NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I lOcle Jaargang. 1853. No. 83. den 17 October. WOENSDAG (I a I SNEEKER SS t l BUITENLAND. BINNEN- EN BUITENLAND. f ■SllliMI l I ll n it et l- n na lel '1-- »/?r <0 en /- I’S 9e 2 in IS UI ut el, ut COURANT BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen door deze ter ken nis der ingezetenen: dat op Maandag den '19 November aanstaande, des voormiddags van 11 tot des namiddags 1 uur, op het gemeente- I en smaad tegen de regt- de beklaagde op 10 Oct. de correctionele teregt- van van militaire geleide daarbij schijnt te worden strekt op het verzoek belast zijn i orde, waardoor juist r; - gewapenden opstand in dat departement, be paaldelijk te Angers op 27 Aug. jl. De be schuldigden zijn 84 in getal, verdeeld in twee categoriën thans staan teregt 59 behoorende tot de eerste categorie. Zij worden door 10 advocaten verdedigd. Het getal getuigen is 76 a charge en 14 a décharge. De eerste beschuldigdede steengraver Se- cretainverklaarde bij zijn verhoor, dat hij de regering heeft willen omverwerpen, de be staande wetten afschaffen en ze vervangen door nieuwe, welke hij en zijne vrienden en medebeschuldigden zouden hebben gemaakt. Op eene vraag van den procureur-generaal welke nieuwe wetten hij voor de tegenwoor dige zou hebben willen in de plaats stellen antwoordde Secretain Wel, mijnheer! gij heid gevestigd militair geleide of adsistentie aard ook in op requisitoir alleen taak, volgens ’s lands wetten, uitdrukkelijk zijn belast. Dr. J. P. Arend, vroeger lector bij het athenaeum te Deventer, bekend door zijne geschiedenis des vaderlands en andere werken over letterkunde, is den 5den jl. in 58jarigen ouderdom te Amsterdam overleden. Men meldt uit Amsterdam d. d. 150ct.: Ook de heer G. Broens alhier heeft eene cir culaire aan zijne stadgenooten rondgezonden, houdende plan tot het oprigten eener fabrijk, bestemd tot het bakken en verkoopen van goedkoop en gezond brood. De vennootschap zal geveerd worden op de firma van Amster- damsehe brood-falrijk van ten hebben opgeheven is. den 22 September 5 Fransche schepen verschillende havens met volle lading en namen als terugvracht zout in. van l van gelschen 155 Russische schepen opgebragt en in Engelsche havens tot prijzen verklaard. Een brief uit Kamiesch van f ber aan den men aldaar drie drijvende batterijen van vijftigponders verwachtte, die haar vuur te gen de noordzijde der reede zoude openen. De sappeurs der Engelsche genie hebben in het Engelsche kamp vóór Sebastopol eene kerk gebouwd van schanskorven rijstwerk zakken met aarde en tuigen. Het dak wordt door stormladders on dersteund en moeten voor het vormen der pontons wor den gebruikt voor banken ten behoeve der herstellende zieken en gekwetsten. De dienst wordt in de kerk geregeld waargenomen en het geluid der kogels en der bommen stoort de aandacht slechts weinig van hen, die aan dat geluid geheel gewoon zijn geworden. Ten behoeve van het Russische leger in de Krim zullen voor den veldtogt van 1856, den 15 dezer te Nicolajew contracten wor den gesloten voor de levering van75,000 emmers brandewijn voor Sebastopol (noord zijde), 7000 iedem voor Nicolajew 6000 em mers druiven-azijn voor Sebastopol (noordzij de), en 500 idem Voor Nicolajew; voorts, van aanzienlijke hoeveelheden erwten rogge meel boter, zout en vleesch van dit laat ste 25,000 pud voor Sebastopol (noordzijde) en 2400 voor Nicolajew. De Engelsche correspondent uit de Krim bevestigt de bijzonderheden onlangs medege deeld aangaande de noorder-forten. Het vuur heeft de gealliëerden verpligt de Karabelnaya te ontruimen, en bestrijkt niet alleen den Malakoff maar reikt nog verder. Daarente gen zijn de 15 duims mortieren der Fran- schen zeer nadeelig voor de Russen en de Sterreschans. Zonder deze, zou het voordeel, aan de hoogere ligging der noorder-forten zoo als men weet verbonden een groot overwigt op de gealliëerden geven. Met betrekking tot de reis van keizer Alexander leest men in de D. A. Z. het vol gende Brieven uit Petersburg melden, dat de krijgsraad te Nicolajew gehouden is. Den 27 September heeft de czaar die stad verla ten om zich ten spoedigste naar de Krim te begeven. In bedoelden krijgsraad is beslo ten de Krim tot het uiterste te verdedigen. Generaal Todtleben is tot adjudant-gene- raal van den keizer aller Russen benoemd. men uit aan en namen het geheel zijn tot het begin SNEEK, 16 October. Van den 6 tot en met den 12 dezer zijn in deze provincie 45 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 January dezes jaars '1452. Nadat op den 9 dezer binnen deze stad iemand door de cholera werd aangetastwaar aan hij kort daarna overleed, zijn hier, al thans voor zoo verre men met zekerheid weet tot op heden nog vier choleralijders bijgeko men waarvan reeds twee zijn bezweken; bo vendien worden alhier thans onderscheidene gevallen van ligten graad (cholerine) waarge nomen. De minister van justitie heeft dezer da gen onder de aandacht gebragt van den mini ster van oorlog, dat de militaire magt op en kele plaatsen wordt gebezigd tot opluistering processiën en dus niet tot handhaving orde bij die optogten alsmededat het ver- van personendie niet met de handhaving der pnblieke t zij, die geroepen zijn voor die orde te waken en die te handhaven worden voorbijgegaan, terwijl aldus van de militaire magt een gebruik wordt gemaakt, dat moeijelijk met hare bestemming is overeen te brengen. Vermits nu het inroepen van militaire ad- sistentie alleen kan plaats hebben door hen die met de handhaving der publieke orde be last zijn, en nog wel alleen dan wanneer de gewone middelen te kort schieten zoo wordt, onder mededeeliug van het vorenstaande, in gevolge eene aanschrijving van het ministerie van oorlog van den 10 September, no. 17 B, de aandacht bepaaldelijk op die aangelegen- en ernstig aanbevolen geen van welken bet vervolg te verleenen dan van hen die met die Men meldt uit Utrecht d. d. 9 October: Ten einde de inwoners dezer stad tegemoet te komen in de buitengewone duurte der le vensmiddelen heeft zich alhier eene com missie van notabele ingezetenen geformeerd, welke groote aankoopën van aardappelen in Friesland heeft gedaan en dit product thans tegen f 5 de mud aan ieder, die zulks ver langt, verkoopt. Daar de aardappelen hier tegen den prijs van ƒ5.50 en f i werden verkocht, zoo wordt van die goedkoope ge legenheid door velen gebruik gemaakt in twee dagen zijn circa 1000 mudden afgeleverd. Naar wij vernemen is op den 18 Sept. 1855 tegen jonkheer M. Salvador bij de regt- bank te Amsterdam regtsingang verleend ter zake van laster, hoon bank te Haarlem en jl. te dier zake naar zitting verwezen. Met genoegen verneemt men dat de hoofd-administratie der douanen te Londen de drie verbeurdverklaarde Scheveningsche ha ringschuiten respectivelijk toebehoorende aan de heeren T. de Jager Gz. P. en J. de Mos en mej. de wed. A. van der Horst, tegen be taling van matige prijzen heeft teruggegeven. De consul-generaal der Nederlanden te Caracas heeft van het Venezulaansche gou vernement eene schadevergoeding van 100,000 dollars geëischt voor de Nederlandsche Israëli- len die door de inwoners van Coro zijn ge plunderd en verjaagd. In New-York is eene wet afgekondigd waarbij de kerkelijke goederen onttrokken worden aan het bestuur der R. K. priesters en overgaan in de handen der leeken. De tegenstand door den bisschop Huques ge toond heeft nergens anders toe geleid dan om de wet te verhaasten. De staat Massac husetts heeft bepaald dat bij alle Roomsch- Katholieke instellingen dezelfde openbaarheid moest heerschen als bij de Protestantsche. In Pensylvanië is het gegeven voorbeeld ge volgd en men wacht bet in meerdere staten der Unie. Opmerkelijk is het zeker, dat zeer vele Roomsch-Katholieken die besluiten goed keuren. Den 16 (28) Sept., des avonds ten 11 uur, zijn de keizerin Alexandra Feodorowna de groothertogin Katharina Michaëlowna prins Peter van Oldenburg, prinses Frederik der Nederlanden en Hd. dochter prinses Ma ria te Moscou aangekomen. Berigten uit noordelijk Zweden melden dat de Engelsche oorlogschepen het bovenste gedeelte van de Bothnische golf reeds veria ën dat dus de blokkade feitelijk Aan de Zweedsche kust kwa- huis alhier, zal worden gehouden de vergade ring om de plaatsen aan te vullen der leden van de Kamer van Koophandel en Fabrijkeu te dezer stede, die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn (zijnde de heeren Teunis ten Cate en TVijtze Tjommes Stam)of, die door overlijden of andere oor zaken zullen zijn uitgevallen als ook ter ver vulling der vacature, welke door het bedanken van den heer Antoni Keen komt te ontstaan; Dal de lijst der kiesgeregtigden voor een’ ie der ter inzage ligt op de Secretary dezer ge meente, en dat de bezwaren tegen die lijst, gedurende acht dagen te rekenen van heden, bij het gemeentebestuur kunnen worden inge leverd. En zal deze door aanplakking en aankon diging in de Sneeker Courant worden bekend gemaakt. Sueek den 17 October 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOIDA. De Secretaris HAG4. MADRID, 12 October. De Cortes hebben heden het wetsontwerp aangenomen houden de dat het effectief des Spaanschen legers 70,000 man zal bedragen. PETERSBURG 11 October. Generaal vorst Gortschakoff berigtdat den 9 ’s avonds door den vijand eene beweging van Eupatoria naar Perecop is volbragtdoch dat hij na tot de Russische voorhoede te zijn genaderd, in Eu patoria is getrokken. Op den Russischen linkervleugel zijn 16 ba taljons der gealliëerden van Kokou-Lousa naar Jerik-Salé opgerukt. Van de andere punten van de Krim is niets nieuws te melden. PETERSBURG, 12 October. In eene dé pêche van generaal vorst Gortschakoff van den 10 ’s avondsmeldt deze opperbevelheb ber, dat tot op dat tijdstip geene verande ring is gekomen in de gealliëerde vloot voor Odessa. [Uit Odessa wordt van den 11 het zelfde berigt.] LONDEN, 11 October. In Ierland schijnt eene nieuwe beweging door de Roomsche gees telijkheid op touw gezet te worden. Het stel sel is, dat deze geene income-tax behoeft te betalen uit hoofde de wet haar geene onder steuning waarborgt tol invordering van de giften der leeken. Een priester te Blarvey, de betaling geweigerd hebbende werd zijn paard in beslag genomen om worden. Bij den verkoop wilden de stalknechts en toen de schout zelf het buiten leiddegeraakte deze en niet het paard onder den hamer of, an- i van het zaam- Eindelijk bood een der den geestelijke het paard ten 29 Septem- l verkoop aan hetgeen toen gelost werd, waar- 56 geregtelijk verkocht te het dier echter niet aanraken, In i het einde van Maart 1854 -- r-- - Augustus 1855 door de En- ders gezegd, onder de vuisten i gevloeide gemeen. T~’ vrienden van Constilutionnel houdt in dat na de weder in bezit daarvan gestelde eige- naar eene aanspraak tot het volk hield ver klarende dat hij voor dezen keer de wet ha ren loop had gelaten doch dat zij eene groo te onregtvaardigheid bevatte. PARIJS, 9 October. Gisteren is voor het 7 hof van assises van Maine-et-Loire de behan- andere belegeringswerk- I deling begonnen der crimenele zaak van den de eiken planken die dienen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1