NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1853. No. 66. 10de Jaargang. ZATURDAG den 18 Augustus. e BINNEN- EN BUITENLAND. t a 8 dezer e y I WliMI e e a e r e t e 1 t e r tl g ii en maken er van dat het den heer Lion Dassie waar- dit blad aankondiging is ge- der onzijdigheid heeft geschonden, lie Murat (voegt de berigtgever er nog nimmer dè hoop op het erfdeel ning Joachim heeft opgegeven, is verheugd ding, den baard Zulks sloot zij ner tunnel van de duisternis gebruik makende, eenige kussen op zijne eigene hand. Toen men we der in het licht kwam, zag de heer Vernet, dat de beide dames zeer verlegen waren en elkander fluisterend afvroegen, hoe zij zulks gedoogd hadden daar beide elkander voor de gekuste hielden. Deze onzekerheid duur de tot Parijs voort. Aan het stationsgebouw aldaar gekomen naderde de heer Vernet, toen men uit het rijtuig gestapt was, zijne beide reisgenooten met den hoed in de hand en zeide Ik ben u zoo erkentelijk dames voor de goedheid, welke gij jegens mij hebt betoond, dat ik niet verlang te weten, wie van u beiden mij de eer heeft aangedaan, mij te omhelzen.” Men verzekert, dat in Rusland het per soneel der beambten op de spoorwegen zoo gering is dat zij die voor zulke diensten be kwaam zijn aldaar voordeelig zouden kunnen worden geplaatst. De heer BrokRussisch minister van financiën, had aan den keizer een door den rijksraad onderzocht en goedgekeurd wetsont werp aangeboden krachtens hetwelk aan de Israëliten in geheel het rijk de hun thans veroorloofde handel in drankente rekenen met January 1837, wordt verboden. Deze handel is een der voornaamste takken van bestaan van de Joden in Rusland en niette genstaande dit, heeft de keizerin aanmerking nemende de vele vervalschingen van de ver kuchte dranken, het wetsontwerp bekrachtigd. Russische brieven uit Kronstadt verkla- lemmert, zegt ten slotte: «Een bekend gevaar is minder schadelijk, dan een verborgen, en hij, die het wel meent met zijnen evenmensch moet zich niet door persoonlijke consideratiën door de vrees van de zwakmoedigen te veront rusten laten terughouden om openlijk voor de waarheid uit te komen opdat een ieder werken kunne, zoo lang het nog dag is!” Alhier zijn van af het ontstaan der ziekte tot vrijdag jl. 77 personen daaraan bezweken, zoo als blijkt uit de opgave, bij den burger lijken stand gedaan. Door de doctoren is nog geene kennis gegeven van het aantal zieken of gestorvenen. Intusschen is het cholera-hospi- taal bereids weder geopend. Uit Groningen wordt gemeld d.d. 13 Aug.: Naar wij vernemen beeft de commissie voor cholera-zieken alhier, op het berigtdat zich weder enkele gevallen van cholera in een paar steden van ons land hebben voorgedaan, het raadzaam geoordeeld, ook nu, even als vroe ger, eenige maatregelen van voorzorg te ne men waartoe o. a. behoort het reinigen van woningen, het uitdeden van versch slroo aan behoeftigen en het maken der noodige schik kingen, om al hare overige werkzaamheden te kunnen hervatten, als dit onverhoopt noodig worden mogt. Men meldt uit Vlaardingen d. d. 11 Au gustus Van een alhier binnengekomen zes tal schepen bragt ieder 40 a 60 ton haring. De berigten welke deze schippers medebren gen luiden, dat er wel is waar nog al vele haring over zee was maar dat het groot aan tal haaijen de vangst verhinderde. Volgens berigt van den officier van jus titie te Zutphen, van 8 dezer, is er weder een brief met geldswaarde op den post ver loren geraakten wel van Doesburgh naar Groningen. Een andere brief, van Bergen-op- Zoom naar Rotterdam bestemd, en belast met ƒ540, is insgelijks vermist. Men meldt uit Blokzijl d. d. 10 Aug. Gisteren namiddag werden hier achtereenvol gend onderscheidene meer en minder sterke hoozen waargenomen eene voerde eenige ter bleek liggende goederen van de eene zijde naar de overzijde der plaats-grachten bewoog een in die gracht liggend jagtje met zooveel ge weld als of het in holle zee lag. Aan het bureau der Hollandsche Cour., verschijnende te Sheboygan (Wisconsin), in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood in Nederland ontvangen ruim 542 dollars, ongeveer ƒ830 Nederlandsch. Uit Londen wordt berigt, dat Z. M. ze koning heeft ingeschreven voor honderd pond sterling, als bijdrage tot het fonds dat dienen moet, om de erfgenamen van lord Raglan eene heerlijkheid te koopendat den naam des overledenen zal voeren. De kwestie met Napels schijnt ernstig te worden. Frankrijk en Engeland zijn vast be sloten eene schitterende voldoening van den koning der Beide Siciliën te vorderen en mogt hij hiertoe niet willen overgaan hij zal volgens een’ Parijschen correspondent van den Antwerpschen Précurseur als vij and worden behandeld, omdat hij de regten der onzijdigheid heeft geschonden. De fami- bij) die van ko- over deze nieuwe verwikkeling. Men zegtdat de paus op dezen oogen- blik niet op den besten voet met Frankrijk en Engeland staat, ter oorzake van zijne breuk met Sardinië. Men zeide ter Parijsche beurse, dat de paus vrij onhandig te werk gaat, nu hij eene zekere verkoeling tusschen zijn bof en Frankrijk doet ontstaan, op een tijdstip, dat een koning van Rome zal wor den geboren! Sommigen schrijven deze woor den aan den keizer zelven toe. Uit Ramsgate wordt gemeld, dat twee Fransche kanonneerbooten met twee Engel- sche schepen in botsing geraakt zijn. De Ste. Barbe kloofde letterlijk den schooner Lady Bannerman in tweeën, die dadelijk zonk. De bemanning redde zich op de Ste. Barbe. Deze was op weg naar de Oostzee met drie SNEEK 17 Augustus. De alhier aangekon- digde harddraverij, begunstigd door schoon we der, is tot veler genoegen en in de beste orde afgeloopen. Acht paarden dongen naar den prijs, bestaande in een’ zilveren tabakspot en komfoor, welke behaald werd door het paard van den heer A. G. Bijlsma, van Tjummarum. Het niet minder algemeen geliefkoosd volks vermaak op den avond van dien dag het afsteken van vuurwerken vergezeld van mu- zijk heeft (mede onder begunstiging van goed en droog weder, ofschoon de lucht toen dreigende was) vooral ditmaal uitnemend aan de verwachting voldaan niet alleen, maar de zelve gewis bij zeer velen verre, overtroffen daar ze met regt heerlijk en briljant genoemd konden worden en den vervaardiger, den heer Van der Brug, te Amsterdam, tot eere ver strekken. Wij zijn overtuigd geworden gaarne in het openbaar melding Pa a rd es pel van van vroeger in schied werkelijk thans niet meer is wat vroe ger dat van den heer Etienne was, zonder nogtans laatstgenoemden ten dezen aanzien in zijne eere te kort te willen doen. In uitgebreid heid costuum dressuur der paarden en in geheel nieuwe en bijzonder sterke kunstver- rigtingen is het zoozeer toegenomen dat wij het met volkomene gerustheid durven aanbe velen niet twijfelende of men zal na de aan schouwing meer dan voldaan zijn ook wegens den betoonden ijver, om het publiety. in allen opzigte eenen regt genoegelijken avohd te ver schaffen. Het Staatsblad no. 61 behelst de wet van den 3 Julij 1833 tot wijziging van sommige bepalingen der wet van den 12 April 1830 (Staatsbl. no. 13), houdende vaststelling van het briefport en regeling van de aangelegen heden der brievenporslerij. Deze wet is uit gegeven den 12 Augustus en zal dus den 1 September as. (zijnde 20 dagen na de uitgifte) in werking treden. Z. M. heeft 12 Augustes jl. in een bij zonder gehoor ontvangen den heer Hasselman oud-reisident in de vorstenlanden op Java. Naar men verneemt, heeft die heer dezer dagen een geschenk van den sultan van Soerakarta, bestaande uit eenen met brillanten omzetten kris, eene dito ingelegde lans, en voorts een met paarlen en zeer fraaije sleenen ingebon den album, alles van zeer hoogewaardeaan den koning aangeboden. Door Z. M. is goedgevonden te bepalen dat aan de najaarsoefeningte houden van 129 September dezes jaars alléén deelne men zullen de verlofgangers der ligting 1852, behoorende tot het regement grenadiers en jagers, alsmede diegenen van de ligting 1851, bij dat regement ingedeeld, die, na hunne eerste oefening, niet tot het blijvend gedeelte hebben gestrekt, en al de manschappen van beide genoemde ligtingen, die behooren tot het 2de batt, van bet 6de reg. infanterie. Bij koninklijk besluit van 22 Julij jl., gecontrasigneerd door de ministers van justi tie, binnen). zaken, R.-Kath. en-Hervormde eeredienst is ook het nader request van den kerkeraad der Afgescheidene gemeente te Koc- kengenbezwaren inhoudende tegen de ko ninklijke beschikking van 6 Mei jl., betrek kelijk den bouw' eener R.-Kath. kerk binnen voorn, gemeente, gewezen van de hand. Een onzer dagbladen meldtdal de lieder- tafels van ’s Gravenhagedie met velen onzer andere Nederlandsche liedertafels uitgenoodigd zijn tot een concours te Brussel tol meerdere opluistering der Septemberfeesten voor de nu 23jarige onafhankelijkheid en zelfstandigheid van het koningrijk België, voor die uilnoodi- ging beleefdelijk reeds hebben bedankt. Men meldt uit Amsterdam d. d. 15 Aug.: De Geneesk. Courant, in een ui (gebreid betoog de noodzakelijkheid hebbende uiteengezet, om, bij het eerst verschijnen van choleragevallen die niet te verzwijgen daar angst in dezen geen gevaar aanbiedt, maar het verzwijgen slechts het nemen van nuttige voorzorgen be- andere kanonneerbooten, waarvan eene (de Lance} de Engelsche brik Fanny zoodanig havende, dat deze te Dover binnnen liep, terwijl de Fransche boot zonder voormast en zwaar beschadigd naar Calais gesleept werd. Ook de Ste. Barbe verloor mast en boegspriet. De firma Price en comp,, te Glocester, heeft van de regering last ontvangen eene menigte winterhutlen te vervaardigen, ten dienste van het leger in de Krim. Er zullen vijfhonderd gereed gemaakt worden voor de soldaten en honderd voor de officieren. Ook zijn er van regeringswege 45,000 jassen besteld met konij nenvel gevoerd43,000 broeken en 45,000 pelsvesten, benevens 10,000 stuks van elk kleedingstuk in betere kw’aliteitvoorts 50,000 waterproef-mantels met mouwen, 30,000 ka- potjassen en 60,000 paar laarzen van ossehui- dendie geen sneeuwwater laten doordringen. De jongste berigten uit New-York luiden zeer gunstig omtrent den graanoogst in de Ver eenigde Staten. Een van de voornaamste New- Yorksche dagbladen de Heraldbegroot de opbrengst van den tarwe-oogst op 168'/, millioen schepel, dat is ruim een derde meer dan een gemiddeld gew’as. Van de 500,000 francs, die de stad Parijs heeft aangewezen tot viering van den Napo- leonsdagzal eensdeels 100,000 fr. worden af gezonderd ten behoeve der gezinnen van in de Krim gesneuvelde en overledene militairen van de overige 200,000 fr. zullen 80,000 fr. worden verdeeld onder de behoeftigen in de hoofdstad en 120,000 fr. aan de feestelijkhe den w’orden ten koste gelegd. Behalve de veroordeelde militairen, die de keizer bij gelegenheid van zijn naamfeest heeft begenadigd zijn nog 905 ter zake van misdaad of wanbedrijf burgerlijk veroordeel de personen dit bew’ijs van keizerlijke goe dertierenheid deelachtig geworden. Den 23 Julij waren 151 Fransche krijgs gevangenen die te Odessa zijn uitgewisseld, te Kamiesch aangekomen. Zij prijzeu zeer de door hen gedurende hunne gevangenschap on- dervondene behandeling. De beroemde schilder Horace Vernet kwam dezer dagen in eene diligence van den spoortrein van Versailles naar Parijs in den- zelfden wagen waren twee jeugdige en schoo- ne dames gezeten die den schilder zeer naauw- lettend gadesloegen en elkander fluisterend hare opmerkingen mededeelden nopens de klee- 1 en het gelaat des schilders, hinderde den heer Vernet en hij be- eenen anderen loop aan de gedachten beide reisgenooten te geven in den van Saint Cloud gekomen, drukte hij, kussen op zijne eigene hand. SNEEKER 1 1 on - 5 I 6 i j Q 10 6. i d. a- COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1