NIEUWS- EN ADVERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1853. No. 81. den 10 October. WOENSDAG I 10de Jaargang - I BINNEN- EN BUITENLAND. 2 n d V r r r y >aar- dat dus ont- alle daarop deze reden, - y DIIDIIIIBIIf Itf^l BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend, dat de Doorvaart hij de Oosterpoortsbrug alhier voor alle schepen weder is GEOPEND. burgemeester en PE ethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris f IIAGA. van Europa uitgenoodigdom de bekwaamste ingenieurs naar zijn land af te vaardigen ten einde hem met raad te dienen bij de volvoe ring van zijn plan, om de landëngte van Suez door te graven. Ook ons gouvernement heeft zulk eene uitnoodiging ontvangen; want hoe Nederland ook soms in den vreemde verguisd en versmaad wordt, loochenen kan meu het niet dat ons land vooral mag bogen op het bezit van zeer bekwame waterbouwkundigen. Den hoofd-ingenieur Conrad is door ons gou vernement de hoogstvereerende taak opgedra gen om naar Egypte te gaan, ten einde het groote en heilzame plan van den onderkoning te helpen verwezenlijken. Men verneemt dat die geachte ambtenaar de reis derwaarts zal aanvaarden, en in het begin van het volgende jaar hoopt terug te keeren. Het bijbelgenootschap te Londen geeft thans een Protestantsch blad in de Spaansche taal uit, getiteld: el AUm dat in groote hoe veelheden kosteloos in Spanje verspreid wordt alw’aar het te CorunhaAlicante en Malaga wordt ingevoerd. De heeren Baird en comp. zijn verleden jaar met de werklieden aan hunne zeer uit gebreide ijzersmelterijen in de nabijhied van Glasgow, overeengekomen om een’ stuiver per ton extra te betalen voor het ijzer dat geleverd wordt door de fornuizen waar werk lieden arbeiden die geenen sterken drank gebruiken. De uitkomst heeft geleerddat deze overeenkomst voordeelig was voor beide partijen daar de hoeveelheid ijzer, die bin nen een’ gegeven’ tijd werd opgeleverd, veel aanzienlijker dan de vroegere blpek te zijn. De firma de Lisle, Janvrin en de Lisle, bankiers te Londen heeft hare betalingen ge staaktmet een passief van 400,000 p. st. In eene circulaire aan hunne schuldeischers be- rigten die heeren dat hun toestand een ge volg is van aanzienlijke vooruitbetalingen op Kanadasche ondernemingen. De Scotsman verhaalt het volgende geval Vóór achttien maanden ontving een zeeofficier, die van Greenock, in Schotland, naar Mel bourne vertrekken zoude van eene familie te Greenock eene kat, die hij met zich aan boord nam. Het vaartuig leed schipbreuk op de kust van Ierlandmaar de lieden van de equipage en de passagiers werden gered. De officier bragt ook zijne kat aan land en liet die op eene hoeve, op korten afstand van de plaats, waar het schip gestrand was. Men oordeele over de verbazing der familie, aan welke de kat behoord hadtoen zij eenige maanden na de schipbreuk in het huis barer oude meesters te Greenock terug kwam. Hoe was zij van Ier land naar Schotland over de zee gekomen Dit is een geheim gebleven. Per telegraaf is uit Madrid van den 1 de zer berigt ontvangen dat de koningin den dag te voren aldaar is aangekomen dat op eerst- genoemdeu dag de cortes weder zijn vergaderd geweest en de minister van financiën hun de begrooting voor 1836 benevens verscheidene financiële wetsontwerpen heeft voorgelegd en voorts, dat de cholera op nieuw vele ver woestingen aanrigt. Jl. dingsdag ontving prins Napoleon in het paleis royal de commissie voor het ban ketdat de Fransche en buitenlandsche in zenders voornemens zijn hem aan te bieden. De prins uitte den wensch dat in plaats van het banket een avondpartijtje mogt worden gegeven, en het saldo der ingeschrevene som men onder de armen verdeeld, daar het doel, al de inzenders als ware het op een familie feest te vereenigen op deze wijze toch zou worden bereikt. ’De leden der commissie ant woordden dadelijk dat zij des te meer be reid zijn aan ’s prinsen verlangen te voldoen, daar zij overtuigd waren, dat alle inschrijvers volgaarne aan het door hem voorgestelde lief dewerk zullen deelnemen. Men verneemt uit goede bron dat ko ningin Victoria en prins Albert zich hebben bereid verklaard, op uitnoodiging van keizer Napoleon als peter en meter te staan bij den doop van den keizerlijken telg wiens geboor te in Januarij 1836 wordt tegemoet gezien. De keizerin bevindt zich in goeden welstand. SNEEK, 9 October. Van den 29 September tot en met den 3 dezer zijn in deze provincie 53 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Januarij dezes jaars 1387. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van 3 dezer zijn achtervolgens aangenomen de aanhangige wets-ontwerpen tot naturalisatie. Vervolgens is de kamer tot No vember as. uiteengegaan. Het rapport der commissie van de twee de kamerbetreffende het voorstel van den heer Rochussen tot het instellen van een on derzoek (enquête} omtrent het misbruik van sterken drankis thans openbaar gemaakt. Het voorstel heeft vele bezwaren ontmoetzoo wel ten opzigte van het gemis aan eene naauw- keurige omschrijving van bet onderwerp des onderzoeksals ten opzigte van den aard en het karakter eener parlementaire enquête, die alleen bestemd kan zijn om twijfelachtige punten van wetgeving op te helderen. Er waren leden, die er iets stuitends in vonden, dat het voorstel uitsluitend van het gebruik van jenever spreekt en het al dan niet toe genomen verbruik van wijn en andere geest rijke dranken onder de hoogere standen en de gegoede burgerklasse geheel ter zijde laat. An dere leden beweerdendat een der meest werkzame middelen, om de neiging tot het ge bruik van sterken drank tegen te gaan gele gen is in eene gemakkelijke verkrijgb; heid der levensbehoeften en i’, heffing dier levensbehoeften van drukkende belastingen ook om zich zeer aanbeveelt. Bij anderen is de vraag gerezen, of dronkenschap niet als een misdrijf beschouwd en gestraft moet worden, en of de wetgever niet iets behoort te doen tot weg neming van het maar al te algemeen heer- schend denkbeeld, dat, bij het plegen van misdrijf in dronkenschap, eene verzachtende omstandigheid is gelegen. Het in te stellen onderzoek zou bovendien eene goede uitwer king hebben door de aandacht der regering te vestigen op hetgeen van hare zijde, zonder tusschenkomst der wetgeving, tot het te keer gaan van het gebruik en misbruik van sterken drank te doen ware. Daarbij noemde men het afschaffen der uitdeelingen van jenever aan de zeelieden het tegengaan van het gebruik van dien drank bij de landmagt en in ’s rijks werkplaatsen de zorg, dat niet, zoo als thans bijna algemeen plaats vindt, tolgaarders en sluiswachters tevens tappers zijn, enz. De meerderheid echter was van oordeel, dat zal de maatschappelijke kwaal, die het hier geldt krachtig en met vrucht worden bestre den dan, naar hare innige overtuiging, de strijd van het volk zelf moet uitgaan. Zede- delijke invloed beroep op godsdienstige over tuiging, verbeteringen meer algemeene versprei ding van het volksonderwijs zullen tot het te keer gaan van het misbruik van sterken drank oneindig meer vermogen dan wetsbepalingen. Verbodswetten zouden daarenboven wel ver re van aan het doel te beantwoorden het misbruik kunnen bevorderen. Wetsbepalin gen zullen steeds onvermogend zijn, om volks ondeugden uit te roeijen en in de zeden des volks eene afdoende verbetering te brengen. Het gewigt dezer bedenkingen is geenszins ge heel ontkend, maar daarbij is opgemerkt, dat het geheel afwijzen van het voorstel eene na- deelige werking zoude hebben en zelfs de ka mer builen hare schuld, in een verkeerd dag licht zoude stellen dat het aan de volks vertegenwoordiging voegt, om, wanneer het een of ander onderwerp de belangstelling der natie in hooge mate opwekt, zich geenszins vreemd daaraan te betoonen maar zoo veel mo gelijk den stroom der openbare meening te leiden. Ons wordt medegedeeld, dat in het nieu we ontwerp van wet op de regterlijke orga nisatie waarvan de aanbieding aan de sta ten-generaal eiken dag tegemoet gezien wordt het volgende zou bepaald zijn In plaatsen waar geregtshoven zijn, worden de arrondis- sements-reglbanken opgeheven. De kanton- geregten worden tot twee verminderd zoo- dat twee ineensmelten. De procureurs ver vallen en zullen de regten verkrijgen van een advocaat, om te mogen pleiten, zonder nieu we aanstelling. (Pr. Dr. en Asser Cour.} Uit Leeuwarden wordt gemeld Naar wij met leedwezen vernemen heeft zich de cho lera ook binnen deze stad vertoonden zijn van de 4 aangetasten 5 overleden. Wij zouden niet dadelijk van de zaak hebben melding ge maaktzoo er niet reeds, gelijk gewoonlijk in soortgelijke omstandigheden overdrevene ge ruchten van in omloop waren. Onze, mede- deeling zal dus, naar wij geloovenveeleer tot geruststelling, dan tot het opwekken van on gerustheid strekken. Er bestaat wederom gelegenheid tot op leiding en oefening van telegrafisten voor de dienst van den rijkstelegraaf. Na vergelijkend onderzoek, dat den 11 Dec. ek. en volgende dagen te ’s Gravenhage zal plaats hebben wordt een aantal van hoogstens 12 leerlingen toege- lalen om op nader aan te wijzen plaatsen ouderrigt te ontvangen. De leerlingen ont vangen eene bezoldiging van één gulden daags, en kunnen, na voldoende blijken van geschikt heid gegeven te hebben dingen naar de be trekking van telegrafist der 3de klasse op eene jaarwedde van ƒ600. De belanghebbenden moeten zich vóór den 20 November ek. bij het departement van binnenlandsche zaken aan melden. De kundigheden en vereischten tot het examen worden in de Slaats-Courant van den 3 dezer vermeld. De commissie van het boekverkoopers- collegie Eendragtte Utrecht, belast met de verloting van boeken ten voordéele van de noodlijdenden door den watersnood heeft bij den rijks-betaalmeester aldaar reeds voorloopig eene som van f4400 gestort. Men schrijft uit Arnhem den 26 Sept. Nadat gisteren een proefrid op het versmal de spoor van den Rijnspoorweg van hier naar Utrecht had plaats gehad heeft de geregelde dienst daarop van hier op Amsterdam en Rot terdam heden eenen aanvang genomen zoodat thans het traject op beide sleden van hier door het vervallen der overpakking te Utrecht en het ophouden van het daardoor veroorzaak te verwijl in korter tijdsverloop plaats heeft. De weg van hier op Emmerik zal mede zeer spoedig voltooid zijn en alsdan dadelijk wor den geopend.” Men meldt uit Vollenhove d. d. 2 Oct.: Een vaartuig, geladen met straatsteenen ko mende van Amsterdam en bestemd naar Zwol lebevaren wordende door schipper van Ei ken, bekwam een lek, niet verre van Schok land. Aan het schip reeds tot zinken geneigd en het hulpeloos gezin, hetwelk in de diepte den dood dreigde te vinden werd nog in tijds door den wakkeren opzigter van’s rijks water staat op Schokland den heer P. de Waal hulp verleend, en wel met dat gelukkig gevolg, dat de lading en de bemanning werden gered. Uit Batavia wordt gemeld: In de wes- ter-afdeeling van Borneo is men op het spoor gekomen van eene nieuwe zamenzwering, on der den naam van Sam-lam-foei en is eene verzamelplaats der schuldigen inden nacht van 30 Junij jl. in het gebergte van Tandjong over vallen waarbij twee der eedgenooten zijn af gemaakt en zevenentwintig gevangen zijn ge nomen. Uit de gevondene bescheiden was ge bleken dat het doel der eedgenooten is ge weest, om over een jaar, nadat men van ge- noegzamen bijstand zou zijn verzekerd, eenen algemeenen opstand tegen de regering te doen uitbreken. De onderkoning van Egypte heeft gelijk bekend is, de verschillende gouvernementen 5 SNEEKER i 5 5 COURANT. ïa A.- >01- liet i in ■eg- nd- •lad itu- 'ain ho- 'oor t 7 9 ich elk id-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1