NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. WOk I 10de Jaargang. 1853. No. 83. den 24 October. WOENSDAG k (l !1 'J BINNEN» EN BUITENLAND. t I BUITENLAND. lis 1- f- ;1 i I zijn verwittigd geworden, dat vrije reis- en verblijfkosten zullen worden toegestaan aan dezulken onder hendie in het corps Otto- manische kozakken zullen willen dienst ne men. Volgens den Akhbar, zullen die man schappen de kern uitmaken van een Polen legioen bestemd om later hun vaderland te bevrijden. Uit Weenen ontvangen berigten doen verwachtendat een ernstig treffen spoedig op handen is, daar de voorposten der gealli ëerden slechts op 12 mijlen van Baktschiserai staan. Dezelfde berigten houden in, dat de Russen terugtrokken, doch hierin zeer lang zaam te werk gingen, en dat alles blijk droeg, dat generaal Liprandi voornemens was de li nie van de Belbeck te verdedigen en zijne ach terhoede te dekken door het corps, aangevoerd door vorst Gortschakoff zelven naar de plateaux van bet noorden. Uit eene in den avond van 40 dezer ge dane opneming blijktdat de vijandelijke vloot, Men leest in de Pr. Dr. en Asser Cour. Terwijl men in Amsterdam en te Utrecht be zig is met het oprigten van broodfabrijken die het brood tegen eenen lageren prijs zullen verkoopen vernemen wij dat men in onder scheidene andere steden zoogenaamde vleesch- fabrijken wil daarstellen, ten einde het pu bliek in de gelegenheid te stellen het vleescb tegen eenen minderen prijs te bekomen. De gemeenteraad van Leeuwarden is door de voogden van het St. Anthony-gasthuis al daar gedagvaard, om op den 8 Januarij ek. te verschijnen voor de arrondissements-regtbank in genoemde stadten einde te hooren ver klarendat het St. Anthony-gasthuis niet is eene instelling van liefdadigheid, bedoeld bij litt. a van art. 2 der armenwet, maar be hoort te worden gerangschikt onder de instel lingen bedoeld bij litt. c van gemeld wetsar tikel. Uit Bellingwolde meldt men d. d. 15 Oct.: Gisteren is in de nabijheid van Vlagtwedde door den ambtenaarSonneville een persoon aangehou den die eene vracht zout bij zich had, ca zich bij de aanhouding tegen dien ambtenaar verzette; de ambtenaar trok daarop zijne pis tool en schoot het op dien persoon af, met het ongelukkig gevolg, dat deze in de borst getroffen werd en oogenblikkelijk is overleden. Men zegt, dat de getroffene niet goed bij zijn verstand was; wenschelijk zoude het zijn, dat de ambtenaren niet zoo spoedig van hunne wapenen gebruik maakten, daar dit ligtelijk tot noodlottige gevolgen kan leiden. [Later meldt men dienaangaande het volgen de De smokkelaar, die te Vlagtwedde door een’ commies is doodgeschoten was een Han- noveraan die van den sluikhandel een middel van bestaan had gemaakt. Eenige jaren had hij dit bedrijf uitgeoefend, zonder eenen en kelen keer aangehouden te worden.] Men meldt uit Breda d. d. 16 October: Als een vervolg op het berigt nopens het groot aantal bakkers alhier, tegen wie door de ma- réchaussée en de stedelijke policie proces-ver- baal is opgemaakt, strekt, dat zulks nu ook is geschied tegen eenige meelverkoopers, als verdacht van het verkoopen van meelstoffen van onbehoorlijke zelfstandigheden naar men zegt in België gefabriceerd en van daar aange voerd wordende. Een geneesheer te Weenen, dr. F., heeft onlangs eene proef genomen omtrent den in vloed, dien de enkele vrees op eenen geheel gezonden mensch heeft. Hij beloofde, name lijk met toestemming van de autoriteit, die het aanging, eenen veroordeelden misdadiger, van bijzonder gezond en krachtig gestelafslag van het overige van den straftijd, indien hij er vrijwillig toe overging, om zich in een aan gewezen bed te leggen, waarin een cholera- kranke zoo even gestorven was. In geval bij krank mogt worden zoude de grootste zorg aan hem besteed worden, en eenige artsen ver zekerden, dat zij onafgebroken bij hem zouden waken. De gevangene bewilligde. Na wei nige uren kwamen alle verschijnselen der ziek te. Met de grootste zorgvuldigheid behandeld en verzorgd, gelukte het, hem spoedig weder te genezen. Maar groot was de verrassing, toen men vernam, dat de genezene volstrekt niet in het bed van eenen aan de cholera overledene gelegd, maar dit voorwendsel slechts gebruikt was, om waar te nemen hoe ver de invloed van verbeelding en schrik gaan zoude. In geheel Zwitserland wordt met kracht aangedrongen op vermindering van de Katho lieke feestdagen dewijl de 900,000 Zwitser- sche Katholieken het dagloon op slechts eenen halven franc stellendeten gevolge van die feesten dagelijks 430,000 fr. verliezen die nu door anderen worden gewonnen. De demonstratiën der socialisten te Ge nève nemen een zeer ernstig karakter aan. Zij planten vrijheidsboomenhouden optogten enz. Bij een’ dier optogten waren meer dan 1000 personen vereenigd die met treurmuzijk en rouwvaandels naar het kerkhof trokken waar onderscheidene hoofden hunner partij begraven zijn. De Polen die zich te Algerië bevinden, SNEEK, 25 October. Van den 15 tot en met den 19 dezer zijn in deze provincie 31 runderen aan de besmetlelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor bet gezamenlijk getal sedert 1 Januarij dezes jaars 1486. Met genoegen kunnen wij melden dat de cholera alhier tot nu toe. gelukkiglijk geene vorderingen maakt, als zijnde er in de laatste week slechts één persoon door dezelve aange tast geworden, die echter ook bezweken is. Naar men ons berigt hadden er in de afgeloopene week eenige diefstallen plaats in naburige gemeenten zulks gaf aan onze po licie redenen om hare waakzaamheid te ver dubbelen en mogt het haar dien ten gevolge gelukken jl. zaturdag in den vroegen morgen eenen vreemden persoon aan te houden, die een’ zakmet verschillende voorwerpen gevuld droeg die voorwerpen kwamen verdacht voor, en bij het ingesteld onderzoek bleek het, dat die verdenking niet ongegrond wasdaar een aantal voorwerpen nog dien zelfden dag her kend werden door verschillende eigenaren te Hommerts, Jutrijp enz. wonende. Buitendien zijn door de policie alhier in hei laatst der vorige week nog twee personen we gens diefstal gearresteerd. Z. M. heeft, op voorstel van den minister van oorlog, vergund, om in het begin der vol gende maand aan de gehuwde onder-officieren en manschappen van bet leger uit hun klee- ding- en reparatie-fonds uitbetaling te doen plaats hebben, en zulks, even als de twee vorige jaren uit aanmerking van de aanhou dende duurte der eerste levensbehoeften. Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wet tot wijzi ging en verbooging van hoofdstuk IX B der begrooting van 1836. De minister van financiën heeft een ie gelijk, dien het mogt aangaan, herinnerd, dat de reeds sedert den 51 Dec. 1835 builen omloop zijnde muntbiljetten van ƒ100 en ƒ10. uitgegeven krachtens de wet van 17 Sepi. 1849, met den laatsten December aanstaande overeenkomstig het bepaalde bij de wet van 18 Dec. 1832, zullen zijn verjaard; dat die muntbiljetten daarna geene waarde hoegenaamd voor den houder hebben en alleen tot den laatsten December van het thans loopende jaar bij de Nederl. bank te Amsterdam worden over» genomen, waartoe de houders, des verkiezen de de tusschenkomst van de betaalmeesters in de provinciën kunnen inroepen. Ten allen overvloede wordt opgemerktdat het boven staande in geenen deele betrekking heeft tot de thans in omloop zijnde muntbiljetten daar- gesteld krachtens de wet van 26 April 1832. Men meldt uit 's Gravenhage d. d. 20 Oct.Volgens de laatst alhier ontvangene be rigten bevinden HH. KK. HH. prins en prin ses Frederik der Nederlanden zich nog steeds te Petersburg. Nopens Hd. terugreis naar de ze residentie, w’as nog niets met zekerheid be kend. die vóór Odessa het anker had laten vallen uit 86 schepen bestond. (Dit is de hoofdin houd van een telegrafisch berigt, den 11 de zer, ’s voormiddags 11 uur, op last van den czaar van Nicolaïew naar Petersburg afgezon den.) In den Morning-Post leest men Onze vreugde over den val der zuidzijde van Sebas topol is nog niet eens bedaardof wij begin nen reeds te bemerken dathoe gewigtig de bemagtiging van dat gedeelte der stad ook zij het echter slechts een klein gedeelte is van het geen wij moeten overwinnen. Sebastopol is slechts voor de helft in onze handen. Onze voortgang is goed en zeker zoo ver dezelve gaat, doch het is slechts een stap wel is waar een belangrijke stap maar toch niets meer. Wij kunnen nog eenen langen veldtogt tegemoet gaanalvorens de vanen der verbondene mo gendheden boven de andere helft zullen wap peren. Wij zullen welligt nog eene pijnlijke belegering, buitengewonen legerarbeid groote ontberingen en lijden te vermelden hebben alvorens de stad geheel is ten onder gebragt. Deze overweging vermindert echter niet het gewigt van hetgeen wij verkregen, maar ver meerdert dit weleer, want zij spruit niet voort uit de geringheid onzer overwinning, maar uit de grootheid van den oorlogwaarvan die over winning slechts het begin is. Tegelijk wordt onze voldoening vermeerderd, doordien zulk een groot werk als dat der bezetting van het beste gedeelte van Sebastopol voltooid is.” Door de uitbreiding der graanteelt in de Vereenigde Staten berekent men de oogst al daar op 64 millioen hectoliters waarvan 13 millioen voor Europa kunnen dienen. Er zou den in Amerika ongeveer vijftien duizend maaiwerktuigen vervaardigd zijn gedurende 1835, en de kosten daarvan worden opgege ven op twee millioen dollars. In 1852 bragt de kolonie Victoria in Au stralië 14,000,000 p. st. aan goud voort uit twee hoofddelvingenmet 60,000 delvers; in 1835 11,000,000 p. st. uit zes delvingen met 80,000 delvers; in 1854 8,500,000 uit zestien delvingen, met 100,000 delvers, en 1853 schat men op 7,000,000 uit meer dan twintig del vingen met meer dan 100,000 delvers. Er bestaat dus aanzienlijke vermindering. Officiële dépêches, uit Athene bij de Fran- sche regering ontvangen houden in, dat, in weerwil van het veel belovend programma der nieuwe Helleensche ministersvan deze eene Russische politiek te verwachten is en dat de Fransche gezant zeer waarschijnlijk genood zaakt zal zijn spoedig op nieuw door eene krachtige demonstratie het Grieksche bewind tot zijnen pligt terug te brengen. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ■de Stad SNEEK doen te weten dat van af Maandag den 22 tot en met Zaturdag den 27 dezer maand des voormiddags van 9 tot des namiddags 1 uur ter Stads Secretary voor de belanghebbenden verkrijgbaar zullen zijn de ingevulde Patentbladen over den jare 1853, tegen overgave van het door den Ontvanger afgegeven recju en bovendien voor zoo veel de Drankverkoopers betrefttegen vertoon der kwitantie van betaalde belasting; zullende na dien tijd de onafgehaalde patenten door den Deurwaarder der Rijks-belastingen tegen be taling van 10 cents aan de huizen dei’ be langhebbenden worden bezorgd. 'Snoek den 20 October 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris JIACtA. BERLIJN, 17 October. Petersburgsche be rigten bevestigen de nederlaag bij Kars. Zij melden dat generaal Murawieff den 29 Sept, jl. Kars heeft aangevallen; dat reeds dadelijk bij het begin van den aanval vele hoofd-offi- cieren gedood en gekwetst werden en de storm mitsdien zonder gevolg is gebleven. Niettegen staande de geledene verliezen, hebben de Russen COURANT. SNEEKER s s t i- T

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1