NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1853. No. 07. WOENSDAG den 22 Augustus. 10de Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. 1 1 len binnen vertreden die badplaats naar Stuttgart te brieven komen een dat er oneenigheid bestaat tusschen generaal Pélissier en Omer-pacha. Deze twist, de ee- nige en ware reden van bet vertrek des Turk- schen opperbevelhebbers uit de Krim, werwaarts hij echter terugkeert, is niet bijgelegd kunnen worden, in weerwil der krachtige pogingen, daartoe aangewend door den beer de Thouve nei, lord Stradford de Redclifl'e en den sultan zelven. De Weener Presse deelt ten vervolge op haar berigtdat generaal Osten-Sacken ontslag gevraagd en bekomen heeft als kom- mandant der bezetting van Sebastopol, mede, dat hij in die betrekking zal worden vervan gen door gefaeraal Ludersen dat hij zelf (Os ten-Sacken), in plaats van graaf Rudiger, tot kommandant van het corps garde en grena diers zal worden benoemdterwijl in plaats van Luders de luilenant-generaal Fischbach licht verschijnen en op alle postkantoren be nevens in den handel verkrijgbaar gesteld worden tegen den prijs van 23 cents het ex emplaar. Men meldt uit Leeuwarden d.d. 16 Aug.: Naar men verneemt zullen in het begin der volgende week 30 man van het alhier in gar nizoen liggende 5e escadron van hel 5e rege- ment dragonders naar het kamp van Reijen vertrekken om aldaar, in vereeniging met eenige escadrons uit Zutphen, Haarlem en ’s Hage benevens de rijdende artillerie groote manoeuvres uit te voeren. De arrondissemen ts-regtbank te Assen heeft, bij vonnis van 17 dezer, de wed. Ter- stege, van Hoogeveen, schuldig verklaard aan het houden van een leenhuis op pand zon der wettige vergunning, en haar veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraff 600 boete en in de kosten van het proces. Men meldt uit Meppel d. d. 9 Aug. Eene te Brussel gevestigde maatschappij zich ten doel stellende om ongecultiveerde gronden door besproeijing in vruchtbaar land te her scheppen heeft verschillende gemeentebestu ren door haren ingenieur, den heer W. C. Bradedoen verzoeken om mede te werken ter verkrijging van heidevelden die nog on gescheiden zijn, in de provinciën Groningen, Friesland, Overijssel en Drenthe, en om ze aan te koopen voor die maatschappij voor ƒ30 voor zooverre het vlakke, en ƒ50 wat aangaat het bergachtige en zandige heideveld terwijl zij voor de veengronden van ƒ60 tot ƒ80 wil besteden. Deze gronden wil zij met kanalen doorsnijden die uit de Eems zullen gegraven worden ten einde hen zoodoende te kunnen besproeijen. Wij vernemen dat be doelde maatschappij aan den heer W. Tim mer te Bellen heeft aangeboden om haar commissaris in Drenthe te worden en haar zoodoende in dit reuzenwerk behulpzaam te zijn. De cholera blijft te Weenen en omstre ken bij voortduring zeer hevig woeden. Te Triest heerscht zij in veel minderen graad, en toch verlaten zeer vele inwoners uit vrees die stad om zich naar de gezondere bergstre ken van Stiermarken te begeven. Uit Opper- Ilalië luiden de cholera-berigten zeer onrust barend en te Lemberg eischt de ziekte nog steeds een groot aantal offers. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat de ko ningin der Nederlanden, van wie de gunstig ste berigten uit Ischl worden ontvangen tot aan het einde dezer maand aan vertoeft en zich alsdan weder begeven zal van waar Hd. tegen het einde van September de terugreis naar Nederland zal aanvaarden. De gemeenteraad van Keulen heeft zijne toestemming geweigerd tot de oprigting van een gedenkzuil aldaar, ter eere van het leer stuk der onbevlekte ontvangenis, en deze wei gering gegrond op de beweegreden dat de raad geene andere Christelij ke gezindheden wil kwetsen. Wat betreft Spanje’s toetreding tot het verbond der Westersche mogendheden, leest men in eenen Madridschen brief van den 12 dezer het volgende Zie hier eene omstan digheid voor wier waarheid ik insta. Den dag na zijne vergeefsche reis naar Biarritz, had de minister van staat in zijne salons verschei dene gezanten en zaakgelastigden vereenigd, o. a. die van Engeland, Pruissen, Nederlan den, Mexico en Portugal; hij liep de zaal op en neder, rookte een’ sigaar en zeide hun Heeren ik heb u groot nieuws mede te dee- len Spanje treedt stellig toe tot het Engelsch- Fransche verbond; de zaak is beslist.” En hij zette zijne wandeling deftig voort, als of hij niets van belang had verkondigd. De voor naamste leden van het kabinet waren zeer te leurgesteld door die onbescheidenheid, daar zij dat besluit der regering nog niet hadden willen bekend maken.” Professor Peper hield dezer dagen in het Polytechnisch instituut te Londen eene voor lezing voor werklieden welke door verschei dene merkwaardige proeven uitmuntte. Hij deed opmerken dat het oude Engelsche spreek- SNEEK21 Augustus. Jl. zondag avond, tusschen ö'/2 en 10 uur, bad alhier een, niet zoo zeer om de ontvreemde waarde als wel om de stoute uitvoering, allerbrutaaiste diefstal plaats. De koopman V., in een stil oord der stad wonende, was, welligt ter gelegen heid van de kermis, met alle zijne huisgeuoo- ten afwezig, en was het huis alzoo geheel on bewaakt gebleven. Dit moet de dieven bekend zijn geweest, en hebben zij van den onbe- waakten tijd, die hen vóór het optrekken der nachtwacht overbleef, gebruik gemaakt, om, zoo wij wel onderrigt zijn, door middel van gewelddadige opening en inklimming van een raam der woning zich door dezelve naar den winkel te begeven van waar eenige stukken goed vermist werden, welke later echter door de policie in eene, eenige schreden van daar gelegene, steeg of gang, goed verborgen, zijn terug gevonden. Het zien in de nabijheid der bestolene plaats, van een paar slechte sujetten, hielp de policie op het spoor, om weldra een vijftal der ver moedelijke daders te arresteren. Wij vermeenen de ingezetenen dezer stad geluk te mogen wenschen met deze gewigtige arrestatie, te belangrijker daar de aangehou dene personen meest allen gevaarlijk voor de openbare veiligheid en reeds meermalen gestraft geweest, sedert langen tijd bij de policie en justitie met eene zwarte kool staan aangetee- kend en hopen dat hun thans voor eenen geruimen tijd de gelegenheid zal worden be nomen de veiligheid der eigendommen in ge vaar te brengen. Van den 11 tot en met den 17 Augus tus jl. zijn in deze provincie 15 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Januarij dezes jaars 1186. Men meldt uit Amsterdam d. d. 16 Aug.: Heden namiddag is Z. M. de koning met den beurstrein alhier aangekomen en aan Hd. pa leis afgestapt. Onmiddellijk na zijne aankomst, verscheen de vorst op het balcon van het paleis en ontving aldaar, zoowel als langs den weg, dien Z. M. in een open rijtuig van het station tot den Dam aflegde van eene zeer talrijk zaam- gevloeide schare de welkomgroete, die hem steeds zoo harlelijk wordt gegeven door de bevolking der hoofdstad, thans te meer verheugddoor hel herhaald bezoek van den vorst in een kort tijdsbestek. De wedstrijd op het IJ door de Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeiver- eeniging, zal overmorgen met Zr. Ms. tegen woordigheid worden vereerd, terwijl, zoo als wij vroeger reeds hebben berigt morgen Zaan dam door Hd. zal worden bezocht. Men meldt uit Amsterdam d. d. 17 Aug.: Heden morgen is Z. M. de koning, met Hd. gevolgnaar Zaandam vertrokken en aldaar ten 10’/4 uur aangekomen. Z. M.met de groot ste geestdrift ontvangen, heeft zich vervolgens te voet naar het raadhuis begeven, vergezeld door eene eerewacht van 24 personen, terwijl de schutterij, onder kommando van den maj. H. van Voorst, voor het raadhuis front gemaakt had. Aldaar aangekomen werd de koning door den heer burgemeester, benevens de wethouders en de leden van den raad, ontvangen. Na het gebruik van een collation, begaf Z. M. zich naar het Czaar-Peter-huisje, en vertrok, na al daar even vertoefd te hebben met de binnen boot om een toglje te maken langs de Zaan, naar de Koog, Zaandijk en Wormerveer. Zaandam levert eenen schilderachtigen aanblik op. Allerwege ziet men feestelijke versieringen, frisch groen en wapperende vlaggen. Z. M. wordt ten half 3 uur te Zaandam te rug verwacht, om een diner te gebruiken, en zalnaar men verneemt, kwart voor 8 uur naar de hooftdstad terugkeeren. Binnen weinige dagen zal eene nieuwe en n o geheel volledige uitgave der postwet, zoo als die voortaan na de daarin gebragte wijzigin gen luiden zal, gevolgd door eene nieuwe al- getneene postlijst, en door een tabel van op klimming voor de berekening van het port der zwaardere brieven volgens de gewijzigde wet ingerigt bij de Gebr. Giunla d’Albani in het woord van den Theems in brand te steken hetgeen men toepast op iemand, die onmo- lijke dingen beproeft, niet langer eene scherts, maar eene wezenlijkheid was ten bewijze verbrijzelde hij een fleschje met zwavel-elher met eenige deeltjes metaal-potassiumin een’ regenbak, hetgeen eene heldere vlam veroor zaakte, die het gansche locaal helder verlichtte. Vervolgens werden vier gloeijende ijzeren pla ten op vier steenen gelegd en een zijner helpers wandelde daar Idootvoets over, zon der eenig letsel te ondervinden. De professor doopte ten slotte zijne vingers, na ze met ammoniac bevochtigd te hebben in gesmolten lood en liet dit metaal daarvan bij wijze van kogeltjes in een watervat afdruipen. Bij eene den 14 dezer in Cremorne Gar dens te Londen gegevene mimische voorstel ling van eenen aanval op een gedeelte der buitenwerken van Sebastopol, bepaaldelijk van den Groenen Heuvel waartoe 300 soldaten hunne hulp verleenden heeft een ongelukkig voorval plaats gegrepen terwijl namelijk de soldaten onder een oorverdoovend geraas der ten aanval roepende muzijk en den oogver- blindenden rook van het onophoudelijk ge weervuur» den stormloop ondernamen, bezweek plotseling een gedeelte van het tooneel en stortten velen ter diepte van 12 of 13 voet naar beneden waardoor meer dan 23 man zich zoo ernstig bezeerden dat zij naar de hospitalen moesten worden vervoerd. De koning van Cochinchina heeft een nieuw vervolgings-edict tegen de Christenen uitgevaardigd. De Madarijnen en mindere on derdanen die Christenen geworden zijn, zu-1- eenen zekeren tijd het kruis moeten en hun geloof verzaken; zoo niet, dan wacht hun eene zware straf. De Euro- pesche missionarissen de inlandsche priesters en de leerlingen der Europesche missionaris sen zullen onthoofd en hunne ligcharaen na drie dagen tentoongesteld te zijn in zee ge worpen worden de leerlingen der inlandsche priesters zal men naar verre eilanden verban nen. Er is eene som gelds uitgeloofd voor degenen die deze Christenen zullen uitleve ren. De kerken en huizen der Christenen zullen aan de vlammen worden prijsgegeven, en de zwaarste straffen zijn vastgesteld tegen de beambten die de uitvoering van dit edict niet, handhaven. Volgens berigten uit New-York van 2 de zer, waren aldaar de graanprijzen dalende. Rei zigers, uit de westelijke Staten der Unie geko men verzekerden, dat de tarwe en maïs in Mis souri, lowe, Indiana, Illinois en Ohio eene op brengst beloofden, die de gunstigste verwach tingen te boven ging. In sommige streken van Frankrijk is on der de rogge eene ziekte ontstaan ergot ge naamd het van zoodanig ziek graan gebak ken brood verwekt bij hen, die het nuttigen, koud vuur in de onderste ledematen. Dezer dagen werden in het gasthuis te Villefranche twee broeders binnengebragtdie beide op denzelfden dag brood hadden gegeten van zieke rogge gebakken, en ook denzelfden dag pijn in hetzelfde been hadden gevoeld, welke zoo toenam dat men ze moest afzetten. De met den Philippe Auguste aangebrag- te brieven van Konstantinopel bevestigen vol- reeds vroeger verspreid gerucht, SNEEKER 0. COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1