NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1835. No. 91. WOENSDAG den 14 November. Ie n BINNEN- EN BUITENLAND. ’s rijks vee- r i SNEEK, 15 November. Van den 5 tot en met den 9 dezer zijn in deze provincie 40 run deren aan de besniettelijke longziekte gestor ven of afgemaakt; bedragende daardoor bet gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 1612. De koemarkt was hier heden ruim voor zien doch de handel slap. Vrijdag avond jl. is naar Amsterdam een muntbiljet zijnde T. B.welke brief nadat het muntbiljet van den invoer van en andere levensmiddelen 2) wijzi- hoofdstuk IX B (begroeting 1854) 5) tot vaststelling der begroeting van de lands drukkerij 1856 4) tot aanvulling der wet vau 1822 nopens het binnenl. gedistilleerd 5) id. nopens de bieren en azijnen. Alle deze slok ken zijn gedrukt en worden naar de afdee- lingen verzonden. De tweede kamer der staten-generaal heeft besloten de discussiën over de begroo- tingswetten voor 1856 te bepalen op aanstaan den donderdag 15 dezer, ’s morgens ten 11 uur. Bij de tweede kamer der staten-gene raal is ingekomen een wetsontwerp houden de bepalingen omtrent den tij del ij ken opslag van meel in entrepot en andere bergplaatsen. Art. 1 van dit wetsontwerp bepaaltdat van het hier te lande gemalen meel hetwelk na den 14 tot en met den 51 Dec. 1855 op den voet dezer wet wordt opgeslagen in publiek entrepot of daar waar zulke entrepots niet aanwezig zijn in bergplaatsen welke daar toe op verzoek der belanghebbenden door de gemeentebesturen beschikbaar worden gesteld teruggave verleend wordt van den rijks-ac- ^ius en van de gemeente-opcenten die des wege mogten zijn geheven. Het laatste artikel houdt in dat de wet in werking treedt den 15 Dec. dezes jaars. Wij ontvangen heden (8 Nov.) de mees te der memoriën van beantwoording, door de regering aan de tweede kamer ingezonden op de verslagen der afdeelingen nopens de be- grootingswetten. Zoodra die voltallig zijn, zullen wij daarvan een ovérzigt mededeelen. Met genoegen stippen wij intusschen aan, dat de regering nu reeds gedeeltelijk is terug gekomen van het voornemen om nieuwe op centen te hellen op de directe en indirecte belastingen (grondbelasting, personeel, patent en zegel), en zich bepaalt tot het gedistilleerd, den wijn en den waarborg op gouden en zilve ren werken. Het is voor ons eene te groolere voldoening, omdat wij de eersten waren, die het noodelooze dezer nieuwe opcenten hadden betoogd. (Handelsl)lad.) Naar men verneemtzal eerstdaags een wetsontwerp aan de staten-generaal worden aangeboden, waarbij eene som van vijfmilli- oen wordt beschikbaar gesteld voor inkoop en amortisatie van rentegevende nationale schuld. Bij eene ministeriële beschikking van den 9 dezer is bepaald dat op dingsdag den 4 De cember aanstaande in het kiesdistrict Sneek een lid voor de tweede kamer der staten-generaal zal gekozen worden ter vervanging van den heer Huguenin. De heer Jennes leeraar aan ’s rijks vee artsenijschool te Utrecht, heeft de provincie Friesland reeds weder verlaten na er bijna 600 runderen te hebben ingeënt. De meeste inëntingen zijn verrigt in Baarderadeel op jong vee, van veehouders, die hunne overige runderen ook bereids ten vorigen jare aan de kunstbewerking hadden onderworpen en daar mede denken voort te gaan, ten einde zoo doende steeds een ingeënt beslag te houden. Ook zijn eenige door de longziekte besmette beslagen in Baarderadeel en één in Hennaar- deradeel geheel of gedeeltelijk ingeënt. Alen leest thans in het Handelsldad Te Utrecht circuleert een zonderling adres aan den gemeenteraad aldaar. Het isna mens de mede-onderteekenaars geleekend J. C. L. B. van Poederen Bz. De adressanten zeggen dat Utrechts burgers, na eeuwen lang in den gelukkigen waan verkeerd te heb ben dat de persoon des duivels uit hun mid den was weggetogen thans weder met angst en beven uit den mond van een’der Utrecht- sche predikanten hebben hooren verkondigen, dat de duivel werkelijk weder bestaat. Alaar, Edel Achtbare Heeren (dus gaan de adressanten voort) dit is het niet, wat ons bezorgd maakt, maar wel de herinnering aan hetgeen die heer, de duivel hier ter stede in vroegeren tijd heeft verrigt namelijk, dat hij met zijn Ed.’s knecht een spelletje gespeeld heeft dat nog al lastig was voor de burgerij door den steen die tegen het huis van den heer Ribbius Peletier ligtvan de Volderbrug tot de Geetebrug elkander toe te gooijen of langs de straten te rollen waarom de toema- lige Vroedschap besloot den steen aan eenen sievigen ketting te leggen en zoo Signor te be letten zulk een duivels leven te maken; hetwelk hielp. Bij zijne wederverschijning nu, Edel Achtbare Heeren mogt hij eens weder in zij ne oude streken lust krijgen redenen, waarom de requestranten den Raad eerbiediglijk ende ootmoediglijk verzoeken, de kettingen van den gesloten steen te laten nazien of ze nog wel stevig en goed zijn, en daarbij het oordeel in te winnen van den dierbaren en verlichten bedoelden predikant, die zich schijnt te mo gen verheugen in de bijzondere kennis van Zijne Zwarte Majesteit.”” De Arnh. Ct. meldt, dat de dikwijls besprokene opening van den Rhijnspoorweg naar Emmerik waarschijnlijk dit jaar nog niet zal plaats hebben wegens de aanmer kelijke verbeteringen die aan de brug bij Westervoort over den IJssel vereischt zullen worden. Jhr. C. P. L. van Kinschot heeft dezer dagen aan het Museum van Oudheden enz. in Drenthe een zeer merkwaardigbij het gra ven in zijne ontginning aan ’t Oranjekanaal gevondenvoorwerp ten geschenke gegeven. Er was gevonden een vuursteen van ruim 1 palm diameter; deze werd toevallig verbrij zeld, en binnen in zat een sierlijke versteen de zeeëgel. De omkleedselen van vuursteen kunnen nu nog om dien zeeëgel zoodanig ge zet worden, dat er geen twijfel aan is, of het dier is in dien toesta.n.d gevonden. Dit voor werp kan misschien eenige aanleiding geven tot licht over het steeds raadselachlig veelvul dig aanwezen der versteende zeeëgels (echini) in Drenthe, waarover reeds vóór 100 jaar Van Lier en Vosmaer, in hunne oudheidkundige brieven over Drenthe, zooveel wetenswaardigs bijbragten. De zeeëgel zit zoodanig in den vuursteen dat de vinder den zeeëgel de pit van den vuursteen noemt. Alen meldt uit Meppel d. d. 7 November: Het is inderdaad te bejammeren dat veel jong vee op de laatst gehoudene najaarsmarkten door velen vooral door den boerenstand, wordt op gekocht en thans geslagtofschoon het verre is van vet te zijn; het vleesch daarvan kan, zoo als sommigen zeggen, tegen 4 a 5 cents het oude pond gebruikt worden als men namelijk daarvan de nagelhouten het vel en het wei nige vet verkoopt, waardoor het overige vleesch beterkoop wordt dan roggebrood. Vooral in de gemeente Staphorst moet men zich hierop bijzonder toegelegd hebben. Door Zr. Ms. consul te Tanganrog is me degedeeld dat de opbrengst van den oogst in die streken in dit jaar verre beneden een’ gemid delden oogst moet gesteld worden. In de naburige districten was het niet veel beter gesteld, zijnde aldaar de verschillende graan soorten, teu gevolge van de hitte en het onge dierte, bijna geheel verloren gegaan. De zware mist die sedert eenige dagen geheerscht heeft, heeft een gedeelte der Eran- sche vloot uit de Oostzee genoodzaakt, Texel binnen te loopen. Het dagblad le Nord deelt onder zijne Engelsche berigten mede dat de Pigmy aan de monding van de Elbe een Hollandjch vaar tuig heeft genomen met contrabande aan boord. In de Engelsche dagbladen vindt men de aankomst vermeld van twee Samaritanen, door hunnen volksstam in Syrië afgevaardigd, om in Europa ondersteuning voor hunne geloofs- genooien te zoeken. Te Robionseene stad in Syrië, bestaat namelijk eene gemeente van ruim 200 afstammelingen der oude Samarita nen die nog steeds de godsdienst hunner voor vaderen getrouw zijn gebleven. Onder meer andere bijzonderheden, door hen medegedeeld verhaalden zij ook dat hun priesterstam de stam van Levi met den ondergang bedreigd werd daar de tegenwoordige bekleeder dier waardigheid geene zonen bezat, en zijn leef tijd reeds verre was gevorderd. Volgens het zeggen dier afgevaardigden, is die stam in het bezit van de vijf boeken van Alozes, geschre ven door Abischaï, den zoon van Eleazar, den zoon van Aaron. Die boeken worden slechts tweemaal in het jaar op hooge feestdagen ge opend. Te Kingstow, hij Dublin, hebben de pa- ters-redemptoristen hunne zending besloten met eene aanmaning, om alle slechte boe ken, zoo als onzedelijke geschriften, romans, bijbels en droomboeken,” te verzamelen en te verbranden. Dit geschiedde maandag jl. op het plein binnen het hekwerk op den Room- schen kerkgrond. Eene groote menigte Bijbels zegt de berigtgever van den Morning-Herald, werden aan de vlammen prijs gegeven. De New-York Herald zegtdat de Rus sen groote hoeveelheden buskruid en ammunitie uit Amerika ontvangen. Zij hebben door hun ne agenten den geheelen voorraad salpeter la ten opkoopen. In het afgeloopen voorjaar wa ren al de magazijnen in de Vereenigde Staten met salpeter gevuldthans is alles voor Rus land opgekocht en naar Hamburg verscheept. Doch dit is nog niet alles. Ook buskruid en wapenen zijn in groote hoeveelheden naar Rusland gezonden. Een groote clipper is voor eenige maanden, zoo het heette naar Californie, met buskruid, pistolen enz. vertrokken; een van hier per pos!, brief verzonden met een no. 690 en gemerkt lelt, aan het adres bezorgd is er was uitgeligt. Aan de tweede kamer der slaten-gene- raal die hare werkzaamheden op den 7 de zer wederom heeft hervat is ingediend o. a. een brief van vier ministers (justitie, bilin. zaken Herv. en R. K. eeredienst) houdende inlichtingen ten aanzien van de oprigting van het kerkgebouw te Kockengen. Die inlich tingen zijn van uitvoerigen aard. De gehee- le geschiedenis van den bouw der kerk wordt uiteengezet en vervolgens door de regering be toogd, dat aan eene toepassing van art. 7 der wet van 10 Sept. 1855 in deze niet kon wor den gedacht. Zij resumeert hare meening ten slotte aldus De kerk was met voorkennis en medewe ten van al de betrokkene autoriteiten opge bouwd het Roomsch-Katholiek kerkbestuur voltrok den bouw in de stelligste en meest goedtrouwige meening, bevestigd door gede puteerde staten dat het geen ander of nader verlof behoefde dan hetwelk was verkregen het aanwezen der nieuwe kerk ter plaatse waar zij ontstond, bleek, na een naauwkeurig en herhaald onderzoeknoch de rust te Koc kengen te bedreigen noch de openbare orde te storen; aan den hinder, dien zij mogelijk kon veroorzaken aan de naburige kerk der Christelijke Afgescheidene gemeente, was door den pastoor der R. K. gemeente afdoende te gemoet gekomen. In dien stand der zaak meen de de regering, en meent zij dit nog, dat zij en hare roeping en de meest sprekende rege len van regt en billijkheid zou hebben mis kend indien door haar de gevraagde sluil og der kerk ware uitgelokt of bevolen.” Voorts is ontvangen een brief van den beer Huguenin waarbij hij zijn ontslag neem! als lid der kamer. Die brief is gedagteekeod Sneek, 5 Nov., en daarin wordt gezegd, dal bijzondere omstandigheden hem hebben doen besluiten, zijne betrekking neder te leggen. Hij acht het onnoodig, de redenen, die hem daartoe geleid hebben mede te deelen maar betuigt gaarne zijnen dank voor de vriend schap en de welwillendheid die hij van zij ne medeleden heeft ondervonden. Kennis geving aan Z. Exc. den minister van binnen- landsche zaken. Wijders zijn ingekomen de volgende ont werpen van wet 1) dat tot aanmoediging granen ging in SNEEKER 3. I. i i 4 COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1