NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. 92. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER ZATURDAG DEN 17 NOVEMBER 1855, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. den 17 November. ra I w BINNEN- EN BUITENLAND. Ie f- Voortzetting der beraadslagingen over den hoofdelijken omslag over den jare 1856. Missive van de PI. schoolcommissie over en het adres van M. van der Meulen Holt- kamp. Missive van den commissaris van policie om trent eene verordening op het omroepen. Adres van stads werklieden, betrekkelijk hun winterloon. Missive van de PI. schoolcommissie om eene toelage voor eenen secondant op de Fransche jongensschool. Adressen van J. Meirink en E. W. van Pop- ta, vroeger aangehouden. Conditiën van verpachting van eenige per- ceelen land van huizen enz. en van de visscherij. Missive betrekkelijk de gemeente-rekening van 1854. Rapporten. SNEEK 16 November. Bij de tweede ka mer der staten-generaal zijn ingekomen twee wetsontwerpen met daarbij behoorende me morie van toelichting, zijnde: één betrekke lijk de zamenstelling der regterlijke magt en het beleid der justitie, en één tot vereen voudiging in het beleid der justitie en in het wetboek van burgerlijke regtsvordering. De kamer heeft achtereenvolgens aangenomen 1) zonder hoofdelijke stemming, de conclusie van het rapport der commissie tot onderzoek der staatsrekening over bet dienstjaar 1852 5 2) het wetsontwerp tot wijziging van hoofd stuk IV der staatsbegrooting voor 1854, met algemeene stemmen 5) het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk IV der staatsbe grooting voor 1855 4) het wetsontwerp tot vaststelling der begrooting wegens den arbeid der gevangenen over 1856 5) het wetsont werp tot verhooging van hoofdstuk IX B der staatsbegrooting voor 1856 {postkantoor te Am sterdam} de drie laatsten zonder beraadsla ging met algemeene stemmen, uitgezonderd het laatste, waartegen de heeren van Hoëvell Westerhoff en van der Linden stemden. De vergadering is daarop tot donderdag ten 11 uur gescheiden als wanneer de behandeling der begrootingswetten zal aanvangen. De tweede kamer der staten-generaal heeft tot candidaten voor het lidmaatschap der algemeene rekenkamer gekozen tot Isten can didaat den heer mr. T. W. baron van Zuy- len van Nyeveltontvanger der domeinen te Sas van Gent tot 2den candidaat den heer J. van den Bosch militair onder-intendant tot 5den candidaat den heer T. G. Versfeit, referendaris van het ministerie van financiën. Uit het antwoord van den minister van justitie op de begrooting blijkt dat verschei dene hooge regterlijke ambtenaren hun ontslag hebben aangevraagd, zoodat er van verschil lende zijden bij de regterlijke magt vacatures zullen moeten ontstaan. Op de gedane vraag, of bij de schutte rijen ook de rok zal worden vervangen door den korten jas voor de infanterie ingevoerd bij koninklijk besluit van 12 Julij jl. no. 87heeft Z. M. goedgevonden te verklaren dat, om der kosten wille, de uniform-klee- ding der schutterijen zal blijven zoo als ze thans is immers vooreerst en in afwach ting eener nieuwe wet op de schutterijen. Vrijdag avond jl. werd te Bolsward in eene herberg een diefstal gepleegd. De policie alhier, daarvan onderrigtmogt het weldra gelukken, de vermoedelijke dader op te spo ren zijnde de alhier wonende K.en hem met de ontvreemde voorwerpen aan de justitie over te leveren. Men verzekertdat de groote kwestie van den dag, met de Oostersche de grootste in Eu ropa de voedingskwestie, ook door onze rege- rigten op den Parijschen voet van correspon- dance. De internationale commissie voor de door graving der landengte van Suez heeft den 8 in den vroegen morgen aan boord van de O- sirisMarseille verlaten om zich naar Alexan- drië te begeven. Men heeft berekenddat de doorgraving, wanneer daartoe wordt besloten, in den tijd van zes jaren tot stand gebragt zal kunnen worden en eene uitgave van 160 a 180 millioenen francs vorderen zal. Het schip Celeste, van St. Brieu naar Terreneuve is in de maand Junij jl. door een’ walvisch aangevallen, en zou waarschijnlijk gezonken zijn, indien de walvisch niet weer houden ware geworden door eene diepe wonde, die hij bij eenen aanval tegen het berghout en de verschansingen ontvangen had. Vroeger is het schip André Celeste aan den heer Leelercreeder te Granville, toebehoorende door den aanval van eenen wal- of zwaardvisch. verongelukt. Kardinaal Wiseman zal naar men op nieuw uit Rome verzekert, aldaar blijven en de vijandige politiek tegen Sardinië bevorde ren ie oordeelen althans naar de bekende ge voelens van dezen geestelijke. Men herinnert zich, dat kardinaal Wi seman aan kosten van zijn proces tegen den heer Boyle heeft moeten betalen 2167 p. st. Eene inschrijving, in verscheidene landen ge opend om den kardinaal in staat te stellen die gelden te voldoen, heeft bereids 1114 p. st. opgebragt. Onlangs werd door den huurkoetsier Co- lignon een moord gepleegd op prof. Juge. De moordenaar zal aanstaanden maandag voor het hof van assises te Parijs teregt staan. Een der voornaamste getuigen in dit proces is de bekende socialist Proudhondaar deze per soon het was, die den beschuldigde, na het ple gen der daad, staande hield en aan de justi tie overgaf. In de getuigenis, die Proudhon voor den regter ter instructie aflegdever klaarde hij dat de koetsier gezegd heeft: »dat hij den burger eene les wilde geven.” Ver stoord riep de regter uit: Foila monsieur, les f ruits de vos doctrines abominables(Daar hebt ge nu de vruchten uwer verfoeijelijke leer, mijnheer!) Proudhon liet zich dit niet welgevallen hij protesteerde tegen deze woor den en noodzaakte den regter, het protest in het proces-verbaal op te nemen. Dit inci dent zal bij de behandeling der zaak ter spra ke komen. Eene zaak, die evenveel gerucht zal ma ken als het vermaarde proces Bocarmé, is de moord van de marquisin d’Ennetières te So- merghem. De veronderstelde moordenares is aangehouden het is de gezelschapsjuffer van het slagtoffer, mevrouw van Thielen-Dubois, wier echtgenoot regter is bij de regtbank te Brussel. Een telegrafisch berigtop last van den czaar, den 21 Oct. (2 Nov.) ten G uur 40 min. ’s avonds afgezonden, luidt aldus: «Van ge heel de vijandelijke vloot zijn slechts de volgen de schepen overgebleven, te weten: in zee nabij de monding van den Dnieper-liman 2 schroef- fregatten van 50 en 60 stukkenen 2 stoom- korvetten in den liman zelven ter reede 2 l van 50 a 40 stukken2 stoom- 3 drijvende batterijen, 2 kanon- neerbooten 2 transportschepen en 1 koopvaar dijschip nabij kaap Stanislas, aan de zamen- vloeijing van den Bug en den Dnieper, 7 ka- nonneerbooten in het geheel 23 bodems. De Russische Invalide van 5 dezer be vat een acht kolommen groot uitvoerig rap port van den storm op Kars, beproefd door de troepen onder bevel van generaal Murawielf. Onder andere bijzonderheden vermeldt dit rap port dat de aanvallers 25 stukken geschut hebben bemagtigdhoezeer ook slechts vier konden worden medegevoerd, en 14 vaandels buit gemaakt. Het verlies der Russen was 6517 man aan dooden en gekwetsten dat der belegerde Turken 4000. Een ander, insgelijks Russisch, rapport van 1/15 October houdt in, dat de insluiting der vesting werd voortge zet dat de lazesongeregelde troepen van den Kaukasus, in dienst van Turkije, in mas- ring met de noodige zorg is behandeld. Het geen de opbrengst van onzen oogst voor de voe ding te weinig leverde, zou, wat tarwe be treft, als wij goed onderrigt zijn, ongeveer 1000 last bedragenen Amsterdam alleen heeft nu reeds meer dan die hoeveelheid. Wat er dus noodig is tot verbruikzal de handel wel aanvoeren maar de prijs! Wij geloo- ven echter niet, dat de regering tot eenigen buitengewonen maatregel van voorzorg zal bvergaan. Zij wil den tijd afwachten en dan naar omstandigheden handelen. Is dat hei verstandigste? Ook dat leert de tijd zoo w ij hopen ten gunste der regering. {Zondagsbl.} Men meldt uit Rotterdam d. d. 12 Nov. Heden voormiddag berigtte ik u per telegraaf, dat een felle brand was uitgebroken in het woon- en pakhuis van de heeren gebr. Kolff, handelaars in verfwaren, onder de firma Tol lens Co., staande in de Bierstraat, welk pand tot bergplaats van verfwaren en vernis sen was ingerigt. Dit en het daarnevens staan de woon- en pakhuis zijn geheel uitgebrand. De brand nam een’ aanvang te half elf ure, en was door de werking van een 14tal brand spuiten te half 2 ure gebluscht. De belendin gen hebben veel geleden door waterschade. De oorzaak van den ramp wordt toegeschre- I ven aan het vallen van eene brandende kaars in een der terpentijn bakken. Naar men ver neemt, zijn de gebouwen verzekerd bij de Rotterdamsche maatschappij van de hh. de Wolff en Eek, en de goederen bij de alge meene brandwaarborg-maatschapnij alhier ge vestigd. Men begroot de schade op een halve tonne gouds. Dingsdag den 6 dezer heeft de regtbank te Breda uitspraak gedaan in de zaak van den kapellaan Bierstraten beklaagde wegens het houden van openbare godsdienstoefeningen in strijd met de wetter gelegenheid eener be grafenis op het kerkhof te Oudenbosch. De regtbank heeft aangenomen dat het genoem de kerkhof, in den geest der grondwet en der wet van 10 Sept. 1855, eene niet beslotene plaats is dewijl op den openbaren weg ge zien kan worden hetgeen geschiedt maar dat dezelfde godsdienstige p’.egtigheid daar ter plaatse vóór de afkondiging der grondwet van 1848 reeds geschiedde en wel overeenkomstig de toen bestaande wettige verordeningen ie weten de wet van Prairial jaar XII. Mits dien is de beklaagde ofschoon het hem ten laste gelegde feit is bewezen van alle regts- vervolging te dier zake ontslagen. De Berl. Börscn-Zeitung bevat een tele grafisch besigt uit Koningsbergen van den 13, houdende, dat aldaar uit Petersburg de tijding is ontvangen, dat de uitvoer van graan uit ai de Russische havens is verboden en dat deze bepaling, overal waar zij wordt bekend ge maakt, onmiddellijk na deze bekendmaking in werking treedt. De Oostenrijksche minister van eeredienst en onderwijs heeft aan de Hervormde gemeen ten in Oostenrijk vergund, zoodanige gezang- I boeken in te voeren als zij vermeenen zul len het meest met den geest harer kerk over een te stemmen. Vroeger moesten zij aan de sanctie der regering onderworpen worden. In Pruissen is in de meeste scholen het feest der kerkhervorming zeer plegtig gevierd I sloomfregatten en overal werd daarover een toepasselijk en korvetten5 opwekkend woord gesprokenen er op gewe zen hoe gezegend de hervorming is geweest, vooral voor het onderwijs. De borstbeelden van Luther en Melanchton waren in de zalen met bloemenkransen versierd, en, volgens ge woonte werden in twee der hoogere scholen van wege de stedelijke regering, drie gedenk penningen aan drie der bekwaamste leerlingen tot aandenken geschonken. Overal eindigde het heugelijk en gewigtig feest met het zingen van het in Duischland bij alle godsdienstige plegtigheden geliefkoosde lied Een vaste burg is onze God De Compagnie générale des Omnibuste Parijs, heeft, naar men verzekert, al de om nibussen van Londen ten getale van 728 overgenomen tegen betaling van 500 p. st. (ƒ5,600) voor rijtuig en span paarden met toebehooren en zal de dienst te Londen in Éi \c SNEEKER s. 3. 1 1 1 ven en net te 'en ov. r j tans van im het i de eau 14 ar- or- laat lijk ivd, erd *Uiü in du aal t te tan een wa rn zer rt, i»; \e- !U- de 23 uit n 1 oo ft <^^2- Nj_ COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1