NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. ww llF 1855. No. 82. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 15 OCTOBER 1855, des voormiddags ten tien uur. den 13 October. de stads BINNEN- EN BUITENLAND. nieuw lid in de com- waarin straf van AI. van der Meulen Holtkamp, toelage als bewaarschool houderesse. van J. Meirink, over zijnen aanslag breid en men een het PUNTEN TER BEHANDELING. Rekening van de muzijkschool. Gemeente-begrooting voor 1856. Voldoening van het nog verschuldigde over wegens verplegingskosten in de kolo- SNEEK12 October. Eergisteren had in het naburige dorp Goënga een treurig ongeval plaats. Zeker boerenjongeling van omstreeks 24 jaren zich alléén in eenen met één paard bespannen kapwagen van huis hebbende be geven, om zijnen oom uit deze stad terug te halen werd op eenigen afstand van zijne wo ning door eene hevige windvlaag overvallen en plotseling van den rijdweg «de Speerster- dijk” afgeslagen, met dat ongelukkig gevolg, dat hij onder het rijtuig in eene langs den weg loopende sloot zijnen dood vond. Allen, die den goedhartigen jongeling in zijnen op- geruiraden omgang hebben gekend, zijn door dit voorval getroffen terwijl eene schier on troostbare moeder, nog treurende over het ver lies van eene onlangs ontslapene dochter, dooi’ het zoo noodlottig verscheiden van haar eenig in tweeden echt verwekt kind op nieuw in diepen rouw is gedompeld. Het gebeurde strekke intusschen al weder tot waarschuwing voor anderen, om bij zoodanige omstandighe den toch vooral eene behoedzame voorzigtig- heid in acht te nemen te meer daar dit voor beeld gewis niet eenig in zijne soort is. Dat de landerijen thans zeer hoog in prijs zijn bleek dezer dagen op nieuw bij de ver huring der landerijen, toebehoorende aan het Oud Burger Weeshuis alhier als zijnde dezelve thans verhuurd voor meer dan eene verdub belde som van voorgaande jaren. Het provinciaal geregtshof in Noord-Hol- land heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van de heeren jhr. AI. Salvador en S. Fongers, appellanten van een vonnis van de arrondis- sements-regtbank te Haarlem d. d. 21 Decem ber 1854. Het hof heeft in een breed gemoti veerd arrest het appèl te niet gedaan het von- nit a quo vernietigd de appellanten vrijge sproken van lasterlijke aanbrengingalsmede van laster in de advertentien van 19,22,25 en 24 December 1855 doch schuldig verklaard aan laster in de aankondiging van 6 Januarij 1854-, geplaatst in het Handelsldad. Dien ten gevolge zijn de appellanten veroordeeld ieder tot eene gevangenis van ééne maand door hen De Oostenrijksche regering heeft eene verordening uitgevaardigd waarbij aan alle hoofden der huisgezinnen in al de staten der monarchie, de verpligting wordt opgelegd, om hunne kinderen gedurende eenige jaren naar de volksscholen te zenden onder bedrei ging van middelen van bedwang en van straf tegen de nalatigen. Het schoolgeld zal aan de onderwijzers worden betaald. Uit Rome berigt men dat in het con sistorie den 28 September jl. gehouden door den H. Vader, tot bisschop van Ascoli gepre- coniseerd is z. d. h. mgr. Carolus graaf Bel grado internuntius van Z. H. bij Z. Maj. den koning der Nederlanden. Het alliantie-tractaat tusschen Spanje en de Westersche mogendheden zal in deze week nog bij de cortes ter sprake komen daar de Spaansche regering een crediet zal aanvragen om 25 of 50,000 man naar de Krim te zen den. Over het resultaat is bijna geen twijfel meer. De heer Olozaga is naar Madrid ver trokken alleen met het doelom het regerings voorstel in de cortes te verdedigen. De rege ring heeft harerzijds reeds voorbereidende maat regelen genomen o. a. moet de eerste helft der reserve van de provinciale militie met 1 Januarij ek. onder de wapenen komen. Het cijfer der gewapende nationale militie in Spanje is thans 180,000 man. De koning van Sardinië geheel hersteld van zijne ziekte, heeft eene nieuwe ridder orde ingesleldtot belooning van uitstekende militaire diensten. De drie eerstbenoemden tot den hoogsten rang zijn maarschalk Pélissier, generaal de la Marmora en generaal Simpson. Een brief uit Turyn van den 5 meldtdat de Oostenrijksche regering onder sequester ge legd heeft de goederen behoorende aan Sar- dinische kloosters, wier godsdienstige corpo- ratién krachtens de jongste Sardinische wet, zijn opgeheven. Deze handeling des Oosten rij kschen bewinds zal tot nieuwe verwikke lingen aanleiding gevenwaarvan het einde onmogelijk kan worden voorzien. De Czas meldt, op grond van brieven uit Petersburg, dat generaal vorst Gortscbakoff uit de Krim teruggeroepen is, en dat het opper bevel over de legers aldaar aan de generaals Murawieff of Luders zal opgedragen worden. De Times komt terug op de uitstekende krijgstalenten van vorst Gortschakoffen noemt tevens den czaar als voorbeeld voor het Engel- sche gouvernement in het verwisselen van veld oversten die, hoe verdienstelijk in zeker op- zigthet niet zijn in alles wat tot het alge meen belang vereischt wordt. Deze aanmer king is zeker niet onjuist. De mislukte aan val te Inkermann bad voor vorst Menzikoff eenen even ougunstigen invloed als die van de Tchernaya op vorst Gortschakoff, en Rusland heeft meer dan immer eenen buitengewonen ge neraal noodig in het open veld in de Krim, alwaar het lijdelijke stelsel (behalve in verde diging), dat de Russen schijnen aan te nemen, noodlottig voor hen kan worden. Te Wolverhampton is onlangs aan eenen klager het regt van aanklagte ontzegd, op grond dat hij in Rusland (Warschau) geboren en tot kort geleden daar gewoond bad, zijnde dus onderdaan eener natie, waarmede Engeland krijg voert. Dat deze wet eene schandvlek ge noemd wordt, belet intusschen, naar het schijnt, derzelver toepassing niet. Onlangs vereenigden zich te Manchester 260 personen die den heer Bright dank be tuigden voor de pogingen die hij aanwendde in het belang van de vereenigde vrienden. Ge noemd parleraents-lid antwoordde hierop en zeide onder anderen datmet hetgeen de te genwoordige oorlog kostte, elk gezin in het koningrijk eene woning zou kunnen huren van 50 p. si. Daarenboven zoo vervolgde hij is de oorlog onregtvaardig. Dat zij dan, die het tegendeel geloovenook de kosten dragen! Noodig is het echter, dat het volk genoegzaam worde ingelicht, om een oog over het bestuur te laten gaan en om niet te gedoogen dat de 15 personen, die het gouvernement uitma ken met eenige pairs van Engeland, een rege- rings-systeem volgen dat groote Verwoesting kan veroorzaken. 1854, nién. Adres om eene Ad res in den hoofdelijken omslag. Adres van J. R. van der Plaats, omtrent de weder inhuring van het Nieuwe Tolhuis. Proces-verbaal van verificatie der gemeente kas. Missive van het R. C. P. armbestuur over de subsidie voor '1856. Beurtveer tusschen Deventer en Sneek. Benoeming van een lid in de plaatselijke schoolcommissie. Benoeming van een’ oppasser over landen. Voorstel, betrekkelijk de voor- en najaars- paardemarkten alhier. Benoeming van een missie voor de verordeningen, wordt bedreigd. Voorstel, belrekkelijk het reglement op de brandblussching. Missive over het verzoek van E. W. van Popta. Missive van de plaatselijke schoolcommissie over de tusschenscholen (vroeger aangehouden). Adres van L. van der Feer, om vergun ning tot het bouwen van eene schuur. Missive betrekkelijk het concept-reglement voor het O. B. Weeshuis. Rapporten. in eenzame opsluiting te ondergaan tot beta ling eener boete van ƒ25, met ontzegging der regten van letter a en b van art. 8 der wet van 29 Junij 1854 (kiesregt en waarneming van openbare bedieningen) gedurende vijf ja ren en condemnatie in de kosten in solidum. De kleine jongens J. Schuit en S. Haring- man door wier on voorzigtigheid in hel spelen met vuur onlangs eene dame in brand geraakt en aan hevige brandwonden overleden is, zijn op den 10 dezer te dier zake door de arron- dissements-regtbank te Amsterdam veroordeeld lot eene gevangenisstraf van elf maanden in een verbeterhuis te ondergaan. Men leest in hel Zondagsblad dat de hoogleeraren Rutgers en Valeton die uitge- noodigd waren, om deel te nemen aan de ver taling des Ouden Testaments, voor die eere be dankt hebben. Alen meldt uit Zutphen d. d. 8 October Naar wij uit eene goede bron vernomen heb ben zullen er, op last van den fungerenden procureur-generaal in deze provinciedoor het openbaar ministerie bij de regtbank te dezer stede regtsvervolgingen worden ingesteld ter zake van het op den 8 September jl. in de ge meente Gendringen en Bergh houden van open bare processiën van zoogenaamde Kevelaar- gangers als in strijd met de grondwet en de wet op de kerkgenootschappen. Alen meldt uit Scheveningen d. d. 6 Oct. Alen verneemt thans,' dat de Scheveuingsche haringschuiten in Engeland verbeurd verklaard zijn en de bemanning tot zware geldboeten is veroordeeld. Eenige der visschers zijn in boe ten van 100 p. st. verwezen. Allen bevinden zich in de gevangenis. Onze vice-consul te Lowestoft, de heer Rounce, heeft de belangen onzer reeders met ijver behartigd en schijnt de hoop niet op te geven, dat de schuilen, of schoon volgens de wetten des lands verbeurd verklaard {forfeited)voor eenen zekeren prijs door de hooge regering zullen worden terug gegeven. In de laatste dagen zijn'alhier zes pinken aangekomen welke hebben aangebragt ruim 500,000 stuks haring. Onder deze bevond zich de schuit van den heer A. E. Maas, stuur man L. Spaans die nu reeds drie reizen vol- bragt en 56,000 stuks haringen geleverd heeft. Men meldt uit Druten d. d. 7 October: Hadden wij weinige weken geleden van hier eene proef mede te deelen waardoor men er in slaagde, de zoo beruchte aardappel-epi- demie in hare ontwikkeling en voortgang te stuiten thans kunnen wij den welgeluklen uitslag berigten eener andere proefneming, mede alhier genomen en die bepaaldelijk ten doel hadde zoo gevreesde ziekte geheel en al te ontduiken. Daartoe bad men namelijk eerst den tijd afgewacht, dat de kwaal alom reeds hare besmetting en verwoesting had ver in kracht gebroken was toen ging gedeelte gronds met pootaardappelen van het vorige jaar beleggen die na 6 a 7 dagen (het was in het laatst van Julij) reeds boven den grond kwamen, welig opgroeiden, en thans van de ziekte verschoond en welig gebloeid hebbende, een' zeer gewenschten oogst belovenen over twee of drie weken geheel rijp kunnen zijn. Te Aurich heeft zich dezer dagen eene Israëlitische jongedochtervan eene der rijk ste familiën aldaar, en pas 19 jaren oud door ophanging van het leven beroofd. Zij was ver loofd aan eenen veehandelaar uit Weener, en men vermoedt, dat zij van hem zwanger was en alzoo uit vrees voor schande, vrij willig den dood heeft gezocht. Alen meldt thans uit Belgie: De Katholieke partij wendt alle midde len aan om betrekkingen in het leger aan te knoopen. Alet dit oogmerk, naar het schijnt althanstracht de magtige maatschappij van St. Vincentius a Paulo, onderofficieren en sol daten tot leden aan te werven zeer tegen den zin der oversten. Eenige dagen verleden, is de luitenant-kolonel de Jaegher broeder van den gouverneur der provincie Oost-Vlaanderen in het locaal der gezegde sociëteit verschenen met de karwats in de hand en heeft er 55 soldaten van zijn regement doen uittreden. SNEEKER ^<^2^73

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1