NIEUWS- EN ADTERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I -c I P l 1855. No. 93. den 21 November. WOENSDAG 10de Jaargang. f 14 Oc- WigR de Russische strijdkrachten wordtnaar aan- ging in S'_„. fl COURANT SNEEKER L:! e Het proces 11 tot 1 de verdeeling van 4 V S in plaats voor die den de ge- r l l j en aankondi- de Sneeker Courant worden bekend De kolonel zeide was voor een’ soldaat De deserteur wierp van zich en ging voort den vrijen wil te ver- voor een zes jaars, -4 ■- BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 20 November. Van den 10 tot en met den 16 dezer zijn in deze provincie 46 run deren aan de besmettelijke longziekte gestor ven of afgemaaktbedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 1658. Door de arrondissements-regtbank alhier is de persoon van Geert Gooitsens Bijlsma, alhier woonachtig, bij vonnis van den 15 No vember 1855, ter zake van het onbevoegdelijk uitoefenen van het vak van oog-arts, na twee malen wegens gelijke overtreding der wet te Leeuwarden te zijn veroordeeld, verwezen in eene gevangenisstraf van twee weken en in de kosten van het proces. In de zitting van il„ staten-generaal van BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen door deze ter ken nis der ingezetenen, dat door de kiesgeregtig- den op maandag den 19 November jl. tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrijken te dezer stede is benoemd de Heer JAN ter HORST G.Hz.en dat, teu gevolge het niet bekomen van de volstrekte meerderheid eene herstemming zal plaats hebben op maandag den 26 dezer, des voormiddags van 11 tot 1 uur, op het gemeentehuis alhier, tusschen de Heereu de tweede kamer der 16 dezer is ingekomen o) eene koninklijke boodschap, ten geleide een ontwerp tot vaststelling ment i legenheid te stellen, de geëxposeerde voorwer pen voornamelijk de bekroonde werken te bezigtigen. Het aanzoek, om met verlof naar Enge land te gaan, op grond van dringende bezig heden door officieren uit alle rangen des Britschen legers gedaan, is zoo menigvuldig, dat de Engelsche bevelhebber zich genood zaakt heeft gezien, eene dagorder daartegen uit te vaardigen waarbij aan de officieren hun pligt in het kamp herinnerd wordt. De onlangs in Frankrijk en Engeland gebouwde vlottende batterijen hebben bij den aanval tegen Kinburn eene sterke proef door gestaan zij waren drie uren lang aan een verschrikkelijk vuur blootgesteldzonder ee- nige schade van aanbelang te bekomen al leen was op eene der zijden van de Dévasta- tion zigtbaardat daarop 65 kogels van 24 en 52 ponden waren afgestuit, zonder eenige andere uitwerking dan het loslaten van drie nagels, waarmede de ondringbare ijzeren huid van die geduchte machine is vastgehecht. De rubriek Oostersche kwestie van het dagblad le Nord wordt geopend met de vol afleiden kan dat de Russische troepen nemens zijn af te trekken. De tijdingen uit Kars zijn van tober. De Russen waren toen nog meester van alle naderingspunten tot de stad. Er be stond echter hoopdat zij het beleg zouden opbreken. Omer-pacha bevond zich op eenen korten afstand van Kutaïs. In het gouvernement Kiew worden tal rijke bataljons Russische militie zaamgetrok- ken om aldaar te overwinteren ten einde gereed te zijn, tegen het aanstaande voorjaar den veldtogt te openen. Nopens het bestand en De boete van cassatie vervalt, van cassatie wordt vereenvoudigd. Art. 160, al. 2, no. 5, burg, regtsvorde- ring, wordt ingetrokken, en bevolen, dat meer dan thans exceptiën bij de verdediging ten principale tegelijk moeten worden voorgedra gen. De conclusiën van het openbaar ministerie vervallen behalve in cassatie. (Arnh. Ct.) Men leest in het HandelsbladIn een berigt uit ’s Hagedoor onderscheidene bladen overgenomen worden de heeren De Lom de Berg en Zijlker beschuldigd van fraude en ontduiking der personele belasting en wordt er nog, wat den heer Zijlker betreft, bijge voegd, dat hij deswege in transactie zou zijn gekomen en eene aanzienlijke boete zou heb ben betaald. Voor alsnog hebben wij alleen gelegenheid gehad een onderzoek omtrent de aantijging tegen laastgenoemden heer in te stellen, en zijn daardoor in staat gesteld, het be rigt, als ten eenenmale uit de lucht gegre pen te kunnen tegenspreken.” ’s Rijks middelen hebben in de tien eerste maanden van dit jaar opgebragt f 49,800,682. In dezelfde maanden van 1854 was de op brengst ƒ48,678,817. Wij vernemen, dat tot apostolischen in ternuntius bij Z. M. den koning van Neder land benoemd is mgr. Setttmio Vecchiolii huisprelaat van Z. H. Pius IX, vroeger au diteur bij de nuntiatuur te Parijs en zaakge lastigde aldaar van den H. Stoel, naden dood van Z. Exc. mgr. Garibaldi. (De Tijd.) In eenen eigenhandigen brief, door den Franschen gezant onzen koning overhandigd, heeft de keizer der Franschen zijne erkente lijkheid betuigd voor de aanbieding van het grootkruis va'n de Militaire Willems-orde door onzen koning den keizer gedaan. De brief is in zeer vleijende woorden gesteld. Keizer Alexander moet ook met welwillend heid bet grootkruis derzelfde orde hebben aangenomen. Woutheres Bekker, zich noemende Evan geliedienaar in het kerkgebouw Nazareth in de Barndesteeg te Amsterdamdie zich als een geharnast kampvechter voor de oud-regt- zinnige kerkleer tegenover dr. Meijboom be rucht heeft gemaakt is dezer dagen verdwe nen zoo men zegt, naar Amerika. Voor ge- ruimen tijd zich in de genegenheid hebbende ingedrongen van eene zeer orthodoxe en te vens zeer bemiddelde dame, op een buiten verblijf in de nabijheid der hoofdstad woon achtig, die hem de benoodigde fondsen tot het stichten van gezegd kerkgebouw en ver der alle mogelijk vertrouwen had geschonken heeft hij hypotheek genomen op de goederen zijner regtzinnige vriendin en is met het daarop ontvangen geld op reis gegaan. Men meldt uit Rotterdam d. d. 16 No vember Gisteren avond tegen middernacht is alhier een hevige brand uitgebarsten in de dubbele-jeneverstokerij der hh. Duys en Zur- horstaan de Laan. De woedende vlammen was men ten ruim half twee uur meester. Zeer aanzienlijk is de schade, aan het pand en de daarin aanwezige goederen veroorzaakt. meer dan waarschijnlijk, dat alles bij Rotlerdamsche maatschappijen tegen brandge vaar verzekerd was. Met belangstelling verneemt men dat door de fabrijk van geconcentreerde groenten en vruchten onder medewerking der Veree- niging van Volksvlijt, onlangs te Culenborg gevestigd thans aan de veelvuldige aanvragen kan worden voldaan. De gedroogde en zamen- geperste groenten en vruchten hebben geheel de kracht der versche behouden en de wei nige ruimte welke zij innemen zoowel als hare betrekkelijke goedkoopheid zijn voordee- len welke even als in Frankrijk en Engeland aan deze levensmiddelen in Nederland een ruim debiet waarborgen. Vooral voor winter provisie en gebruik op schepen zijn zij zeer geschikt. Niettegenstaande de Parijsche tentoonstel ling reeds gesloten is verklaard zal de wer kelijke sluiting eerst den 50 dezer maand vol gen om den koning van Sardinië, 25 te Parijs verwacht wordt, nog in n van eenen van vorst Gort- Zeer verwon derd was men daar, in de Westersche bladen te lezen, dat het Russische leger aan de ont ruiming van de Krim dacht. Nooit was hier van sprake, zelfs niet om het noorderdeel van Sebastopol te verlaten dat de baai be strijkt op dat punt, waar de schepen der ge- alliéerden nooit hebben kunnen doordringen. Zij hebben daar niet meer dan ééne sloep met toestemming van den Russisehen generaal, die er ook eene gehouden heeft. Die beide vaartuigen voorzien in de parlementaire dienst. De Sivernaïa beheerscht ook de stad Sebas topol en men ziet al wat daar gebeurt en dit is luttelwant de geallieerden wagen er zich bijna niet. Dagelijks worden in de va lei van den Opper-Belbeck gevangenen ge maaktde meesten zijn Fransche stroopers. Ook zijn er vele deserteurs onder, vooral uit het vreemden-legioen. De Duitschers bekla gen zich, bedrogen te zijn geworden zij had den dienst genomen om naar Afrika te gaan, en niet om tegen de Russen te strijdenvoor welke zij sympathie gevoelen, zoo als zij zeg gen. Zij hebben er veel tegen dat men hen deserteurs noemt, en maken aanspraak op den uaam van vrijwilligers. Een Fransch ko lonel, krijgsgevangen, bemerkte een deser teur zijner natie, en deed hem bittere ver wijten. Vergeef mij kolonel!” hernam de deserteur: ik heb de inspraak van mijn hart gevolgd en ben van vaandel veranderdzoo als de connétable de Bourbonde generaal Moreau en vele anderen.” hem, dat hij te geleerd en socialist moest zijn, deze beschuldiging ver met zijne theorie van dedigen. Dit tooneel heeft de lachspieren der omstanders niet weinig in beweging gebragt. De brief bevestigt overigens al wat wij (le Nord) vroeger hebben medegedeeld uit het Russische hoofdkwartier over den overvloed van mondbehoeften en ander proviand. De Engelsche brieven uit Sebastopol ma ken gewag van eene nieuwe batterijdie de Russen op de hoogten van Inkermann op werpen terwijl aan de noordzijde steenen ge bouwen verrijzen waaruit men bezwaarlijk afleiden kan dat de Russische troepen voor- van j van het regle- nopens het beleid der regering in de Nederlandsche West-Indische koloniën en be zittingen b) eene missive van den minister van marine, ten geleide van het verslag ee- ner commissie van deskundigen belast met een nieuw onderzoek van het drooge dok te Willemsoord. De algemeene beraadslagingen over de be- grootingswetten voor 1856 werden voortgezet. Het bij de tweede kamer der staten-ge neraal ingekomen ontwerp van wet op de reg- terlijke organisatie, benevens een onIwerp van wet houdende vereenvoudiging in de burger lijke regtsvorderinghoudt de volgende hoofd- 1 epalingen in: Bij de regterlijke organisatie wordt de hoo- ge raad een opperste geregtshof; de provincia le hoven worden behouden het ontwerp zegt stellig dat in elke provincie een hof zijn zal. Maar in het arrondissement, waar het hof is I Het is gevestigd wordt de regthank opgeheven en aan het hof opgedragen de regtspraak in bur gerlijke zaken in eersten aanleg. De procureurs worden gehandhaafd in eer sten aanleg, hooger beroep, revisie en request civiel maar niet in cassatie; de. procureurs, meesters in de regtenkunnen pleiten; de kosten alleen van den procureur komen ten laste der verliezende partij doch in cassatie die van den pleiter; in plaats van de procureurs komen bij den hoogen raad advocaten. Kantonregters zullen regt speken in eerste en laatste ressort tót en behoudens hooger beroep, tot ƒ500; de regtbanken in eer.ile en laatste ressort tot ƒ600. Cassatie van vonnissen van kantonregters en regtbanken, in het laatste ressort gewezen, wordt alléén toegelaten ter vordering van het openbaar ministerie, waaraan de verliezende partij zich kan aansluiten. Zonder die aan sluiting, is de voorziening alleen in het belang der wet. gende regelen Wij hebben inzage gekrege brief uit het hoofdkwartier schakoff, d. d. 8/20 October. D. E. de JONG en J. F. van DRUTEN, aftredend lid met 51 December de- en JOHs. HALBERTSMA en HENDk. VEEN, van den Heer ANTONI VEENdie het lidmaatschap heeft bedankt. En zal deze door aanplakking gemaakt. Sneek den 21 November 1855. Burgemeester en pTethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris HAGA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1