EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 10de Jaaronff, WOENSDAG den 29 Augustus. BINNEN- EN BUITENLAND. :1e t. li te ssor h COURANT. SNEEKER >9 1 I I e 1 )r ?r n n n i- !e e- nd n- 'j- ’*j en ad n- i- ke vrij zonderling geval van een ISjarig meisje voorge- een lert :ht icr- ek en ii en de in- nd- en ene z'j- ren die >n ige iën lo— ler an 'P- en .lit van Sardinië, van gevolg is van de Isabella II aan Pins zij dezen heeft ge- i voor de nieu- moeijelijkheden waarin de kerkban haar en dat daarop de paus zou ge- dat hij zou doen al wat hij om die goede vrouw te belie- nu verdroogt het en valt af, terwijl uitspruitsels het vervangen. De velden voor eenige dagen een dor aanzien had den; hebben weder hunne frischheid erlangd, en waar het loof aangetast was, is de knol gaaf gebleven. Wij ontvingen heden zegt de Amst. Cour. d. d. 23 Augustus, den volgenden brief, dien wij onveranderd ter kennis van het pu bliek brengen. Een noodkreet als deze, moet alom gehoord worden. Mogt hij veler hart treffen Herwijnen 22 Augustus. De toestand in onze gemeente is ellendig, en het vooruitzigt begint hoe langer hoe donkerder te worden. De armoede en het gebrek andere jaren reeds overgroot zuilen den volgenden winter alle beschrijving te boven gaan. Het inundalie- water, nog niet geheel verdwenen verhin derde dat de veldvruchten tijdig genoeg kon den gepoot worden. De aardappelen het voornaamste artikel in onze gemeente, waar uit boer en arbeider hun bestaan moeten heb ben werden reeds door de ziekte aangetast toen zij nog slechts ten halve waren gegroeid. Er schijnt bijna geen einde aan de rampen te zullen zijn Herwijnen werd nimmer zoo ge teisterd als thans, nu armoede, water en aard appelziekte te zamen, de anders reeds gewone ellende vermeerderen. Vragen om liefdegaven in dezen tijd waarin reeds zoo veel ook aan ons, werd gegeven, durven wij niet meer. En toch vertrouwen wij, dat onze bede om medelijden, bij God in den hemel, maar ook in de harten van u Nederlanders die g(?ene ellende kunt zien, weerklank zal vinden!” Op den 20 en 21 dezer werd te Bols- ward gehouden de algemeene tentoonstelling van de Maatschappij van Landbouw en Cee- tecltin Friesland, op welke zich eeneschoo- ne en belangrijke verzameling van vee en pluim- SNEEK, 28 Augustus. Van den 18 tot en met den 24 Augustus jl. zijn in deze provin cie 23 runderen aan de besmettelijke longziek te gestorven of afgemaakt; bedragende daar door het gezamenlijk getal sedert 1 Januarij dezes jaars 1211. Men meldt uit Amsterdam d. d. 22 Au gustus Wij vernemen dat dezer dagen een volledig ontwerp van wet op de regterlijke organisatie benevens eene wet tot herziening van het wetboek van burgerlijke regtsvordering door de regering aan den raad van state is medegedeeld. De zeven leden van den gemeente-raad te Maastricht, die, ten gevolge van de niet herkiezing des heeren Capitaine hun ontslag genomen hebben hebben thans eene circulai re tot de kiezers dier stad gerigt waarin zij verklaren zich de benoeming wederom te zul len laten welgevallen ingeval de meerderheid der kiezers hunne stem op hen zouden uit brengen. Men meldt uit Nieuwe Diep d. d. 22 Augustus Heden morgen zeilde van deze reede onder het lossen van salutschoten Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, kommandant de kapt, ter zee F. E. von Ro mer, bestemd naar de West-Indiën. Kort daarna echter is dit fregat op de reede terug gekeerd ten gevolge ongunstige windsveran- dering. Bedpeld fregat is bestemd om ammu nitie en leeftogt voor de scheepsmagt in West- Indië over te brengen en zal van daar naar de Middellandsche zee stevenen. De reis zal voor zes maanden zijn. De bezwaren W’elke het hoofdbestuur voor de oprigting van een standbeeld van Lourens Janszoon Koster te Haarlem, tot dus verre te overwinnen had, zijn bijna geheel opgeruimd, zoodat er gegronde verwachting bestaat, dat op een gunstig tijdstip van het volgend jaar, het gedenkteeken ter eere van den uitvinder der boekdrukkunst zal worden opgerigt. Men meldt van Venlo dat er zich de aardappelziekte, even gelijk elders, vertoond heeft maar eensklaps is eene groote veran dering gekomen. Alleen het loof was aange tast jonge die gedierte, werktuigen van land- en tuinbouw, veld-tuin- en boomvruchten bevond en die door een groot getal leden en andere be langstellenden is bezocht. Vele vermakelijk heden vonden bij deze gelegenheid plaats, on der welke ook eene harddraverij waaraan 20 paarden hebben deelgenomen. Het dagblad le Nord behelst een be langrijk artikel, onder het opschrift Is het verbond van Engeland met Frankrijk duur zaam De slotsom der beschouwingen van dat blad, zullen wij wel niet noodig hebben mede te deelen. Alleen nemen wij de drie laatste regels van het artikel over, waaruit de strekking van het geheel genoegzaam blijkt: Zal keizer Napoleon III eindelijk niet be grijpen dat hij den troon van zijnen door- luchtigen oom niet heeft verkregen, om zich met de zaken van Groot-Brittanje in te la ten In verband met het aangehaalde artikel is ook opmerkelijk een’ brief uit Berlijn aan dat blad waarin het volgende voorkomt De aandrang waarmede Oostenrijk op nieuw begint te streven naar de aanneming door Duitschland van de vier waarborgpunten is, wees er van verzekerd niets anders dan een middel door de Ooslenrijksche regering gebe zigd om voldoening te geven aan de gealli eerden en vooral aan het Fransche bewind, dat zich ten haren aanzien toegeeflijker heeft getoond dan het Engelsche. Het verschil van de gezindheid der kabinetten van Frankrijk en Engeland jegens Oostenrijk, is van hoog gewigt, daar het bewijst, boe zeer de be langen van die twee staten, waarom zij. den oorlog voorlzetten uiteenloopen. Vrij algemeen houdt men het er voor, dat ook Portugal zich bij het verbond der Westersche mogendheden zal aansluiten. Volgens eene den 18den uit Parijs te Ma drid ontvangene brief, zou zoo berigt het blad las Novedades de Fransche regering stappen gedaan hebben bij den Heiligen Stoel, ter gunste van Sardinië en Spanje, doch dat die poging weinig baatte. In hetzelfde blad leest men dat de minder harde behandeling, die Spanje, in vergelijking den paus ondervond een brieven door koningin IX geschreven waarin smeekt hare regering te sparen we 1 j 1 zou wikkelen zegd hebben zou kunnen ven.” Men meldt uit Parijs in een’ part, brief van 25 dezer Ik ben niet de eenige cor respondent die de officiële verslagen met be trekking tot de gewaande geestdrift waarmede koningin Victoria bij hare intrede in Frank rijks hoofdstad zou ontvangen zijn heb te gengesproken. In verscheidene mij toegezon- dene vreemde dagbladen, tref ik dezelfde aan merking aan. Zoo min bij hare wandelingen door Parijs, als bij haren intogt, was er ware geestdrift te bemerken met uitzondering al leen van de talrijke Engelschen en de nog veel talrijker policie-agenten. De menigte toonde zich onverschillig, en het meerendeel der toeschouwers nam zelfs den hoed niet af, iets, wat mijn bedunkens, niet te prijzen en vooral niet beleefd is, inzonderheid tegenover eene dame. Op den boulevard heeft men een zeer welgekleed heer aangehouden, omdat hij, toen de stoet voorbij toog, Leve de vredege roepen had. Bovenal op de tentoonstelling der schoone kunsten was de ontvangst van de zijde des publieks koel. Men mag zich ver zekerd houden dat alleen om deze reden het publiek bij het bezoek dat de koningin in het Nijverheidspaleis zal brengen niet meer zal toegelaten wordenmen zal den toegang slechts aan eenige gepriviligiëerden verleenen, op wier warme toejuichingen men rekenen kan. De tentoonstelling zal dus ook hare Romeinen en hare chevaliers du lustre heb ben. Hetzelfde stelsel zal bij de feesten te Versailles worden toegepast. Dit heeft ten gevolge, dat Parijs reeds veel van zijne le vendigheid verliest, dewijl de vreemdelingen reeds in menigte de stad verlaten in het al gemeen zeer misnoegd, alles zoo duur te heb ben moeten betalen en zoo weinig of bijna niets gezien te hebben.” Ondanks al de waakzaamheid, die de ge- alliëerde vloot in de Oostzee uitoefent, is bet haar tot dusverre niet mogen gelukken de communicatie tusschen Zweden en Finland geheel te onderscheppen zoo dat de vaartui gen die bij de begunstiging van den nacht de Bothnische golf bevaren telken male met ver schillende provision en handels-artikelen bela den terugkeeren. Men verneemt, dat toen generaal Can- robert aan den keizer zijne erkentelijkheid be tuigde voor de benoeming tot lid van den se naat, hij er bij voegde: Geve God, sire! dat mijn woord voor Frankrijk en Uwe Ma jesteit even nuttig zij als mijn arm het zou willen zijn en dat Napoleon daarop heeft geantwoord Generaal ik heb uwen raad noodig, alvorens uwen degen te kunnen ge bruiken.” De generaal sir J. Burgoyne heeft-den 17 dezer aan de sappeurs en mineurs die uit de Krim teruggekomen zijn, de militaire medaille uitgereikt op het plein van Woolwich. Bij deze plegtigheid is een hond verschenen die aan een’ adjudant toebehoorde en aan den hals eene medaille droeg, als belooning voor de trouw, aan zijnen meester in de Krim bewe zen. Deze hond heeft verscheidene wonden bekomen. Nu in Spanje bepaald is, om de kerkelijke goederen te onteigenen, is de volgende opgaaf niet zonder belang. De Roomsche kerk bezit in Spanje 9 aartsbisdommen 54 bisdommen 65 diocesen, 65 kathedraal-kerken100 colle giaal- kerken20,462 parochie-kerken. De aartsbisshoppen en bisschoppen trekken een inkomen van 5,440,000 realen de .kardinalen ontvangen daarenboven 20,000 realen. Voor de overige geestelijken, de administratie, de eeredienstde seminariën, worden de kosten op 141,750,000 realen berekend, hetgeen bij na 20,000,000 jaarlijks bedraagt. Bovendien zijn er 600 kloosters, te zamen bevattende 12,000 nonnen die, zoowel als de 14,000 monniken welke de kloosters hebben moeten verlaten ieder 75 cents daags ontvangen. De tekst van de korte nota waarbij de pauselijke nuntius te Madrid zijne paspoorten heeft aangevraagd is thans bekend. Zij draagt de dagteekening van den 15 Julijen luidt als volgt: De aaneenschakeling van handelin gen, welke in Spanje zijn voorgevallen tegen de godsdienst en de kerk, en met blijkbare schending van het plegtige tractaatin 1852 tusschen de regering van Hare Kath. Maj. en den H. Stoel geslotenen het vruchtelooze der herhaalde vertoogen en protestatiën ten dien opzigte in naam der kerk tot die rege ring gerigt, hebben den H. Vader in de moei jelijke noodzakelijkheid gebragteen einde te maken aan de zending van zijn vertegen woordiger in dat rijk. Dientengevolge heeft de ondergeteekendezaakgelastigde van den H. Stoel, bevel ontvangen het Schiereiland te verlaten en naar Rome terug te keeren. Hij verzoekt dus hem zijne paspoorten te wil len toezenden.” Het stuk eindigt met de ge wone beleefdheidsbetuigingen en is geteekend Alessandro Franchi. De betrekkingen tus schen den pauselelijken Stoel en Spanje zijn dus afgebroken. Men weet overigensdat de Spaansche regering de nota van den heer Franchi in eene uitvoerige memorie krach tig en met waardigheid heeft beantwood. In dit jaar ziet men volgens overeenstem mende berigten uit de wüjnbouw-districten van Oostenrijk, een bij uitstek overvloedigen wijn oogst te gemoet. Allerwege ziet men te dier zake de kuipers ijverig bezig, met het maken van nieuwe en vooral kleine vaten ter vezending van wijn naar buiten ’s lands Te Lyon is een somnambulisme bij komen. Men had een bruiloftskleed besteld, aan hare moeder, die wegens ongesteldheid de vervaardiging daarvan aan hare dochter opdroeg. Deze, haar werk gestaakt hebbendeom een weinig rust te nemen, is kort daarna wakker

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1