver diepingen gebouwd, voorzien van een’ terras, van waar men een prachtig uitzigt heeft. Dit huis, opgetrokken in het midden van een tuin en waartoe eene fraaije laan toegang geeft, is bestemd voor generaal Pélissier, die, doorliet te laten bouwenden Russen heeft willen toonendat hij zich in de Krim gevestigd heeften dien grond niet zal verlaten vóór dat hij met Sebastopol en het vijandelijke le ger geheel hebbe af gerekend. Alles duidt ove rigens aan, dat de oorlog in het Oosten nog zeer lang zal duren reeds wordt er aan ge dachthet krijgstooneel uit te breiden, en te Sinope wordt een zeer groot dépot van am munitie en materieel aangelegd, waaruit schijnt te blijken, dat het voornemen bestaat, om de Russen ook in Azië aan te vallen.” Vier regels in het Journal de Constanti nople hebben de verwondering van het publiek niet weinig opgewekt; het berigt, namelijk, dat de sultan Mehemet-pacha tot gouverneur- generaal van Tunis heeft benoemd. Wat wordt op deze wijze van de geschiedenis des jaars Heeft Frankrijk destijds niet met den Tunis als onafhankelijk vorst onder handeld Sommigen houden het er dan ook voor, dat dit feit tot ernstige aanmerkingen van den kant des heeren de Thouvenel, den nieuwen Franschen gezant bij de porte, aan leiding zal geven. Den 29 Julij werd, blijkens een’ brief uit Petersburg van 2 Aug., op Petershof door de keizerlijke hofkapel een groot kerk-concert gegeven ten voordeele der krijgslieden aan welke de verdediging der hoofdstad en der Oostzee-provinciën is opgedragen. Het concert werd vereerd met de tegenwoordigheid van den keizer en de keizerin de grootvorsten Nico- laas en Michael Nicolajewitsch den prins van Pruissen en prinses Frederik der Nederlanden. Het concert werd besloten met een gebed waarbij alle aanwezigen van hunne zitplaat sen opstonden en van den Hemel de zege over ’s keizers wapenen afsmeekten. De haringvisscherij der Britsche havens, die in 1810 slechts 90,185 tonnen leverde, bereikte in 1854 het nog ongekende hooge cij fer van 656,562 tonnen, waarvan 561,696 naar het buitenland, meest naar Duitschland, wer den verzonden. In 1810 bedroeg de uitvoer niet meer dan 55,818 tonnen. Eiken avond is te Parijs, in de rue St. Martin het huis van eenen herbergier door werklieden omringd, die in den loop van den dag gewond zijn. De herbergier wascht de wonden uit, legt er iets op, verbindt ze en heelt ze allen. De geneeskundige faculteit heeft daartegen bezwaren ingebragt de heer Chevalier, voorzitter van den gezondheidsraad, heeft den herbergier echter toegestaan zijne genezingen voort te zetten, daar bet duide lijk bewezen is dat hij in 18 maanden 4510 personen, zeer dikwijls van zware wonden, gratis genezen heeft. De bezitter van het geheim wil het naar de Krim zenden. Te Orleans is in hechtenis genomen eene jeugdige vrouw, die voorgeeftmet eene god delijke zending belast te zijn. Zij verlangt naar de Krim te wrorden gezonden en als eene nieuwe Jeanne d’Arc, maakt zij zich sterk, Sebastopol binnen zeer korten tijd te bemagtigen. De ophelderingen en inlichtin gen die zij omtrent hare plannen geeft, zijn bedaard en rijpelijk overwogen. Meer dan tién man, één’ serjant en één’ korporaal, als haar geleide, begeert zij niet, en met die man schappen twijfelt zij niet aan den goeden uitslag barer onderneming. Wat hiervan ook zij de vrouw zal teregt staan wegens land- looperij alvorens hare roemrijke daden te volbrengen, en het geneeskundig onderzoek, waaraan zij zal worden onderworpen zal doen zien, of de vrouw krankzinnig dan wel eene gelukzoekster is. Naar men wil, heeft de Fransche rege ring, door haren gezant bij den pauselijken stoel, aan het hof van Rome de onvermijde lijke noodzakelijkheid onder het oog gebragt, om door hervormingen de ordeloosheid weg te nemen, die in het bestuur van den ker- kelijken staat heerscht. Onmiddellijk na ont vangst der Fransche vertoogen dienaangaande, zouden twee congregatiën van kardinalen zijn gehouden om over de zaak te beraadslagen doch zou het resultaat negatief zijn geweest. Het hof van Rome weigert eenige concessie te doen, en wil vooral niets weten van het overdragen van het staatsbestuur in handen van leeken en dit toch is de dringendste en meest gewenschte hervorming. De Perzische regering heeftop raad van Rusland, de scholen der Protestantsche zen delingen opgeheven. Men verneemtdat de groote vergade ring van Evangelische Christenen die gedu rende den tijd der tentoonstelling te Parijs zal gehouden worden bepaald is van 22 Au gustus tot 5 September. Geen middel wordt onbeproefd gelaten om den vreemdelingen die thans Parijs bezoe ken veel te laten zien en derhalve ook veel te laten betalen. In de kerk Nótre Dame zijn op last van den aartsbisschop alle kostbaarhe den dier kerk ten toon gesteld tegen beta- SNEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1