NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1888. No. 78. den 29 September. ZATURDAG "afkondiging. rijk liï SNEEKER DIHIIWHIIIIMDIIIIII daar ven een zeer COURANT. I de mogelijkheid hebben bewezen was, om steenkolen door die van turf te Op eene grootere schaal zullen de- worden voortgezetwelke van jagt Bij koninklijk besluit van den 10 dezer is bepaald dat in de gemeente Dockum eene kamer van koophandel en fabrijken zal wor- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SISEEK maken hiermede bekend, dat door den Raad is vastgesteld het supple toir kohier van belasting op de binnen de gemeente Sneek, gehouden wordende Honden, voor den jare 1835, waarvan de heffing is goedgekeurd bij Zijner Majesleits besluit van den 4 Julij 1835, no. 2G en dat hetzelve van heden af, gedurende 8 dagen ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. En opdat zulks kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en in de Snee- ker Courant geplaatst. Sneek den 28 September 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd WtllDl. De Secretaris HACIA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat op de Secretarie dezer Stad, voor een ieder ter inza ge is nedergelegd en in afschrift tegen beta ling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld de aan den Raad aangebodene ge meen te-begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den jare 1856. Sneek den 28 September 1833. Burgemeester en Welhouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris HAGA. Voor eenigen tijd is reeds melding ge maakt van eene spijsinrigting te Linden bij Hannover, waar arbeiders en handwerkslieden tegen een zeer matigen prijs spijzen kunnen bekomen. Deze inrigting, waar in de laatste dagen gemiddeld 2100 portiên daags werden uitgereikt, is kortelings in oogenschouw ge nomen door eene commissie uit Bremen, waar men voornemens is, eene gelijksoortige inrig ting tot stand te brengen. In de inrigting te Linden maakt men o. a. gebruik van werktuig om aardappels te schillen dat de aandacht trekt. In bet Bremer Handelsblad vindt men een belangrijk artikel over eenige oorzaken welke de duurte der levensmiddelen en be paaldelijk van het graan in de laatste jaren hebben veroorzaakt. Die oorzaken zijn o. a. volgens den schrijver: 1) oorlog; 2) middel matige oogsten 5) vrije invoer van granen in Engeland; 4) veeteelt; 3) brandewijn-stoke- I rijen; 6) aardappelziekte. Voorts worden nog als oorzaken van de tegenwoordige booge prij zen van alle granen genoemd de vermeerde ring der bevolking hooge prijzen der landen en de meerdere rijkdom der landbouwers, waardoor deze in de gelegenheid zijn met hun ne producten te speculeren de overdreveue gunstige berigten over den uitslag van den oogst, die later gewoonlijk eene zoo veel te grootere duurte na zich slepen de vermeer dering van het in omloop zijnde geld, enz. Hoe de graanprijzen voor het vervolg zullen zijn aldus gaat de schrijver verder voort is niet vooraf te bepalen zooveel mag echter worden voorspeld dat aan goedkoope prijzen vooreerst niet gedacht kan worden, zelfs wan neer de nieuwe oogst aan dien van het vori ge jaar gelijk is, en ook de aardappelziekte geenen verderen voortgang maakt. Zoolang de oorlog met zijne blokkades van de rijkste korenlanden voortduurt, zullen ook de prij zen altijd hoog blijven. In de stad Hannover mogen de korenhan delaars in het groot, op de markt niet met ben die voor de dagelijksche consumlie koopen concurreren ten gevolge waarvan onderschei dene korenkoopers in het groot, door de policie van de markt zijn verwijderd. Zij hebben zich daarover bij de regering des lands be klaagd. De policie in Hannover heeft de waar schuwing openbaar gemaakt, dat zich dit jaar in de rogge aldaar veel moederkoren bevindt, dat zeer nadeelig voor de gezondheid is, en zijn aan molenaars en bakkers ten dien op- zigle maatregelen van voorzigtigheid aanbevo len. De bisschop van Arras, van Boulogne en van St. Omer heeft een mandement uitgevaar digd bij gelegenheid van de inneming van Se bastopol. Die geestelijke ziet er een bijzonder teeken van Gods barmhartighied over Frank rijk in dat een handvol dapperen, geheele I legerscharen van barbaren versloegen.” Ook wenscht de prelaat, dat de heilige moeder en getrouwe beschermvrouw van Frank- voor de behaalde overwinning gehuldigd gebeden ten hemel gezonden worden hen, den gevestigd, zamengesteld uit de gemeenten Dockum, OostdongeradeelWestdongeradeel en Kollummerland en Nieuw-Kruisland. Op de begrooling van het departement van Hervormde eeredienst wordt voor 1836 meer aangevraagd f 1073 voor predikants-trac- tementen ƒ7000 voor nieuwe standplaatsen en f 400 voor hulpdienst, te zamen ƒ8475. Op den 24 dezer heeft te Amsterdam op bet raadhuis de publieke aanbesteding plaats gehad van het maken der fundering voor het op te rigten gedenkteeken aan den volksgeest in Nederland in 1850 en 1851 op den Dam, waarvan aannemer is geworden de heer W. M. de Bruyn j r.voor de som van ƒ5600. Het gedenkteeken zal in Augustus 1836 ge reed moeten zijn. Bij de plaatselijke commissie van genees kundig toevoorzigt te Amsterdam zijn van den 16 tot en met den 22 September 1835 als cho- leralijders aangegeven 79 mannen en 71 vrou wen te zamen 130 personen; waarvan in bet hospitaal zijn opgenomen 19 mannen en 9 vrouwen. Overleden 65 mannen en 59 vrou wen te zamen 102 personen daarvan in het hospitaal 7 mannen en 2 vrouwen van uitgegaan 15 mannen en 8 vrouwen; blij alzoo daar in behandeling 25 personen. Men meldt uit Amsterdam d. d. 21 Sept. Wij vernemen, dat de proefnemingen met de turf-coake van de Dedemsvaartwelke den 15 dezer op de Holl. Belg, ijzeren weg geno men zijn, zoo als in Duitschland reeds erkend coake van vervangen, ze proefnemingen ongetwijfeld dezelfde resultaten zullen ople veren als op de Berlijn-Hamburger en op de Wurtembergsche spoorwegen. Andere proe ven alhier genomen in ovens, waar houtsko len gebruikt werden, hebben eveneens bewe zen dat de turf-coake, de houtskoolwelke zeer duur is kan vervangen enzoo als zij aan de Dedemsvaart wordt gefabriceerd, ee ne bezuiniging van bijna 80 pCt. oplevert. Bij inzage van het ontwerp van wet houdende vaststelling van het derde hoofd stuk der staatsbegrooting heeft het, zegt de 's Gravenhaagsche Nieuwsbode onze aandacht getrokken dat het bedrag der schadeloosstel ling aan de leden van de tweede kamer der staten-generaal zes duizend gulden hooger is beraamd dan het vorige jaar zoodat de rege ring eene vermeerdering van het getal leden met drie schijnt op het oog te hebben. Zr. Ms. fregat Doggersbank komman- dant W. Stort aan boord waarvan zich be vindt Z. K. H. de prins van Oranje, zal, uit de Middellandsche zee komende, naar Tene- riffe en Madera gaan en daarna in Texel bin nenvallen. Naar wij vernemen hebben 155 predi kanten der Hervormde kerk in Nederland te zamen eene overeenkomst gemaakt of een ver bond geslotenom de Gereformeerde leer te handhaven en te verkondigen in woord en geschrift, en zich niet te laten afschrikken door de synode der Nederlandsche Hervorm de kerkdie volgens hen de leer tegen staat en verloochent, maar zullen zij de reglementen en verordeningen, gemaakt door deze synode, zooals zij nu bestaat, in gee nen deele nakomen en opvolgen. {Pr. Dr. en Asser Cour.) De heer I. F. Warninck R. K. priester en pastoor te Borne, heeft zich bij akte van den 21 jl. in cassatie voorzien tegen het arrest van het provinciaal geregtshof in Overijssel van 20 dezer, waarbij hij, ter zake van het verrigten van openbare godsdienst-plegtigbeden op eene niet bestolene plaats, is verklaard te hebben gehandeld in strijd met de wet, en veroordeeld in de kosten der procedure. Het openbaar ministerie heeft, na die aantee- kening door den veroordeelde, zich mede te gen dat arrest in cassatie voorzien. Den 24 dezer zou voor het hof van N.-Holland de bekende zaak tegen Jhr. M. Salvador en K. Fongers worden voortgezet op verzoek der appellanten is de verdere be handeling uilgesleld tot 1 Oct. e‘. k. I en er voor hen, die in den noodlottigen strijd het leven verloren.” Een woekeraar te Poitiers tot 5000 fr. boete veroordeeldheeft appel aangeleekend van dit vonnis, dat in hooger beroep vernie tigd is met veroordeeling van den appellant tot eene gevangenisstraf van twee maanden en 20,000 fr. boete. Aan de Deutsche Allg. Zeit. wordt uit Weenen geschreven Om een einde te ma ken aan de pogingen tot werving voor bet En- gelsche vreemden-legioen die de regering zijn ter oore gekomen en voornamelijk geschieden in de grensprovinciën van het rijk, is eene som van 100 dukaten in goud uitgeloofd voor ieder, die zulk een’ werver in handen der be voegde magt overlevert.” Volgens de Triersche Zeitung zal kei zer Napoleon zijn neef prins Napoleon, ver gezeld van vijf generaals, afvaardigen, om na mens hem den koning van Pruissen op diens togt door de Rijnprovincie te Saarbrucken te begroeten. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK., 28 September. Door hh. gedepu teerde staten van Friesland is, bij resolutie van den 18 dezer, no. 18 aan G. de Ruiter, logementhouder alhier, concessie verleendtot wederopzeggings toe tot het aanleggen van eene postwagendienst van Sneek over Bols- ward naar Harlingen en terug, lot den ver voer van passagiers en goederen in verband met de stoombootdiensten varende tusschen Harlingen en Amsterdam. Men meldt uit Harlingen d. d. 22 Sept. In een en hetzelfde huisgezin niet ver van deze stad, stierven gisteren en in den vori- gen nacht een vader met vijf zijner kinde ren. De vrouw ligt nog ziek en is met twee kinderen nog in leven. Aan cholerawaar van onze stad en omstreken nog steeds be vrijd bleven valt hier weinig te denken en naar men zegt zou spijs uit onvertind ko peren kookgereedschap deze noodlottige uit werking gehad hebben. Met 51 tegen 18 stemmen heeft de twee de kamer der staten-generaal in hare zitting van den 23 dezer beslist dat de heer Bots, door de aanneming zijner herbenoeming tot kantonregter heeft opgehouden lid der kamer te zijn. De regering heeft een ontwerp ingediend tot wijziging van het hoofdstuk voor de kos ten der justitie op de begrooling van 1834. De geregtskosten worden daarbij vermeerderd met ƒ24,000, veelal ter zake van de menig vuldige vervolging, naar luid der beslaande wet op de jagt en de visscherij en de daar door te weeggebragte uitgaven. Andere on derwerpen zijn met een nog hooger bedrag vermeerderd. Eene tweede voordragt betreft eene verhoo- ging van de kosten van hel departement van justitie over het loopende jaar 1833 met ƒ93,820, wegens het onderhoud van de ge vangenen, het bewaren en transporteren van deze, en wat daartoe betrekking heeft voor namelijk ter zake van de aanhoudende duurte der levensmiddelen. Men verneemt, dat gedurende de thans geopende zitting van de staten-generaaleene wet zal worden voorgedragen, ter wijziging de bestaande wet op de uitoefening der en visscherij.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1