NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. 75. WOENSDAG den 19 September. 10de Jaargang BINNEN- EN BUITENLAND. I teel dit geïmproviseerde volksfeest bij. van L 4 ken. ten C. T daarna stond evenwel gezegd en is met al hetgeen zich ver liet geheel geleek eene een en dezelfde Op verscheidene Jp i en in dat gisteren hadden wij weder den heldersten he mel. Naar men verneemt, zullen er dezer da gen een gedeelte der kavallerie en artillerie van het Pruissische leger met verlof worden gezonden en dien ten gevolge meer dan vier duizend paarden worden verkocht. Terwijl vele oorden van Middel-Italië dit jaar door cholera geteisterd zijn, is Rome van die bezoeking verschoond. Volgens berig- ten uit die stad van den 51 Augustus, is er door den vicaris, mgr. Patrizi eene openbare dankzegging uitgeschreven voor dat gunstbe wijs van de vlekkelooze maagd. Men verneemt, dat de Fransche regering besloten heeft, hare krijgsmagt te Rome weder aanzienlijk te versterken een maatregel, die door de vijandige houding van de Beide Sici— liën waarover ook Oostenrijk bekommerd is, noodzakelijk is geworden. Een deel van Spanje, voornamelijk de provincie Guadalaria, is ten gevolge van wolk breuken door overstroomingen geteisterd ge worden. Op verscheidene plaatsen steeg het deden het magazijn, de kruid- al de omliggende werken benevens man in de lucht springen. Daar- er dadelijk 40. De stukken en andere voorwerpen vlogen aan de steken, ging niet, gaan. Weinige uren schuurtje in vlam, daarin bevond, geheel tot op den grond brand. De bedoelde jongeling is sedert dien tijd spoorloos verdwenen. Men meldt uit Kampen d. d. 12 Sept; Sedert jl. zondag heeft de hier heerschende cho lera eene gunstige wending genomenwant of schoon nog eenige weinige reeds vroeger aan getasten zijn bezweken is het getal der nieuwe gevallen van weinig beteekenis. Opmerkelijk is het, dat het instructie-bataljon geheel is bevrijd geblevenhetwelk meerendeels aan de doelmatige verpleging is toe te schrijven. Men meldt uit Groningen d. d. 15 Sept: Men deelt ons nopens den koolzaadoogst in de ze provincie mede, dat het beschot van het koolzaad boven verwachting is uitgevallen in het Oldambten wel een vijfde boven tauxa- tie, en dat dit eveneens het geval is op het Hoogeland. Men kan derhalve den oogst van dit product in onze provincie groot noemen terwijl, bij den tegenwoordigen hoogen stand der prijzen van hetzelve, vele landbouwers nog besloten hebben, te zolderen en te specu leren. Men taxeert dat het koolzaad van dit jaar nog voor de helft bij de landbou wers aanwezig is. Men meldt uit Borschach d. d. 29 Aug. worden, water tot boven de eerste verdieping, veld- en tuinvruchten zijn vernield. Met betrekking tot het toetreden Spanje tot het Westersch verbond verneemt men dat de Spaansche regering de teruggave van Gibraltar zal vragen als vergelding voor het zenden barer troepen naar het oorlogstoo- neel. Reeds is gemeld, dat die teruggave door Engeland is aangeboden welk berigt echter bevestiging vereischt. Het dagblad le Languedocien behelst een uitvoerig betoog over de vooruitzigten van den Franschen wijnoogst in dit jaar, de slot som waarvan is, dat, in weerwil der voort durende droogte, door welke, bijaldien zij nog eenige weken aanhoudthet oïdium min der algemeen verdervend dan in de vorige jaren schijnt te zullen wezen, de prijzen der wijnen nogtans denkelijk, om verschillende oorzaken, niet aanmerkelijk zullen kunnen dalen. Jl. zondag hebben 200,000 menschen van 10 uur ’s morgens tot 5 uur’s namiddags, Saint-Cloud bezocht; de heenreis kon gemak kelijk worden afgelegd, doch de terugreis le verde niet weinig bezwaar op daar ieder op hetzelfde oogenblik huisw’aarts wilde keeren hetgeen echter eene onmogelijkheid was. Vijf stoombooten vier spoorwegen en 2000 rij tuigen hebben te naauwernood de bezoekers kunnen opnemen. In het departement der Maas der Vogesen zijn ernstige onlusten uitgebro- Te Bar-le-Duc moet vrij hevig gevoch- zijn. Twee naar Marseille bestemde ba taljons zijn, in plaats van derwaarts, naarde plaats van het oproer vertrokken. Tegen 21 Brusselsche bakkers is proces verbaal opgemaakt, ter zake, dat zij door coa litie en bedriegelijke middelen de prijzen van het brood hebben getracht te verhoogen. De ze bakkers zullen voor de regtbank zich heb ben te verantwoorden op de hun door het openbaar ministerie ten laste gelegde feilen. Niettegenstaande de prijs van het slagtvee aanmerkelijk is gedaald, heeft vooralsnog slechts één slager te Brussel zijne vleeschprijzen ver minderd. De koningin van Engeland heeft op het kasteel Balmoral in Schotland de tijding ont vangen van Sebastopols val. Onmiddellijk gaf zij bevel, deze tijding door het geschut-gebul- der bekend te maken. Prins Albert begaf zich naar den top van Graig-Hobham alwaar een monster-vreugdevuur werd ontstoken. Van alle kanten kwamen de hooglanders aangeloo- pen voorafgegaan door doedelzakspelersdie de nationale liederen deden hooren. Deze mannen dronken ruim wisky op de gezondheid der koningin en der gealliëerde legers. De prins van Wallis en prins Alfred hebben zich bij de menigte gevoegd. De koningin de hertogin van Kent en de dames van haar gevolg woonden op het balcon van het kas teel dit geïmproviseerde volksfeest bij. Het vreugdevuur verspreidde zeer verre zijn rood schijnsel, en de hoerah’s der Hooglanders en de salvo’s der musketten deden de echo’s der De menigte ging tegen mid- onder het zingen van God. In alle oorden des rijks is Een gedeelte van Oost-Zwitserland is zondag jl. door een verschrikkelijk onweder, verge zeld van eenen hevigen orkaan en wolkbreuken, bezocht. Te Gallon stortten de regenstroomen door de straten, zetteden hier en daar de onderste verdiepingen der huizen onder water verwoestten wegen bruggen, velden tuinen en beroofden twee menschen van het leven. Het meest werden geteisterd de omstreken van Borschach, Goldan Tubach enz. De herberg «Eiland Elba,” bij Steinach, werd door den vloed zoo ondermijnd dat ze geheel on bewoonbaar is geworden. In het dorp Stei nach stonden de meeste huizen 2 a 4 voet hoog onder wateren zeedie met de Bodenzee scheen geworden te zijn. plaatsen ontstond brand door den bliksem. Eene weduwe werd gedood. Na het onweder klaarde de lucht weder op en eergisteren en SNEEK, 18 September. Naar men verneemt, heeft de raad dezer gemeente, in zijne verga dering van den 17 dezer maand, besloten: tot afschaffing van de plaatselijke belasting op het gemaal, wat betreft de tarwe, daar die op de rogge reeds vroeger is afgeschaft, tot verhooging van de opcenten op de grondbelas ting en het personeel tot het maximum, van het buiten- en binnenlandsch gedistilleerd tot anderhalfmaal den rijks-accijnsen van den wijn en kunstwijn tot twaalf gulden het vat. Van den 8 tot en met den 14 dezer zijn in deze provincie 25 runderen aan de besmet telijke longziekte gestorven of afgemaakt; be dragende daardoor het gezamenlijk getal se dert 1 Januarij dezes jaars 1285. Z. M. heeft goedgevonden tot schoolop ziener in het achtste schooldistrict van deze provincie bij continuatie te benoemen den heer mr. H. U. Huguenin. Bij besluit van den 5 dezer heeft Z. M. eene staats-commissie benoemd, om op te spo ren en te overwegen de oorzaken den invloed en de middelen tot bedwang van de toenemen de circulatie van vreemde muntspeciën hier te lande, en om, onder mededeeling van de uit komsten van haar onderzoek, de maatregelen voor te stellen welke zij in het algemeen be lang raadzaam zal oordeelen. Z. M. heeft, bij besluit van 19'dezer, naar aanleiding van de wet van 19 Junij 1855, verminderd de regten op den invoer van aardappelen op 5 centen de 10 mudden van gierst op 1 cent de 100 pond; van rijst op 5 cent de 100 pd van paddy op 2 centen de 100 ponden; van tarwe, rogge, maïs, garst en mout, boekweit, haver, spelt, boonen en gort op 10 centen het last; en van brood, beschuit en meel op f 4.10 de 100 ponden; te rekenen van 1 October 1855 tot 51 Decem ber 1855, of tot daarin bij de wet op eene an dere wijze zal zijn voorzien. Als een bewijs in hoever het wanbedrijf van bedelarij tot grovere misdaden aanleiding kan geven diene het volgende Op den 7 September jl. vervoegde zich bij den landbouwer B. V., in de buurschap Ep- penzolder, gemeente Haaksbergen, een zekere in die gemeente meest rondzwervende jonge ling, oud van 12 tot 14 jaren, vragende om eene aalmoes. Op de weigering van dien landbou wer om daaraan te voldoen, nam hij eene drei gende houding aan, en eischte eene giftdaar hij anders een in de nabijheid staand schuur tje gevuld met brandstoffen toebehoorende genoemden landbouwer, in den brand zou- Men stoorde zich aan die bedrei- eu liet den bedelaar onvoldaan bergen trillen. dernacht uiteen eave the Queen. de overwinning met geestdrift gevierd. Terwijl de oorlog tegen Rusland met kracht gevoerd wordt, gaat de Engelsche re gering ijverig voort met het versterken van de kust aldaar te lande. Zoo is dezer dagen last gegeven om de verdedigingswerken aan den mond van de Tyne aanmerkelijk te verbeteren en uit te breiden. In de correspondentie uit het kamp loopende tot 1 Sept. vindt men eene belang rijke beschrijving van de geweldige ontplof fing, die in den nacht van 29 op 50 Aug. onder de Fransche bezetting van den Mame lon plaats vond 14,000 kardoezen kruid ont vlamden en kasten en ongeveer 200 van stierven schanskorven tot en onder de Engelschen, waarvan verschei dene hunner gewond werden. De Russen ga ven eenen luiden kreet, die dadelijk beantwoord werd door een hevig vuur uit het geschut der gealliëerden. Volgens eene particuliere telegrafische dé pêche in de Oest. Corr., zijn in den Malakoff- toren 27 officieren en 650 soldaten door de gealliëerden krijgsgevangen gemaakt. Maarschalk Pélissier heeft bij dépêche van den 11 berigt, dat 4500 gekwetste Franschen, waaronder 240 officieren in de ambulances zijn opgenomen en dat het cijfer der dooden nog onbekend is; de maarschalk denkt echter dat dit het derde deel van het aantal gekwet sten niet zal overtreffen. Vier a vijfhonderd Russische krijgsgevan genen, die, om uitgewisseld te worden, gisteren door Parijs trokken, werden in de voorstad Saint-Antoine op wijn en brood onthaald door de werklieden die juist bij den doortogt dier militairen aan hun optbijt zaten. De barri- cademannen, met het lot der ongelukkige sol daten bewogen b.ragten onderling geld bij een en gaven dit als teerpenning aan de Rus sen die met de Franschen dronken, terwijl deze den val van Sebastopol vrolijk vierden. De Morning Chronicle zegt in een arti kel over Sebastopols valo. a.Het verlies van een belangrijk deel der sterkste vesting, die zijne zuidelijke bezittingen verdedigt, zal voorzeker voor Rusland een groote slag zijn maar wij moeten ons niet door hersenschim men en begoochelingen laten medeslepen wat het gewigt van dit feit betreften wij voor ons gelooven niet, dat de ontruiming van Zuid-Sebastopol een einde aan den oorlog zal maken. Ongetwijfeld is aan Rusland eene diepe wonde geslagen; doch die wonde is pp verre na niet doodelijken zij zal Rusland, niet beletten, den krijg tegen de Westersche mogendheden vol te houden en door te zet ten. Dit is eene onbetwistbare waarheid, en daarop moeten wij ons voorbereiden. Andere rampen zijn er noodig, om Rusland er toe te brengen dat het den vrede vraagt. Zelfs zou het verlies van de gansche Krim daartoe niet kunnen leiden. Wil men dit resultaat, men brenge het tooneel des oorlogs tot Petersburg zelfKronstadt moet genomen worden dan SNEEKER COURANT t i r Alle 9

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1