NIEUWS- EN ADVEKTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 10de Jaargang. 1855. No. 88. C den 3 November. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK de haar on- e MM111» t 14 Sept, jl., den 6 Oc- van kracht 158, po- mi- t er ?e~ ma t s y it). VO- Reglement Rapport dienst 1854. Besluit tot betaling uit de onvoorziene uit gaven. en Gewigten gedurende het het- in dit het meeste tschaps gedaan om weder benoemd eene plek werp van wetstrekkende tot aanvulling der wet van 1822 op het binnenlandseh gedistil leerd gelijk mede een ontwerp van wet, strek kende tot aanvulling dor wet van 1822, om trent de belasting op de binnenlandsche bieren en azijnen. Men verneemt, dat met den 15 November aanstaande weder, even als in vorige jaren, detachementen kavalerie naar verschillende deelen des lands zullen worden gezonden om daar als hulp-marechaussée dienst te doen. Men meldt uit Schiedam d. d. 26 Oct. Verscheidene dusgenaamde liberale dagbladen deelden met veel ophef mededat de heer Loopuit alhier zich met vele vreugde eene hooge belasting (ƒ2,100) laat welgevallen. Dat be- rigt verdient opheldering. In een vorig nom- mer van het Goudseh Kronijkske werd gemeld dat van hier een adres aan den koning was ingediend, met verzoek Zijner Majesteits hoo ge goedkeuring te onthouden aan een raads besluit dezer gemeente, waarbij eene belasting op het inkomen wordt gelegd. Bij dat besluit wordt het hoogste inkomen berekend op ƒ70,000. Dat echter de heer Loopuit een in komen heeft van wel ƒ250,000 a ƒ500,000 is algemeen bekend. Ware de belasting naar eenen billijken maatstaf ingerigtdan zou de heer Loopuit dien ten gevolge ƒ7500 9000 moeten betalen. ZEd. heeft dus gewigtige re denenom verheugd te zijn, dat men slechts ƒ2100 van hem vordert. Dat men door de verspreiding van gemeld berigt de strekking van het ingediend adres wil tegenwerken is duidelijk. Intusschen verneemt men met ge noegen dat de gedeputeerde staten niet on gunstig denken over bedoeld adres. (G. Kr on.) Uit Enkhuizen wordt gemelddat de tweede reis der haringbuizen aanvankelijk met verblijdende uitkomsten bekroond wordt, aan gezien de drie vaartuigen welke thans binnen gekomen zijn, gezamenlijk de beduidende hoe veelheid van ruim 77 last haring hebben aan gevoerd. Men meldt uit Groningen d. d. 28 Oct.: Heden morgen leed onze stad en de vaderland- sche letterkunde een gevoelig verlies door het overlijden van den grijzen dichter mr. A. H. Spandawlid van het provinciaal geregtshof van Groningen ridder van de orde van den Nederlandschen Leeuw, kommandeur van de orde der Eikenkroon en lid van verschillende geleerde genootschappen. Men verneemt, dat hh. studenten aan de hoogeschool te Groningen zich bij request heb ben gewend tot Z. M. den koning, ten einde hunnen wensch te kennen te geven dat de heer dr. W. Hecker, lector aan genoemde hoogeschool, bij de bestaande of eventuele va catures moge worden benoemd tot hoogleer- aar in de letterkundige faculteit aldaar. Men meldt uit Breda d. d. 29 October Heden morgen werd een 75jarig man door de marechaussée naar de regtbank geleid, ter za ke hij door gebrek gedreven, aan de woning van een’ landbouwer brood had gevraagd. De grijsaard was zigtbaar diep geroerd door het denkbeeld, dat hijdie nimmer voor den reg- ter verscheen nu om het vragen van eene bete broodswaartoe de armoede hem gedron gen had, als een misdadiger uit de gevange nis door de stad werd geleid, waar men hem nooit dan als eeu braaf man had gekend. De indruk daarvan was zoo diepdat de man op straat nederzeeg enna in een huis ge dragen te zijn, een lijk was. Naar luid van het verslag van den mi nister van koloniën wegens het beheer van Nederlandsch-Indie, over het jaar 1855, bestond de bevolking van Java en Madura alleen op het eind van genoemd jaar, uit 10,290,045 zielen, te weten 17,417 Europeanen, 150,940 Chinezen 27,544 andere vreemde Oosterlingen 10,104,484 inlanders en 9630 lijfeigenen en was de bevolking in den loop van dat jaar met niet minder dan 546,970 zielen aange groeid. In een tweede artikel, dat het Journal des Débats ovei' de voortbrengselen van boek drukkunst op de Parijsche wereldtentoonstel ling mededeelt, heeft men met genoegen en belangstelling de volgende regelen aangetroffen BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, gelet op de resolutiën van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provin cie van den 14 September 1855, no. I75/955I en van den 28 December 1844 no. 158, ma ken door deze aan de belanghebbenden be kend datingevolge art. 27 der wet op het Personeel van den 29 Maart 1855 (Staatsblad no. 4), een ieder gehouden is aangifte te doen van zoodanige perceelen welke op den 15 Mei dezes jaars niet in gebruik waren of, door ee- nen huisbewaarder bewoond zijnde, geduren de den loop des dienstjaars in gebruik geno men of van mobilair voorzien wordenvoor het aanschaffen van meerdere dienst- en werk- boden of paarden, dan op den 15 Mei worden gehouden en eindelijk voor het aanwenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voorwer pen van de 5de en 6de grondslagen als aan vankelijk tot onbelastbare einden aangelegd of gebezigd zijn zoo mede van paarden die in den loop des jaars het tweede viertal hunner melktanden hebben verloren. Zullende de aan giften hiervan moeten geschieden ten kantore van den ontvangeralvorens die omstandig heden komen te ontstaan. Wijders wordt hierbij herinnerd: dat, naar luid van art. 7 der wet van den 24 April 1845 (Staatsblad no. 15), van alle gebouwenwelke nieuw gesticht, vernieuwd, vergroot of uitge breid worden door de belanghebbenden bin nen zes maanden na de in gebruik stelling dier perceelen, of nadat dezelve voor het eerst geheel of ten deele worden betrokken aan de Zetters der gemeente aangifte moet worden gedaan daar bij verzuim dier aangifte wordt verbeurd de aanspraak op de vrijdommen welke bij de wet van den 28 Maart 1828 (Staatsblad no. 8) wegens die gebouwen zijn toegekend. En opdat deze kome ter algemeene kennis, zal dezelve worden afgekondigd en aangeplakt zoo als gebruikelijk is. Sneek den 51 October 1855. Burgemeester en TEethouders voornoemd, WOU»A. De Secretaris HAGA. ZATURDAG DEN 5 NOVEMBER 1855, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit, betrekkelijk de jaarwedde van gemeente-ontvangers. Missivebetrekkelijk de grondslagen voor den hoofdelijken omslag voor 1856, en de ver ordening ter invordering. Missive omtrent de verhuring van het Nieu we Tolhuis enz. onder Goënga. Adres van M. Molenaar, om gronds. Adres van denzelfden te worden tot architect. Benoeming van een’ architect. Adres van de wed. Soethout, om der de hand te verhuren het Kaatsland. Adres van S. Jaasma, om hem onder de hand te verhuren het thans door hem gebruik te land, bij de aschbelt. Missive van heeren curatoren der Latijn- sche scholen betrekkelijk eene verzochte wij ziging in bet reglement voor die scholen, voor het O. B. Weeshuis. over de rekening van dat gesticht, herijk der Maten jaar 1856. En opdat dit kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 51 October 1855. Burgemeester en TEethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris FÏAGA. BPITENLAWD. SNEEK, 2 November. De leden des Bij bel- genootschaps van het VI district in Friesland waren op gisteren te Sneek zamengeroepen maar kwamen niet zeer talrijk op, daar er slechts één lid van buiten en vijftien hier woonachtig, ter vergadering geteld werden. En toch waren de mededeelingen van den staat des genootschaps in het algemeen en van dien der Friesche afdeeling in het bijzonder niet onbelangrijk. De afgevaardigde tot het cen traal bestuur gaf van de beide vergaderingen, door hem bijgewoond een naauwkeurig ver slag. De penningmeester legde het boek zij ner ontvangsten en uitgaven ter tafel welk deed zien, dat Sneek nog altijd gewest onder de plaatsenwaar aan de zaak des Bijbelgenool wordt, zijnen rang handhaaft, wat ook uit de opgave van den bibliothecaris in dit district bleekdaar wederom in het afgeloopen jaar zeventig Bijbels en honderddertig N. Testamen ten grootendeels omniet gegeven, maar deels toch ook voor den vollen of verminderden prijs werden verkocht, wat eene som van ruim 40 bedroeg. Het getal leden bleef nagenoeg het zelfde. Alleen verloor het genootschap door den dood één der waardigste ledendie aan de Bijbelverspreiding en Bijbelwaardering een tal van jaren zeker meer dan iemand had ge arbeid en wiens arbeid, dan ook wel niet ijdel zal geweest zijn in den Heer. Aan onder scheidene hulpbehoevende gemeenten en ook scholen buiten dit district kon men weder lief dedienst bewijzen, en onderscheidene boek- verkoopers hier ter stede en schoolonderwijzers ten platten lande, bij wie dépots opgerigt zijn sleten vele exemplaren. Omtrent Bijbel- en Zendeling-vereenigingen werd een en ander medegedeeld wat bemoedigend en opwekkend was. De Zondagschool is ook na vijftienjarig bestaan eene nuttige inrigting en wordt door de verdienstelijke onderwijzers metonverflaauw- den ijver waargenomen maar vinat niet die deelneming, welke zij verdiende. Ook uit het buitenland werden stemmen vernomen die tot ondersteuning dringend noodigden waartoe dan ook gaarne de behulpzame hand werd aan geboden. Des avonds werd het openbaar ver slag gehouden door ds. H. Oolgaardtdie naar aanleiding van Efes. 6:17, «Neemt het zwaard des geesteshetwelk is Gods woordde leden en begunstigers des Bij belgenootschaps opwek te tot het moedig strijden door den Bijbel hun voor te stellen als het beste wapen in den strijd onzer dagen. Bemoedigd en versterkt verlieten gewis allen het huis des gebeds niet twijfelende, of eenmaal zal door dit wapen de wereld overwonnen worden. Heden avond 6 uur werden wij bij eenen hevigen storm eensklaps verschrikt door het geroep van «brand!” en vernam men weldra dat dezelve plaats had in eene woning aan den grachtswal, tusschen het Hoogënd en de voor malige Noorderpoort alhier. Ofschoon de brand spuiten reeds aanwezig waren heeft men de zelve echter gelukkiglijk niet behoeven te ge bruiken daar men den brand spoedig meester was en deze zich slechts tot den schoorsteen heeft bepaald. Z. M. heeft, bij besluit van bepaald, dat het kon. besluit van tober 1840, no. 222, nopens het stoken gedistilleerd uit aardappelen nog van is en blijft tot den 15 October 1856, of tot zoodanig ander vroeger tijdstipals waarop bij de wet andere bepalingen omtrent deze stokerijen mogten worden ingevoerd. Van regeringswege is aan de tweede ka mer der staten-generaal aangeboden een ont ij EKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend dat, ten ge volge besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie van den 22 October 1855no. 18 (Prov. Blad no. 159), de letter M van het Gothische alphabet bestemd is voor den ijken SNEEKEB 175 el ld ’P COURANT 'o wie leau >0 tl- den cie- m/ce nan >°og ter rent eri- 'we* 8; Ne en 'zer den ren is ali- al 9 er- za- as- ne- be- het be ar de o- is- te »e- op o-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1