NIEUWS- EN ADVERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER ZATURDAG DEN 1 SEPTEMBER 1855, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit betrekkelijk de herziening der plaat selijke belastingen. ZATURDAG VERGADERING zijnen aanslag Wm. van Druten om verhooging BINNEN- EN BUITENLAND. we- Concept-reglement voor de administration van de stads algemeene armvoogden enz. Missive betrekkelijk het beurtveer van Hau- lerwijk cum annexis. Rapporten. Men Augustus van der uit uit dan ledige fusten op de wal. E. W. van Popta om hem te j van de hee- Gent en A. Haags- het jaar 1679, is aldaar ook nu wederom op eene pleglige en luisterrijke wijze gevierd ge worden. Nadat reeds in den vroegen morgen van dien dag, door het wapperen van bijna ontelbare vlaggende stad als in een feest kleed was getooid en het klokkenspel van de oude en statige Martini-toren elkeen ter feestviering opriep, begon de eigenlijke pleg- tigheid van den dag met een godsdienstig mu- zijkfeest in de Martini-kerkhetwelk voor treffelijk en indrukwekkend werd uitgevoerd; ten 19 uur liet de muzijk op de Groote Markt zich hooren ten 9 uur werd er eene hard draverij gehouden om eenen prijs en eene pre mie, gezamenlijk ter waarde van bijnaƒ400 wordende de prijs een zilveren schenkketel en komfoor, behaald door het paard van den heer P. J. de Boer, van Leeuwarden, en de pre mie, een net bewerkt zilveren inktstel door het paard van den heer W. A. Hoeksema, te Winsum. ’s Avonds 7 uur werd er eene re presentatie gegeven in den schouwburg, mee- rendeels voor de dienstbare en arbeidende klas se en ten zelfden tijde muzijk in de sociëteit de Harmonie; terwijl ten 10 uur ’s avonds op de Groote Markt een prachtig en allerluister- rijkst vuurwerk werd afgestoken dat met alle regt een kunstgewrocht mogt heeten en den heer Van der Brugh te Amsterdam alle eer aandeed. Overigens duurde het afsteken van vuurwerken door particulieren voort tot aan den morgen en keerden daarna de vele dui zenden die van heinde en verre het feest met ons waren komen bij wonen, gewis hoogstvol- daan huiswaarts. De aanvoer van koolzaad aan de markt van 91 Augustus jl. te Groningen was, vol gens veler oordeel, op het hoogste van dit jaar. Ze bedroeg omstreeks 1900 last, in kwa liteit genoegzaam gelijk met die van vrijdag jl. De prijzen blijven buitengewoon hoog, zoodat de landbouwers, moge het land al niet zooveel zaad als in de laatste jaren wel hebben opgebragtin deze hoogere prijzen daarvoor eene ruime vergoeding vinden. De beste soorten toch werden tot ƒ19 en iets daarboven door olieslagers genomen. De oogst is thans genoegzaam van het veld. Men meldtdat de aardappels in de pro vincie Friesland op de hoogste zandgronden buitengewoon goed opbrengen, en ook be hoorlijk goed van kwaliteit zijn. Te Bergum in de boomkweekerij van A. O. Bosgra is een stam die uit zaad voortgekomem is en die 4 pd. 4'once gezonde aardappels heeft opge bragt terwijl het loofde lengte heeft van 7 voet 1 palm 4 Ned. duimen, toebehoorende aan, en aangekweekt door den bediende van A. O. Bosgra, K. P. Spannenga. Uit Gorinchem meldt men, dat de ster ke wind in het begin der laatste week gun stig beeft gewerkt op het uitmalen van het inundatie-water ongeveer 5000 bunders land staan echter nu nog in het benedengedeelte van den Tielerwaard pl. min. eene Ned. el onder water. Dat de landerijen hoe langer zoo meer in prijs stijgen is in de afgeloopene week der te Zwolle gebleken bij eene publieke verhuring van drie boeren-erven c. a.van het weeshuis der Hervormde gemeente. De jaarlijksche pachtsom toch van die erven klom thans tot 1053 hooger dan vroeger, zoodat bet weeshuis gedurende de negen jaren waar over de verpachting loopt, eene meerdere in komst van bijna tienduizend gulden zal ge nieten. Men meldt uit Moergestel d. d. 25 Aug. De rogge-oogst is thans afgeloopen. Het be schot van opbrengst is zeer verschillend, daar er landbouwers zijn die 1 Ned. mud ande ren daarentegen, die bijna 2 Ned. mudden van de vim dorschen. Thans houdt men zich be zig met de boekweit te. maaijen het beschot laat zich goed aanzien. De aardappel be gint op nieuw weder uit te schieten dat aan den jongst gevallenen regen moet worden toege schreven. In sommige dagbladen is onlangs medegedeeld, dat in Frankrijk eene ziekte in de rogge is waargenomen. Dit is niet het ge val. Men merkt elk jaar in de rogge, nu eens 1 meer, dan minder het zoogenaamde moeder- Idem betrekkelijk de toelating ren P. RisseladeM. van G ma als leden van den Raad. Brief van H. Jongbloed over in den hoofdel ij ken omslag. Adres van van jaarwedde. Missive omtrent de vervulling der vacature in de plaatselijke school- Voorstel tot splitsing oppasser en 1 koren, wolfstand of hanepoot op (eene lan ge uitgroeijende zwarte korrel in de aar, waar van het gebruik voor mensch en vee als zeer ongezond is te beschouwen). Met de beste en meelrijkste rogge-oogsten zoo als dit jaar het geval is vindt men die in groote hoeveelhe den op sommige akkers. Men meldt uit Tilburg d. d. 25 Ang. Drieënveertig broodbakkers, beschuldigd van krijt, zemelen en andere ingrediënten in het roggebrood te hebben vermengd, zijn heden voor het kantongeregt verschenen. De amb tenaar van bet O. M. heeft geconcludeerd tot het scheikundig onderzoek van het in de vo rige week in beslag genomen rogggebrood, op welke conclusie de kantonregter Iieeft be volen zal worden onderzocht ek. van commissie. van de betrekking van bemaler der stads landen. Adres van C. T. Haagsma betrekkelijk het plaatsen van Adres van verkoopen een’ strook gronds. Con cept-regiemen t dat het brood door drie deskundigen om op 6 September verklaring hunner bevinding ter zitting het kantongeregt af te leggen. Tot leden van den gemeenteraad te Maas tricht zijn jl. vrijdag gekozen de heeren P. Stevens, Q. C. Collard en mr. Gertsen; Bij het maken van den spoorwrg in In- dië, heeft men bij het doorsnijden van het gebergte, rijke lagen van lood-, koper- en ij- zerërts te Jubelpoore gevonden. De aanne mers van den spoorweg, de heeren Hunt en Emsley, hebben besloten, deze mijnen te ont ginnen vooral de ijzermijnen waardoor zij de meening in Engeland dat men de rails al tijd van daar zal moeten nemen denken te logenstraffen. Dit zal voor het spoorwegnet in Indië van groot nut zijn daar uit Enge land jaarlijks slechts 55000 ton rails aangevoerd worden en voor de lijn van Calcutta tot Del hi alleen 254,000 ton benoodigd zijn. De schade, door de Weichsel-overstroo- mingen in de lente dezes jaars in het district Mariënwerder veroorzaakt, beloopt 1,990.611 thaler. Uit Vallerois le Bois wordt aan het Jour nal de la Haute-Saóne het volgende geschre ven Zaturdag jl., den 11 Augustus, heeft de bliksem op zeer zonderlinge wijze eenen man getroffen, die tegen 1 uur des middags uit het veld naar zijne woning terugkeerde; hij werd op weinige ellen afstands vooraf gegaan en gevolgd door verschillende perso nen, toen hij eensklaps getroffen werd. Schier al zijne kleederen waren verdwenen en hij bleef bijna geheel naakt op den weg liggen. Men vond alleen hier en ginds, ter zijde van den weg of op denzelven eenige stukken zij ner schoenen, eene mouw van zijn hemd en eenige overblijfsels zijner kleederen. Tien mi nuten na den slag, door welken hij werd ge troffen kwam hij weder tot zich zelven en zeide hij bij het ontsluiten der oogen, dat hij koud was, en dat hij niet kon begrijpen hoe hij aldus van zijne kleederen ontdaan was. De aanwezigen konden niet gelooven dat bij wezenlijk nog leefde; zij ontwaarden op zijn ligchaam aan het hoofd en den hals, ver scheidene belangrijke wonden met den buik was het niet eveneens gesteld, waarop zich op verschilende plaatsen sneden bevonden ge lijk aan die, welke een mes of eenig an der snijdend werktuig zou veroorzaken; voor al aan de voeten waren de wonden het erg ste. Desniettegenstaande hoopt men den man in het leven te behouden.” Indien de zwangerschap der keizerin ee nen geregelden loop volgt, verwacht men hare verlossing tegen het midden der maand Fe bruary 1856. De keizerin blijft steeds aan dringen op het verschniven der officiële af kondiging van haren toestand. De keizerin van Frankrijk moet zich zoo als men hoortnog al ongesteld gevoe len zoodat zij bij onderscheidene gelegenhe den terugblijft. Men verhaalt, dat haar ge stel zoo zwak isdat zij het voedsel slechts met kleine beten telkens gebruiken kan. Zeer trekt de aandacht een hoofd-artikel in het ultramontaansche hoofdorgaan l'Univert, waarin weder in het breede wordt uiteenge zet, dat het doel van den oorlog tegen Rus land geen ander isdan de verdediging der Katholieke kerk tegen de aanmatigingen van die mogendheid dat Frankrijk reeds veel ver kregen heeftdat het zich zeker nog vele op- SNEEK51 Augustus. In eene op den 95 dezer gehoudene vereenigde zitting van de bei de kamers, is de vergadering der staten-gene- raal van 1854 1855 namens Z. M. den ko- ning, door den heer minister van binnenland- sche zaken gesloten. Bij den minister van financiën is ont vangen eene som van ƒ90, door een’ onbeken de, onder het postmerk Zwolle, ten behoeve van ’s rijks schatkist ingezonden. Men meldt uit Amsterdam d. d. 29 Au gustus Eergisteren heeft bij de rijks-marine alhier de herbesteding plaats gehad van het schilderen der gebouwen en verdere aangele genheden behoorende aan ’s rijks werf, waar van aannemer is geworden C. Bronkhorstmr. schilder alhier, geadsisleerd door A van Da len en L. van den Berg, voor eene som van ƒ4185. Zr. Ms. fregat Dogijershankaan boord waarvan Z. K. H. de prins van Oranje zich bevindt, is den 16 der vorige maand te Mal ta binnengeloopen. Naar men verneemt wordt Z. K. H. prins Frederik in het begin der volgende week in de residentie verwacht. Dit verblijf zal evenwel van korten duur zijn, daar Z. K. H. zich weder naar Rusland zal begeven om H. K. H. prinses Frederik van daar af te halen. Men verneemt dat de heer mr. W. B. Donker Curtius van Tienhoven voorzitter van den hoogen raad der Nederlanden aan d^n koning verzocht heeftwegens zij ne hooge jaren en ongesteldheid, eervol uit die be trekking te worden ontslagen. meldt nit Scheveningen d. d. 27 De vloot welke dit jaar alléén Scheveningen voor de haringvisscherij ou den Engelschen wal bestemd isbestaat niet minder dan 101 pinken, en alzoo 24 meer dan in 1855, en uit 11 meer in 1834, toen het getal haringschuiten reeds buitengewoon hoog geklommen was. Van de geheele vloot, 114 schuiten tellendezullen nu slechts 15 vaartuigen overblijven voorde kustvisscherijwelke, bij de meest overvloedi- ge vangst, toch zeer zeker niet in staat zul len zijn, enkel onze markt van genoegzamen verschen visch te voorzien. Zaturdag jl. is ten gemeentehnize te Leeu warden aanbesteed geworden Het maken van eenen walmuur aan de Dockumer-Eemet het leggen der fondamenten voor eene manége, bewesten de kavaleriestal. Van dit werk is aannemer geworden L. Sauerland timmerman aldaar, voor eene som van ƒ2685. De voor geheel Nederland en inzonder heid voor Groningen zoo gedenkwaardige dag van den 28 Augustus, het ontzet dier stad in 1 i t i J COURANT. SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1