NIEUWS- EN ADVERTBNTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. ZATURDAG VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 27 AUGUSTUS 1835, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. ISoo. No, 68. VERGADERING 1200 p. st., ge- a SNEEKER zijnen aanslag BINNEN- EN BUITENLAND. en J. Reijenga H. Zandstra, den eischer uitbetalen 100 p. st. terwijl bovendien de pro- 1200 p. st., nog ten zijnen laste van Druten om verhooging en voorstellen. SNEEK, 24 Augustus. Eergisteren heeft al hier de gewone jaarlijksche Hardzeilpartij plaats gehad, onder begunstiging van schoon weder en eene frissche koelte. Even als in vorige jaren doorkliefden zeer vele vaartuigen, ge vuld met genoegelijk gestemde toeschouwers, de wateren terwijl zich van het directie-schip tusschen beide de uitmuntende hoornmuzijk van het 7de regement infanterie, tot dat ein de uit Leeuwarden herwaarts overgekomen, deed hoorenen het tooneelgezelschap van den heer A. van Lier Jz.door het zingen van ge paste liederen het aangename van het feest verhoogde. De prijzen ontvangen schrijven uit Turyn, Augustus, behelst bedenkelijke Sardinië het misnoegen der bevolking van der Hoekvan van Heeg. premiën zijn behaald a door Greeult Zijlstra, W. O. van der Meervan hij zijnen uitersten wil op. In dat testament leest men Ik vermaak de schande van mij nen dood aan het regerend vorstenhuis van En geland.” Thans zit de neef van keizer Napo leon op den Franschen keizerstroon en ge volgd door haren prachtigen stoet, komt ko ningin Victoria te Parijs, om den erfgenaam van het groote slagtoffer van Sint Helena te begroeten. Zal de wraak van generaal Bona parte eindelijk vervuld worden?” Het proces van den heer Boyle tegen kar dinaal Wiseman, dat eindeloos scheenis door eene minnelijke schikking ten einde gebragt. De kardinaal zal aan den eischer uitbetalen eene som van f ceskosten komen. Een bij de Augsburgsche A lig. Zeit. van den 5 berigten uit. Sardinië het misnoegen der bevolking over de drukkende belastingen en over het zenden der miliciens naar de Krim gaf zich op dat eiland lucht in velerlei wanordelijkheden die de overlieden niet dadelijk in slaat waren te bedwingen. De Augsburger Allg. Zeit. bevatte in een barer jongste nommers een’ brief uit Smirna. van den 4 dezer, waarin een onbehagelijk ta fereel wordt opgehangen van het bedrijf der zeeroovers en de buitensporigheden der Bachi- Bozuks. De mededeeling dier feiten geeft den schrijver daarna de volgende regelen in de pen: En om de heerschappij van zulke bandie ten te handhaven om zulk eenen schandelijken staat van zaken te bestendigenhebben de Westersche mogendheden de wapenen opge vat daarom staat geheel Europa tegenwoor dig in vuur en vlam. Terwijl de pacha’s in het binnenste hunner harems hunne ligchamen ondermijnen en hunnen geest afstompen-, ver gieten onze legers (de schrijver is Franschman) hun bloed voor ben en voor de onschendbaar heid des Ottomanischen rijks. En echter zijn en blijven wij toch niets anders dan honden in de oogen van de Turken, voor welke wij onze financiën ten gronde rigten. Welke con- cessiën hebben zij ons gedaan Zij verwer pen zelfs die, welke in hun eigen belang zijn. In dit oogenblik, nu wij ons voor hen moe ten opofferen, verachten zij ons veel meer dan de Russen. Elke vooruitgang in dat land moet beginnen met de vernietiging van de Turksche heerschappij.” In de Russische dagbladen vindt men een officiéél rapport, hetwelk van den voor uitgang van liet volksonderwijs in Rusland, onder de regering van keizer Nicolaas ge tuigt. Toen die vorst den troon beklom be droeg het aantal der onder het ministerie voor volksverlichting staande scholen 1582 met 70,774 leerlingen in 1854 was het aantal scholen 5947, en dat der leerlingen 209,682. Hierbij zijn de geestelijke en militaire scho len niet medegerekend. Op 5 Augustus jl. was het te St. Peters burg een feestdag en wel de eerste verjaardag, dien de gemalin van Alexander II als regerende keizerin beleeft. De bladen hadden den zwarten rouwrand en de armée haar rouwfloers over vanen, epau lettes en sjerpen afgelegd. Aan de Parijsche Constitutionnel wordt uit St. Petersburg gemeld dat vorst Gortscha- koff volmagt heeftom het overschot der Rus sische vloot in de haven van Sebastopol te vernielen wanneer hij zich in de zuidelijke helft der vesting niet langer mogt kunnen staande houden. Noch omtrent Sweaborgnoch aangaan de het gevecht bij de Tchernaïa op den 16 dezer, zijn nieuwe officiële berigten ontvan gen. Alleen met- betrekking tot de verwachte heropening van het vuur tegen Sebastopol, op den 17, meldt generaal vorst Gortschakoff in eene dépêche van den 18, dat in den vroegen morgen van eerstgenoemden dag het bombar dement werd hervat, en den 18 voortgezet.; doch dat door de Russen het vuur der gealli eerden krachtig werd beantwoord en zelfs eenige batterijen der geallieerden tot zwijgen waren gebragt. Op voordragt van den raad van minis ters heeft Z. M. bij besluit van 17 dezer bepaald, dat de tegenwoordige vergadering van de staten-generaal zal worden gesloten op don derdag den 25 Aug. 1853 des namiddags ten 2 uur, en dat de minister van binnenland- sche zaken wordt gemagtigd, zich op het oven genoemde tijdstip te begeven in de vergadering der staten-generaal, ten einde, in vereenigde zitting der beide kamers, die vergadering in naam des konings te sluiten. De opbrengst van ’s rijks middelen over de 7 eerste maanden van 1835 heeft bedra gen ƒ55,197,378.057,. Over gelijk tijdsver loop in 1854 beliep zij 51,815,714.40. De algemeene vergadering van het Ne- derlandsche onderwijzers-genootschap is op den 17 dezer, des voormiddags ten 10 uur, in het kerkgebouw der Luthersche gemeente te Middelburg geopend. Behalve vele leden en afgevaardigden van het genootschap en ee nige genoodigden was daarbij eene zeer tal rijke vergadering van belangstellenden opge komen. De hoogleeraar P. Hofstede de Groot, van Groningen opende deze algemeene ver gadering met eene redevoering, en had tot onderwerp zijner rede gekozen de beantwoor ding der vraag: Wat kan de natie voor het onderwijs doen Vóór den aanvang der redevoering deed zich de mannen-zangveree- niging Concordia hooren welke ook tusschen en na dezelve bij afwisseling eenige zang stukken met begeleiding van instrumenten heeft uitgevoerd. Naar men verneemtzullen de Rotter- dams'che liedertafels Amphion en Harpe Da vids mede geen gebruik maken van de uitnoo- diging, om te Brussel deel te nemen aan den zang-wedstrijd ter gelegenheid van de aan staande September-fëësten. Men meldt uit Nieuwediep d. d. 20 Aug.: Heden morgen vroeg is hier in het gat van Texel geankerd het Fransche fregatschip met hulp-stoomvermogen Ld Marne kommandan t de Barmont, van Cherbourg, met ammunitie, victualie en 200 Russische krijgsgevangenen die uitgewisseld zullen worden, naar de Oost zee bestemd. Het fregat is uit hoofde van onbekendheid, naar hier verzeild geraakt, en is, op het kustlicht afgaande, gelukkig zonder eenige andere avarij dan een klein gebrek aan de machine, door het stooten op eene bank, veilig voor anker gekomen. Bedoeld trans portschip heeft heden middag de reis voortgezet. Het Fransch- en buitenlandsche Bijbel genootschap heeft in het afgeloopen jaar, in Frankrijk alleen, 143,000 Bijbels verkocht, en wel meest bij en na de afkondiging van het leerstuk der onbevlekte ontvangenis. Bo vendien werden door het Protestantsch Bij belgenootschap 8784 Bijbels en Nieuwe Testa menten, en door het Tractaat-genootschap 1,100,000 tractaatjes in den loop des laatsten jaars verspreid. Twee Spaansche kooplieden de een boren Spanjaardde ander een sedert lang in Spanje gevestigde Engelschman bevinden zich te Londen om daar drukpersen te koo- pen en alles wat tot ëene drukkerij verder noodig is. Hun plan is, om in Spanje, waar, naar bun zeggen de gelegenheid er toe groo- ter is dan ergens elders, Bijbels en Nieuwe Testamenten te drukken en te verspreiden. Het dagblad le Nordsprekende over het bombardement van Sweaborg door het eskader der gealliëerden in de Oostzeedoet uitko menboe overdreven de voorstellingen der Engelsche en Fransche dagbladen nopens deze zoogenaamde overwinning zijn. Wat deFran sche Moniteur de overwinning van Sweaborg noemt, is, volgens le Hord, niets dan een zeer kostbaar militair en maritiem feest, een soort van vuurwerk. Hier is bij uitstek het spreekwoord toepasselijk, zegt het blad: Veel geschreeuw en weinig wol. Le Nord bepaalt zich, bij gelegenheid van het bezoek van koningin Victoria aan kei zer Napoleon III lot de mededeeling dezer weinige regelen Toen keizer Napoleon I door de Engelschen op de rots van het eiland Sint Helena geketend, gevoelde, dat de dood hem van zijne boeijeu zou bevrijden, stelde Rekening van de dienstdoende schutterij over 1854. Besluit van HH. gedeputeerde staten omtrent de Franeker-Sneeker zeilvaart. Idem de gemeente-begroetingen betreffende. Brug over de Woudvaart. Verzoek van de trekschippers van Leeuwar den omtrent de regeling van de vaart op dings- dagen. Missive van de pl. schoolcommissie over de tusschenschool. Het onderzoek van den geloofsbrief enz. van den heer Jan ten Cate van Gonggrijp wegens zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad. Besluit betrekkelijk de herziening der pl. be lastingen. Adres van Wm. van jaarwedde. Missive betrekkelijk de vervulling der vaca ture in de pl. schoolcommissie. Besluit betrekkelijk de toelating van de hee- ren P. Risselada M. van Gent en A. Haagsma tot leden van den Raad. Brief van H. Jongbloed over in den hoofdelijken omslag. Missive omtrent het beurtveer van Hauler- wijk c. a. Adres van C. T. Haagsma omtrent het leg gen van ledige fusten op den wal bezijden zijn huis. Rapporten en Van de 1ste klasse van Draglen Ureterp. 1ste klasse b door J. R. Joureen 2de klasse door G. H. ter Horst Jz.van Sneeken H. Zandstra, van Sneek. 4de klasse door Keimpe Hoekstravan War- rega, en IJ. de Jager, van Sneek. 5de klasse door W. M. Peekema, van Grouw, en Sijtze G. Dijkstra, van Workum. De 5de klasse heeft niet kunnen varen, om dat zich daarbij geen genoegzaam aantal me dedingers bad aangegeven. ’s Avonds is ook de uitdeeling der prijzen regt aangenaam afgeloopen onder het uitbren gen van verschillende toasten het yocren van gulle gesprekken, en het klinken van wellui dende loonen der hoornmuzijk. Ten slotte kunnen wij hier nog bijvoegen dat ook nu weder dit alhier zoo geliefkoosd vermaak dat zonder ongelukken en in de bes te orde is afgeloopen een waar volksfeest was voor de zoo van elders als uit deze stad za- mengevloeide duizenden toeschouwers, die in zonderheid des avonds de straten en wijken der stad vulden en gewis aan vele ingezete nen gelijk mede aan hen die zich hier thans wegens de kermis bevinden een niet gering voordeel aanbragten. Bij besluit van 11 Augustus jl., no. 50, heeft Z. M. goedgevonden, mr. M. Bakker, op ».ijn verzoek, eervol te ontslaan als auditeur bij den schuttersraad der dienstdoende schut terij te Sneek, en daartoe te benoemen mr. P. Feenstra Kuiper. COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1