NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. w |||1 18.55. No. 74. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 17 SEPTEMBER 1853, des voormiddags ten tien uur. 10de Jaargang. En wat zegt le Nord L van de pl. schoolcommissie omtrent van het onderwijs op de tusschen- De barometer aan de beurs te Liverpool is dezer dagen afgesloten geworden, in dier voege, dat men er met de hand niet kan aan raken, en zulks omdat men reeds meermalen had ontdekt, dat personen, die bij het rijzen der graanprijzen belang hebben den wijzer des barometers hadden verzet, om slecht weder aan te duiden PUNTEN TER BEHANDELING. Adres van den heer L. P. Ouwersloot. Missive van den heer mr. B. S. Stienstra houdende aanneming van de benoeming tot wethouder. Missive i de regeling scholen. Adres van K. Fortuin, om benoemd te wor den tot onderwijzer in de 2de tusschenschool. Adres van den heer mr. S. A. Verweijom eene wijziging te maken in het Reglement voor de Latijnsche scholen. Beurtveer van Hindelopen. Hoofdelijke omslag voor 1853. Aanvulling van de commissie tot herziening der plaat.selijke belastingen. Voorstel betrekkelijk sommige dier belastin gen enz. Rapport over art. 5 der Verordening op het benoemen van ambtenaren. De Univers berigtdat het aanzoek om eene bijdrage voor een gedenkteeken der vlek- kelooze ontvangenis, door keizer Napoleon on verwijld is ingewilligd Z. M. heeft daarvoor 10,000 francs geschonken, benevens 2000 fr. uit naam der keizerin. Verder heeft bij het metaal van eenig aan de Russen ontnomen geschut toegezegd. De Parijsche Univers gewaagt van eenen aanslag, die onlangs tegen den persoon van paus Pius IX zou ondernomen zijn. Een vijf tigtal aanhangers van Mazzini om politieke redenen uit Italië naar Engeland geweken zijn heimelijk te Porto d’Anzio, nabij het zomer verblijf van den paus, geland, met het doel, om hem op eene zijner wandelingen te over vallen, op te ligten en weg te voeren. Doch de staats-secretaris, kardinaal Antonelliwerd door de Fransche policie die spionnen onder de te Londen verblijf houdende uitgewekenen heeft van het plan onderrigt de paus be gaf zich niet naar zijn buitenverblijf, en de zamengespannenen hunnen aanslag verijdeld ziendeverstrooiden zich in de bergachtige omstreek alwaar zij door de pauselijke gen darmerie vervolgd werden, doch door hulp uit Piëmont welligt zouden ontsnappen. Zoo meldt het Katholiek-geziude blad, op grond van be- rigten uit Milaan die uit eene insgelijks ker- kelijkgezinde bron afkomstig zijn. De verbodswet op de sterke dranken die eene doode letter gebleven is, toen zij in den Staat New-York ingevoerd zou worden wordt met eene sterke terugwerking in eene dier Staten bedreigdwaar zij het eerst met geestdrift werd aangenomen. In Massachu setts namelijk, was tegen den 50 Aug. eene openbare vergadering opgeroepen om den wettigen wederstand tegen alle overdrevene wetgeving, inzonderheid op genoemd punt, te regelen. Volgens ontvangene tijdingen uit Mexico, heeft Santa Anna, de president der republiek, deze zijne betrekking nedergelegd. Uit goede bron wordt berigt, dat te Wee nen uit Petersburg officiële voorstellen zijn ontvangen, die blijken dragen, dat de Russi sche regering zeer verlangt, dat de vrede-con- ferentiën hervat worden. De eene dépêche volgt te Parijs en te Londen op de andere. Behalve de reeks tele grafische berigten met betrekking tot de ge- wigtige wapenfeiten hebben generaal Pélis- sier en admiraal Bruat aan de Fransche re gering eenig njder berigt doen toekomen. Pé- lissier meldtdat de werken van de voorstad Karabelnaja en het zuiderdeel van Sebastopol niet meer bestaan dat de Russen ontwaard hebbende, dat de Franschen den Malakoff vast in hun bezit hadden, tot de ontruiming van genoemd stads gedeelte besloten en hieraan onmiddellijk gevolg gaven na vooraf al de verdedigingswerken te hebben laten in de lucht springen. De opperbevelhebber zwaait groo- ten lof toe aan de generaals Bosquet en Mac Mahonaan welke de grootste eer der be haalde zege toekomt. Uit de dépêche van admiraal Bruat blijkt dat de Fransche bom- bardeer-galjooten gestation neerd in de baai Streletska600 bommen hebben geworpen in het Quarantaine-fort en het fort Alexander, en dat deze beide werken een gelijk getal bommen van de Engelsche bombardeer-galjoo- len ontvingen dat in den nacht van den 8 op 9 September de stad Sebastopol in lichte laaije vlam stond dat de Quarantaine-batte- rijen onmiddellijk nadat de Russische verde digers ze hadden verlaten, in de lucht vlo gen en dat de Fransche troepen den 9 ’s morgens op de wallen der, naar het scheen, geheel verlatene stad stonden. Eene dépêche van admiraal Lyons aan de Britsche admira liteit, bevestigd al die berigten. De Constitutionnel laat zich aldus uit Zoo is dan onze voorspelling vervuld. De Russische vloot bestaat alleen nog in de her innering. De czaar heeft ze niet willen ver minderen zij is vernield vernield tot op het laatste schip. De stad zelve gaat in vlammen op voor de oogen der bezetting, en is op de zen oogenblik ongetwijfeld niet anders dan eene hoop asch en puin.” En wat zegt le Nordna den eersten indruk, te weeg gebragt door de gewiglige tijding? Wij laten de weinige regelen hier volgen Na de bemagtiging van het werk, dat men steeds den Malakoff-toren blijft noe men (eigenlijk het Korniloff-baslion) is de Russische opperbevelhebber tot het besluit ge komen geheel het zuiderdeel der vesting te ontruimen en zijne strijdkrachten op de noord zijde der baai van Sebastopol zamen te trek ken. Dit besluit was te voorzien. In de te genwoordige omstandigheden zou de bezetting van Sebastopol zich in nuttelooze pogingen hebben uitgeput, om eene hoop bloedig puin te behouden. Rusland zou het beste en eèlste van zijn bloed hebben opgeofferd, om eene stelling te behouden, die niet houdbaar was. Vorst Gortschakoffs besluit doet hem als een groot veldheer van veel energie kennen. Het redt Rusland uit de klem waarin het door eene valsche uitlegging van het punt van eer was gedreven. Het Russische leger, in het noorderdeel zaamgetrokken zal voortaan die eenheid van beweging en handeling bezitten, welke het tot dusverre miste. Zuid-Sebasto- pol is vervangen door Noord-Sebastopoleene geduchte stelling voorzien van tallooze vuur monden en die voortaan door een hecht zaam- gedrongen leger zal worden verdedigd. Het onpartijdige historieblad zal van de verdedi ging van Sebastopol, zoowel als van den aan val van Sebastopol spreken en aan de bele gerden zoowel als aan de belegeraars hun deel van zelfopoffering en hardnekkigen heldenmoed toekennen de geschiedenis zal regt doen we dervaren aan het besluit van vorst Gortscha- koff, waardoor deze, met het doen eener oo- genblikkelijke opoffering, en met vermijding van een uoodeloos bloedvergieten voor Rus land heeft weten te behouden een leger, ver hard door een jaar van strijd waarvan de weêrga in de militaire jaarboeken niet is te vindenen dat leger heeft weten te plaat sen in stellingen, die het in staat stellen, het overwigt te behouden.” Volgens de Times hebben de gealliëerden in de maand Augustus in 9 dagen niet min der dan 330,000 bommen en kogels tegen Se bastopol afgeschoten en de kosten van de Brit sche amunitie alleen bedroegen 500,000. p. st. Het is iets zeer gewoons dat de Russen bin nen 24 uren 4000 schoten afvuren en 600 bom men tegen een gedeelte der Britsche positie werpen. De te Konstantinopel ontvangene berig ten uit de Krim waren van 1 Sept, en hielden in dat de Russische bommen twee kruidma- gazijnen op den heuvel Branchion (vroeger de Groene Heuvel) hebben doen springen waar bij 150 man waren gedood of gekwetst. De brigade kurassiers van het Fransche leger maak te zich gereed naar Turkije terug te keeren. Uit een rapport van admiraal Bruat van 6 dezer blijkt, dat de gealliëerde vloten in de zee van Azof, van Temriank tot Dolga, 45 vis- schersdorpen 127 vaartuigen en talrijk visch- tuig hebben verwoest en vernieldwaardoor den vijand eene schade van eenige millioeneu is toegebragt. In de golf van Ublink zijn ove rigens groote hoeveelheden proviand verbrand. De Times zegtdat de Oostzeevloot op weg naar huis is en herhaalt daarbij hare klagten over de geringe uitkomstenwelke het verblijf dier geduchte zeemagt in de Oostzee dit jaar opgeleverd heeft. Voor iederen pen ning schadedie wij aldaar aan de Russische land- en zeemagt toebragten (zegt het blad) hebben wij zelven zekerlijk wel eene shilling uitgegeven. De verrigtingen onzer vloot zijn over het geheel zoo slecht gelukt, en hebben zulk een voorkomen van kinderachtigheid en kwaadaardigheiddat wij geen verslag daar van lezen kunnen zonder ons te schamen.” Van de vloot bij Nargen wordt d. d. 28 Aug. aan den Times geschreven«Naar men ver neemt, hebbeu de zoo even aangekomene kanon- neerbooten 4000 raketten van nieuwe en vrees- selijke constructie aan boord, wier dragt meer dan 7000 yards (21,000 voet) bedraagt, dus bijna tweemaal zoover dan die onzer grootste mortieren en gewone kanonnen,” BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 14 September. De opening van de vergadering der staten-generaalop maandag den 17 September, zal, volgens het daarvoor vastgestelde programma, met de gebruikelijke plegtigheid geschieden. Ten 1 uur zal de ko- ning van zijn paleis naar de vergaderplaats afrijden. Z. M. heeft tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaalgedurende de zit ting van 1833 1836, benoemd den heer mr. J. A. Philipse lid der kamer. Aan eenen particulieren brief uit ’s Hage ontleenen wij het volgende «Volgens alhier ontvangene tijdingen, bevindt zich H. M. de koningin thans in goeden wel stand te Friedrichshaven aan de Bodensee. H. M. wordt den 13 dezer te Stuttgart ver wacht.” Men meldt uit Groningen d. d. 8 Sept.: Heden heeft de heer prof. J. A. C. Rovers officiéél zijn besluit kenbaai- gemaakt, om aan de op hem gevallene keuze van hoogleeraar te Utrecht gevolg te geven. Ook bevestigt het zich, dat zijn ambtgenoot J. A. C. van Heusde voor zijne betrekking aan deze hoogeschool bedankt heeft. Bij arrest van het prov. geregtshof van Groningen van heden in hooger beroep ge wezen is de predikant Wte S. beklaag de ter zake van eenvoudigen diefstal, ontsla gen van alle regtsvervolging, en het condem- natoir vonnis der arrondissements-regtbank te Groningen van den 21 Junij 1833 vernietigd zijnde door het hof, op grond der verklarin gen van de a décharge opgeroepene getuigen, zoowel voor den eersten regter als in hooger beroep, aangenomen, dat de beklaagde, ten gevolge van ligchamelijke ongesteldheid om streeks den tijd des voorvals, zijn verstand niet magtig was, in die mate zelfs, dat hij mag worden vermoed niet te hebben geweten wat hij deedtoen hij zich de bedoelde voorwer pen toeeigende, en dat hij niet vrij is ge weest in zijnen wil en geen meester over zijne handelingen, en hij dus ook naar de wet daarvoor niet aansprakelijk koude zijn. Men meldt uil Assen d. d. 8 September Ten aanzien van den toestand van de wild baan in dit gewest, verneemt men, dat er over het algemeen vele hazen zijn, en zulks niettegenstaande den strengen winter, en dat het aantal patrijzen ook vrij voldoende zal zijn, hoewel niet in die mate als dat der hazen. De vooruitzigten der jagers in deze provincie zijn dus gunstig. SNEEKER ■A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1