NIEUWS- EN ADTERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. 79. WOENSDAG j den 3 October. w 10de Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. 1 binnenlandsche r van Sebastopol heeft chef de volgende dagorder van binnenlandsche van de heeren Noorden- W. Meiling, te ’s Gravenhage zijnde de zuivere op- door hen ten voordeele der er moge- ontwerp in te het lager on- van de aan de Leidsche hoogeschool aan- geleerdheid genomen. Te Amsterdam zijn van 25 tot en met 29 September jl. als choleralijders aangegeven 95 mannen en 97 vrouwen, zamen 192 per sonen overleden 70 mannen en 59 vrouwen zamen 129 personen; bleven in het hospitaal in behandeling 50 personen. de huishouding dijschepenen sioenfonds. Eene nieuwe wet op de nationale mi litie is ontworpen en zal vermoedelijk eer lang aan de staten-generaal kunnen worden aangeboden. Al wordt evenwel dit ontwerp tot wet verheven, het tijdstip, waarop de nieuwe bepalingen zullen in werking treden, zal niet zoo nabij zijn of het jaar 1856 zal voor een - De Naar Woolwich is last gezondenom eene groote hoeveelheid wollen dekens, on doordringbare kapotjassen waterdigte laar zen kagchels en houten huizen naarde Krim in te laden. Na de bemagtiging de generaal en uitgevaardigd Soldaten Sebastopol is gevallen de be magtiging van den Malakoff-toren heeft zij nen val beslist. Eigenhandig heeft de vij and zijne geduchte verdedigingswerken doen springen; zijne stad, zijne magazijnen, zijne militaire inrigtingen in brand gestoken en het overige zijner schepen in de haven doen zin ken. Het bolwerk der Russische magt in de Zwarte zee bestaat niet meer. Deze uitkom sten zijt gij niet alleen verschuldigd aan uwen bruischenden moed maar ook aan uwe on tembare geestkracht en aan uwe volharding, gedurende een langdurig beleg van elf maan den. Nooit had de artillerie te land en ter zee, nooit had de genie, nooit had de infan terie over zoodanige hinderpalen te zegepra len nooit hebben ook deze wapenen meer dapperheid, meer kunde, meer vastberaden heid aan den dag gelegd. De bemagtiging van Sebastopol zal u eeuwig tot eer verstrek ken. Deze onmetelijke zege breidt onze stel- lihg in de Krim uit en maakt die meer vrij. Zij zal gedoogen dat de manschappen der ligtingen die afgelost hadden moeten worden en die gebleven zijn, naar hunne haardste den naar hunne familiën kunnen wederkee- reu. Ik zeg hun, namens den keizer, dank nemen van de tijding, dat Sebastopol door de Russen ontruimd is, aan de dranklustige voor bijgangers verscheidene vaten wijn ten beste. Te Manchester is jl. zaturdag eene tentoon stelling van fraaije jonge kinderen gehouden er waren nagenoeg 500 mededingers naar de uitgeloofde prijzen en 5000 personen hadden 1 a 2 sh. en treé-geld betaald om als toeschou wers de zonderlinge vertooning temogen bij- wonen onder de behaalde prijzen verwierf de kleinzoon van een voormalig parlementslid een’ zilveren theepotonlangs is te Boston, in Lincolnshire, eene soortgelijke tentoonstelling gehouden. De bezigheid aan het postkantoor te Londen was den 24 Sept, buitengewoon groot. Behalve de gewone brievenmalen kwam die van Australië met 720,000 nieuwsbladen. De aflevering der brieven in den ochtend geschiedde dien ten gevolge één uur later. De Nederl. Stoompost geeft de volgende beschrijving van het monster-uurwerkver vaardigd door F. Denten bestemd voor den toren van het parlementsgebouw te Londen. De uurwijzer heeft 22 voeten diameter, zijn de de grootste, welke ter wereld bekend is. De minuutwijzer doorloopt elke halve minuut eene ruimte van 7 duimen de slinger is 15 voeten langde klok heeft 8 voeten hoogte, en 9 voeten diameter, en weegt 14 a 15 ton; de hamer weegt 4 centenaars. De grootste der klokken, die alle kwartieren slaat weegt 51/, ton. Al de kloken nemen gezamenlijk eene ruimte in, 8 maal grooter dan volledig klok kenspel eener hoofdkerk. De raderen zijn van gegoten ijzer. Het uurwerk loopt 8 da gen dat van het speelwek 7‘/a dag. Het ophouden van het laatste gedurende den lial- ven dag, wijst aan dat het uurwerk moet worden opgewonden. Bijkans twee uren worden alleen aan het oprollen der draden van den tamboer voor het uurwerk besteed. Op den spoorweg tusschen Philadelphia en Nieuw-York is den 29sten Aug. jl. een on geluk voorgevallen waarbij 24 personen gedood en 69 gewond zijn. De Herald meldt bij deze gelegenheid, dat op de Noord-Amerikaansche banen door ongelukken in het jaar 1855 niet minder dan 254 personen gedood en 496 ge wond zijn; in 1854 196 en 589. Het berigt, dat Pruissen aan deWester- sche mogendheden heeft gevraagdof deze thans het tijdstip geschikt achten tot hervat ting der vredesonderhandelingen en dat de kabinetten van Parijs en Londen een ontken nend antwoord hebben gegegeven wordt door de Neue Preuss. Zeit. tegengesproken. groot deel zijn verloopen. Wekker wil onderrigt zijn dat ernstig gedacht wordt om zoo spoedig lijk aan de staten-generaal een dienen nopens de regeling van derwijs gewijzigd naar de wenschen tweede kamer, uitgedrukt in haar voorloopig verslag. Bij het departement zaken is ontvangen dorp en C. eene som van ƒ825.58, brengst van eene ongelukkigen door den watersnooduitgege- vene plaatvoorstellende Episode uit den wa tersnood. Bij het departement van zaken is ontvangen van den minister van ma rine eene som van f 771.08'/2 zijnde het be drag der afgestane gelden door de equipagiën van Zr. Ms. brik de Arend en de schooners de Wesp en Adder zich in de West-Indiën bevindende, ten behoeve van de noodlijden den door den jongslen watersnood hier te lande. De minister van oorlog heeft bepaald dat aan de tamboers hoornblazers en trom petters bij de corpsen even als aan andere oudgediende soldaten die zich door goed ge drag onderscheiden, kleine binnenlandsche ver loven met behoud van soldij zal mogen wor den verleend. Bij het departement van koloniën is, in eenen brief met onleesbaar postmerk, ontvan gen eene som van ƒ2500 aan Nederlandsch ■bankpapier voor en ten behoeve van 's lands kas in Oost-Indië." Met genoegen vernemen wij zegt de 's Gravenhaag sche Nieuwsbodedat de regering voorgesteld heeftonder anderen 4000 bij te dragen tot de oprigtingvan een metalen stand beeld van den uitvinder der boekdrukkunst. De wel-eerw. heer dr. J. J. Prins leer- aar bij de Hervormde gemeente te Rotterdam heeft de benoeming tot hoogleeraar in de god- In de op 27 der vorige maand gehoude- ue maandelijksche vergadering der Amster- damsche afdeeling van de Nederlandsche ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank hield de heer H. Zeeman eene belangwekken de rede, waarin hij op het voorbeeld van Saphir, de wereld beschouwde als eene apo theek, geneesmiddelen voor alle maatschappe lijke kwalen bevattende indien slechts de medicijnmeester bij de toepassing er van met juistheid en beradenheid te werk ga. Door eene treffende geschiedenis trachtte hij zijnen talrijke hoorders een en ander aanschouwe lijk te maken en oogstte ten slotte de wel verdiende toejuiching der aanwezigen. Ver volgens nam de fungerende president, dr. H. Fabius, het woord, om, na een krachtig en ernstig woord betreffende de afschaffing tot allen gerigt te hebben deze bijeenkomst te sluiten. Men meldt uit Meppel d. d. 26 Sept. Vele vette varkens van deze streken worden tegenwoordig niet meer naar Harlingen en zoo vervolgens naar Londen vervoerd maar naar Hasselt en verder met de stoomboot naar Duitschland wij kennen kooplieden die de zer dagen op eens 50 a 40 vette varkens der waarts hebben verzonden, waaronder eenigen van ƒ140 a ƒ150. Men meldt uit Dedemsvaart d. d. 25 Sept.: Het overheerlijke herfstweder is allergunstigst voor de inzameling der laatgezaaide boekweit. Algemeen hoort men, dat de oogst alle ver wachting overtreft. Dit is zeer verblijdend voor eene plaats als deze, daar het welgelukken van dit verbouw veler bekommeringen voor den winter wegneemtwanneer hier voor de arbeidende klasse weinig valt te verdienen en zulks te meer, terwijl de aardappelen hier algemeen minder gunstig uitvallen. De gisting der gemoederen in Frankrijk, ten gevolge de hooge broodprijzen neemt toe, en doet de eene of andere uitbarsting duch ten. Te Parijs en in alle andere voorname steden wordt de ontevredenheid der bevolking bereids door menige manifestatie kenbaar. Zoo heeft men in de hoofdstad op het eiland St. Louis papieren aangeplakt gevonden waaróp geschreven stond Het brood voor vier stui vers of lood! Ook te Metz waren papie ren aangeplakt, beschreven met de woorden: Het brood voor twaalf stuivers of de guil lotine Op eenige Fransche spoorwegen b. v. op die van Straatsburg, wordt aan de passagiers een uur voor het station, waar men ophoudt om te eten, gevraagd, of zij er gebruik van zullen maken alsdan wordt er door den tele graaf berigt van gegeven, en bij hunne aan komst vinden zij alles naar de bestelling ge reed. Het is eene navolging van hetgeen in Noord-Amerika plaats heeft. De Moniteur bevat feen keizerlijk besluit, waarbij de invoer van granen meel en aard appelen wederom wordt vrijgesteld. Bij het bezoek dat de kiezer eenige da gen geleden met de keizerin aan de te Rueil verpleegde gewonden van het Oostersche leger bragtmerkte Z. M. op, dat een’soldaat ont brak en verlangde de reden hiervan te weten waarop men den kiezer toefluisterde, dat de af wezige dooi- schrootvuur zoo deerlijk verminkt wasdat hij zich het genoegen om HH. MM. te zien ontzegd had uit vrees, dat zijn gezigt nadeelige gevolgen voor de keizerin mogt heb ben. De keizer was hierdoor zoo getroffen dat hij den soldaat den volgenden dag bij zich deed komen en hem het ridderkruis van het Legioen van Eer schonk. Te Havre is een adjudant van den kei zer van Haïti aangekomen, om zich met zijn gevolg, bestaande uit drie jonge Negers, naar Parijs te begeven. Een wijnkooper te Metz gaf, bij het ver- SNEEK 2 October. Van den 22 tot en met den 28 September jl. zijn in deze provincie 52 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor be> gezamenlijk getal sedert 1 Januarij dezes jaars 1552. In de vergadering van den gemeente raad te Leeuwarden den 27 Sept, jl., is tot stedelijke archivarius aldaar benoemd de heer W. Eekhoff. Ten einde de ondernemers der wagen- dienst tusschen Meppel en Leeuwarden in de gelegenheid te stellen zich wegens de te gen hen ingebragte klagten nader te verant woorden heeft de minister van binnenland sche zaken de intrekking der vergunning voor die dienst welke was bepaald op den 5 Oc tober aanstaandeuitgesteld tot den 5 Nov. 1855. Aangaande het berigt uit Harlingen, be treffende het huisgezin van negen personen waarin volgens het berigt in ons vorig no. de vader en vijf kinderen waren overleden, meldt men dat thans ook de moeder is be zweken zoodat er nu nog slechts twee kin deren één van 10 jaren en één van 7 we ken overig zijn. Het eerst verspreide ge rucht, alsof vergiftiging door koperen keu kengereedschap oorzaak zou zijn wordt thans algemeen tegengesproken, zoodat het wel de gelijk de cholera is die zich aldaar voor het eerst alzoo vertoont. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben den 27 Sept, onder zocht de wetsontwerpen 1°. tot regeling van en de tucht op de koopvaar- 2°. tot regeling op het pen- SNEEKER r COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1