NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. tók 1855. No. 77. WOENSDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER DONDERDAG DEN 27 SEPTEMBER 1855, des middags ten twaalf uur. PUNTEN TER BEHANDELING. van de gemeente-begrooting BINKEN- EN BUITENLAND. I Egypte, geruststellend ar- over voor de gemeenten te wijzen een bepaald gelijk getal opcen- op de hoofdsom van den rijks-accijns op en buitenlandsch gedistilleerd en geene andere belastingen geheven mogen de bedrag zijn ingevoerd. De gronden voor het verzoek zijn 1) beperking van het misbruik van den ster ken drank daar de kleine verkoopplaats moei jelijker zou kunnen bestaan 2) wering van den sluikhandel, dewijl, bij algemeene invoe ring der belasting tot een gelijk bedrag, meer eenheid van prijs zal ontstaan en de prikkel tot sluikerij derhalve verloren gaat 5) dat we ring van den sluikhandel in gedistilleerd voor de gemeenten waar de belasting bestaat, ver- hooging van inkomsten ten gevolge zal heb ben, en dat daardoor belastingen op eerste le vensbehoeften of verminderdof opgeheven zullen kunnen worden. Men meldt uit Zwolle d. d. 20 Sept.: Heden middag ten één uur beeft het provin ciaal geregtshof in Overijssel in eene buiten gewone civiele teregtzitting uitspraak gedaan in zake van I. F. Warninck R. K. priester en pastoor te Borne, aangeklaagd van in het openbaar godsdienstplegtigheden te hebben verrigt en daardoor in strijd met de wet ge handeld te hebben. Het hof heeft bij deszelfs arrest beslist 1°. dat voldoende blijkt, dat de zaak te Al- ontwerp tot wijziging staatsbegrooting pen een een begrooting tucht en schepen. In de zitting van den 21 dezer heeft'de mi nister van financiën daartoe door den koning gemagtigd de staatsbegrooting voor 1856 voor gedragen. In deze zitting heeft de voorzitter herin nerd dat in handen van commission tot on derzoek zijn gesteld: 1.) de opgaven nopens den verkoop van domeinen in 1851; 2) de inlich tingen ten aanzien yan kerkelijke pensioenen en 5) de staatsrekening van 1852. De beraadslaging over het voorstel van den heer Rochussen, tot het instellen van een par lementair onderzoek nopens de middelen ter wering van het misbruik van den sterken drank, zal worden voortgezet. In de plaats van jhr. W. Boreel van Hogelanden benoemd tot commissaris des ko- nings in de provincie Zuid-Hollandis in hel kiesdistrict ’s Gravenhage tot lid van de tweede kamer der staten-generaal verkozen de heer Groen van Prinsterermet 547 van de 1069 stemmen. De heer Gevers Deynoot ver kreeg 477 stemmen. Van den 15 tot en met den 21 dezer zijn in deze provincie 56 runderen aan de besmet telijke longziekte gestorven of afgemaakt; be dragende daardoor het gezamenlijk getal se dert 1 Januarij dezes jaars 1520. Wij vernemen, dat de schier bij iederen paardenliefhebber, althans bij eiken bemin naar en bezoeker van harddraverijen in Ne derland als bekwaam pikeur bekende Jan Pie ter Oepkes de Boer dezer dagen in 68jarigen ouderdom te Dordrecht is overleden. Z. K. H. prins Frederik der Nederlan den is jl. zaturdag avond naar Petersburg ver trokken ten einde zijne gemalin en zijne dochter bet eerst naar Berlijn te vergezellen, waar zij omstreeks de helft der maand Octo ber zullen teruggekeerd zijn. De minister van financiën heeft de amb tenaren bij de directe belastingen, in-en uit gaande regten en accijnsen aangeschreven dat zij noch hunne bedienden zich mogen be lasten met het opmaken van rekwesten of re- clamatiën, in zake van directe belastingen van derden. De chefs der corpsen hebbenonder dag- teekening van den llden dezer, van het mi nisterie van oorlog de magtiging ontvangen om aan de miliciens der ligling van 1852 de vergunning tot het aangaan van een huwe lijk uit te reiken, onder bepaling, dat de be- Missive betrekkelijk het verzoek van de trek schippers van Leeuwarden omtrent het varen op dingsdagen. Besluit, houdende magtiging tot herziening van het reglement en vrachtlijst voor het beurtveer van Hindelopen. Missive betrekkelijk het adres van K. For tuin benevens het adres zelf. Adres van Ebe Kramer, tot opheffing het octrooigeld van het Zwolsche veer. Adres van S. Blom om verhooging zijner jaarwedde als loopbode. Aanbieding van de gemeente-begrooting dienst 1856. Suppletoir kohier van de honden. SNEEK, 25 September. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van den 20 dezer heeft de voorzitter mededeeling ge daan o. a. van zes koninklijke boodschappen, ten geleide van: 1) tien ontwerpen van wet tot het verleenen van naturalisatie 2) een van hoofdstuk IV der voor 1854; 5) twintig ontwer- tot het verleenen van naturalisatie 4) tot regeling der banken van leening5) tot verhooging van hoofdstuk V der staats- voor 1855 en 6) een omtrent de de huishouding op de koopvaardij- melo aangebragt en behandeld is ter burger lijke teregtzitting der regtbank aldaar dat ook het vonnis van den eersten regter moet geacht worden ter burgerlijke teregtzitting te zijn uitgesproken, doch dat de woorden, in het hoofd van dat vonnis voorkomende, »regt- doende in strafzaken,” zijn erronneus 2°. dat het Roomsch-Katholieke kerkhof te Borne in den zin der wet niet is eene be - slotene plaats, uit hoofde van de geringe hoogte en het doorzigtig latwerk der poort, zich vóór dat kerkhof bevindende hoezeer dan ook overigens de beukenheg, waarmede het verder is omgevengenoegzaam isom in den zin der grondwet eene beslotene plaat. daar te stellen, dat is eene zoodanige, waar hetgeen daar binnen voorvalt, is onttrokken aan het oog van dengenedie zich buiten bevindt 5°. dat de eerste regter verkeerdelijk den beklaagde heeft ontslagen van alle regtsver- volging, vermits in deze burgerlijke zaak niet te pas komt een onderzoek naar de vraag; of hij met opzet, dan wel uit onwetendheid de wet heeft overtreden. Diensvolgens heeft het hof het vonnis van den eersten regter vernietigd en op nieuw regtdoende verklaarddat de beklaagde in strijd heeft gehandeld met de wet, en hem veroordeeld in alle de kosten der procedure. Door het gemeentebestuur van Amersfoort is den 17 September uitdeeling gedaan van de ingekomene gelden ter zake van den watersnood. Het meerendeel der betrokkene personen tot de behoeftigen behoorende ontving nagenoeg het geheele bedrag van de opgegevene schade. Met genoegen neemt men thans onder de Roomsch-Katholieke bevolking van Baden den geest van verdraagzaamheid waarwaar van men dezer dagen te Baden-Baden een sprekend bewijs heeft gezien. Eerst sedert kort had zich aldaar eene kleine Protestant- sche gemeente gevormd, die, bij gemis van een eigen locaalhare godsdienstoefeningen in eene der Roomsche kerken hield, welke haar door het gemeentebestuur was ten ge- bruike gegeven. Thans heeft dit, bijna uit sluitend uit Katholieken bestaande, bestuur hun een gepast terrein alsmede het noodige hout tot het bouwen eener eigene kerk ge schonken, van welke voor eenige dagen de eerste steen op eene plegtige wijze is gelegd. Een blad van Genève gewaagde onlangs van een plan tot oprigting eener Sardinisch- Katholieke kerk. VVerd dat verwezenlijkt dan zou het Katholicismus van Sardinië zich van den paus onafhankelijk verklaren een sy- nodaal-bestuuronder bescherming der rege ring, invoeren; den ongebuwden staat der geestelijkheid en eene menigte andere mis bruiken der Roomsche kerk opheffen enz. Zoodanig plan, zegt het bedoelde blad, cir culeert onder de pastoors in Savoyedie, ontevreden over de vijandige gezindheid des pausen tegen Sardinië en over de ophitsingen der ultramontaansche pers, het oogenblik ge schikt achten om het te kunnen verwezen lijken en zich der volksbeweging aan te slui ten. De Moniteur bevat een tikel over den voorraad van graan en over de middelen, om den aanyoer van buitenlands gemakkelijk te maken ter aanvulling van het deficit, hetwelk geschat wordt op 7 millioen hectoliters van de 82 millioen, welke Frank rijk gewoonlijk oplevert. Saïd-pacha, de onderkoning van Egypte, is op zijne reis van Alexandrië naar Frank rijk, op de hoogte van Malta ziek geworden. Op dat eiland werd hij volgens de jongste berigten verpleegd, en, na hersteld te zijn, zou hij het verlaten om naar Egypte terug te keerenzonder aan zijne voorgenomene reis ver der gevolg te geven. Keizer Napoleon heeft aan Abd-el-Kader vergunning verleend, te Damascus zijn ver blijf te vestigen. Deze beschikking is het ge volg van een onderhoud dat de ex-emir met den keizer had, en w’aarin hij hem onder het oog heeft gebragtdat het hem onmogelijk is, te Brussa te wonen sedert die stad door eene aardbeving zoo verschrikkelijk geteisterd is. langhebbenden indien zij schuld op het kl. en rep. fonds mogten hebben, die dienen aan te zuiveren, en om voorts aan zoodanige mili ciens, die buiten staat zijn aan die voorwaar de te kunnen voldoen, almede de toestemming te geven wanneer hun onvermogen om de schuld aan te zuiveren door een bewijs van de bevoegde autoriteit wordt gestaafd. Volgens eeu berigt van Zr. Ms. consul- generaal te Port-au-Prince, dd. 26 Augustus jl. is de oogst van koffij dit jaar op Haïti vrij gunstig geweest. Van 1 Aug. 1854 tot op 1 Aug. jl. heeft het aan de regering onge veer 10 millioen ponden opgebragt, zoodat de oogst ongeveer 50 millioen ponden heeft opge leverd. De nieuwe oogst begint, in kleine hoe veelheid, uit het zuiden des rijks binnen te komen. De invoeren zijn gedurende het jaar aanzienlijk geweest, hetgeen eene groote da ling der prijzen van de handelsartikelen ver oorzaakt. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 19 Sept.: Men verneemt, dat onze stadgenoot, de heer A. A. Meijsenheijm Knipscheer, na veelvuldige proeven eenen electromagnetischen telegraaf heeft vervaardigd, welke door zijne eenvoudigheid boven andere zal uitmunten. Het geheel zou bestaan uit een koperen plaat je, waarop de letters van het alphabet zijn gegraveerd. Op dit plaatje behoeft men slechts even te tikken met een koperen stiftje, om de verlangde letter op uren afstands over te brengen. Deze uitvinding zal zeker de be langstelling wekken van deskundigen enzoo zij proefhoudend wordt bevonden aan de te legraphic groote voordeelen kunnen aanbieden. Volgens een der dagbladen zouden de geleerden die uitgenoodigd zijn de verta ling van het Oude Testament op zich te ne men de volgende zijn: prof. Kennen, den Pentateuch Josua Daniël Jona; ds. Vol lenhoven Richteren Ruth ds. Weijers,Sa- muël prof. Veth Koningen KroniekenJob; ds. Ott, Ezra, Nehemia, Esther, Klaagliede- deren, Hooglied; ds. Vorstman, Psalmen; prof. Valelon, Spreuken; prof. Van Gilse EzechiëlPrediker; prof. Roorda, Jesaia Je- remia, Micha Habakuk prof. Rutgers, Ho sea Nahum Zephanja Haggaï Maleachi prof. JuynbollJoëlAmos Obadja en Za- charia. Mogten sommigen van hen voor de hun aangebodene taak bedanken, alsdan heeft men het oog geslagen op de heeren Hoekstra, Van Leeuwen en Laurillard. In eene in het laatst van Augustus jl. te Rotterdam gehoudene vergadering van burge meesters van vele gemeenten in Zuid-Holland, is een adres aan den koning vastgesteld en ge- teekend waarbij verzocht is, om, met wijzi ging van de betrokkene artikelen der gemeen tewet, als eerste belasting aan ten het binnen- dat L worden, vóór dat die opcenten tot het bepaal- SNEEKER i 5 l 5 S.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1