NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 4 ZATURDAG 10de Jaargang. st® BINNEN- EN BUITENLAND. is alles r i L 1 t e r t 1 ja het eene zelfs min of meer mismaakt in weerwil van dezen zeer bedroevenden heeft hij ook met den voet leeren en behoeft in deze kunst almede geene kinderen van zijnen leeftijd te wij- 14) het Russische comité tot opwekking en be roering, onder Hertzen; 15) het genootschap der Slavische broederen, onder Hertzen en Sto- jewicz. De reeds bij herhaling besprokene zaak van den Engelschen consul te Keulen is thans haar einde nabij. De heer Curtis (die consul) en zijn secretaris, de heer Gray, zijn naar de correctionele regtbank te Keulen verwezen ter zake van zich te hebben schuldig gemaakt aan de onwettige aanwerving van manschappen voor rekening van Engeland. Eerlang zullen de beklaagden teregt staan daar het hun niets baatte, dat zij van het vonnis, waarbij zij ten correctionele werden verwezen in appèl wa ren gekomen. Eene verschrikkelijke hoos heeft zich in de omstreken van Kremsin Oostenrijk, ver toond. Al de bruggen en molens zijn wegge rukt bijna al de huizen aan de oevers van de Krems gelegen zijn ingestort of medegesleept, en deze heeft een nieuw bed gemaakt. De voortgang van het water was zoo snel dat vlugten onmogelijk werd, waardoor 50 a 40 per sonen het leven verloren. De gemeenschap is nog niet hersteld. Uit eene goede bron w'ordt gemeld, dat het geschil met Napels, onder bemiddeling van Oostenrijk, op den weg van vereffening is. Men verwacht eerlang de verheffing van generaal Pélissier tot den adelstand, met den titel van hertog van Sebastopol.” De vice-admiraal Bruatkommandant van de Fransche zeemagt in het Oosten is tot admiraal bevorderd. Niettegenstaande Bellemare krankzinnig is verklaardzal de instructieter zake van den door hem volbragten moordaanslagha ren geregelden loop hebben om tot de ze kerheid te geraken, dat die ongelukkige niet heeft gehandeld op ingeving en aanhitsing van medepligtigen die in het vol bezit van hun gezond verstand en derhalve meer schul dig dan de dader zouden zijn. Men leest in de Neue Preuss. Zeit. Hoezeer reeds onderscheidene malen uitwis seling van krijgsgevangenen tusschen Frankrijk en Rusland heeft plaats gehadis de overeen komst te dier zake eerst voor wminige dagen door Rusland en de Westersche mogendheden ge- teekend geworden. Het iniatief tot bedoelde uitwisseling ging van Frankrijk uit, dat reeds bij den aanvang van den oorlog het voorstel daartoe aan Rusland deed. Onmiddellijk werd dit voorstel door Rusland aangenomen, en, in overeenstemming met de Fransche regering oordeelde het Russische bewind, dat het niet noodig was, het sluiten der overeenkomst af te wachten om tot de uitvoering van den maat regel over te gaan. Beide mogendheden be ijverden zich toen, bepalingen vast te stellen, ten einde het lot der gevangenen zoo drage lijk mogelijk te maken. De Fransche regering weet, dat de Fransche krijgsgevangenen met de meeste menschlievendheid in Rusland be handeld worden en men moet tot hare eere zeggen dat in Frankrijk de Russische gevan genen eene even goede behandeling ondervin den. De uitwisseling der gevangenen tusschen Rusland en Engeland zal ook eerstdaags aan vangen. Die uitwisseling zal te Libau in Koer land geschieden. Uit Londen schrijft men ons, dat de Deensche vertegenwoordiger die, zoo als men weet, voor de belangen der Rus sische onderdanen in Engeland zorgt, geene redenen heeft, tevreden te zijn over de En- gelsche regering, in alles wat de aangelegen heden der Russische krijgsgevangenen betreft.” In goed onderrigte kringen wordt vefrze- kerddat de keizer van Rusland aan den ko- ning van Pruissen per telegraaf den val van Sebastopol heeft berigt, met bijvoeging in de dépêche dat geenerlei verandering is gekomen in zijn vast besluit, om geene voorwaarden aan te nemen die zouden kunnen strekken om Ruslands eer en aanzien te verkleinen en zijne stelling als groote mogendheid in gevaar te brengen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat, hoewel de berigten van Sebastopol aldaar eenen diepen iudruk hebben gemaakt, evenwel niets doet vooronderstellen, dat Pruissen onder den in- SNEEK 21 September. De najaars-paarde- markt alhier op gisteren was zeer druk bezocht, terwijl de paarden over het algemeen hoog in prijs waren zelfs tot ƒ500 veulens golden ƒ100 en daarboven enters en anderhalfjarige tot ƒ200. Er waren omstreeks 250 paarden ter markt Men meldt uit ’sGravenhage d. d. 17 Sept.: De koning heeft heden de zitting van de staten- generaal geopend. In de daarbij uitgesprokene troonrede komt o. a. voor dat Z. M. zich ver heugt te kunnen mededeelen dat onze be trekkingen met andere mogendheden zich ken merken door welwillendheid en vriendschap pelijke gezindheid. Te midden van den oor log, waarin onderscheidene met ons bevriende staten zijn gewikkeld blijven wij het stelsel van strikte onzijdigheid vasthouden. Onze land en zeemagt verwerven voortdurend aanspraak op goedkeuring. Wijders geeft Z. M. te ken nen dat de noodwendig gewordene vermeer dering van materieel voor de marine een voor werp blijft van de ernstige zorg der regering, terwijl de gunstige staat der geldmiddelen van den slaat toelaat, om voort te gaan met del ging van schuld. Het vaderland, sprak Z. M. o. a. wijders, houdt bij vernieuwing den blik op ons gevestigd en verwacht van ons goede vruchten. De voortdurende orde en welstand beschamen die uitzigten niet. Too- nen wij de zegeningen te w’aarderen die de Almagtige ons zoo dierbaar vaderland schenkt.” Ten slotte verklaarde Z. M. deze zitting der staten-generaal voor geopend. Z. M. heeft uit een drietal kandidaten den heer jr. mr. D. T. Gevers van Endegeest tot voorzitter van de tweede kamer der sta ten-generaal benoemd. De kamer zou op den 20 dezer, ’s namiddags 2 ure, zitting houden. In de zitting van de eerste kamer der staten-generaal op 18 dezer is ingekomen een koninklijk besluit, houdende bevel dat de vreemdeling de Géést als gevaarlijk voor de publieke rust, binnen veertien dagen het land moet verlaten. Het Staatsblad no. 120 behelst een kon. besluit van 15 Sept. 1855, houdende, dat de dag van het in werking treden der overeen komstop 29 Maart 1855 met Frankrijk ge sloten tot wering van den nadruk van weten schappelijke en letterkundige werken bepaald wordt op den 20 September 1855. Naar wij met zekerheid vernemen zul len de miliciens van de ligting 1854, welke gedurende zes maanden in den wapenhandel zijn geoefend den 1 October met groot ver lof naar hunne haardsteden terugkeeren. Bij de plaatselijka commissie van genees kundig toevoorzigt te Amsterdam zijn van den 9 tol en met den 15 September 1855 als cho- leralijders aangegeven: 71 mannen en 71 vrou wen te zamen 142 personen waarvan in het hospitaal zijn opgenomen 15 mannen en 19 vrouwen. Overleden 62 mannen en 75 vrou wente zamen 155 personen; daarvan in het hospitaal 9 mannen en 15 vrouwen van daar uitgegaan 15 mannen en 17 vrouwen; blijven aldaar dus in behandeling 27 personen. Naar men verneemt, is de persoon K. geattacheerde aan de Nederlandsche handelmaat schappij die zich voor eenigen tijd met eene aanzienlijke geldswaarde aan blanco wissels uit de voeten had gemaakt, te New-York ge arresteerd. Men berigt het volgende: Om in de sedert lang bestaande behoefte te Appingadam te voorzien, ten einde in den winter door middel van 'werkverschaffing den vlijtigen ar beider eerlijk zijn brood te kunnen laten ver dienen is door bijna alle ingezetenen dier gemeente vrijwillig ongeveer 5000 bijeenge- bragt, en eene commissie benoemd, om nu reeds maatregelen te nemenopdat in den aanstaanden winter de vlijtige man niet uit armoede behoeve te bedelen en het voor den luijen of onbeschaamden vrager en doorbren ger een middel zij om hem tot zijn’ pligt te brengen dooi' de onvermijdelijke keuze tus schen gebrek lijden of werken. Sedert ge- ruirneu tijd wordt aldaar niet meer gebedeld en daarop een streng toezigt gehouden de diaconiën, ofschoon geene middelen hebben de om in het onderhoud van hare armen te voorzien ontvangen geene subsidiën en heb ben zich nu reeds jaren lang door vrijwillige liefdegiften staande gehouden. Na ingewonnen berigten op de herhaalde klagten tegen de ondernemers W. Visscher A. Visscher en A. Kiesbrinkte Zwolle is hunne vergunning voor eene wagendienst tus schen Leeuwarden en Meppel en omgekeerd bij beschikking van 19 September, ingetrok ken in te gaan met den derden October aan staande. In het Nieuws- en .Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen leest men het volgende Te Marialoop, in Oost-Vlaanderen is een be- wonderenswaardig kind aanwezig, L. Lampaert geheeten en thans 11 jaar oud. Dit jongsken heeft geene armen en weet zich bij gebrek daarvan, met de voeten te behelpen. Sints twee maanden bevindt hij zich op eene kant- werk-schoolen overtreft nu reeds zijne 20 me- de-leerlingen in het maken van de witste en fraaiste kant. Deze uitslag is te treffender, daar ook zijne beenen gansch niet volkomen zijn, is; toestand schrijven voor ken. Men leest in de N.-Brabanter het volgen de Heden voormiddag (17 Sept.) trok vol gens gewoonte de Eindhovensche processie naar Meerveldhoven gekomen achter Blaarthem buiten de kom der gemeente, werden ver schillende sieraden voor den dag gehaald en door sommige jongelingen en meisjesallen op het sierlijkst uitgedost, gedragen dezelve be stonden in een kruisbeeld, twee groote en on derscheidene kleine vaten etc.; de processie trok onder bidden en zingen van godvruchti ge liederen door tot in de nabijheid der ka pel; daar werd een sierlijk Lieven-Vrouwen- beeld door verschillende jonge dochters gedra gen waarop de officier van justitie te Eind hoven zich bij den troep voegde en de Heden aankondigde, dat eene dergelijke optogt in strijd met de wet wras. Na de namen van den eerw. heer rector (welke eenvoudig in zijne toga gekleed was) en van de processiemeester en de door het volk gezongene liederen te heb ben opgeteekendheeft Z. Ed. de processie in de verte gevolgd en in de kapel de godsdienst oefeningen welke waarlijk stichtend waren bijgewoond. De terugtogt heeft op dezelfde wijze plaats gehad als de optogt, en in de volmaaktste orde afgeloopen.” Uit de Langstraat wordt de wensch te kennen gegeven dat ook aldaar eene afdee- ling voor de uitbreiding van Gods Koningrijk op aarde moge w’orden opgerigt, en dat hare werkzaamheden zich ook onder de gedoopte Heidenen in die landstreek mogen uitstrekken. Er blijven slechts 25 beschuldigden we gens deelneming aan de onlusten in de pro vincie Namen in staat van arrest. Zij zullen voor de correctionele regtbank te Namen te regt staan. De meest gecomprorniteerde is Ge rard, eigenaar eener steengroeve, die met ee- nige Fransche socialisten uit de Fransche grens steden in betrekking is geweest. De Neue Preuss. Zeit. noemt de volgen de genootschappen w'ier bestaan alleen ten doel heeft Europa in eenen staat van omwen teling te brengen 1) Het centraal Duitsch de mocratisch comité, onder Kinkel, Ruge en Ronge; 2) het geheim socialistisch comité, on der Mark 5) het genootschap der Oostenrijk- sche aanhitsers, onder Tusenau; 4) het Hon- gaarsch nationaal comité, onder Kossuth; 5) het Magyaarsch republikeinsch comité, onder Pezerel 6) het Italiaansch nationale comité, ouder Mazzini en Saffi 7) «de ware demo cratie,” onder Ledru Rollin; 8) de omwen teling,” onder Louis Blanc 9) het militair republikeinsch comité, onder Charras 10) de fractie Victor Hugo; 11) de Poolsche letter kundige vereeniging 12) het Poolsche comi té, onder Worcel 15) het genootschap der Poolsche socialisten, onder Sawaszkiewitsch SNEEKER i i 5 t 1 1 5 3 COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1