NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. 87. [WOENSDAG den 31 October. 10de JaargUrtg, x w Heden minder geld beter brood te verschaffen. te krijgen door inschrijving bij actiën f WO ƒ500 en ƒ1000. was heden begin reeds vrij goed voor zien er waren ruim 800 runderen aangevoerd. De vette beesten en beste jonge melkkoeijen waren duur, doch de mindere oude soort wil de niet graag van de hand. De welbekende Klaas Radsmabij velen welligt nog beter bekend onder den naam van Aas Puk had gisteren namiddag eene bood schap te verrigten op het kantoor van den heer S. alhier. Aldaar was iemand aanwezig, die zijne commissie boekte; terwijl zulks geschied de, schijnt Klaas zijne aandacht gevestigd te hebben op eenige stapels blinkende muntstuk ken welke daar nabij hem stonden, en schijnt hij de verzoeking niet te hebben kunnen weer staan, om, welligt een Bamberg of Bosso ge lijk, een deel daarvan in zijnen zak weg te goochelen. Zoo gedacht, zoo gedaan de kunst greep werd behendig uitgevoerd, zelfs zóó be hendig, dat niet dan eenen geruimen tijd la ter, toen men het geld zoude uitbetalen de verdwijning werd bespeurd. Der policie, welke het oog steeds op zulke han dige goochelaars gevestigd moet houden werd berigt gegeven, en deze, vernemende wie zich aldaar had bevonden, spoorde hem op, en, hem nog in het bezit der ontvreemde stukken vindende, bragt zij hem naar eene plaats waar het hem vooreerst wel aan de gelegenheid ont breken zal, zijne kunsten verder uit te ofenen. In den vroegen morgen van heden werd hier ter stede een koebeest verkocht, hetgeen de aandacht der policie dermate tot zich trok dat zij den verkooper aansprak, en, geen be hoorlijk antwoord kunnende bekomen hem aanhield. Bij nader onderzoek bleek hetdat die persoon van W. afkomstig was, en hij het door hem verkochte beest in den jongstverloo- penen nacht uit een stuk land onder die ge meente had ontvreemd. De aangehoudene is, even als het beest en de opbrengst daarvan in bewaring genomen. Bij Zr. Ms. besluit van 25 dezer zijn be noemd tot president van den hoogen raad der Nederlandenmr. F. de Grevethans vice-president van dat collegie en tot vice- president van den hoogen raad der Nederlan den jhr. mr. B. van den Velden, thans raads heer in dat collegie. Men wildat er ernstig sprake is van de benoeming van den luit.-generaal de Stuers tot gouverneur-generaal van Nederl.-Indië. De minister van binnenl. zaken heeft ter algemeene kennis gebragtdat de intrekking der vergunning voor de wagendienst tusschen Leeuwarden en Meppel en omgekeerd, van de ondernemers W. Visscher en A. Kiesbrink te Sept, jl., op den 5 Nov. 1855 bepaald, na dien dag zal ingaan. De weekbladen der Christelijke Afge scheidene gemeenten deelen thans den inhoud, mede eener beschikking van den minister voor de zaken der Hervormde eeredienst enz.ge nomen den 27 Januarij 1855, op de adressen van eene zich kwalificerende synodale ver gadering der Christelijke Afgescheidene Gere formeerde gemeente in Nederland, vergaderd te Zwolle, waarbij zij 1) kennis geeft, dal zij, gelet op art. 1 der wet, regelende het loe- zigt op de onderscheidene kerkgenootschap pen, van nu aan, ook met betrekking tol den staat, zich als Christelijke Afgescheidene Gereformeerde kerk betitelten verzoekt om als zoodanig te worden erkend; wijders ken nis geeft, onder anderen, dat zij, wat de kerkregering aangaat, zich regelt naar hei kerkelijk handboekje, in verband met de voor rede, door de synode van de Christelijke Af gescheidene Gereformeerde gemeente van 1840 gesteldvan welk handboekje een gedrukt exemplaar wordt overgelegd en eindelijk over leggende een geschreven exemplaar van hel reglementaangenomen in de voormelde ver gadering van den 15 Julij jl.; 2) verzoekt, om aanvankelijk te rekenen van het jaar '1850 tot het jaar 18G0, ter beschikking van de synodale commissie der Christelijke Afge scheidene Gereformeerde kerk te stellen de som van ƒ27.020 ’sjaars, ten behoeve der verschillende leeraars enz.5) *s konings tusschenkomst inroept tot het tegengaan van hetgeen daarbij genoemd wordt bloedschan de ontheiliging van den dag des Heeren en de ontheiliging Zijns Naams door het vloeken.” De minister voornoemd geeft aan de adre santen te kennen, dat Z. M. «gelet op art. 9 der grondwet en in aanmerking ne mendedat bij de regering door geen behoor lijk bewijs gebleken is dat de Christelijke Afgescheidene gemeenten zich onderling tol een kerkgenootschap hebben vereenigd en die kerkgenootschap onder het bestuur van eene synode hebben geplaatst, en de toelating door de regering steeds is verleend tot het toestaan van eene Christelijke Afgescheidene gemeente op deze of gene plaats; weshalve bij haar geen kerkgenootschap bekend is van eene Christelijke Afgescheidene gemeente, veel min der van eene Christelijke Afgescheidene Ge reformeerde gemeente, de voormelde adres sen niet in overweging kan nemen.” - Het in onderscheidene binnenlandsche dagbladen medegedeelde berigt als zou de wel-eerw. heer Van Schaick zijn ontslag als predikant hebben gevraagd en zich reeds op de terugreis naar het vaderland bevinden wordt van eene geachte zijde betwijfeld. De laatst ontvangene berigten van daar maken hoegenaamd geene melding van een dergelijk besluit van dien geachten predikant. Men schrijft uit ’s Hage d. d. 25 dezer: Heden morgen is alhier op het proefveld der artillerie, nabij het kanaal naar Schevenin- gen een ijzeren kanon (ISponder) gesprongen. Ik verheug mij tevens tc kunnen melden, dal, niettegenstaande de stukken ijzer in alle rig- tingen zelfs tot op eenen afstand van meer dan 200 ellen zijn verspreid niet één der zes officieren en tien manschappen, die in de on middellijke nabijheid van het gesprongen stuk stonden eenig letsel heeft bekomen. Men meldt uit Schiedam, dat de heer Loopuit aldaar in den plaatselijken omslag is aangeslagen voor ƒ2100, en dat dit geachte lid van den raad niet alleen daarover niet klaagtmaar een der ijverigste voorstanders is tot ontlasting van de minder gegoeden. Zulk eene echt vaderlandsche gezindheid doet het harte welen moge tot voorbeeld van velen strekken. Men meldt uit Zwolle d. d. 23 October: Ook bier zullen eenige notabele ingezetenen pogingen aanwenden tot oprigting eener meel- en brood-fabrijk ten einde den behoeftigeu voor minder geld, beter brood te verschaffen. Het vereischte kapitaal zal men trachten bij een van te Zwolle eene commissie gevormd heeft, be staande uit de heeren B. Reinders, A. J. DoyerJ. C. Staal J. Kamphuis en S. J. van Deventer, met het hoogst loffelijke doel, om gedurende den aanstaanden winter den ambachtsman werk te verschaffen. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 24 Oc tober Door eene vereeniging van leden der afschaffings-vereeniging is het plan gevormd tot oprigting van een zieken- en begrafenis fonds in deze stad, dat met 1 Januarij 185G in werking zal treden. Het aantal deelne mers bedraagt thans reeds 252. Ook op ande re plaatsen vindt dit navolging, daar er van Utrecht, Groningen en Franeker mededeelin- gen aangaande deze instelling gevraagd zijn. Te Harlingen is een zoodanig fonds sedert ec- nigen tijd met goed gevolg in werking. Door dr. Afone, hoogleeraar aan de uni- versiiiet te Heidelberg, werd onlangs in het klooster St. Paul een Codes van Plinïus den Oudere ontdekt, behelzende boek XI XV der natuurlijke hislorie. Deze belangrijke bijdra ge is thans in druk verschenen. Het uliramontaansche dagblad t Univers is uitgelaten van vreugde over het concordaat, gesloten tusschen Rome en Oostenrijk, en ver heugt zich onuitsprekelijk over de plaats, der Roomsch-Kalbolieke kerk aangewezen in een rijk, tellende 40 millioen zielen. De Heilige Stoel staat aan Zijne Majesteit het regt toe j' die woorden zegt Z* Univers verheffen het apostolisch keizerrijk en zijnen jeugdigen keizer zelven in de schatting van enge len en menschen, den keizer, die, na het droevig tijdperk van Jozephisme, zich waardig toont aan de Rudolfs von Habsburg en aan de Ferdinand’s II. Mogt bet voorbeeld, op zulk eene verhe vene wijze door den keizer gegeven, niet ver loren zijn voor de koningen en de gouverne menten Dan zal de revolutie tusschen den troon en het altaar gekneld haar verschrik kelijk prestige verliezen, en zullen de verdwaal de volkeren, door de ontrouw der gouverne menten het geloof hervindendeook weder deelgenooten worden van de ware liefde tot het vaderland.” (L' Univers zij gerustHet voorbeeld van den jeugdigen keizer van Oostenrijk zal niet verloren gaan! Menig vorst, die wat ouder is en meer ondervinding opdeed in zijne be trekkingen met Home, zal zijnen gekroonden broeder beklagen, die zijnen naam zette onder een document, dat begint met de woorden: De Heilige Sioel staat aan Zijne Majesteit het regt toe,” en zal er dubbel op lettendat zoodanig begin niet gevonden worde in eene over eenkomst, die hij eens met Rome mogt sluiten. De engelen,” die over den aanhef van het concordaat juichen, zijn gewis niet die, wel ke zich vele andere gekroonde hoefden denken, en de bekentenis van l’ Universdat ook ge noemd staatsstuk opgesteld werd onder den in vloed van de onbevlekt ontvangene Maria,” zou velen geen groot denkbeeld geven van de liefde, die deze, thans in de Roomsch- Katholieke kerk bijkans alles vermogendehei lige den jeugdigen Oostenrijkschen monarch toedraagt, als zij niet met eenen medelijden- den glimlach zulke dwaasheden hoort verkon digen.) {Pr. Dr. en Asser Cour.} Het officiële dagblad van Rome berigt, dat de inzameling van bijdragen tot het op- rigten van een gedenk leeken ter eere der Vlek- kelooze Ontvangeuis het vereischte bedrag reeds bijna bereikt heeft. Dat gedenkteeken zal wanneer het door den paus goedgekeurde ont werp geheel uitgevoerd wordt40,000 scudi (nagenoeg 100,000) kosten, en van deze som zijn reeds viervijfde gedeeltennamelijk 52,08G scudi, bij een gebragt, voor ongeveer de helft door particulieren en overigens door kerkelijke of burgerlijke ligchamen. Eene euveldaad, gelijk zij anders slechts op den klassieken bodem van Romagna ge luktis dezer dagen in Lombardije gepleegd. De diligence van Mantua naar Cremona werd, tusschen Piadea en Ciccognolo door eene ge wapende rooverbende overvallen en geplun derd. Twaalf dezer bandieten omringden den BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend dat in hun ne vergadering van heden van de schuld spruitende uit de negotiatie vanƒ50,000 te gen 4 pCt. ten laste van de Stadis uitge loot no. 51, en van die van ƒ50,000 tegen J'/2 pCt. no. 51; wordende de houders her innerd, dat het kapitaal, tegen overgifte van de originele obligatiën en de onverschenen coupons, kan worden ontvangen ten kantore van den gemeente-ontvanger te Sneek na den 4 Januarij 1836. Sneek den 20 October 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUBA. De Secretaris 1IAGA. BIMMEM- EM BUITENLAND, SNEEK, 50 October. Van den 20 tot en met den 26 dezer zijn in deze provincie 55 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 1521. Sedert onze laatstvoorgaande opgaaf, is alhier niemand door de cholera aangetast ge worden noch daaraan overleden zoodat wij ons mogen vleijen met de hopedat die zoo zeer gevreesde ziekte, welke in dezen tijd tot nu toe hier ter stede gelukkiglijk weinige, slechts vier slagtoffers heeft gemaakt, thans uit ons midden zal zijn geweken. De najaars-beestemarkt alhier vooral voor een Wk SNEEKER V COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1