NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. r 1835. No. 84. den 20 October. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GBIEENTHAAI) VAN SNEER MAANDAG DEN 22 OCTOBER 1855, des voormiddags ten half elf uur. 10de Jaargang. j -Au BINNEN- EN BUITENLAND. en mr. B. J. Gratama justitie te Leyden. op den 15 dezer een be- b„.g en Samara onder de wapens Tot deze ligting zullen 25 man van elk duizendtal zielen worden De ligting zal eenen aanvang nemen en den 15 December moe- van jaren bijeenverzameld en de verdere bewerking is den heer mr. Otto van Rees naar en heeft tot resultaat geleverd dat aan waanzin, er hem ter zake van het Belle en de PUNTEN TER BEHANDELING. Rapport over en behandeling van de gemeen- te-begrooling voor het jaar 1856. Missive, houdende aanvrage om het locaal enz., vroeger door de directie van spijs-uit- deeling gebruikt. Besluitwaarbij is goedgekeurd het supple toir kohier van belasting op de honden. Missive van den heer Mr. P. Noyon hou dende aanneming van zijne benoeming tot lid van de plaatselijke schoolcommissie. pausselijken stoel van jhr. mr. L. G. J F. de Paul Duchastel thans raad van legatie bij het Nederlandsche gezantschap te Berlijn. De minister van binnenlandsche zaken heefttot regt verstand van het bepaalde on der 5, lit. b, der in de Staats-Couranten van den 5 dezer en volgende dagen voorko mende aankondiging van het op den 11 Dec. aanstaande aan te vangen vergelijkend onder zoek van hen die als féerling-telegrafist wen- schen te worden toegelaten bekend gemaakt, dat de mededingenden geboren moeten zijn in een der jaren 1826 tot 1854 ingesloten. De heer mr. M. M. von Baumhaner te ’s Hage die de Nederlandsche regering verte genwoordigde bij het dezer dagen te Parijs ge- houdene tweede internationale congres voor de statistiek, is door den keizer der Franschen tot ridder der orde van het Legioen van Eer benoemd. De Amst. Cour, berigtdat het overlij den van den heer dr. J. P. Arend geene ver andering zal teweegbrengen in de uitgave zij ner Geschiedenis des Vaderlandsdat de overledene behalve afgewerkte kopij zeer ve le aanteekeningen en bouwstoffen door hem sedert eene reeks nagelaten heeft opgedragen aan te Utrecht. Naar wij vernemen hebben de hh. jhr. M. Salvador en S. Fongers, tegen het arrest van het provinciaal geregtshof in Noord-Hol- land van 10 October jl.waarbij zij zijn ver oordeeld cassatie aangeleekend. Men meldt uit Utrecht d. d. 16 Octo ber: Na onderscheidene stemmingen en her stemmingen, is eindelijk, met het lot tegen ds. Gildemeestertot herder en leeraar voor de Nederduitsche Hervormde gemeente alhier be roepen ds. Barger, predikant te Vreeland. Een groot deel van predikanten en het gan- sche collegie van ouderlingen heeft aan het beroepswerk geen deel genomen. Uit Groningen wordt gemeld dat door het collegie van beeren curatoren ter vervul ling van de vacatures in de literarische facul teit aan de hoogeschool aldaar, de beide vol gende tweetallen zijn opgemaakt: 1) dr. C. M. Francken rector aan het gymnasium te Leeu warden en dr. J. G. Hulleman conrector aan het gymnasium te Amsterdam; 2) dr. R. J. Fruin 1ste praeceptor en leeraar in de algem. geschiedenis en aardrijkskunde te Leyden en dr. W. Hecker, lector aan de hoogeschool te Groningen. Voorts is, ter benoeming van eenen buitengewonen hoogleeraar in de regts- geleerde faculteit, en wel bepaaldelijk voor de vakken van het hedendaagsch regt door hee- ren curatoren een tweetal voorgedragenbe staande uit de beeren mr. R. T. H. P. L. A. van Boneval Faurerefendaris bij het minis terie van financiën substituul-officier van Te Groningen is gin gemaakt met het leggen van den telegraaf draad naar de Friesche grenzen. Men verze kert, dat, indien het weder eenigzins gunstig blijft, dit werk binnen vier weken gereed zal zijn. Men verzekertdat de spoorweg van Arnhem naar Emmerik niet vóór 1 November voor de dienst zal kunnen worden opengesteld. Door eenige fabrijkanten te ’s Hertogen- bosch moet nog deze maand eene aanzienlijke partij militair wapen-ledergoed naar het nieu we model vervaardigd, aan het departement van koloniën worden afgeleverd; die goede ren zijn bestemd voor het keizerrijk Japan. Eene Israëlitische dame te Praag, met na me Elise Herzheeft een kapitaal van ƒ50,000 bestemd tot stichting van eenige goede scho len voor de Israëlitische jeugd te Jeruzalem. Bovendien heeft zij op hare kosten zekeren dr. Frankl derwaarts gezonden, om de inrig- ting dier scholen te besturen. Deze geleerde heeft tevens in lasteen uitvoerig rapport te zenden nopens den zedelijken wetenschappe- lijken en staatkundigen toestand der Israëliten in Palestina en elders in de Levant. Bij een besluit van koningin Isabella is dezer dagen bepaalddat de kweekscholen van priesters iugelijfd zullen worden in de staatsinrigtingen van hooger onderwijs. Het geregtelijk onderzoek der zaak van Bellemarredie eene pistool loste op een der hofrijtuigen toen de keizer van Frankrijk zich onlangs naar den schouwburg begaf, is afge- loopen aangezien, de beklaagde lijdt geene termen zijn, om door hem gepleegde feit te vervolgen, marre nogtans zal voor de maatschappij openbare orde onschadelijk blijven. De Parijsche correspondent van le Nord begint zijnen brief van 11 dezer aldus: De Moniteur heeft eindelijk de zwangerschap der keizerin aangekondigd hij voegt er bij dat die zwangerschap een waarborg is voor de hechtheid der tegenwoordige gesteldheid van den staat. Dit is reeds gezegd van de geboorte des konings van Rome, van die des hertogs van Bordeaux, van die der kinderen en klein kinderen van Lodewijk Filips. Eenigen zijn dood, de anderen leven in ballingschap. Er is geen middel meer, om illusion te verwek ken met al die officiële beloften sedert zes tig jaren zoo vaak verijdeld. Volgens het be rigt in den Moniteur, zou de keizerin in den loop van Maart aanstaande bevallen omstreeks den 20sten dien dubbelen Napoleontische!! verjaardag, namelijk van de geboorte des ko nings van Rome en van Napoleons terugkeer van het eiland Elbaeene geboorte en een terugkeer, spoedig door groote rampen gevolgd.” In den jongsten tijd zijn door Amerika nen aanzienlijke hoeveelheden lood in Frank rijk en Engeland in het geheim aangekocht. Men verneemtdat deze aankoopen voor re kening van Rusland zijn geschied en het lood over Amerika in Rusland zal worden inge voerd. Uit Petersburg wordt aan de Weener Presse geschreven, dat de regerende keizerin, op haren weg naar een der kasteelen in de nabijheid der hoofdstad, een aantal lieden ontmoette, die druk bezig waren, over den Malakoff-toren te spreken. Naauwelijks had den zij de keizerin bemerkt of zij omsingel den haar rijtuig en riepen VVraak voor Sebastopol!!” De vorstin heeft hierop, naar men verneemt, geantwoord: De keizer beeft gezworen dat de vijanden van den heiligen bodem der Krim niet zoo veel gronds zullen behouden als zij aan den zool hunner schoe nen kunnen medenemen.” Voorts meldt de zelfde schrijver, dat de arristocratie in de Russische hoofdstad hare salons begint te ope nen en de feesten elkander opvolgen. In de schouwburgen zijn alleen de allereerste rangen bezet. Bij keizerlijk Russische ucase van den 7 dezer, wordt de militie van de gouvernemen ten Oldenburg geroepen, schappen genomen. den 15 November, ten volbragt zijn. Uit Athene wordt onder dagteekening van den 6 Oct. gemelddat het bestuur reeds door het nieuwe ministerie aanvaard was. Aan den heer Trikupis is, benevens de portefeuille van buitenlandsche zaken, ook het voorzitterschap van den ministerraad opgedragen. Het nieuwe kabinet schijnt geenszins toege daan aan de zaak der Westersche mogendhe den en de gezanten van deze zouden naar ge meld wordt, reeds dadelijk verklaard hebben voortaan niet langer over staatsaangelegenheden te willen handelen met de ministers, maar on middellijk met den koning zelvendien zij als den alleen verantwoordelijken persoon zouden aanmerken zoo lang het constitutionele begin sel in Griekenland slechts in naam gold. Grieksche roovers hebben in de nabijheid van den Pireus twee Fransche officieren aan gehouden en medegevoerd. Den een hergaven zij de vrijheid, en hij kwam te Athene 45,000 fr. vragen als losgeld voor zijnen lotgenoot. De Grieksche regering zond onmiddellijk de gevraagde som aan de roovers. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK doen te welen dat van af Maaudog den 22 tot en met Zaturdag den 27 dezer maand des voormiddags van 9 tot des namiddags 1 uur, ter Stads Secretarij voorde belanghebbenden verkrijgbaar zullen zijn de ingevulde Patentbladen over den jare 1855, tegen overgave van het door den Ontvanger afgegeven reen en bovendien voor zoo veel de Drankverkoopers betrefttegen vertoon der kwitantie van betaalde belasting zullende na dien tijd de onafgehaalde patenten door den Deurwaarder der Rijks-belastingen tegen be taling van 10 cents aan de huizen der be langhebbenden worden bezorgd. Sneek den 20 October 1855. Burgemeester en TVethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HA GA. SNEEK, 19 October. Aan de tweede kamer der staten-generaal is door de regering eene koninklijke boodschap ingezonden met aan bieding van een ontwerp van wet, strekken de tot aanmoediging van den invoer van gra nen en andere levensmiddelen, zijnde dit ont werp eene verlenging, maar tevens eene wij ziging van den ten dien opzigte in 1855 ge nomenen maatregel. De heffing der invoer- regten op aardappelen, gierst, rijst, paddy, tarwe, gepelde spelt, rogge, maïs, gerst en mout, boekweit, haver en ongepelde spelt, boonen wikken erwten en linzen gort, grutte en gepelde gerst, brood, beschuit, meel van alle graansoorten semoule en zemelen wor den thans tot 1 Januarij 1857 tot een vermin derd bedrag voorgesteld. In de memorie van toelichting wordt ge zegddat de regering meent tot dien maatre gel te moeten overgaan omdat ook naburige staten de gunstigere maatregelen van invoer in stand houden. Bij hh. diakenen der Hervormde gemeen te alhier is ontvangen de aanzienlijke gift van ƒ600, met verzoek, om van af heden en ge durende den aanstaanden winter daarvan extra uitdeelingen te doen aan de armen hunner ad ministratie. Mogt dit edel voorbeeld van wel dadigheid ook anderen, ja velen, welke daar toe slechts eenigzins in staat gesteld zijn, op wekken tot navolging, ter verzachting van het treurig lot van zoo vele behoeftigen vooral in den naderenden winter In den nacht van 15 op 14 dezer heeft er onder Wijckel ten huize van de wed. J. H. Schutter, een brutale diefstal plaats ge had door middel van braak en inklimming. De dader moet zwart gemaakt geweest zijn door het zoldervenster zijn ingekïommen on der bedreigingen aan de weduwe, die met eene doove meid op een klein buitengoed geheel al leen woonde, den sleutel eener secretaire af gedwongen en vervolgens gestolen hebben aan rijksdaalders eene som van ƒ500; aan gul dens, halve en kwartguldens ƒ52; een bank biljet van ƒ100; een gouden halsslot en eene gouden doekspeld. De dader is voortvluglig. De Staats-Courant behelst thans de tij delijke benoeming tot zaakgelastigde bij den COURANT. SNEEKER L l

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1