NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. ly 10de Jaargang. 1855. No. 95. den 28 November. WOENSDAG BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. zal van daar tot de Indién Er zal slechts één draad vor- vrees 'V na eene korte en de slaper F heeft, en antwoordt op de vraag, hoe hij dan de boter heeft kunnen wegen dat hij daar toe heeft gebruikt een brood van denzelfden bakker, die thans zijn aanklager is, en dat hem door dezen voor een brood van 8'/2 pond is verkocht. Daar de boer voorzigtigheids- halvehet bedoelde brood onder zijn buis had meégebragtwerd het thans door hem Ver toond gewogenen werkelijk een pond te ligt bevonden. De electrische telegraaf, die Engeland met Indië moet verbinden zal weldra gereed zijn. De lijn loopt dwars door de Middel- landsche Zee en verlengd worden. WEENEN22 November. Baron Prokesch ontving gisteren zijne instruction voor de te Konstantinopel met den sultan te voerene on- derhandelingen betrekkelijk de reorganisatie der beide vorstendommen. Oostenrijk wil de beide hospodarswier mandaat met het voor jaar eindigt hunne waardigheid laten be houden totdat de vrede met Rusland ge sloten zal zijn daar de keuze van nieuwe hospodars welligt eene beweging in de stendommen waartoe genoeg grond van bestaat, zou kunnen veroorzaken. BERLIJN, 22 November. Volgens berigten uit Petersburg d. d. 15 dezer, is bij de Rus sische regering het plan tot eene algemeene volkswapening in overweging dat onder de be naming van «derde oproeping”, ingeval de om standigheden het vereischenten uitvoer ge legd zal worden. LONDEN, 21 November. Den 17 dezer ver gaderden de Poolsche emigranten ter herin nering aan den dood van lord Dudley Stuart. Graaf Zamoyski berigtte bij die gelegenheid de officiële kennisgeving van het gouvernement ontvangen te hebben, dat hij gemagtigd was een Poolsch corps op te rigtenonder de be naming van kozakken-divisie des sultans,” en behoorende tot het Turksch contingent, dat onder Britsch beheer staat. De Daily-News merkt als eene bijzon derheid aan dat, terwijl de Europesche natiën door den Franschen keizer uitgenoodigd wor den hare gevoelens te uiten, het der Fran- sche natie zelve niet vergund wordt, hare ge dachten bloot te leggen die onbekend zullen blijven zoo lang de drukpers aan banden ligt. LONDEN, 22 November. De Morning-Post herigtdat het kabinet van Napels officiéél kennis heeft gegeven, don Mazza van zijne betrekking als directeur van policie te hebben ontslagen op het verlangen der Britsshe re geringen deelt verder mede, dat deze zich hiermede voldaan zal achten. LONDEN 24 November. De Morning-Post zegt, thans in staat te zijn, om, ter logen- gesteld worden die 100 p. st. per mijl zal kosten. De bewerker er van vraagt eenen waarborg van 5 pCt. op een kapitaal van 25 miilioen fr. Het gouvernement zal slechts eenige uren daags het gebruik er van hebben. Een katholiek lersch dagblad, the Nation, berigtdat de paters-redemptoristen in Kings town niet wdsten dat er zich bijbels be vonden onder de verbrande boeken op 5 Nov. jl. (den herinneringsdag van het beraamde plan, om het parlement in de lucht te doen sprin gen.) Uit Ierland wordt gemeld dat de taak om de daders der bijbel-verbranders te straf fen op grond van bewijzen bijna hopeloos is. Het gouvernement heeft wel de zaak aan den procureur-generaal opgedragen doch waar schijnlijk slechts met het doel, om den kreei die over deze zaak opging, te doen zwijgen. De lersche. R. K. dagbladen zijn zeer hevig, en bewijzen daardoor van welke zijde de gods diensthaat in de gemoederen wordt aangestookt. Ziehier weder een staal.je van Engelscbe regtspleging. Voor eenige dagen stond een kruidenier voor de policie-regtbank van West minster, als beschuldigd van bigamie. De bei de vróuwen waren tegenwoordig. De eerste verscheen als klaagster. De advocaat van den beschuldigde, verzette zich tegen hare getuige nis, omdat zij als echtgenoot van den man, luidens de letter der wet, niet mogt worden gehoord. Zij bepaalde er zich mitsdien toe, hare huwelijksakte te vertoonen hetgeen de president echter geen voldingend bewijs acht te omdat de onder eede afgelegde verklaring ontbrak. De beschuldigde werd dien ten ge volge vrijgesproken. Naar gemeld wordt, is thans de aan bouw van niet minder dan tweehonderd ijze ren kanonneer- en mortierbooten voor de Brit- sche oorlogsvloot door Britsche en Schotsche scheepsbouwers aangevangen of aangenomen. Zij zullen allen met stoomtuig voorzien wor den en de mortierbooten zullen derwijze worden ingerigtdat zij pontons uitmaken. Te Rome heeft de policie den 15 twee der ijverigste en gevaarlijkste agenten van Mazzi ni ontdekt en in hechtenis genomen. Hunne namen zijn Mancini en Lucenti. Zeer vele papieren van gewigtigen inhoud zijn bij hen gevonden; daaronder is eene lijst van mede- pligtigen en aanhangers, waarop, naar men zegtmeer dan 2000 namen voorkomen. Ook heeft men in beslag genomen eene groote hoe veelheid wachtbriefjes namens Mazzini rond gedeeld aan mannen die in de verschillende wijken der stad bij de wachtposten moesten waakzaam zijn. Deze stukken hebben tot op schrift Democratisch leger. Volgens eenen Alheenschen brief van den 9 in de Triester Zeitung is het geschil tus- schen Griekenland en de Noord-Amerikaansche Unie uit den weg geruimd, door betaling uit de Grieksche schatkist van eene som van 58,000 drachmen aan den Amerikaanschen onderdaan Knight, als schadeloosstelling voor eene strook gronds die door de Grieksche regering was ontëigend met het oog op het aanleggen van eene nieuwe straat te Athene. Een Amerikaan, House genaamd, heeft een middel uitgevonden, om iemand op eenen bepaalden tijd te wekken hetwelk niet kan ontkend worden hoogst practisch te zijn. De gewone wek-uurwerken hebben het gebrek dat zij den slaper wel wekkenmaar hem echter ook vergunnen weder in te slapen. De Amerikanen hebben nu in plaats van eene klok een bed dat hen wekt. Het laatste nom- mer van de Scient. Amer. geeft daarvan eene beschrijving. Door een zeer eenvoudig mecha nisme begint eene stormklok die zich aan het bed naast het hoofd des slapers bevindtop het uur dat men verkiesteen helsch alarm hetwelk eene eerste waarschuwing is om op te staan. Doet hij ditdan kan hij het me chanisme laten stilstaan. Mogt het hem even wel invallen om weder in te slapen dan loopt het mechanisme voort, en j poos valt het bed op den kant wordt er uitgeworpen. Men verneemt thans, dat de Russen be zig zijn met het nemen van proeven met drij vende batterijen. De grootvorst Konstanstijn heeft last gegeven om aanvankelijk bij Kron stadt en Nicolaïew met deze proefnemingen een begin te maken. - In de Oostzee begint het ijs zich reeds te vertoonen. Niettemin blijven nog 25 stoom schepen in die zee onder admiraal Baynes toezigt houden. De West-magten houden dit jaar hunne vloten dus langer in de Noord- sche wateren dan voorleden jaar. Een schrij ver van het oorlogstooneel be rigt o. a.dat de Russ. en Fransche voorpos ten reeds beleefd jegens elkander worden. Zoo hadden de Franschen onlangs hunne witte doeken aan hunne bajonetten gebonden. De Russen volgden dit na. Na deze vredelieven de betuiging, naderde men elkander ongewa pend. De Franschen bragten hun brood en koffij en de Russen hun brood en brande wijn te berde. Dit gaf een blij maal maar de opperbevelhebber heeft spoedig een einde doen maken aan deze te vriendschappelijke handelwijze. Niettemin zijn de Russen en Franschen buitendien zeer beleefd jegens el kander. Ofschoon zij met den aanbouw van verschansingen elkander zeer nabij zijn, ge bruiken zij hunne geweren niet, om elkander niet te hinderen. De soldaten zeggen dat het zoo afgesproken is. Als het evenwel we der tijd tot strijden wordt, zal het er niet temin ernstig op los gaan. De gezondheids toestand is in de Krim uitmuntend. De Belgische Independence wil weten dat. de dezer dagen verspreide geruchten van vredeüevenden aard he: gevolg zijn der pogin gen die Pruisseu op dit oogenblik bij Rusland, aanwendt, om in willigingen te erlangen. Rus land zou dan ook werkelijk reeds eenen eer sten stap gedaan hebben en de Westersche mogendheden ofschoon dezen stap niet af doende achtende, zouden toch daarom Penis sen niet hebl en ontmoedigdmaar geneigd zijn om aan nieuwe openingen het oor te I eenen. SNEEK, 27 November. Van den 17 tot en met den 25 dezer zijn in deze provincie 45 run deren aan de besmettelijke longziekte gestor ven of afgemaakt; bedragende daardoor be. gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 1701. Tot leden van de kamer van koophan del en fabrijken te Sneek zijn benoemd de heeren Jan ter Horst G.Hz. Johan Frede- rik van Druten en Johannes Halbertsmade beide eersten ter vervanging van de heeren T. ten Cate en W. T. Stam, die met den 1 Januarij aftreden, en de laatste ter ver vanging van den heer A. Veen, die voor zijn lidmaatschap heeft bedankt. Vrijdag jl. werd alhier met eenen wagen aangebragt de persoon van S. (J. gevonden in eenen watermolen te Irnsum alwaar hij reeds zeven dagen vertoefd had en uit hoofde hij thans zonder werk was, zich moet hebben ne dergezet met het doelom den hongerdood ie sterven. Hij is thans alhier uitbesteed en on- der geneeskundige behandeling, doch verkeert in eenen zorgvollen toestand, als zijnde zijne beenen geheel opgezwollen. Een schippersknechtvarende op het veer schip van Akkrum op Sneek vice versaheef' zich als hebbende, zoo men zegt, eenigen dief stal gepleegd uit vrees voor straf, door ophan ging aan eenen boom van het leven beroofd. Uit Leeuwarden meldt men Naar wij vernemen is de opening van het telegraaf kantoor alhier bepaald op den 1 December aanstaande. Bij den minister van financiën is van een’ R. Katholiek priester onder het postmerk ’s Hertogenbo$ch 21 dezer, als teruggave aan ’s rijks schatkist, eene som van ƒ170 ontvan gen. Men wil, dat bij de nieuwe wet op de nat. militie, welker voordragt in de tegen woordige zitting der tweede kamer verwacht wordt, de dienstpligtige leeftijd, welke voor velen van onzen landaard als te jong beschouwd werdeen jaar later gesteld zal wordenvol gens art. 181 der grondwet. Voorts zou er eene zee-militie worden ingevoerdwaartoe zeevarenden, schippers en visscherlieden zul len genomen worden onder eenen verkorten diensttijd van slechts vier jaren (die nu op jaren is bepaald). Vermindering van vrijstel lingen, onder anderen die aan de buitenland- sche zeevarenden bij de thans vigerende wel verleend. Afschaffing van bel dusgenaamd bui tengewoon contingent. Voorts zou nog hei nieuwe wets-ontwerp bepalen, het gewoon con tingent om te slaan, in stede van gelijk thans over de bevolking, over het getal ingeschreve nen van ieder jaar, enz. enz. Men verneemt, dat niet, zoo als dezer dagen gemeld is de zaak van jhr. M. Salvador en S. Fongers den 4 December op het beroep in cassatie voor den hoogen raad zal behan deld worden maar dat op dien dag voor de regtbank te Amsterdam zal dienen de zaak van jhr. M. Salvador, betreffende het in een open baar dagblad honen der regtbank van Haarlem. In een klein stadje in Hannover ver kocht voor eenigen tijd een boer aan eenen bakker een stuk boter dat 8'/2 pond moes! wegen. Bij naweging bleek het echter een pond te ligt te zijn. De bakker verklaagt den i boer deze wordt voor het geregt geroepen zet een heel verwonderd gezigt, toen hij hoort, dat zijn boter een pond te ligt is, bekent ver volgens demoedig, dat hij te huis geene gewigten COURANT. SNEEKER 1 i 1 t, t,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1