NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. MB 1855. No. 94. ZATURDAG den 24 November. 10de Jaargang, A 4 van- BINNEN- EN BUITENLAND. y e den staat iiBiiMwnuwii deelt nann :elte- ende i 500 'oor- abij- aan n en lage- iurig J '0,000 ge- Rus rivier rukte en in en na ingediend ginselen van emancipatie-plan waarvan zij het aangenomen en door haar in het opgenomen, met de gronden waarop het rust. In de bijlagen vindt men eene met zorg be werkte kaart van Suriname, de gehouden en quêtes enz. Er zal nog een tweede rapport verschijnen, omtrent de West-Indische eilan den en de kust van Guinea, daar het eerste alleen over Suriname zelf handelt.” Men meldt uit Delft d. d. 20 Novem ber De Delftsche Courant berigt onder dato 19 dezer, dat de alhier gevestigde kamer van koophandel zich bij request heeft gewend aan de tweede kamer der staten-generaal mei bezwaar tegen het ontwerp der aan vullings- wet op het binnenlandsch gedistilleerd. Wij kunnen verzekeren, dat zulks, tot op dezen oogenblik, nog niet is geschied ofschoon wij alle redenen hebben om te geloovendat de kamer alhier hare bezwaren tegen gezegd ont werp aan de vertegenwoordiging zal bekend maken en dat zulks ook vermoedelijk door de te Rotterdam Schiedam Delftshaven en Delft gevestigde branders zal geschieden, even als zulks bereids door de kamer van Schiedam en Delftshaven is gedaan. Men leest in de Pr. Dr. en Zsser Ct. Van eene geachte zijde ontvingen wij voor eenige dagen het berigt, dat de heeren Zijl- ker en Lom de Berg leden van de tweede kamer der staten-generaal, zich hadden schul dig gemaakt aan ontduiking van de personele belasting 5 dat berigt is door eenige dagbladen SNEEK23 November. Door de tweede kamer der staten-generaal is het 1ste hoofd stuk der staatsbegrooting (huis des konings) zonder beraadslaging, met algemeene stemmen aangenomen het 2de hoofdstuk (hooge colle- giën van staat en kabinet des konings) is na eene kleine woordenwisseling over art. 8 en 26 insgelijks met algemeene stemmen aan genomen het 5de hoofdstuk (buitenlandsche zaken) is met 46 tegen 16 stemmen aangeno men terwijl het 4cle hoofdstuk (justitie) met 54 tegen 8 stemmen is aangenomen. Z. M. heeft, in plaats van den heer J. P. van Mansveltbenoemd tot lid van de algemeene rekenkamer den heer mr. T. W. baron van Zuylen van Nievelt, thans ont vanger der domeinen te Sas van Gent. Z. M. heeft aan den heer mr. A. J. Duy- maer van Twist op zijn verzoek eervol ont slag verleend als gouverneur-geueraal van Ne der!. Indië en hem benoemd tot kommandeur der orde van den Neder). Leeuw; tot gou- verneur-generaal van Nederl. Indië benoemd den heer Ch. F. Pahud, thans minister van koloniën en tot minister van koloniën benoemd, in te gaan 1 Jan. ek. den heer mr. P. Mijer, lid van den raad van Nederl. Indië. Den 4 December aanstaande zal voor den hoogen raad (kamer van strafzaken) in cas satie behandeld worden de zaak van jhr. M. Salvador en S. Fongers. De zaak van den R. K. pastoor J. F. Warninkte Borne, aangeklaagd van over treding der kerkelijke wet, weswege hij door het provinciaal geregtshof in Overijssel is ver klaard in strijd met de wet gehandeld te heb ben zal voor den hoogen raad der Nederlan den dienen op vrijdag den 14 December aan staande. Uit ’s Gravenhage wordt aan de Gron. Ct. het volgende berigt toegezonden De staats-commissie omtrent de emancipatie der slaven in onze West-Indische koloniën heeft in den loop dezer week een eerste rapport omtrent hare werkzaamheden uitgegeven op last van den minister van koloniën bij de gebroeders van Cleef alhier. Zij adviseert daarin tot opheffing van de slavernij geeft verslag van den oorsprong, aard en het wezen der Afrikaansche slavernij van de gevolgen, die de emancipatie in Britsch en Fransch Guy ana heeft gehad van 29 voorstellen tot eman cipatie voor de Nederlandsche koloniën vóór openbaar gemaakt of bij de regering enz. Verder ontvouwt zij de be- een voor Nederland aannemelijk en toetst drie ontwerpen eene bij meerderheid heeft rapport wordt maanden gevangenisstraf, in plaats van drie maanden en den heer Kray, die vrijgesproken was, tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De tegen de overige beschuldigden uitgesprokene geldboeten zijn onveranderd ge bleven. De dagbladen behelzen het verbaal ee- ner te Bucharest voorgevallene gebeurtenis die hoogst vermoedelijk tot vrij ernstige ge volgen zal leiden. De heer Thür, kolonel in Engelsche dienst, en door de Fransche regering met eene speciale zending belast tot het aankoopen van paarden en transportmid delen in welke hoedanigheid hij bij al de Engelsche en Turksche autoriteiten geaccre diteerd was, is namelijk te Bucharest, op den 1 November jl., door de Oostenrijksche militaire autoriteiten in hechtenis genomen van den Engelschen uniform ontdaan, het Oostenrijksch soldatenkleed gehuld, waar na hij gevankelijk voorloopig naar Kronstadt werd vervoerd. De kolonel Thür is zegt meneen Hongaar van geboorte. In 1849 was hij luitenant in Oostenrijksche diensten, liep met zijne compagnie naar de Piemontezen over. Daarna bereikte hij den rang van ko lonel in Engelsche dienst. Het Engelsche ge zantschap heeft bereids vruchteloos getracht om de invrijheidstelling van den kolonel te bewerken. De Oostenrijksche opperbevelheb ber antwoordde, dat hij deserteurs in hech tenis nam overal waar hij ze vond. Men is verlangend te weten wat thans de Engel sche regering doen zal. Weener brieven melden dat de beraad slagingen met betrekking tot de toekomstige organisatie der Donau-vorstendommen on middellijk na de aankomst van baron Prokesch- Osten te Konstantinopel zullen aanvangen. De Köln. Zeit. verzekert dat Rusland vast be sloten is, te protesteren tegen alle besluiten die, zonder dat hij er in gekend wordt, ten aanzien dier vorstendommen zullen worden genomen, en bereids in dien zin instructiën heeft gezonden aan zijne vertegenwoordigers te Weenen en Berlijn. De heer Debrauz schrijft uit Parijs aan de Oesterr. Zeit. Uit zeer echte bron ver neem ikdat van wege de Russische rege ring aan de oprigters van het Crédit Molilier eene uitnoodigiug is gezonden om verschei dene hoogstgewigtige financiële aangelegen heden, die genoemde regering aan den on- dernemings-geest van particuliere personen zou willen overlatenop de plaats zelve te doen onderzoeken om ze na het herstel des vredes tot uitvoering te laten brengen. Dit feit is in menig opzigt van zeer belangrijke beteekenis.” Een telegrafisch berigt uit Koningsber gen meldt dat keizer Alexander aan zijnen minister van binnenlandsche zaken bevel heeft gezondenden staat van beleg waarin Pe tersburg verkeert nog vóór zijne terugkomst uit het zuiden des rijks, op te heffen. Aan dit bevel is door den minister onmiddellijk voldaan, en den 9 dezer is de staat van be leg der Russische hoofdstad opgeheven. De met den Louguor te Marseille ont- vangene tijdingen uit Konstantinopel van 8 dezer houden in, dat, volgens la Presse d'Orient, de Russische generaal Murawieff door eenen algemeenen krijgsraad krankzinnig is verklaard en generaal Bebutoff van Tiflis zal worden ontboden opdat deze het opperbevel des Rus- sischen legers in Azië overneme. Omer-pacha rukte steeds meer voorwaartsen trachtte ee ne vereeniging met de Circassiërs tot stand te brengen. Ferhad-pacha (voormalig Hongaarsch officier) kommandeert de Turksche voorhoede en was op marsch naar Kutaïs. De door de vele regens gewassene rivieren worden door middel van vlotbruggen overgetrokken. Te Sebastopol duurde het vuur van weers zijden voort. De gealliëerden hebben bij het fort St. Nicolaas een’ nieuwe en geduchte ha ter ij van 80 stukken opgerigtbestemd om het fort Konstantijn tot zwijgen te brengen. De genie-officieren waren van oordeel, dat dit binnen veertien dagen zou kunnen ge schieden. Wat het krijgstooneel in Azië betreft, doet o. a. door het Handelsbl. en de N. Rotterd. Cour., driestweg tegengesproken. Wij hebben ons daarop tot onzen berigtgever gewend en ontvangen van denzelven het volgende ant woord Na gedaan onderzoek, kan ik u mede- deelen dat de heer Zijlker geiietioneerd is ter zake hij huurwaarde heeft aangegeven naar ƒ150, terwijl dezelve is getaxeerd geworden op ƒ260; dat niet de heer Zijlker, maar wel de heer Reinders heeft getransigeerd tegen dezen waren nl. twee processen-verbaal opge maakt, ter zake van het niet of verkeerd aan geven van dienstboden en paarden en einde lijk: dat de heer Lom de Berg herhaaldelijk met de administratie in aanraking is geweest en nu voor den hoogen raad teregt zal moe ten staan wegens een tegen hem opgemaakt proces-verbaal ter zake van het personeel.” Gezwegen daarvan dat het volksvertegen woordigers zijn die zoo iets doen, is het, wat de beide eersten aangaat, dubbel te ver- oordeelen omdat het den landbouwenden stand thans zoo bijzonder goed gaat, dat deze waarlijk wel de volle belasting kan betalen.” Wij moeten ons over de drieste tegen spraak verwonderen en vertrouwen dat de dagbladen die ze hebben opgenomen, ook onze repliek niet zullen achterwege laten.” Men meldt uit Vianen d. d. 20 Novem ber: Op den 15 Nov. jl. overleed alhier de eer waarde heer A. G. van Dam R. K. priester en pastoor binnen deze gemeente, die zich al hier de algemeene achting in ruime mate ver worven had. Het mag niet onvermeld blij ven, dat de overledene bij zijnen uitersten wil heeft verlangd, dat op den dag zijner begra fenis aan de behoeftigen der Hervormde gods dienst eene bedoeling in levensmiddelen plaats had, waarvoor door hem eene niet onaanzien lijke som beschikbaar was gesield. Het bestuur der Belgische maatschappij van landbouw' heeft den 5 dezer, na eene langdurige beraadslagingbesloten te ver klarendat de inënting bet beste thans be kende middel is, om den voortgang der be smettelijke longziekte onder het rundvee te stuiten, en dat de uitvinder daarvan, de heer dr. Willems, dank verdient voor de uitste kende diensten, welke zijn middel aan den landbouw bewezen heeft. Op het kasteel van Windsor w'orden nu groote toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van kouing Victor Emmanuel van Sardinië, die in het begin van December verwacht wordt. De voor Z. M. bestemde vertrekken zullen even prachtig ingerigt zijn als die, waarin de keizer en de keizerin der Franschen in April jl. ontvangen zijn. Volgens de laatste opgave van van onderw'ijs in Groot-Brittanjew'erd de helft der schoolkinderen in het vereenigd ko ningrijk onderwezen op bijzondere scholen (al- W'aar de onderw ijzers onderrigt geven zon der tot het afleggen van eenig examen verpligt te zijn). Doch het ongunstigste verschijnsel is, dat van vijf millioen kinderen, die in staat waren ter school te gaan, twee en een vierde millioen evenmin eene school bezoch ten als werk verrigtten. Den 20 dezer zou te Kopenhage de con ferentie eenen aanvang nemen, waarbij alle zee mogendheden zullen worden verlegenw'oor- digd, en waarin zal worden behandeld het vraagstuk nopens de heffing van den Sondtol welke conferentie is uitgelokt door het wei geren van de Vereen. Staten van Noord-Ame- rika, om in het vervolg dien tol te betalen. Naar men verneemt, zal ook Nederland bij die conferentie worden vertegenwoordigd, en is tot afgevaardigde daarbij benoemd de graaf van Bijlant, Nederlandsch minister-resident te Stockholm. Te Keulen heeft dezer dagen in hooger beroep gediend de zaak van den heer Curtis, Britsch consul aldaar, zijn’ secretaris, den hr. Kray en eenige andere personen w'egens aan werving van manschappen voor het Engelsche vreemden-legioen. Het openbaar ministerie had, namelijk, appèl a minima aangeteekend. Het hof van appél heeft den consul tot zes SNEEKER '1 in =3 N T’rZrt- kolo- 10 nlus- zijn men- edert om- i la- En- 'aren f 14 se- nog mpl. zul len- eeds tur— i en is) t is hen ■zig irt >ja- 'SO- •e le en oor 11 M 'he Het len de het 'en tls 1’ COURANT. - v 1 f l

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1