NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. 96. ZATURDAG den 1 December. 10de Jaargang. I - g_ SNEEKER 0 L, 1- BINNEN- EN BUITENLAND. ‘j 9# ‘j it r l BUITËNLAND. (V l s l an en T- ieten de ar. Schon den grijzen patient heeft afgezon- Uit Kopenhagen is berigt ontvangen dat generaal Canfobeft op den 22 dezer aldaar aan gekomen Cn, even als teStokholm, tnet het le vendigste gejuich der bevolking ontvangen is. De aanzienlijke hoeveelheden zwavel, wel ke in den jongsten tijd Uit Oostenrijk naar Rusland zijn verzonden moeten de Westërsche mogendheden danleiding hebben gegeven tot bet vragen van ophelderingen desvVege. Te Koningsbergen is de vorst reeds itt- getreden en daar zij schijnt td zullen aan houden mag men de scheepvaart voor dit jaar geëindigd beschouwen. Te Parijs is uit Todlon ëen telegrafisch berigt ontvangen, meldende, dat admiraal Bruat opperbevelhebber det Franschë vloot in de Levant, nabij Messina aan èen’ jicht— aanval is overleden. Ook is graaf Molé jl. vrijdag in den ouderdom vdn 74 jaar en 8 maanden aan eene beroerte gestorven óp het oogenblik dat hij zich aan tafel wilde bege ven. Uit de Krim véordt berigtdat Sebastopol niet zal worden bezet. De gealliëerden zul len voortgaan met het stelsel van ondermijning in practijk te brengen, om op het eerste sein de arsenalen dokken kazerne en werven te kunnen doen in de lucht springen. Overigens doen de berigten bij voortduring de toebereidselen der gealliëerden kennen, om aldaar te overwinteren. Steeds worden Ver sterk! ngstroepen te Kamiesch en Balaklava ont scheept het gros der reservé echter vefeenigt zich in het kamp van Maslak alvVaarvol gens het Frankf. Journ.vóór het einde des Winters nog moet aankomen eene divisie in fanterie gedetacheerd van het corps dat maar schalk Castellage te Lyon komtnandeert. De drie Russische grootvorsten Konstan- tijn Nicolaas en Michaël zijn te Petersburg teruggekeerd. De twee eerstgenoemden zullen tegen het einde van December naar het leger terugkeeren. De Moniteur bevat een rapport vah maar schalk Pëlissier over eene operatie, den 5 de zer door het expeditiecorps van Eupatoria vol- bragtten gevolge waarvan aanzienlijke hoe veelheden proviand voor het Riissische léger bestemd, in handen der gealliëerden zijn ge vallen. —De koning der Belgeri zou door keizer Na poleon uitgenoodigd zijn,gelijktijdig met den ko ning van Sardinië naar Parijs te komen, maar ten antwoord hebben doen geven dat zijné gezondheid hem thans niet toelietdé reis té ondernemen. Voor eenigé dageh zijn een 55Otal land verhuizers van Amerika te Liverpool terug gekomen Waarvan de meesten Ieren Waren. Deze hebben verklaard, de terugreis alleen aan vaard te hebben wegens de moeijelijkheidom in de Vereenigde Staten Werk te bekomen hetwelk voor een groot gedeelte toe te schrij ven is aan de pogingen der Know-Nothings, die daardoor zoo veel mogelijk de landver huizing naar Amerika zoeken tegen té gaan. van het Regt zegt omtrent j van regterlijke organisa- Wij hebben weder ontvangen een ont- van regterlijke organisatie. Wij behoe ven niet te zeggen, dat de eerste indrukken, die wij daarvan hebben, zeer voldoende zijn. Het zijn over het geheel de denkbeelden door ons altijd voorgestaan en het is het eerste ontwerp, dat wij voor aannemelijk houden, hoezeer wij niet gelooven, dat het aangeno men zal worden” Men meldt uit’s Hage De beer Rochus- sen heeft de bedenkingen tegen zijn voorstel tot het instellen van eene enquête, omtrent het misbruik van sterken drank in het bree- de beantwoord en daarbij ten slotte verklaard, dat hij ondanks den geringen bijval, welken dit voorstel aanvankelijk heeft genoten daar bij volhardt en de beraadslaging daarover met vertrouwen tegemoet zietook in de hoop dat de regering bekend geworden met de veelzij dig besprokene behoefte, getrouw aan hare roeping, niet zal aarzelen de verklaring af te leggen, dat zij in dezen het initiatief zal ne men en na een grondig onderzoek zoo spoe dig mogelijk die voorstellen van wet zal doen of in haren eigenen boezem die maatregelen nemen welke noodig en nuttig zullen wor den bevonden in welk geval, doch ook in dat geval alleen hij zich bereid verklaart, zijn voorstel in te trekken. De heer J. F. Zijlker verdedigt zich in de N. Rotterdamsche en in de Prov. Gronin ger Courant tegen de beschuldiging door de .Asser Courantbij herhaling en zoo als dat blad laatstelijk opgaf, na ingewonnene infor matie tegen hem ingebragt. Het provinciaal geregtshof in Noord-Hol- land heeft het vonniswaarbij de lucifers- jongens Schuit en Haringman door de arron- dissements-regtbank te Amsterdam onlangs zijn veroordeeld tot elf maanden gevangenisstraf, ter zake, dat door hunne onvoorzigligheid ee- ne dame is overleden bekrachtigd. Men meldt uit Alkmaar d. d. 25 Nov. Eergisteren is in het Noord-Hollandsche-ka- naal, nabij Boekel, onder onze gemeente, het schip Noord-Hollandkapt. P. Fijn, met stukgoederen bestemd naar de Saramacca aangevaren door het binnengekomen schip de Javaan en heeft daardoor aanmerkelijke scha de (men zegt van p. m. ƒ5000) bekomen. De voor den Noord-Holland uitgaande sleepboot was in tijds ter zijde geweken, maar het groo- tere vaartuig volgde die rigting niet spoedig genoeg; de loods van de Javaan schijnt niet bij het roer te zijn aanwezig geweest. SNEEK 50 November. Aan de tweede kamer is namens de regering toegezonden de wetsvoordragt tot vaststelling van het regle ment op het beleid der regering van de Ne- derlandsche West-Indische Koloniën en Be zittingen welke vroeger, laatstelijk nog in October 1852 aan de tweede kamer der sta- ten-generaal voorgelegd, doch sedert buiten behandeling is gebleven. Naar men verneemt, heeft Z. M. den 11 Nov. aan den heer H. Bruyns, te Amsterdam, octrooi verleend op zijne uitvinding van ma chines of lantaarns, kompassen, trommen en hoorns bijzonder geschikt gemaakt tot on derscheiding zonder praaijen van scheeps- zeilenden koers naar kompasstreek den naam naar registers, en den toestand, bij dag, bij nachtbij mist of sneeuw hagel of zwaren rege n Deze inventie verdient, om haar nut en ha re doeltreffende strekking, ter voorkoming van onheilen op zee en in kanalen de aandacht van allen die bij handel en scheepvaart ge ïnteresseerd zijn. Bij het departement van binnenlandsche zaken is ontvangen van den minister van ma rine eene som van ƒ848.461/,, zijnde het be drag van den gedanen afstand door officieren en minderen, dienende of gediend hebbende aan boord van Zr. Ms. korvet Pallas en brik de Lynxbeiden in West-Indiën ten behoe ve der noodlijdenden door den jongsten wa tersnood hier te lande. Het JFeekblad t het nieuwe ontwerp tie: werp WEENEN 25 November. Men verwacht dat eerlang een conflict zal ontstaan tusschent Pruissen en Rome ten gevolge der omstandig heid dat de aartsbisschop van Freiburg zich heeft gemengd in het kerkelijk beheer van heb vorstendom Sigmaringen dat aan Pruissen be hoort, welke regering alzoo gemeend heeft, tegen deze gezagsaanmatiging ernstig te moeten opkomen. FRANKFORT25 November. Berigten uit Konstantinopel van den 15den melden, dat de Russen een spoorweg aanleggen van Pe- rëcop naar Simpheropol, hetgeen ten bewijze strektdat vorst Gortschakoff de Krim niet zal verlaten t niet alleen niet gedurende den aanstaanden winter, maar zelfs niet in den aanstaanden zomer. Men mag dus tegen dien tijd een’ hardnekkigen veldtogt verwach ten wanneer althans de diplomatieke onder- handelingen tot geen doel leiden. LONDEN, 24 November. De komst van den koning van Sardinië geeft op nieuw aanlei ding, dat de dagbladen gewagen van het be- Men meldt uit Vlaardingen d. d. 24 No vember Op twee schepen nawelke nog verwacht worden is onze geheele haringvloot behouden binnengekomen, met uitzondering van één schip hetwelk in den loop van den zomer op Stromness is achtergebleven en af gekeurd. Morgen zullen de plegtige dankzeg gingen voor die behoudene thuiskomst ten he mel worden opgezonden. De uitslag der vis- scherij kan over het algemeen, op enkele uit zonderingen na, vrij gunstig worden genoemd. Uit Kampen wordt gemeld d. d. 22 Nov. Men verneemt, dat in een bestek der aanbe steding van paalwerk op het eiland Schokland is bepaalddat er 25,000 biespollen moeten gepoot worden hetgeen Voor dat arme eiland welligt eene goede bron van werk kan worden en de slijkgronden productief kan maken. Zoo voortgaandezullen de onbenutte inhammen aldaar land kunnen worden want het is on begrijpelijk hoe spoedig door biesplanten de grond ophoogt. Uit Dirschau wordt van den 21 dezer gemeld, dat de brug over de Weichsel daar ter plaatse en die over de Nogat te Marien- burguithoofde van den ijsgang, sedert den vorigen dag weggenomen waren. De bekende toespraak van den keizer der Franschen heeft te Weenen geen’ gunstigen in druk gemaaktinzonderheid wat betreft het be roep op de openbare meening der volkeren in tegenstelling van die hunner wettige ver tegenwoordigers, de gevestigde regeringen. Uit Bucharest wordt aan den Parijschen Constitutionnel geschreven dat een kapitein van het Oostenrijksche leger in de Donau- vorstendommen zich feitelijke gewelddadigheden heeft veroorloofd tegen een’ zekeren dr.Schramm, onder bescherming der Franschë autoriteiten staande. Derhalve heeft Oostenrijk thans met elke der beide Westersche mogendheden een conflict uit den weg te ruimen met Enge land over de inhechtenisneming van den Hon gaar Turr met Frankrijk over dr. Schramm. Een brief uit Frankfort in den Franschen Moniteur, spreekt van de hooge male van mis noegdheid onder alle standen zoo in Polen als in Rusland veroorzaakt door den oorlog, en de daaruit ontstane eindelooze ellende door geheel het rijk. Volgens dien brief schijnt het dat de oproerige bewegingen, die op verschei dene punten van de Ukraine zich hebben ver toond van ernstiger aard waren dan in het algemeen is gezegd. Men moet genoodzaakt zijn geweest, troepen met geschut tegen de muitelingen te laten aanrukken. De opstand was niet gerigt tegen de Russische regering niet tegen de edelen maar tegen de popes (priesters)die door de muitelingen van logen worden beschuldigd, omdat zij de Franschen als de vijanden en vernielers van het regtzin- nige geloof voorstellen. Zeer velen van die ongelukkige misnoegden zijn naar Siberië ge zonden. Uit Berlijn is aan de Engelsche bladen bet volgende telegrafisch berigt gezonden Uit I Petersburg verneemt men,- dat het bezoek van den keizer in de Krim de ernstige bezorgd heid over den staat van zaken op het Schier eiland heeft bevestigd. Vorst Gortschakoff be houdt zijne onbeperkte volmagtom de Krim te blijven verdedigen of ze te ontruimennaar gelang van de omstandigheden. De Russische Invalide meldt, dat het leger van het Cen trum Welks hoofdkwartier te Kiew is geves tigd met 10,000 man militie van het gou vernement Wladimir moet Worden Versterkt. Hetzelfde blad berigtdat de gealliëerden op den 14 te Eupatoria talrijke troepen hebben ontscheeptdie in eene Westelijke rigting zijn opgetrokken. Tijdingen uit Warschau houden in, dat vorst Paskiewitsch ernstig ziek ligt en de koning van Pruissen den hofarts bein naar den.” Hoeveel ook reeds gezegd én geschreven is over de zending van generaal Canrobert en baren uitslagis dienaangaande nog niet het minst met zekerheid bekend. Den 20 is de generaal van Stokholm naar Kopenhagen ver trokken. COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1