NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I II !k 10de Jaargang. 1855. No. 80. den 6 October. ZATURDAG f W I vF z fe o BINNEN- EN BUITENLAND. WH® i j van het Goudsch wij onzen lezers niet te de over nommer den van het huzaren SNEEK, 5 October. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben op den 1 dezer een’ aanvang gemaakt met het onderzoek van de ontwerpen van web, uitma kende de staatsbegrooting voor 1856. Het laatstelijk aan de tweede kamer der staten-generaal van regeringswege aangeboden wets-ontwerp, tot regeling der banken van lee- ning, bevat 45 artikelen en is vergezeld van eene memorie van toelichting. De volgende zijn de voornaamste bepalingen De banken van leening zijn inrigtingen van openbaar nut, bevoegd, om als zedelijke lig— chamen te ageren. De reglementen der be staande banken moeten door de gemeenteraden herzien en aan ’s konings goedkeuring onder worpen of anders gesloten worden. De ban ken worden, onder toezigt van het gemeente bestuur, beheerd door een onbezoldigd bestuur, waarvan de leden onderling niet mogen zijn bloed- of aanverwanten tot den vierden graad. De banken kunnen ieder ook van ’s rijks we: ge worden onderzocht. De begroetingen en rekeningen der banken zijn aan de goedkeuring der gemeenteraden on derworpen. Inbrengers bij banken worden al leen met ’s konings goedkeuring benoemdter wijl met ’s konings vergunning ook hulpkan toren kunnen worden opgerigt. De renten, van de pandgevers te heffen mogen niet boo ger zijn dan noodig is tot bestrijding der on vermijdelijke uitgaven en renten van het ge bezigde kapitaal. Overigens mag van de pand gevers niets geheven worden. De banken ver goeden schade voor gebrek aan voorzorg ten aanzien der panden. Terwijl in de voorgedragene wet op de middelen de accijns op het gemaal en het ton- negeld der zeeschepen zijn weggevallen, is daarentegen de accijns op de suiker zoodanig verhoogd, dat de opbrengst daarvan (hoofdsom opcenten en collectief zegel) tot 2 millioen gul dens is opgevoerd. Verder zijn de opcenten op het binnen- en buitenl. gedistilleerd met 12, en de grondbelasting, het personeelde pa tenten de wijn, de zegel-, rigistratie-grif fie- hypotheek- en successieregten en het regt van waarborg met 6 opcenten verhoogd. Voor het personeel en de patenten zullen die meerdere opcenten eerst met 1° Mei worden geheven. Men berigtdat de minister van binnen- landsche zaken f 60,000 als subsidie, te beta len in drie jaren, toegestaan heeft tol het gra ven van een kanaal van Coevorden naarAne; zoodat eindelijk een werk tot stand zal ko men waaraan sedert eeuwen behoefte was zoo wegens communicatie als ter afwatering en ter spoedige ontginning der veenen. Indien wij wel onderrigt zijn, dan is de minister van binnenlandsche zaken niet zoo vreemd van het denkbeeld om eene wijziging in de kieswet voor te stellen als wordt be weerd. (Zondagsbl.) Z. M. de koning heeft keizer Napoleon en keizer Alexander benoemd tot grootkruisen van de Militaire Willems-orde. Men verneemt, dat Zr. Ms. gezant te Rome, de graaf de Liederkerke Beaufort, de zer dagen aldaar aan de cholera is overleden. Naar men verneemt zal er in den loop van de maand November aanstaande een exa men, ter bevordering van ondêr-officieren der infanterie, kavalerie en artillerie tot officier, bijaldien daartoe- geschikte personen gevonden mogten worden te Breda worden gehouden. Men meldt uit ’s Gravenhaged. d. I October: Zondag morgen ten 11 uur zal in de Engelsche kerk door den wel-eerw. heer ds. Brine, eene plegtige dankzegging gehou den worden voor de roemrijke overwinningen, door het Engelsche leger bij Sebastopol be haald. De volgende opmerking Kronijkske meenen i j moeten onthouden: De Provinciale Friesche Courantjuichen den val van Sebastopol geeft, in haar van 27 dezer [Sept, jl.] o. a. als re- hare blijdschap op: dat het Kruis van den Verlosser nu niet de Halve-Maan zal ver dringen van de Sophia-kerk Zoo blijkt op nieuw dat de liberalen niet enkel ongods dienstig zijn, maar bepaaldelijk strijd voeren tegen het Christendom en dus in de eerste, plaats tegen het Protestantisme.” Niet Frankrijk is het, dat in de Krim heeft gezegevierd; l'Univers leert ons, dat het de kerk is, wier zege eens moet volkomen gemaakt worden door de verheerlijking der natiën die haar hebben gediend, door de ver nedering en verlaging van dezulken die haar hebben vervolgd.” Te vergeefs heeft het ket- tersche Engeland, de getrouwe bondgenoot, bewijzen van moed gegeven; het vond geene genade in de oogen der Jezuïten. Hun ge woon orgaan laat op eene soort van voorspel ling, in 1850 door l'Echo du Mont-Blanc gedaan volgen: Frankrijk voor alles en daarna Oostenrijk waren aangewezen als de natiën wier roem bijzonder verbonden zou zijn aan dien der kerk. Wat de natiën be treft, die vernederd moesten worden, zul len wij ons voor heden vergenoegen met Rus land te noemen.” Het blad eindigt met te zeggen dat Frankrijk het voornaamste werk tuig zal zijn voor den vrede der kerk, indien het, door gelukkiger ingeving bezield, van zijne zaak alles verwijdert wat haar zou kunnen bezoedelen of besmetten. Men meldt uit Zwolle, d. d. 1 October: Men verneemt nader dat de procureur-gene- raal bij het provinciaal geregtshof in Overijs sel besloten heeft, om in het arrest van bet hof van den 20 September 1855, in de zaak van den pastoor J. F. Warnink, te Borne, te berusten en zich alzoo niet te bedienen van het middel van cassatie tegen hetzelvezoodat de hooge raad alleen over de door den bekl. voorgestelde cassatie zal hebben te oordeelen. Men verneemt, dat de heer van Vuu- ren vroeger pastoor te Varik, op den 25 Sept, als lidmaat der Hervormde kerk te Opijen be vestigd is na vooraf belijdenis des geloofs af gelegd te 1‘ebben. Men meldt uit Groningen d. d. 29 Sept.: Gedurende het verblijf van den koning van Pruissen in de Rijn-provincie, heeft hij last gegevendat in al de steden van dat ge west voor den aanstaanden w'inter inrigtingen zullen worden tot stand gebragt, om de ar men tot zeer geringe prijzen soep te verschaf fen. De kosten zullen gedeeltelijk door den staat worden gedragen. Met genoegen heeft men gezien, dat het nieuwe manifest van Maz zini, Kossuth en Ledru-Rollin door niet één’ der Duitsche democraten onderteekend is. Over het algemeen schijnt het, dat de Duitsche re volutionaire partij jan lieverlede van het staatkundig tooneel verdwijnt. Dezer dagen is de aiderman Salomons belijdende de Israëlitische godsdiensttot lord mayor van Londen voor het volgende jaar ge kozen. Men zal zich herinneren dat de hr. Salomons, toen hij tot afgevaardigde in het parlement voor het district Greenwich was benoemdgeene zitting kon nemen omdat hij weigerde, den eed af te leggen volgens het bestaande formulier. In Westminster heeft dézer dagen eene moeder, door verregaande ligtzinnigheid haar kind met jenever den dood berokkend. Ter wijl zij ten haren huize met eenige barer ken nissen dien drank overmatig gebruikte gaf zij het kind een weinig daarvan in eenen thee lepel en de zonderlinge gebaren Welke het ongelukkige wicht maakteveroorzaakten aan die ontaarde vrouwen een groot vermaakwes halve de moeder met het toedienen van jene ver voortging totdat haar kind bijna eene hal ve pint daarvan binnen had. Weldra vertoon den zich de treurige gevolgen daarvan en het kind werd naar het hospitaal gebragt, waar alle vereischte middelen tot herstelling te ver geefs werden aangewend, zoodat het weinige uren later overleed. Eene particuliere correspondentie uit Pa rijs van 28 Sept, behelst o. a. het volgende: Wat den keizer betreft, deze is somber, en sommige personen beweren, dat hij ziek is; zeker is het, dat hij zich sedert eenige dagen niet in het openbaar vertoont.» Ook de be volking hoopt weinig in de toekomst, en het gouvernement vreestdat de socialisten de stemming des volks te baat nemen, om eenen algemeenen opstand te bewerken. De heer S. Marei, fabrijkant te Rouaan, die veertig personen als werklieden in dienst heeft, heeft aan dezen den 24 der jl. maand kennis gegeven dat bij hun te beginnen van dien dagzal vergoeden het hooger bedrag van den broodprijs boven 25 centimes het pond, onverschillig hoeveel daarboven de prijs mogt stijgen en hoe lang de duurte mogt aanhou den. Daarbij is het verbruik op twee pond daags per hoofd bepaald. Dezer dagen is de paketboot l'Euphrate van Konstantinopel te Marseille binnengeloo- pen. De berigten van daar zijn van 24 Sept. Prins Czartoryski was in die stad aangeko men. Uit de Krim wordt van de 22 gemeld, dat de Russen een hevig vuur op de stad Se bastopol rigtten dat echter door de Fransche batterijen werd beantwoord. De Fransche be zetting in die vesting wordt dagelijks sterker. Generaal Mac-Mahon is met het kommando van het reserve-corps belast. Het 8ste reg. en de 6de en 8ste afd. dragonders zijn naar Eupatoria vertrokken. Tusschen vorst Gortschakolf en maarschalk Pélissier be staat eene drukke gemeenschap. De Londensche Observer berigtdat de opperbevelhebbers der gealliëeerde legers gee ne dépêche meer zullen zenden, dan wanneer eenig belangrijk feit in de Krim zal zijn voor gevallen. Zij zijn besloten, den vijand te ver volgen totdat deze eene nederlaag geleden en de Krim ontruimd zal hebben. Keizer Alexander, vergezeld van zijne broeders de grootvorsten Nicolaas en Michael, hebben den 20 Sept. Odessa verlaten en zijn den 25 dier maand te Nicolaïew aangekomen. Generaal vorst Gortschakoff heeftbij dag order van 15 Sept. aan zijn leger de ontrui ming van Sebastopol aaugekondigd en daarin tevens de omstandigheden uiteengezetdie eene langere verdediging der stad onmogelijk maakten. Het is (volgens eene Berlijusche dépêche aan Dat de choleradie zich ook hier ter stede sedert eene maand vertoond heeft geenen grooten voortgang heeft, blijkt uit de opga ve, dat er in dien tijd 41 ziektegevallen zijn voorgekomen, waarvan 22 doodelijk, terwijl 15 zieken nog in behandeling en dus 4 her steld zijn. Uit Eindhoven meldt men d. d. 29 Sept.: Op specialen last van den procureur-generaal te ’s Bosch, van den 28 dezer is door den offi cier dier regtbank eene vervolging ingesteld tegen den weleerw. heer A. van MoorselR.K. priester en de heeren C. Schampers en G. Her- wegh allen wonende te Eindhoven de eerste als geleider en de twee overigen als processie- meesters van de Eindhovensche processie naar Meerveldhoven heden zijn zij door den offi cier gedagvaard, om op maandag den 15 Oc tober ek. voor de burgerlijke kamer dezer regt bank te verschijnen ter zake van zich te heb ben schuldig gemaakt aan openbare godsdienst oefening op den publieken weg, onder de ge meente Gestel (te Blaarthem) en ouder de ge meente Veldhoven (te Meerveldhoven), en wel op den 15 September jl. Een afschuwelijk geval heeft plaats ge had te Lauterberg, in het Hannoversche, waar eene moeder hare achtjarige stiefdochter onder een nietsbeteekenend voorwendsel zoo erg heeft mishandeld dat het arme kind aan de gevol gen is overleden. Eene poging der ontaarde moeder, om zich aan de justitie te onttrek ken door zich in een’ put te verdrinken is mislukt. In het Fuldasche heerschtin onder scheidene gemeenten ten platten lande, de hon- ger-typhus die als een gevolg van de duur te der levensmiddelen en het gebrek aan ver dienste, reeds geheele huisgezinnen weggerukt heeft. De regering heeft onderscheidene maat regelen genomen om in de dringendste be hoeften te voorzien. Dr. Markus lijfarts van den keizer van Rusland, is te Weenen aangekomen met gewigtige dépêches voor den Ru?sischen ge zant aldaar. SNEEKER I L COURANT. I 11' ill)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1