NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1855. No. 90. den 10 November. ZATURDAG 10de Jaargang. W Ml r Het van den heer Pa- van Indië en P. Meijer tot minister van en tevens wordt me- UB 1 COURANT SNEEKER I t BINNEN- EN BUITENLAND. heel i S' r 1' i i t i ZOO ware kunstschat en voor den winner, versierde zaal prijkt te bloembak van zink, met ornamenten en beeldwerk. Daarin is eene waterfontein aan- den ter hand gesteld, Op 175 plantaadjen in de kolonie Suriname wordt thans het Evan gelie verkondigd en 26 broeders en 22 Zus ters der Moravische Broedergemeente arbei- I den aan het heil van ruim 20,000 zielen. Uit Emden wordt gemeld: In de vori ge week begaven zich drie visschers en een knaap van 15 jaar met eene boot ter visch- vangst naar zee. De boot sloeg om en de drie mannen, allen vaders van huisgezinnen von den hun graf in de golven. Alleen den knaap gelukte het, zich aan de boot vast te klem men in welken toestand hij door een’ schip per in zee drijvende werd gevonden en te Nieuw-Harlingerzijl binnengebragt. Graaf Philipp Sigrairitmeester bij een regement Hongaarsche huzaren heeft op ver zoek eervol ontslag uit de krijgsdienst beko men om zendeling te worden. Met dit doel zal hij te Weenen in de godgeleerdheid stu deren terwijl hij tevens voornemens is, ge- zijn aanzienlijk vermogen aan de bevor dering van het zendingswerk ten koste te leggen. Het hoofdorgaan der Protestanten in Sar dinië de Buana Novella, maakt bekend, dat in het vorige jaar in Toskane zijn uitge- deald 2655 Bijbels en 790 Italiaanscbe Nieu we Testamenten. Te Rome heeft men 4000 exemplaren van de vertaling van Diodatie in omloop gebragt. In Sardinië kunnen 7 col porteurs van Bijbels niet aan de behoefte vol doen. Het getal Bijbels, te Londen gedrukt, bedroeg 25,000 en dat der Nieuwe Testamen ten 10,000. Behalve de Armonia de Cam- panonede Cattolico en eenige zuiver kerke lijke bladen heerscht in alle Sardinische bla den een Protestantsche geest en prediken zij allen gewetensvrijheid, en dat gcene wereld lijke magt het regt heeft om de betrekking tusschen den mensch en God te regelen. Onder de Roomsch-Katholieken in de Vereenigde Staten openbaart zich eene merk- l i PA 1 Vj SNEEK 9 November. Men verneemtdat het ontwerp yan wet, houdende de nieuwe za- menstelling der regterlijke magt en het beleid der justitie door den raad van state is overwo gen en aan de regering, met het advies van dat collegie, is onderworpen. Men ziet dus eerlang de aanbieding van dat ontwerp tege moet. Ook verneemt men dat in de wet op de militie, welke thans aan het onderzoek van den raad van state is onderworpen, onder scheidene der in de thans vigerende wet be staande privilegiën behouden zijn gebleven dathetwelk verleend wordt aan studenten in de theologie is mede gehandhaafd. In de N. Rolt. Cour, leest men gerucht van de benoeming bud tot gouverneur-generaal van den heer mr. koloniën bevestigt zich, degedeeld dat de heer Van Hall zijn ontslag nemen zoude als minister van buitenlandscbe zaken, terwijl hij in die betrekking zoude ver vangen worden door den minister van bin- nenlandsche zaken den heer Van Reenen die op zijne beurt zal geremplaceerd worden door den heer Van der Heim commissaris des konings voor Zuid-Holland. Verder zegt men, dat de generaal Du Mon ceau vervangen wordt door den generaal Van Aylva Rengers, als chef van het militaire huis des konings.” Bij besluit van den 5 Nov., no. 51, heeft Z. M. goedgevonden 1) aan den heer J. A. C. van Heusdeop zijn verzoek, eervol ont slag te verleenen als gewoon hoogleeraar in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en let teren aan de hoogeschool te Groningen 2) tot gewone hoogleeraren in die faculteit te benoemen de heeren dr. W. Hecker, lector in de paedagogie aan de hoogeschool te Gro ningen en dr. C. M. Francken rector aan het gymnasium te Leeuwarden. Bij beschikking van den 5 dezer, is aan den heer O. O. Gorter, te Leeuwarden voor- loopig voor zes maanden vergunning verleend voor eene dagelijksche wagendienst tusschen Leeuwarden en Meppel en omgekeerd tot ver voer van personen en goederen. De proeven onlangs door den minister van marine genomen, om vooral ook in on ze land-provinciën jongelieden voor Zr. Ms. zeedienst aan te werven zijn met den besten uitslag bekroond, want er schijnt een groot aantal aangenomen te zijn die dus door de zen maatregelin plaats van ten laste hunner ouders of der armbesturen te komen tot nut tige leden der maatschappij worden opgeleid. Men verneemt dat Z. K. H. de prins van Oranje op de reis, welke hij met Zr. Ms. fregat Doggersbank naar de Middellandsche zee gedaan heeft kennis heeft gemaakt met de zeedienst der marine-officierenen bij her haling eenige wachten heeft waargenomen. Men leest in bet’s Gravenh.Nieuwsblad; De heer K. Fuhri alhier, heeft ten zijnen huize eene tentoonstelling geopend van kunst werken op de Parijsche tentoonstelling aan gekocht en door hem bestemd om onder de inteekenaren op de Kunstkronijk te worden verloot. Uitgelokt door het geïllustreerde pro gramma, waarvan alom een groot getal ver spreid werd, hebben wij die tentoonstelling reeds dadelijk bij de opening bezocht, en wij wisten inderdaad niet, wat het meest te be wonderen: de kunstsmaak van den uitgever, wiens keuze op de tentoonstelling zeker moei jelijk moet geweest zijn de sierlijkheid en de zorg, waarmede deze kunstwerken ter bezig- tiging worden aangeboden of wel de loyau- teit, waarmede door hem tegenover de intee- kenaren aan zijne verbindtenissen voldaan is. Het getal der prijzen is slechts zeer gering, en slechts enkele zijn van hooge waarde. Het geïllustreerde programma noemt er 25 maar wel de minste prijs als de eerste is een een begeerlijk voorwerp In het midden der fraai een groote keurig gewerk- waardige beweging. Velen hunner, zoo Ame rikanen als vreemdelingenhebben het plan gevormd om eene onafhankelijke Ameri- kaansch-Katholieke kerk te stichten die in geene betrekking zou staan tot Rome. Te New-York, vooral is het verlangen naar zoo danige kerk merkbaar, niet enkel onder de leeken maar ook onder de priesters. Men Kprmt plannen om meetings te houden ten einde zoo eenige gemeenten te stichten die op eigene kosten zouden bestaan, zelve hare priesters zouden verkiezen met verlof aan die priesters om te trouwen de Engelsche taal zouden invoeren bij de eeredienst maar overigens al de plegtigheden en vormen der Roorasch-Katholieke kerk bewaren. Als zeker verhaalt men dat een aantal priesters terstond gereed is, om zich aan te sluiten. Het schijnt, dat de oorzaak dier beweging te zoeken is bij John Huques den Rooinsch- Katholieken bisschop van New-York,die het bisschoppelijk gezag nog even raagtig gelooft, als voor eenige eeuwen. Wij zien met be- lanstelling nadere berigten te gemoet. Te Alexandria, in Noord-Amerika, is, blijkens de dagbladen van New-Orleans on langs een knaap van 10 jarenkrachtens reg terlijke uitspraak, op een schavot met den strop ter dood gebragtwegens het ver moorden van den geestelijke J. J. Weems. Toen hij uit den kerker werd gehaald, was hij spelende met knikkers. Men verwacht te Weenen nog steeds vóór den winter gewigtige gebeurtenissen op het oorlogstooneel van zuidelijk Rusland. Het bevestigde zich, dat de grootvorst Konstantijn besloten had gezamenlijk met den generaal Tothleben, persoonlijk de verdediging van Ni- colaïew te leiden en dat de generaal Lüders het kommando van Cherson op zich genomen bad. De reserve-divisiewelke tot dusver te Cherson gelegen hadis naar Perecop ver plaatst en aldaar reeds aangekomen; ook zijn naar Cherson de reeds beschikbare druchenen der landweer gedetacheerdwelke luidens ukase van keizer Alexander, aan het zuide lijk leger onder den generaal Lüders zullen toegevoegd worden. De bezetting van Nico- laïew heeft eene even aanzienlijke als afdoen de versterking ontvangen door de genie en artillerietroepen welke uit de noordelijke forten van Sebastopol daarheen overgebragt zijn. De afreis van het Duitsch hulplegioen uit de haven van Porstmouth ging dezer da gen met eene romaneske omstandigheid ge paard. Men had, namelijk ontdekt, dat een der soldaten eene schoone en jeugdige Fran- sche vrouw wasde echtgenoot van een Zwitsersch soldaat bij het regement. Toen de kolonel dit vernam, beval hij, dat zij weder aan wal gebragt zou worden doch zij smeek te zoo dringend in dezelfde dienst als haar man te mogen strijden en sterven en dit ver zoek werd door diens krijgmakkers zoo sterk aangedrongen, dat de officier eindelijk toe gaf. De moed dezer vrouw en hare verknocht heid aan haren echtgenoot maakten eenen zoo diepen indruk op de officieren en manschap pen dat eene ten haren behoeve geopende inschrijving binnen w’einige oogenblikken na genoeg 20 pond sterling opbragt. Volgens de Berl. Börsen Zeit. zal de Fransche regering den generaal Létang naar Konstantinopel afvaardigen om deel te ne men aan de beraadslagingen over de Donau- vorstendommen daar keizer Napoleon deze zaak nog vóór het einde van den oorlog wenscht geregeld te hebben, althans voorloopigom later, zoo als Oostenrijk verlangt, haar defi nitief beslag te krijgen. In het dagblad van het ministerie van binnenlandsche zaken in Rusland leest men onder anderen het volgende, waaruit blijkt, dat de veehandel in dat rijk niettegenstaan de de omstandigheden, aanzienlijk is en er voorshands althans geen gebrek aan vleesch bestaat. Het bedrag van ééne maand (Au gustus) op de veemarkt te Petersburg, name lijk, wordt in dat blad aldus opgegeven: Er zijn gedurende deze maand op boven genoemde markt verkocht 16,501 ossen, 521 gebragt, welke door middel eener kleine lucht pomp vijf uren achtereen springt. Het Art Journal heeft dan ook de verdienstelijke Parij sche fabrijkanten van dit stukde heeren Du bois en Soulas, teregt zeer geprezen. Elegan ter meubel dan de verlakte en met parlemoef ingelegde schrijfcassete van de heeren Mac- Callum en Hodson te Birmingham kan men zich inderdaad niet denken. Eene keur van bronzen beelden en statuetten ieder op zich zelf een meesterstuk trekt niet alleen de aan dacht, maar levert inderdaad kunstgenot. Twee penduleswaaronder een van den heer C. van Arcken te Amsterdam; voorts eene Chineesch verlakte étagère van den heer F. Zeegers, te Am sterdam strekken mede tot opluistering dezer verzameling eindelijk zijn er nog allerlei pleis- terbeeldjeseen schaakspel in bronsverschil lende stéréoscopen enz., breeder in het pro gramma genoemd. Wij eindigen dit kort verslag met den w’ensch, dat de ijverige uitgever, door eene ruime in- teekening, schadeloos gesteld worde voor de vele zorgen en moeiten welke hij zich in dit jaar voor de Kunstkronijk en hare verloting getroost heeft.” Alen meldt uit Zwolle d. d. 6 Nov. Vrijdag middag, den 2 dezer, zeilde de al hier te huis behoorende schipper Gerrit van Assendorp, vergezeld van twee zijner zonen, bij zeer slecht en mistig weder uit de ha ven van de Lemmer, met eene geboeide zomp voor eigene rekening in lading hebbendegarst, haver enz. Op korten afstand voorafgegaan door een Leeuwarder schipverloor dit de zomp van Van Assendorp na eenigen tijd geheel uit het oog wraardoor de ergste ver moedens over diens lot ontstonden. Deze werden dan ook, helaas! bewaarheid. Op de hoogte van Kuinre vond men de zomp drij vende, van bemanning en lading ontroofd, zoodat drie menschen hun graf in de golven gevonden hadden. Van Assendorp, die voor wreinige jaren reeds eenen zoon op zee ver loor, laat eene vrouw en twee kinderen na. Het verslag der handelingen van de maat schappij ter bevordering van het godsdienstig onderwijs onder de slaven en verdere Heiden - sche bevolking in de kolonie Suriname, af- deeling ’s Gravenhage is onlangs aan de le den ter hand gesteld. Op 175 plantaadjen in I <rn:rn^ i WniIir>rïTi_”1**rr7;,s xmri ,-yT.---rr iTfr ,-iw.r^tn--.-Ti..A. I.. U.Ï3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1