NIEUWS- EN AÜVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. 97. WOENSDAG den 5 December. 'WfZ 10de Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. den jongsten watersnood in het va- e- er werd Is/* jaar oud k :n ‘g te n ‘j e d >t e d Nieu- 1 bevelhebber der Oostenrijksche troepen in de Donau-vorstendommen volkomen de bevoegd heid hadhem aan te houden. In een schrijven uit de Russische hoofd stad wordt berigt dat 45 schepen er in ge slaagd zijn aan het blokkade-eskader vóór Archangel te ontsnappen 19 daarvan groo- tendeels met rogge en roggemeel geladen heb ben kunnen uitzeilen. Een Amerikaansch schip, the Telegraph, met 1764 kisten lijn zaad 30 vaten vlas en 23 vaten werk aan boord, en naar Amsterdam bestemd, is ver trokken om naar die haven koers te zetten. Een ander Amerikaansch schipthe White Cloud, met eene gelijke lading, is door het ijs teruggehouden en daar men 3 graden on der nul (Réaumur) koude had zullen de 24 overblijvende schepen ongetwijfeld te Archan gel overwinteren. Uit de Zwarte Zee wordt gemeld dat nagenoeg alle de schepen der geallieerden thans meer schade lijden, dan ooit te voren door het vuur der Russen. De buitenwanden der schepen worden namelijk bedekt met groote wormen die al het houtwerk wegkna gen. Het schijnt, dat deze groote plaag aan alle schepen ten deel valtdie in deze wa teren moeten stationnereu zoodat de Russi sche vloot er vroeger groote schade door leed. Den 25 Nov. jl. des avonds, werd aan den trap van een huis te Frankfort een schoon en welgevoed jongsken met twee broodjes in de hand gevonden. Het had aan den hals een brief hangen waarin het weeshuis dringend verzocht werd, het kind, dat Ferdinand heette en ls/4 jaar oud was, tot 1 Januarij 1837 te verzorgen, terwijl het dan door de moeder, in betere omstandigheden zijnde, zoude teruggeëischt worden. De dagbladen bevatten verscheidene me- dedeelingen over de volkomen gelukte en overtuigend uitgevallene proeven te Toulouse door den heer Dubosc genomen met een door hem uitgevonden electrische beweegkracht bestemd om den stoom te vervangen. De toestel is zoo klein dat men hem onder den arm kan dragen desniettegenstaande brengt hij een rad van 30 duim middellijnmet eene snelheid van 16 18 wentelingen in eene seconde in beweging, en door middel van dat rad eetUdiefboom die eene zwaarte van verschillende kilogrammen opligt. De toestel vereischt voor 24 uren achtereenvolgende wer king niet meer dan 50 centimes aan kosten. De czaar heeft aan de verdedigers van Se bastopol eene zilveren medaille toegekend. In het Journal de Saint-Pétersbourg vindt men de dagorder, bij W’elke keizer Alexander deze beschikking aan die dappere strijders mede deelt. In dat document wenscht de czaar zijn leger in de Krim geluk met den voortreffelij- ken toestand waarin hij het heeft gevonden herhaalt hij zijnen dank voor Sebastopols ver- verdediging, en verklaart hij, dat hij op dat leger rekent, om ten allen tijde den roem der Russische wapenen te handhaven over tuigd als hij is dat het nooit zal aarzelen zich op te offeren voor het geloof, den czaar en het vaderland. Volgens brieven uit de Krim, wordt Se bastopol letterlijk tot den grond geslecht zoo wel het vuur der Russen die van de noor- derforten de stad onophoudelijk beschieten, als de verwoestingen, die de gealliëerden vol brengen dragen tot de algeheele vernieling bij. Van den kant der Tchernaya en de Baïdar-vallei worden de troepen steeds ge reed gehouden om op het eerste sein aan te rukken daar men eenen onverhoedschen aan val van den kant der Russen vreest. Te Weenen ontvangene berigten uit Kon- stantinopel melden dat de Turksche leger- magt aan den Donau tot 70 of 80,000 man zal worden gebragt; in April 1836 zal dat leger naar de Pruth oprukken en het too- neel des oorlogs naar Bessarabië worden ver plaatst twee uit Engelsche en Fransche troe pen zamengestelde legercorpsen en geheel de kavalerie der gealliëerden zullen ten dien ein de uit de Krim naar Varna worden overge- dat leger zal worden gegeven aan Omer-pacha die uit Azië moet worden teruggeroepen. In Noord-Amerika, het land der vrijheid telt men thans volgens opgave in een dag blad van New-Yorkniet minder dan 56 voorname staatkundige partijen verschillende anderen die kleineren aanhang hebben nog niet eens medegerekend. Eenigen daarvan dra gen zeer zonderlinge namen zoo vindt men daai’ onder anderen de partij der Harde Kogels die der Zachte Kogels, der Halve Kogels, der Woihoofden der Zilvergrijzen en behal ve de meer algemeen bekende Know-No things ook de Know-Somethings. FRANKFORT 23 November. Pastoor Zeus te Geiselhoring, bij Straubing, aan den Do nau ontving dezer dagen een eigenhandig schrijven van keizer Napoleon III waarin deze hem de afzending van zes kanonnen uit Parijs berigtte ten einde daarvantot herin nering aan zijnen voormaligen studiemakker den tegenwoordigen keizer, eene klok van ongeveer 30 centenaars voor zijne kerk te doen gieten. BERLIJN, 29 November. Heden voormid dag ten 11 uur heeft de koning de zitting van den landdag geopend, en bij deze gelegenheid eene troonrede uitgesproken, waarvan het vol gende uittreksel de voornaamste inhoud is: De koning betreurt het innig, dat de oor log tusschen verscheidene mogendheden van Europa nog niet ten einde is gebragt, doch wijst met de grootste voldoening op den vre destoestand waarin Pruissen tot dus verre nog is blijven verkeeren. «Ik hoop,” zegt de vorst, «dat dit zoo moge blijven, en dat het mij moge gelukken, de eer en de waardigheid van Pruissen als groote mogendheid te bewa ren en te handhaven, zonder aan de ingeze tenen langdurige en zware oorlogs-opoflërin- gen op te leggen. Ik ben er trotsch op dat geen volk meer gereed is tot den strijd en met meer liefde zich de offers zal getroosten dan het mijne, wanneer inderdaad zijne eer en belangen met gevaar worden bedreigd. Het bewustzijn dat ik uit dat vertrouwen put, maakt het mij tot eenen duren pligt, om, met het oog op de afgelegde verklaringenwaarvan volstrekt niet moet worden afgeweken geene verbindtenis- sen aan te gaan wier staatkundige of mili taire strekking niet is te overzien.” Daarna verklaart de koning, dat in het stand punt, dat Pruissen, Oostenrijk en de Duit- sche Bond, ingevolge overeenstemmende beslui ten hebben ingenomen de krachtige w’aar- borg ligt voor de verdere handhaving en be scherming van die onafhankelijke houding, die even zoo zeer met opregte welwillendheid en onpartijdige beschouwingen overal der be trekkingen en omstandigheden bestaanbaar is als zij vereischt wordt tot het banen van den weg, die tot eenen billijken en duurzameu vrede zal kunnen leiden. LONDEN 27 November. Het verhoor van pater Petherine te Dublin is gisteren begon nen doch de verdediging, die niet gereed was tot morgen uitgesleld. John Hamilton is middelerwijl om dezelfde reden gedagvaard. Er zijn verscheidene personen van de menig te, die voor het hof vergaderde, in hechtenis genomen. Het gouvernement heeft veerkrach tig zorg gedragendat de orde ongestoord bleef. LONDEN, 29 November. De Morning Ad- vertiser berigt, dat het gouvernement in 1836 geene nieuwe belastingen opleggen zal, maar eene leening van 23 millioen pond sterling uitschrijven. Dit heeft een vredelievend aan zien, dewijl de oorlogskosten ruim tweemaal zoo veel bedragen en men daarenboven eene I verhooging der income-tax onvermijdelijk achtte. De zaak van pater Petherine of Petche- f rine kwram gisteren te Dublin weder voor. Het bleek voldoende dat er Bijbels en we Testamenten verbrand waren en dat voor- SNEEK, 4 December. Van den 25 tot en met den 29 Nov. zijn in dezefprovincie 41 run deren aan de besmettelijke longziekte gestor ven of afgemaaktbedragende daardoor bei gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 1742. Bij besluit van 7 Nov. jl. heelt Z. M. toegestaan eene vermeerdering van het getal predikanten in Nederl. Indië, tot dus verre twintig bedragende, met negen. Bij het departement van binnenlandsche zaken is ontvangen van den minister van ko loniën eene assignatie, groot./’295.30zij ode het bedrag der in de kolonie Suriname nader ingezamelde bijdragen ten behoeve der slagt- o fiérs van derland. In de zitting van de 2de kamer der sta- ten-generaal van den 28 Nov. zijn ingeko men 1° een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staats-begrooting voor 1833 (subsidie aan de Maatschappij van Weldadig heid); 2° eene missive van den minister van koloniën ten geleide van een afschrift van een koninklijk besluit, houdende bepalingen omtrent het muntloon der koperen pasmunt voor Nederl. Indië. In de zitting van 29 Nov. zijn zonder be raadslaging, met algemeene (41) stemmen, aangenomen 1° het ontwerp van wet tot re geling der ontvangsten en uitgaven van het pensioen-fonds over 1836 2° het ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van hoofdstuk IX B der staats-begrooting voot 1834. Na eenige woordenwisseling tusschen de heeren Van Bosse Hoffman en den minister van financiën, is, met algemeene (33) stem men, aangenomen het ontwerp van wet, houdende bepalingen omtrent den tijdelijken opslag van meel in entrepot en andere berg plaatsen. Daarna is het ontwerp van wet tot inkoop en amortisatie van schuld aangenomen met algemeene (37) stemmen. Het ontwerp van wet tot regeling van het fonds van kooppenningen van domeinen voor 1833 is mede, zonder beraadslaging, met al gemeene (38) stemmen aangenomen. In de zitting van 1 December is het Vde hoofdstuk der staatsbegrooting (binnenlandsche zaken) met algemeene stemmen het Vide hoofdstuk (Hervormde eeredienst) met 31 te gen 7 en het Vilde hoofdstuk (R. K. eere dienst) met 35 tegen 7 stemmen aangenomen. De leden van de eerste kamer der sta- ten-generaal zijn opgeroepen om te vergade ren op woensdag den 12 December aanstaande. De Pr. Dr. en Asser Courant erkent, dat er ten aanzien van het berigt in dat blad aangaande den heer Zijlker een abuis heeft plaats gehad en hetgeen van dien heer ge zegd is, grootendeels moet beschouwd worden als gezegd te zijn van den heer Reinders al leen. Men leest in de Amst. Cour, van 50 Nov.: Wij ontvangen het berigt, dat bij den hoogen raad der Nederlanden eene aanklagt wordt aangebragt wegens overtreding der wet op de personele belasting, gepleegd door den heer Lom de Berglid van de tweede kamer der staten-generaal. Door het grooter gebruik van rijst, boo- nen en aardappelen bij de lagere klasse in Londen is het brood goedkooper geworden. Ook bouwstoffen zijn minder in prijs. De kruideniers hebben insgelijks de suiker aan merkelijk afgeslagen daar vele huisgezinnen het gebruik daarvan merkelijk verminderd of wel geheel afgeschaft hebben. Uit Hamburg is een telegrafisch berigt ontvangen luidende, dat Zweden en Dene marken den vrijen graanuitvoer niet zullen doen ophouden aangezien de voorraad in beide landen ruim genoeg is. De Globe meldt, dat kolonel Turr, te Bucharest in hechtenis genomen als deser teur van het Oostenrijksche leger en als zoo danig met een doodvonnis bedreigd niet ge- IMIMIII bragt om in het voorjaar de operatiën der Turken te ondersteunen. Het kommando over noemde pater daarbij tegenwoordig en be hulpzaam was. Er werd geene verdediging regtigd was tot het dragen der Britsche uni form, en mitsdien generaal graaf Coronini SNEEKER i- 1- I’, I 16 6 Pr, i I 6 Ier bij ii<i is ke lat .s tl U(l it- Ps Uü 11 t t liet >lier üqj- ■0. '*T I- E in i ig n :ii '■Z ï- i COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1