NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. 89. WOENSDAG den 7 November. 10de Jaargang. AT BINNEN- EN BUITENLAND. L “f straten uiteen. r, IS; lgs Or el. ?/te zoodanige kerk bestond is mede eene Protes- tantsche school geopend. Bij die laatste pleg- tigheid waren de graaf Charinsky, gouverneur der stad de graaf Hohenwart en onderschei dene andere aanzienlijke R. Katholieken tegen woordig. In een dorp nabij Agramin Oostenrijk, ontstond dezer dagen een ernstige twist tus- schen boeren en gendarmes, ten gevolge van de weigering van eerstgenoemden om de aan het kapittel toekomende mijnlienden te beta len. De twist liep zoo hoog, dat een gere geld gevecht geleverd werd waarbij verschei dene dooden en gekwetsten vielen. De gevallen dat in den Oostenrijkschen staat dienstpligtige jongelieden zich zelven ver minken om van de militairo dienst te worden vrijgesteld, zijn zoo menigvuldig (in het vo rige jaar kwamen er 1414 zulke gevallen voor), dat van wege de hooge regering bevelen aan de betrokkene gewestelijke en gemeentebestu ren gezonden zijn om met de meeste gestreng heid daartegen te waken. Op last der Engelsche regering, zijn 45 der onderteekenaren van de dezer dagen uit gevaardigde verklaring der staatkundige uit gewekenen van het eiland Jersey gebannen. Victor Hugo en zijn zoon zijn onder dit ge tal begrepen. Bij gelegenheid der kermisis dezer da gen te Lyon een leeuw uit eene menagerie op het groote plein aldaar ontsnapt; bij het ver schijnen van den vorst der wouden in de volle stoof de talrijke menigte eensklaps De leeuw wierp zich op een’ ezel die op zoodanig bezoek niet bedacht scheen het arme dier was in een oogenblik verworgd. De leeuw legde zich daarop rustig neder en liet zich door zijne wachters grijpendie hem naar zijn hok terugbragten. Te Parijs worden 525 nijverheidstakken uitgeoefend die verdeeld kunnen worden in 15 hoofdgroepen en arbeid verschaffen aan 542,550 personen, in dienst van 04,816 mees ters, bazen of heeren. Deze werklieden zijn verdeeld in 204,925 mannen, 112,891 vrou wen, en 24,714 kinderen beneden de 16 jaar. Aan die werklieden te Parijs wordt jaarlijks 500 tot 550 millioen francs aan arbeidsloon betaald, terwijl de ondernemers jaarlijks 150 a 160 millioen fr. winnen. Het omzet-kapi- taal beloopt gemiddeld 7500 millioen francs. Het pakketschip Daniel Webster dat onlangs van Boston naar Liverpool uitzeilde, had het grootste getal passagiers aan boord dat ooit op een schip naar Europa afvoer. Er waren 490 bijna allen terugkeerende land verhuizers. Hoeveel teleurgestelde hoop, hoe veel gebrokene harten bevatte de kleine ruim te van dit vaartuig De Moniteur deelt mede, dat de veref fening der geschillen tusschen de Fransche en Napelsche regeringen tot wederzijdsch genoe gen heeft plaats gehad. Uit het officieel rapport, dat te Kon- stantinopel aangaande den op 29 Sept, door de Russen te vergeefs beproefden storm op Kars is ontvangen, blijkt, dat de Turken 6486 lijken van gesneuvelde Russen hebben begraven terwijl de bezetting, door de wal len beschermdniet meer dan 600 man heeft verloren. In de Oostzee hebben Engelsche schepen eenige Russische vaartuigen in de golf van Pernau verbrand en een Russisch fort gebom bardeerd. Ook heeft eene divisie van het ge- alliëerde eskader, volgens de Petersburgsche bladen eene voor die vloot gunstig uitgeval lene operatie in de golf van Ayon volbragt. (Ayon is eene haven der Russisch-Amerikaan- sclie maatschappij op de kust der zee van Okhotsk.) De uit de Krim aangekomene generaal- majoor Markham, die, gelijk men weet, zich bij den stormloop tegen den Redan zoo bij zonder heldhaftig heeft gedragen, is, ofschoon nog geene 50 jaren tellende, zoo verouderd, dat hij het aanzien heeft van eenen man van 70 jaren zijne beenen zijn derwijze gezwollen, dat hij naauwelijks kan loopenzijn groote baard is geheel grijs, en hij is tot onkenne- lijkheid vermagerd. maal, dat er in de Nederduitsche Hervormde gemeente alhier op den avond van den 51 October zelven een plegtige dankstond ier gedachtenis der kerkhervorming gehouden werd. De wel-eerw. heer ds. Zaalberg trad op voor eene schare, die zóó talrijk was, dat hel ruime kerkgebouw ze allen niet kon bevatten en hield eene rede over 1 Tim. II: 5A. De zegeningen der Hervorming werden door den spr. uit onderscheidene belangrijke oogpunten in het licht gesteld en op grond van de waar heid van zijnen tekst, de val van Rome en de, zegepraal der Hervorming voorgesteld als een eisch des geloofs eene bede der liefde en ee ne profetie der hope. De feestelijke stem ming der gemeente werd door beurtzangen ver hoogd terwijl de weezen na het uitspreken van den zegen deze plegtige godsdienstoefe ning besloten door slaande het laatste vers van Psalm LXXII aan te heffen. In de vergadering der wis- en natuur kundige afdeeling van de kon. akademie van wetenschappen is de aandacht gevestigd op eenen door dr. J. Bosscha Jr. uitgevonden toestel, om te gelijker tijd langs ééne telegra fische lijn twee seinen te geven en terug te ontvangen. Deze bijdrage zal in de verslagen worden opgenomen. Men meldt uit Scheveningen d. d. 1 No vember Heden heeft wederom de opening plaats gehad van de een kwart eeuw verleden, door H. M. de koningin-moeder alhier ge stichte en steeds uit hare fondsen ondersteund wordende naaischool voor meisjes van behoef tige ouders. Vóór het vertrek van H. M.is door Hd.uit aanmerking van de duurte der levensmiddelen en de daaruit voortvloeiende armoede, het uitdrukkelijk verlangen te ken- nen gegeven, dat de school, die gewoonlijk eerst op den löden geopend wordt, reeds op den Isten November moest opengesteld wor den en dat de met die opening in verband staande uitdeeling van brandstoffen enz., voor rekening van de edele vorstin ook behoorde vervroegd te worden. Men schrijft uit Scheveningen, dat de haringvisscherij aldaar eenen gunstigen keer neemt. Gedurende de laatste tien dagen zijn niet minder dan 57 schuiten aldaar aangeko men, welke gezamenlijk p. m. 1,511,000 stuks haring geleverd hebben. De markt blijft hoog. Gisteren gold de groote haring nog y'25 de duizend. Men meldt uit Eindhoven d. d. 29 Oct. {Noord-Brab.}: In de burgerlijke teregtzitting der arrondissements-regtbank alhier had he den voormiddag de uitspraak plaats in de zaak van den officier van justitie R. O. eischer contra den wel-eerw. heer A. van Moorsel de heeren C. Schampers en C. Herwegh ge daagden allen te Eindhoven, beschuldigd van het houden van openbare godsdienstoefening, in strijd met de wet. De regtbank heeft ver klaard dat het houden dier processie (van Eindhoven naar Meerveldhoven) noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding oplevert, en heeft diensvolgens de beklaagden te dier zake van alle regtsvervolging ontslagen de kosten te dragen door den staat. Wederom was de zaal door een buitengewoon talrijk en aanzienlijk publiek reeds vroegtijdig bezet. De officier van justitie zal, zoo men zegt, te gen dit vonnis hooger beroep aanteekenen. Naar wij vernemen zegt de Arnh. Cour., is dezer dagen op en overeenkomstig het voor stel van den fungerenden procureur-generaal in de provincie Gelderland door Z. Exc. den minister van justitie bepaald in welke gemeen ten dier provincie openbare godsdienstoefenin gen (processiën) mogen gehouden worden. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 51 Oc tober Heden avond werd, ter gedachtenis aan de Hervorming, voor de leden der onder scheidene Protestantsche genootschappendoor den wel-eerw. heer dr. S. K. Thoden van Velzen predikant alhier, eene rede uitgespro ken waartoe hij tot onderwerp had gekozen Oberlin in zijn werk in het Steinthalde voorlooper eener nieuwe hervorming.” Te Hermansstadtin Oostenrijk, is eene nieuwe Protestantsche kerk ingewijd, en te Laijbach, waar reeds sedert eenige jaren eene SNEEK, 6 November. Van den 27 Octo ber tot en met den 2 dezer zijn in deze pro vincie 51 runderen aan de besmettelijke long ziekte gestorven of afgemaakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Janua- rij dezes jaars 1572. De koemarkt was hier heden nog beter bezet dan op den vorigen marktdagdaar er nu meer dan 1000 stuks vee was aangevoerd ook waren de prijzen nog steviger dan de vo rige keer; onder anderen werd een melkbeest verkocht voor f200. De leden van de tweede kamer der sta- ten-generaal zijn thans aangeschreven, dat de werkzaamheden dier vergadering den 7 November aanstaande zullen hervat worden. Men meldt uit Nieuwediep d. d. 28 Oc tober Naar men ons verzekert, heeft Z. K. H. de prins van Oranje zich aan boord van Zr. Ms. fregat Doggersbank gekenmerkt door een uiterst minzaam en goedhartig karakter zoodat hij zich de innige hoogachting en lief de tot zelfs van den ruwsten matroos heeft verworven. Gedurende de reis en bij het verlaten van het schip gaf hij zoowel in het algemeen als in het bijzonder, menig blijk van gepaste gulhartigheid en tevredenheid over de equipagie van bedoelden bodem. Al gemeen wenscht de equipagie zich ander maal zulk een vorstelijk persoon. Men schrijft uit ’s Hage d. d. 51 October Sedert geruimen tijd wordt bij de Protestant sche partij in ons vaderland weder spanning en ontevredenheid waargenomen en gevoelt die partij zich dagelijks meer teleurgesteld in hare hoop en verwachting, dat het bewind, in April 1855 opgetreden met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen echter de po gingen zoude weten te verijdelen, door de ul- tramontanen rusteloos aangewend om verlo ren terrein te herwinnen en Rome’s heerschap pij ook in ons land uit te breiden. Die on tevredenheid is niet weinig toegenomen sedert de verschijning van een nieuw dagblad in de residentie, dat algemeen beschouwd wordt lie< orgaan van den minister van buitenlandse be zaken te zijn, en waarin het beginsel woidl voorgestaan en verdedigd, dat de Staat geene godsdienst behoort te kennen en vreemd moei blijven aan alle godsdienstige begrippen en partijen een beginselten eenemale in strijd met de zoo krachtig gemanifesteerde openbare meeningwaaraan het tegenwoordig ministe rie zijnen oorsprong te danken heeft. Het zal geene verwondering baren, dat, in dezen stand van zaken van ministeriële verandering wordt gesproken, en zoo kunnan wij dan ook, op het gezag van doorgaans bijzonder goed onder- rigte personenverzekeren dat van eene ge- heele of gedeeltelijke wijziging van het kabi net niet slechts sprake is, maar dat het aftre den althans van één’ van ’skonings ministers meer nabij is, dan door menigeen wordt ver moed. Het tijdstip zal welligt zeer spoedig aanbreken, dat onze voorspelling wordt be waarheid. Met verwondering en leedwezen heeft men vernomen dat twee leden van de tweede ka mer der staten-generaal onlangs, wegens ont duiking van ’s rijks belasting op het personeel zijn bekeurd geworden, zoodat de een de heer Jan Freerks Zijlker, tegen betaling eener aanzienlijke boete, met de administratie heeft getransigeerd, terwijl de ander, de heer de Lom de Berg, eerlang ter dier zake voorden bevoegden regter zal teregt staan. Met ver wondering en leedwezen heeft men zulks ver nomen omdat beide die heeren in het open baar steeds partij trekken voor de mingegoe de belastingschuldigen in den lande, en daar bij schijnen te vergeten, dat belasting, door aanzienlijken ontdoken of gefraudeerd, weder mede moet worden opgebragt door die gerin ge medeburgerswaarvoor men in naam te velde trekt. Het is te betreuren dat onder onze volksvertegenwoordigers dergelijke voor beelden worden aangetroffen. Mogen ze slechts tot zeer enkelen beperkt blijven! Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 1 No vember: Gisteren avond was het voor de eerste- V COURANT. SNEEKER )O i 5 en en j 9n t)k tot 3e- te en tin m- tal '9, inr er- n in :en en mo

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1