NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 10de Jaara^Hg, 1855. No. 08. ZATURDAG den 8 December. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 10 DECEMBER 1833, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. L, J I t I -» SNEEKER COURANT. lei- IK. u- i- F— be- Hindelopen. s S. Fongers is uitge- BINNEN- EN BUITENLAND. 1 be- der 'an len *r- de eigenlijke evenwel op alwaar het afgrijsselijk voorval is r' ijverige nasporingen naar zoo men zegt, met dat van vingers hoofdhaar den verslagene uit het water zijn Men meldt uit Rijssen d. d. 2 Decem ber Heden morgen had alhier een ongeluk zeer ernstige gevolgen had kunnen Het steenen verwulfsel van eenen in een woonhuis in de Doodstraat eensklaps in. De bewoonster van het SNEEK 7 December. Bij de opening van 52 stembussen op den 3 dezer, ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten- generaal zijn bevonden 1265 briefjes, waar onder 14 van onwaarde, en alzoo gave 1249 stemmen daarvan hebben bekomen de heeren jonkheer Mr. P. B. J. Vegelin van Claerber- gen 308, M. Kingraa Hz. 436 en J. J. L. van der Bruggheu 279, zijnde de overige 6 stem men onder vijf personen verdeeld; zoodat niemand de volstrekte meerderheid verkregen hebbende, er eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de heeren Vegelin en .Kingraa Hz. Bij gelegenheid van het Sint-Nicolaasfeest op gisteren werden de leerlingen van de stads Conditiën van verhuring van het huis in de Korte Vreugde. Besluit betrekkelijk het reglement van heer van het O. B. Weeshuis. Reglement op het beurtveer van Adres van Sijmen van der Horst, tot on- derhandsche verhuring van eenen tuin. Reglement voor het beurtveer van Deventer. Adres van M. Molenaar, om eene plekgronds Besluit, betrekkelijk de bruggen enz. in de Sneeker-Franeker zeilvaart. Concept-taux van het maximum van den onderstand voor 1836. Reglementen voor de beurtveeren van Kou- dum Oudega en Nijega. Benoeming van geneeskundigen ten behoe ve van Stads en R. K. armen voor 1836. Adres van Oege Zeil c. s.om zomerloon in het wintersaizoeu. Voorstel tot wijziging van artt. 240, 244 en 246 der gemeen te-wet. Voorstel in betrekking tot de straatverlich ting. Benoeming van eenen adsistent bij de stads hoterwaag. Toelage voor eenen secondant in de Fran- sche jongensschool. Dispositie, betrekkelijk de surveillance der plaalselijke belastingen. Verordening op het bouwen van woningen. Adres van Ph. de Wolf om remisie van pacht van eene draaibrug. Besluit betrekkelijk de onderhandsche ver koop van grond aan E. W. van Popta. Taux van medicijnen voor armbesturen. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, ontvangen hebbende eene missive van den Heer Commissaris des Ko- nings in deze provincie, onder dagteekening van den 22 November 1833 le afdeel in g, no. 2521 {Provinciaal Blad no. 148), betrekke lijk het inzamelen van liefdegiften tot le niging van het lot der slagtofïërs van de ram pen die, in de maanden Junij en Julij de zes jaarsde eilanden Banda, Ternate en eenige anderen gelegen in den Molukschen Archipel, hebben getroffen door aardbevin gen brand en andere onheilen Nemen de vrijheid, de liefdadigheid van de ingezetenen dezer gemeente, ten behoeve der bedoelde noodlijdenden in Neérlands-Indië in te roepen, en hen uit te noodigen, om de giften, die zij tot dat einde zouden wenschen af te zonderen, ter Secretary dezer gemeente des- verkiezende, in eene geslotene bus te stor ten zullende door ons voor de verdere over making aan het ministerie van Koloniën wor den gezorgd. Sne k den 7 December 1833. Burgemeester en PEethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris El i GA. armenschool alhier op het aangenaamst ver rast. Een onbekende, edele kindervriend, namelijk was op het denkbeeld gekomen om aan hen die steeds zoo vele door ande ren gesmaakte genoegens moeten ontberen, op dien dag een heerlijk stuk koek te schenken en werd ten gevolge daarvan na eene ge paste toespraak van den onderwijzer, aan ie der hunner, ten getalle van bijna 420, een vierde van eene Deventer koek uitgedeeld hetwelk gevolgd werd door het zingen van toe passelijke liederen en den luiden kreet van eere dien edelen kindervriend!” Ja, ook wij stemmen in met dien kreet en zeggen dank en eere zij dien edelen kindervriend De commissaris des konings iu de pro vincie Friesland brengt ter kennis van de in gezetenen dat het kantoor van den rijks-te- legraaf te Leeuwarden op den 10 December aanstaande geopend zal worden. Voorloopig en totdat over een grooter per soneel zal kunnen worden beschiktis de dienst tijd aan het kantoor beperkt tot des voormid dags van 9 tot 12 en des namiddags van 2 tot 7 ure, terwijl het des zondags gedurende den voormiddag zal zijn gesloten. In de zitting van den gemeenteraad te Leeuwarden van jl. zaturdag is eindelijk afge daan de zoovele jaren hangende zaak der stich ting van een beursgebouw. Bij meerderheid van stemmen werd besloten, de beurs te stich ten langs de Wortelhaven (plan B) en te dien einde de daartoe vereischte panden aan te koo- pen voor de sommen voorloopig met de eige naars overeengekomen. De benoodigde gelden zoo voor den aankoop enz. als voor den aan bouw, zijn geraamd op ƒ64,000 en zullen worden gevonden bij wijze van negotialie. In de zitting van de 2de kamer der sta- ten-generaal van den 4 dezer is hoofdstuk VIII der staatsbegrooting, Marine, met 58 tegen 24 stemmen onveranderd aangenomen. Bij arrest van den hoogen raad van den 4 dezer zijn verworpen: 1) de voorziening in cassatie van Evertje Blankes, bij arrest van het hof van Utrecht, ter zake van het door onvoorzigtigheid en achteloosheid begaan van eenen moedwilligen manslag, en 2) van Ja cob Maasdam bij arrest van het hof van Zuid- Holland ter zake van moordveroordeeld tot de straffe des doods. De behandeling der zaak bij den hoogen raad van jhr. M. Salvador en steld tot 2 January. Bij arrest van 27 Nov. heeft het provin ciaal geregtshof van Zeeland den voormaligen commies bij de posterijen A. J. H. Bosschart, schuldig verklaard aan het verduisteren en wegmaken van eenen den 27 April 1835 aan het postkantoor te Middelburg bezorgden brief met daarbij ingesloten bankbiljet groot ƒ1000, en hem dien ten gevolge veroordeeld tot 7 ja ren tuchthuisstraf en de kosten. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 5 De cember; Gisteren avond is de brievenbestel ler K. op wien sedert lang vermoeden be stond dat hij zich schuldig maakte aan ver duistering van brieven op de daad betrapt, dat hij zich op sluwe wijze in het bezit had weten te stellen van een’ brief met gelds waarde. Hij is dientengevolge gevankelijk naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebragb. Te Groningen zal ook in dit jaar weder het Kersfeest op eene plegtige wijze worden besloten met het uitvoeren van eenige zang stukken door een GOtal welgeoefende zangers en zangeressen heeren en damesonder de leiding van eenen verdienstelijken directeur. Ook te Harlingen is een 90tal zangers en zangereseen onder de leiding van den bekwa men onderwijzer H. Koster, thans bezig, zich tot hetzelfde einde voor te bereiden. Men meldt uit Blokzijl d. d. 1 Decem ber Door het groote aantal zeehonden wel ke zich thans weder in de Zuiderzee ophou den is de haringvangst zeer gering en dien ten gevolge is de bokking schaars. Deze die ren maken zich den haring ter prooiwelke van kop beroofd, of op eene andere plaats, voornamelijk aan den rug, uitgevreten, inde netten der visschers worden gevonden. Heden plaats dat hebben, kelder stortte zich daarboven bevindende woonvertrek op dat oogenblik alleen te huis zijnde, viel met alle huismeubelen naar beneden en het is als een wonder te beschouwen dat zij daaron der niet is verpletterd geworden. Zij heeft slechts eene ligte kneuzing aan het been beko men terwijl hare drie jonge kinderen geluk kig op dat oogenblik afwezig waren. Aan het Zondagsklad wordt het volgen de geschreven uit Meppel Te Hoogeveen op de streek van het Hollandsche veld heeft dezer dagen een afschuwelijke moord plaats gevonden die zich ongeveer op de volgende wijze moet toegedragen hebben Een gezel schap van onderscheidene jongens en meisjes was aldaar in zekere herberg te zamen en maakte zichonder het gebruik van een goed glas jenever regt vrolijk doch intus- schen komt een ander, niet tot bet gezelschap behoorend persoon binnen en gebruikt insge lijks een glaasje jenever; deze persoon nu maakte eenige kennis met een der meisjes van het gezelschapterwijl de bij het meisje be- hoorende jongeling zich voor een oogenblik buiten de herberg had verwijderd bij het binnenkomen zulks ontdekkende, werd dit zoo kwalijk genomen dat de twee bedoelde jon gelingen elkander een duchtig pak slagen en sneden met een mes toedeelden. Deze twist W’erd echter weder door een glas jenever hetwelk de een den ander aanbood afgedron ken waarna het gezelschap eindelijk de her berg verliet behalve de later in het gezel schap gekomen persoon. Ook deze, na eenig tijdsverloop, huiswaarts keerende werd op den weg onverwachts door drie personen aan gevallen en, zoo men allezins vermoedt, van het leven beroofd. Het lijk van den versla gene moet echter verborgen en dader op de vlugt gegaan zijn; de plaats, r' r geschied, heeft men het lijk gedaan en gevolgdat stukken enz. van opgehaald. De officier van justitie te Assen moet zich deze week derwaarts hebben bege- van deze zeer veel geruchtmakende loco kennis te nemen ten gevolge eenige vermoedelijke schuldigen zijn reeds in ven om zaak in waarvan gearresteerd. De hoofdveldprediker van het Engelsche leger in de Krim heeft op aandrang van miss Nigthingale aangevraagd, dat den houders der can tines en andere verkoopers van sterken drank aan de troepen verpligtingen worden opgelegd, om maatregelen te nemen tegen de ergerlijke dronkenschap, waaraan de soldaten zich overgeven. Uit Belgrado wordt van den 25 berigt dat de Servische regering de aldaar tot dus verre slechts geduldde Evangelische gemeente vormelijk heeft erkend, en, bij een besluit van den Servischen minister van justitie en eere- dienstaan genoemde gemeente volkomene vrijheid van uitoefening harer godsdienst naar den ritus harer eigene kerk verleend. Te Groningen zijn telegrafische berigten ontvangen uit Londen en Weenen van den 4 December. Uit Londen deelt de Times mede, dat Oostenrijk met Frankrijk en Enge land zamenwerkttot vaststelling van nieuwe voorwaarden voor vredes-onderhandelingen. De aldus vastgestelde voorwaarden zullen als een ultimatum aan Rusland worden voorge legd. Weigert het diedan zal Oostenrijk alle diplomatieke betrekkingen met het hof van Petersburg verbreken. Uit Weenen schrijft men Het Weener kabinet heeft een ultimatum ontvangen het welk door Rusland aan hetzelve is aangebo den.” Men wil, dat er sprake is van een Eu- ropeesch congres eerlang te Parijs te hou denmet het doel, de tractaten van 1815 te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1