NIEUWS- EN AÜVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. 72. ZATURDAG 10de Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. 4 dezer Z. bladen en brieven som op r- naar Frankrijk le nemen Wij vernemen, zegt de’« Gravenhaagsche Nieuwsbode dat Z. K. H. de prins van Oran je die den 22 Augustus van Malta naar Ca- dix is vertrokken, vóór Hd. terugkomst in het vaderland welke tegen de helft van October aanstaande wordt tegemoet gezien, de Cana- rische eilanden bezoeken zal. De eerstkomende najaarsvergaderingen der provinciale commissiën van onderwijs zijn bepaald: in Friesland op 9 Oct., in Overijs sel op 17 Oct., in Groningen op 12 Oct. en in Drenthe op 9 Oct. Men meldt uit Steenwijk d. d. 5 Sept.: De afgeloopen zomer is voor de bijenteelt on gunstig geweest. Het koude voorjaar heeft het gewin zeer vertraagd, en later was de vele nattigheid mede nadeelig. Op de boek weit is mede weinig honig gewonnen ten gevolge van veel nat weder en den veelal op dat tijdstip geheerscht hebbenden noordewind. Ook de laatste hoop, dat de bloem der heide een voldoend wintervoedsel zou opleveren heeft geen Jeans van zich te zullen verwezen lijken, doordien dat gewas aan dezelfde ziekte, schijnt te lijden welke de boonen de knol- lekool en meer andere gewassen doet kwij nen. De doorbraak te Lith, door den jongsten watersnood veroorzaakt, is in het openbaar aanbesteed voor de som van f 51,000. Deze doet denkenhoeveel gronds er te L>'h een oogenblik is weggespoeld en geett wederom een nieuw bewijs van het vreesselijke der laatste watertampen. Uit Zwitserland wordt gemelddat de sierlijke kleine kapel van het voormalige Je- zuïten-pensionaat te Stafisin het kanton Freiburg, verledene week in eene Gerefor meerde kerk werd herschapen. De Spaansche regering heeft den minister van buitenlansche zaken opgedragen, om het personeel van de hofhouding der koningin te zuiveren van allen, die het absolutismus of ultramontaausche begrippen voorstonden. Uit officiële opgave ontwaart men met genoegen, dat het gebruik van sterkedranken in Schotland over het algemeen sterk afneemt. In het den 1 Julij jl. geëindigd jaar zijn, in vergelijking met het gemiddelde in de vier voor afgaande jaren, 957,850 gallons minder ver bruikt. Te Parijs hebben de hh. Giffard en Co hen eene proefneming gehouden met een nieuw uitgevonden luchtvaarluig. Hun ballon had BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend, dat voorloopig is vastgestêld het suppletoir kohier van belasting op de binnen de gemeente Sneek gehouden wordende Hondenvoor den jare 1855, waarvan de heffing is goedgekeurd bij Z. M. besluit van den 4 Julij 1853, no. 2G en dat hetzelve van heden safgedurende 14 dagenter Secretary dezer gemeentevoor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. En opdat zulks kome ter algemeene kennis zal deze worden afgekondigd en in de Sneeker Courant geplaatst. Sneek den 8 September 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris HAGA- de Krim heerscht, en waardoor de meeste ste den aldaar in hospitalen worden veranderd. De bevolking van Simpheropol is door de komst der vlugtelingen van de kustlanden der zee van Azof zoo zeer vermeerderddat de rege ring het personeel der policie heeft moeten uitbreiden hetwelk volgens het rapport van den minister van buitenlandsche zaken, voor loopig verdubbeld is. Het aantal zieken en gekwetsten in die stad, is gelijk aan dat der bewoners. Onder de met den Thabor ontvangene bladen en brieven van Konstantinopelyin- SNEEK, 7 September. In de vergaderiug van den gemeente-raad van Sneekvan den 4 September 1855 zijn beëedigd en geïnstal leerd de onlangs benoemde raadsleden de hée- ren P. Risselada, M. J. van Gent, A. Haags- ma en J. ten Cate van Gonggrijp, en tot wethouder benoemd de heer mr. B. S. Stien- stradie na beraad verklaard heeftdie be trekking aan te nemen. Z. M. heeftbij besluit van K. H. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, prins van Oranje, 1ste luit, hij het 1ste bat. van het regement grenadiers en jagers a la suite van dat corps bevor derd tot kapitein bij dat corps. land aan de Pruissische en Oostenrijksche ka binetten heeft te kennen gegeven, geneigd te zijn, de vredes-onderhandelingen te hervatten, mits op den grondslag van het waarborgen der volkomene souvereiniteit van Rusland bin nen zijn eigen gebied. De berigten uit Petersburg meldendat men in Rusland maatregelen neemt, om eenen aanval der Turken of bondgenooten op Bessa- rabiëwelke tegen den volgenden veldtogt wordt tegemoet gezien, krachtdadig te kunnen afweren. In het geval, dat, ten gevolge van den krijg, Sebastopol onbruikbaar mogt wor den voor eene militaire havenzal Rusland Nikolajieff daartoe inrigten en aldaar de kern der scheepsmagt, voor de Zwarte zee bestemd, vereenigen. Eene der jongste dépêches van vorst Gort- schakoff spreekt van eene uitbarsting van talrij ke projectilen in eene Fransche batterij. Naar het schijnt is deze bijzonderheid dezelfde waarvan een brief uit Parijs spreekt, volgens welken eene Russische bom in een Fransch bommen-magazijn zou gevallen zijn en eene vreesselijke verwoesting aangerigt hebben; men spreekt van verscheidene slagtofferszelfs van 2 4 500welke deze noodlottige gebeurtenis zou gemaakt hebben. Sedert den mislukten aanval op den Ma- lakoff-toren heeft de Fransche regering niet minder dan 70 a 75,000 man nieuwe troe pen naar het Oosten gezonden. Vóór de helft dezer maand zal nog 25 a 50,000 man inge scheept worden, zoodatin een tijdverloop van 2'/a maand, het Fransche leger aldaar eene versterking van 100,000 man zal hebben ontvangen. Al de stoomfregatten die vertrekken om versterkingen in zullen tevens zieken terug voeren. Het schouwspeldat het slagveld bij de Tchernaya aanbiedt, wordt in eenen brief, voorkomende in het Journal de Constantinople aldus beschreven: «Van Kamieschvan Ba laklava, van alle kanten komen duizenden nieuwsgierigen het slagveld bezoeken en dit niet zonder gevaarwant de Russische batte rijen zenden bij tusschenpoozen eenige lagen af op de groepen die op de vlakte komen en haar verlaten. Welk een tooneel Hoe vele dooden Hoe veel kermen en zuchten Over eene uitgestrektheid van acht mijlen is de grond bedekt met lijken gekwetsten en stervenden. Ik telde twintig Russische dooden tegen één’ Franschman. De ontzielde ligchamen dienen de gekwetsten tot hoofdkussenen eenige Franschen zijn juist tegenover hunne vijan den gevallen zij schijnen elkander te heb ben omhelsd onder het toeroepen van het al lerlaatst vaarwel. De trein-soldaten beginnen hunne dienst; zij zullen er veel te doen heb ben want ik geloof mij niet te bedriegen als ik het aantal der op den grond uitgestrekte lijken op zesduizend schat; oordeel daarnaar, hoevele gekwetsten er moeten worden opge nomen. Reeds houdt men zich onledig met het opzamelen van sabelsgewerenpistolen en de kleederen en andere voorwerpen der gesneuvelden doch de opperbevelhebber heeft dien roof verboden. Zeer strenge maatregelen worden tegen alle plunderaars genomenen de op het slagveld geblevene wapenen wor den weggevoerd zonder dat iemand er han del mede mag drijven. De gevangenen wor den bij honderden weggebragtzwijgende en met neèrgeslagenen blik, laten die ongelukki- gen zich leiden.” De Russische brieven uit Simpheropol klagen over de verschrikkelijke hitte, die in 70 ellen hoogte en 11 ellen doorsnede en daar aan was eene stoommachine van 6 paarden kracht bevestigdvertoonende een schroef- stoomschip. De luchtbol ging regelmatig in de hoogte, laveerde en draaide naar willekeur in alle rigtingen en met het grootste gemak. De eerstdaags te herhalen proefnemingen zullen naar men hooptweldra het groote problema van het besturen der luchtbollen naar wensch oplossen. Zie hier nog iets, dat betrekking heeft op het jongst verblijf van koningin Victoria te Parijs. De minister van financiën had eene groote weelde ten toon gespreid bij het uitsteken van vlaggen in de rue Castiglione, alwaar bij het vertrek der koningin de stoet moest voorbijkomen. Ongelukkig kwam de minister Engelsche vlaggen te kort, en in zijne wranhoop daarover, werd hij door een’ zijner vrienden getroost, die hem zeide Ga naar de Invaliden daar vindt gij Engelsche vlaggen zoo veel gij wilt.” Men weetdat de door Napoleon I op de slagvelden vero verde vaandels en banieren in de kapel der kerk van het hotel der Invaliden bewaard worden. Het berigt van de beleediging, der Fran sche vlag aangedaan door de Napelsche rege ring wordt volkomen bevestigd. De verte genwoordiger van Frankrijk bij het hof der Beide Siciliën heeft opheldering gevraagd waarom de saluutschoten van den schout bij nacht Pelion, toen hij voor Messina verscheen, niet door de citadel werden beantwoord en daarop is hem door het kabinet van Napels berigt, dat de regering represailles wilde ne men voor het zwijgen van het geschut der Fransche schepen op den verjaardag der ko ningin. Deze opheldering is te Parijs niet voor voldoende aangenomen, opgrond, dat de bodems, wraarover de Napelsche regering zich beklaagt, niet behoorden tot de keizer- lijk-Fransche marine, maar eenvoudige han- delsvaartuigen waren. (In verband tot de spanning, thans bestaande tusschen Napels en de Westersche mogendheden, verneemt men, dat de vertegenwoordiger van koning Ferdi- dinand te Londen die stad heeft verlaten.) De landontginning en bebouwing in Ca- lifornië heeft in de laatste jaren zulke groote vorderingen gemaakt dat het in plaats van toevoer uit de Vereenigde Staten of Europa te behoeven, tegenwoordig onderscheidene han- delsartikelen uitvoert; zoo zijn in de laatste maand 7 a. 8 schepen met graan, meel, wol, lompen enz. van daar naar verschillende plaat sen van bestemming vertrokken. Reeds is voorloopig melding gemaakt van eenen opstand in Bengalen. Uit de met de jongste overland-mail dienaangaande ontvan gene berigten blijkt, dat den 8 Julij eenige duizenden bergbewoners, aan de Gangesboor- den, in de vlakte zijn neèrgekomenen eenen opstand hebben begonnen, die, volgens den Timesaan den Franschen boerenoorlog, de Jacquerie van de 14de eeuw, gelijkt. Die man nen worden gedreven door godsdienstige en staalkundige dweepzucht. Zij gelooven dat God zich tot mensch heeft gemaakten dat aan ben de zending is toevertrouwd, de Eu ropeanen te verjagen en dien mensch gewor den God op den Indischen troon te plaatsen. Van den anderen kant echter verneemt men, dat het slecht gedrag van de beambten van den Rahmahal-spoorweg de hoofdoorzaak van dien opstand is, en inderdaad schijnt het, dat die menschee, en voornamelijk de vrouwen van dien stam, door die beambten en anderen, welke als hunne eerste offers zijn gevallen, mishandeld zijn geworden. Daar de in de op gestane gedeelten van het land zaamgetrokke- ne krijgsmagt ontoereikend was, wras de op stand bij het afzenden der jongste berigten zeer aan het toenemen. In allerijl zijn nieu we troepen ontboden. De Times meent, dat de schade, wrelke den Russen door het bombardement van Swea- borg toegebragt is, als men haar uit een gel delijk oogpunt beschouwt, buiten alle evenre digheid staat met de verbazend groote kosten van de Engelsche vloot. Men wil wetendat de keizer van Rus- SNEEKER t I l f I t I. f i i t F l F t I: J 5S f*®

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1