NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 1855. No. 73. den 12 September. WOENSDAG j 10de Jaargang. Ie BINNEN- EN BUITENLAND. j' G i c d e it d i- ig J n in :u. 1- le et s- te >r *j it le k le :r it :r k né op de boot schertsend met elkander stoei- jende, wilde de jongste eenen stoot van zij nen broeder ontwijken maar verloor daarbij het evenwigt, sloeg over boord en verdween in de golven. De ontzettende gebeurtenis moet den ouderen broeder van het verstand heb ben beroofd. Men meldt uit Amersfoort d. d. 3 Sept.: Nadat den 29 Augustus jl. een kassiersknecht alhier te vergeefs had getracht door ophangen een einde aan zijn leven te maken heeft in den namiddag van gisteren een tapper, mede alhier woonachtig, zich willen vergiftigen door middel van kraanoogen. Toen hij doodsbe- naauwd was, is er geneeskundige hulp inge roepen, waardoor hij nog tijdig genoeg van de ingenomene dosis vergift is ontlast gewor den. Beide zelfmoordenaars gebruikten veel sterken drank. Men meldt van Vollenhove De plaats, welke hier in ouden tijd eenen bisschop tot zetel verstrekte en waarop de sporen der vroe gere grootheid nog steeds zigtbaar waren wordt meer en meer eene naakte plek terwijl da gelijks de kolossale overblijfselen, door de hand des sloopers onder spade en houweel worden weggevaagd. De daar werkende arbeiders heb ben onder het delven eenige lijken ontdekt, herkomstig uit den tijd, toen de aldaar aan wezige gebouwen voor gevangenissen waren ingerigt, waarin een groot getal veroordeel den was opgenomen, welke later naar het huis van bewaring te Hoorn zijn overgebragt. Men meldt uit Dedemsvaart d. d. 4 Sept. Tot ultimo Augustus van dit jaar zijn door sluis no. 6 en verdere benedensluizen afgeva ren 3841 vaartuigen welke aan afvaartsgelden hebben opgeleverd de aanmerkelijke som van ƒ29,531.12, daaronder niet begrepen de regten van doorvaart aan het bovenpand der Dedems vaart. De scheepvaart op dit kanaal wordt met eiken dag levendiger. Den 1 Augustus kregen aan de Zuid- Willemsvaartte Dongen twee kooplieden door den sterken drank verhit, verschil met el kander; weldra mengde zich een derde per soon even opgewonden door den drank daar bij zoodat men spoedig handgemeen werd. De schipper van het daar aanwezige pontveer nam twee van de twistenden haastig aan boord en stak van wal. Toen deze zich buiten be reik van den gevaarlijken medetwister bevon den begonnen zij hem uit te jouwen, waar door hij zoo verwoed werd, dat bij, zoo als men beweert, met een mes in de hand, in het water sprong, om de ontvlugtenden al zwemmende te achtervolgen. Doch ditmaal begaf hem de anders zoo wel beoefende zwem kunst. Hij zonk en men vischte kort daar na het lijk van eenen dronkaard op. Men meldt uit Vlissingen d. d. 4 Sept.: Betrekkelijk de aan den keizer van Japan ten geschenke aangebodene stoomboot Soembing gekommandeerd door den luit, ter zee, lekl., Pels Rijke, vernemen wij uit particulier schrij ven dat die kommanderende officier, bene vens de luitenants ter zee Schrauwen en Eeg, benevens een bootsman machinisten en twee ëntwintig matrozen voorloopig aan boord van die stoomboot in Japan zullen blijven ten einde dien bodem in dienst van den Japane- schen vorst te beheeren en den Japanezen het technische en zeevaartkundige bestaan aan te wijzen. Men meldt uit Groningen d. d. 3 Sept. Men verneemt dat te Zoutkamp het plan be staat, om de proef te nemen van eene nieuwe mestsoortdie bereid zal worden uit den af val van visch (die anders door de visschers over boord geworpen wordt) en, met andere zelfstandigheden vermengd, een poeder zal op leverenhetwelk voor betrekkelijk lagen prijs verkrijgbaar zal kunnen gesteld worden. Men meldt uit Assen d. d. 3 Sept. De rogge-oogst is in dit gewest afgeloopen dit hoofdproduct van den Drentschen land bouw heeft in dit jaar een gewenscht verbouw öpgeleverd, wat- de hoeveelheid zaad aangaat; de opbrengst aan sfroo is echter veel gerin ger dan in gewone jaren. De zand- en veen boekweit beloven veelen ook de ziekte on der de aardappelen die in het eerst bijzon- SNEEK 11 September. De dag van zondag jl. was voor den geneeskundigen kring dezer stad een ware feestdag. Onze geachte stad genoot, de weledele heer J. Eerdmanshad het zeldzame geluk, zijn vijftigjarig jubilé te vieren ter herinnering aan den dag waarop hij aan Friesland’s hoogeschool tot medicinae doctor bevorderd werd. Reeds in den voor middag vereenigden zich de onderscheidene ge- neeskunstoefenaren doctoren, chirurgijns en apothecarsen begaven zich en corps naar het huis van den jubilaris. Hier werd zijn weled. door dr. S. J. Galama, president van de plaat selijke commissie van geneeskundig toevoorzigt dezer stad en oudste ambtgenoot, uit aller naam plegtig gefilisiteerd. In krachtige be woordingen deed de spreker uitkomen, hoe zeldzaam het voorregt is gedurende eene hal ve eeuw het gevaarvolle pad der geneeskunde te bewandelen, daar men zich hier toch zoo dikwijls in de onmiddellijke nabijheid van den dood bevindt. Meermalen hadden, gedurende dien tijd, besmettelijke ziekten binnen deze landpalen gewoed, en nimmer had hij opge houden der lijdende menschheid de behulpza me hand te bieden en zoo veel mogelijk leven en gezondheid weder te geven. Velen van zij ne kunstbroeders, met wien hij begonnen was deze baan te betreden rusteden reeds van hun nen arbeid in den schoot der aardeen nog stond hij daar met een gezond ligchaam en jeugdigen geest; voorwaar een groot voorregt Tot een aandenken aan dezen heugelijken dag, werd zijn weled. een fraaije leuningstoel geschonken, met den wensch, dat hij na vol- bragt dagwerk, daarin nog lang eene genoe- gelijke rust mogt vinden. Met eene voor zijnen leeftijd zeldzame vaar digheid, en in welsprekende en gevoelvolle bewoordingen, betuigde de grijsaard zijnen dank voor de deelneming, welke hij van zijne jeug diger kunstbroeders mogt ondervinden, en wel zóó dat allen er door getroffen werden. ’s Avonds vereenigde men zich op een vriend schappelijk soupé in het logement de Munster, alwaar, onder boertige kout en geestige za- mensprekingen afgewisseld door toepasselijke toasten, deze dag besloten werd op eene wij zezoo als het zonen van Aesculapius betaamt. Van den 1 tol en met den 7 dezer zijn in deze provincie 21 runderen aan de besmet telijke longziekte gestorven of afgemaakt; be dragende daardoor het gezamenlijk getal se dert 1 Januarij dezes jaars 1260. Z. M. heeft, bij besluit van 4 dezer, no. 8G Z. K. H. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, prins van Oranje, luit, ter zee, 2de klasse, a la suite, mede be vorderd tot luit, ter zee van de 1ste klasse a la suite. Naar men verneemtzal Z. K. H. prins Frederik den 18 dezer de reis naar Rusland ondernemen, om Hd. gemalin en dochter van daar af te halen. Bij de plaatselijke commissie van genees kundig toevoorzigt te Amsterdam zijn van 1 tot en met 8 September als choleralijders aan- gegeven 140 mannen en 133 vrouwen teza men 293 personen waarvan in het hospitaal zijn opgenomen 55 mannen en 58 vrouwen. Overleden 83 mannen en 103 vrouwen, teza men 190 personen; daarvan in het hospitaal 9 mannen en 16 vrouwen van daar uitgegaan 24 mannen en 26 vrouwen blij ven aldaar dus in behandeling 47 personen. Men meldt uit Rotterdam, d. d. 6 Sep tember: Van wege het bestuur der alhier gevestigde afdeeling van de Nederlandsche maatschappij ter bevordering van de afschaf fing der slavernij zal dezer dagen een adres ter dier zake aan de tweede kamer der sta ten-generaal worden ingezonden. Onlangs deelde een dagblad het treurig berigt mede van twee broeders die van eene reis terugkeerden en waarvan de een den dood Ie golven vond. Omtrent de toedragt dier .^verneemt men thans nader, dat de hee- reu de V, uit eene aanzienlijke Overzaansche familie, van een uitstapje naar Zwitserland met eene Rijnboot terugkeerden. Na het di- der suel toenam schijnt wat tot staan ge komen te zijn. Het vee blijft duur; op de bekende roggemarktden 4 dezer gehouden, waren de runderen goed in prijs. In Friesland is de oogst van köolzaad thans ook afgeloopen hij is daar gewoonlijk 14 da gen later geëindigd dan in Groningerland, waar men zoo veel vroeger met den oogst be gint de Friesche landlieden hebben dit jaar daarvan dal voordeel gehad, dat zij het kool zaad meestal droog van bet land gekregen hebben, hetgeen met het Groninger koolzaad meestal niet het geval geweest is. Vrijdag jl. was te Leeuwarden weder vrij wal kool zaad aan de markt bij weinig kooplust werd het beste tegen den buitengewoon hoogen prijs van ƒ18 verkocht. De landlieden gaat het thans over het algemeen zeer goed, maar in Groningen en Friesland verdienen zij kapita len sommigen weten dan ook volstrekt niet meer, wat zij uit weelde zullen doen. Men schrijft, dat in het Oosten de ver lichting ook doordringt. Te Aintar, in Sy rië, onder anderen, Waar voor zeven jaren de naam van Protestant onbekend was, is eene Evangelische kerk geopend welker inwijding door 1530 lieden dier gemeente werd bijge woond. In Alexandria (Egypte) werd den 23 April jl. eene Protestantsche kerk door den heer GobatProteslantsch bisschop te Jeru zalem, ingewijd. De grond op een groot plein der stad, is door den onderkoning kosteloos afgestaan, en prijkt zegt dit berigt als een getuige van de kracht des Evangelies te midden van de talrijke Mahomedauen en Jo den die te Alexandrië wonen. In Kaïro zal een Italiaansch dagblad uitkomen, onder den titel van II Spectatore Egizianohetwelk wetenschappelijke, literarische en handelsza- ken zal behandelen. De statistiek der gevangenissen van den N.-Amerikaanschen Staat Vermont schrijft men behoort tot de merkwaardigste zaken daar zij eene snelle afneming van misdrijven aantoonen sedert het tijdstip dat het verkoo- pen van sterken drank bij de wet is verboden. Drie gevangenissen staan ledig, twee hebben ieder slechts één’ bewonertwee andere ieder vier, ééne zes en eene andere zeven. Het mid- dencijfer is slechts drie voor elke gevangenis in den Staat. Een werktuigkundige te Montreal met name John Rossvermeent eene nieuwe be weegkracht te hebben uitgevonden, doormid del waarvan hij zegt een schip in drie dagen tijds over den Oceaan te zullen kunnen brengen. Het schijnt, dat de geldverspilling, bij gelegenheid van het bezoek aan het Fransche hof door koningin Victoria gebragtzoo aan zienlijk is geweest, dat de keizerlijke schat kist thans geheel ledig is, want men heeft den leveranciers laten weten, dat zij dit jaar niets meer op hunne rekeningen zullen ont vangen hetgeen hen zeer misnoegd maakt daar zij tegen het einde des jaars hunne eige ne verbindtenissen te voldoen hebben. De Oostzee-vloot zal naar het schijnt, dit jaar niets meer uitrigten. Den 27 Aug. zijn al de schepen, die nog voor Kronstadt la gen van daar vertrokken. Den 24 Aug. hebbenblijkens een berigt uit Weenen, twee linieschepen en een fregat, vergezeld van vier stoom-kanonneerbootende geallieerde vloot vóór Sebastopol verlaten en in de rigting naar Battoum koers gezet. Aan boord dier bodems bevonden zich eenige hon derd man der genie. Eenige Duitsche bladen hadden de komst van keizer Alexander in de Krim aangekon- digd alwaar hij volgens hen in den loop de zer maand zou verwacht worden. Volgens berigten uit Odessa van 23 Aug., schijnt de ze reis voorloopig uitgesteld te zijn althans de in die stad begonnene toebereidselen om den czaar feestelijk te ontvangen, zijn ge staakt. Van het tooneel des oorlogs is het berigt ontvangen in eene dépêche van generaal vorst Goi'tschakoff van den 4 dezer meldende, dat in den toestand vóór Sebastopol geene veran dering is gekomen dat het vuur des vijands hetzelfde is zoo als het de vorige dagen was, SNEEKER r 1 e 1. 1 i El 3g id gt r 9 a” Ml I COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1